Oto jak niesprawiedliwe są opłaty za przedszkole w Niemczech!

    Jedni płacą setki euro miesięcznie, a drudzy nic – w Niemczech to przede wszystkim miejsce zamieszkania decyduje o tym, ile zapłacicie za pobyt dziecka w przedszkolu. Poniżej przedstawimy Wam zestawienie opłat przedszkolnych w zależności od regionu.

    Sabine i Ben mieszkają na przedmieściach Kilonii i płacą ponad 600 euro miesięcznie za opiekę żłobkową i przedszkolną nad swoimi dwoma synami. Żłobek młodszego to już koszt rzędu 400 euro. Analiza Fundacji Bertelsmanna, na którą powołuje się niemiecki tygodnik SPIEGEL, pokazuje, że to właśnie Szlezwik-Holsztyn jest najdroższym regionem w Niemczech, jeśli chodzi o opłaty przedszkolne i żłobkowe. Średnio 9% dochodów netto przeznaczane jest tu na ten cel.

    Opłaty za przedszkole w Niemczech są bardzo przystępne w Hamburgu

    Natomiast zaledwie 100 km dalej, w Hamburgu, sytuacja przedstawia się całkiem inaczej. Od sierpnia 2014 roku dzieci mają zapewnioną opiekę w żłóbku czy przedszkolu przez 5 godzin dziennie całkiem za darmo. Jeśli dziecko miałoby dłużej przebywać w placówce, wtedy dopiero rodzice muszą za to zapłacić. Jednak jest to max. 200 euro miesięcznie za ośmiogodzinną opiekę. Przykładowa rodzina z Hamburga wydaje średnio 4,4% swoich miesięcznych zarobków na opłaty związane z placówką przedszkolną.

    Berlin jest tani, ale boryka się z innymi problemami

    Jak wynika z badań, najmniej płacą rodzice w Berlinie – jest to ok. 1,8% ich miesięcznego wynagrodzenia netto. Od lata zeszłego roku przedszkola są w stolicy Niemiec bezpłatne. Jedynie za wyżywienie rodzice muszą płacić dodatkowo. Z kolei w Berlinie, rodziny borykają się z innym problemem – a mianowicie nie jest to wcale takie łatwe, aby znaleźć miejsce w placówce przedszkolnej. Jest to bardzo aktualny temat, więc niebawem też o tym napiszemy. Bądźcie z nami i polubcie naszego fanpejdża, aby być zawsze na bieżąco: Dojczland.info Facebook

    Do tej pory, to z reguły gminy decydowały o kosztach pobytu w przedszkolu czy żłobku. Nie ma w związku z tym ogólno-niemieckiego zestawienia opłat za przedszkola. Badania opierają się o dwie ankiety, w których udział wzięło ponad 10.000 rodziców z całych Niemiec.

    Wysokie opłaty przedszkolne odczuwają najbardziej rodziny z niskimi dochodami

    Opłaty przedszkolne są w Niemczech jak widać bardzo zróżnicowane – i to nie tylko w zależności od miejsca zamieszkania. Obciążenie finansowe jest szczególnie odczuwalne dla rodzin z niskimi dochodami.

    Tak na przykład rodzice, którzy uchodzą za zagrożonych ubóstwem, płacą średnio 118 euro za przedszkole dziecka. Stanowi to aż 10% ich dochodów. Zamożniejsze rodziny wydają teoretycznie więcej, bo średnio 178 euro. Jednak w ich przypadku stanowi to tylko 5% ich miesięcznych zarobków.

    Również koszty dodatkowe jak wycieczki, wyżywienie czy artykuły plastyczne zdecydowanie bardziej obciążają biedniejsze rodziny. Przeznaczają one na ten cel 3,3% swoich zarobków, podczas gdy dobrze usytuowane rodziny zaledwie 1,4%. Opłaty dodatkowe są dla wszystkich takie same, niezależnie od wysokości wynagrodzenia rodziców i wynoszą średnio 45 euro miesięcznie.

    Politycy są świadomi problemów związanych z opłatami

    Politycy zdają sobie sprawę z tego, jak niesprawiedliwie przedstawia się sytuacja opłat przedszkolnych. Już od dawna wiele landów chce znieść te opłaty. Dolna Saksonia i Hesja zapowiedziały ten krok już na ten rok. Inne landy jak np. Turyngia czy Meklemburgia-Pomorze Przednie również chcą iść tą drogą. Rząd planuje odciążenie rodziców i zwolnienie ich z opłat – tak jest to zapisane w umowie koalicyjnej.

    Minister ds. rodziny Franziska Giffey z SPD potwierdziła, że celem jest stopniowe odciążenie rodziców aż do uzyskania stanu, gdzie bezpłatne przedszkola czy żłobki będą na porządku dziennym. Wysokie składki są jednak sporą barierą, a nie chodzi przecież o to „żeby zarobki decydowały, czy i kiedy dziecko może uczęszczać do placówki przedszkolnej”.

    Do roku 2021 państwo niemieckie chce przekazać na rozbudowę przedszkoli 3,5 miliarda euro. Fundacja Bertelsmanna uważa, że to o wiele za mało. Szacuje ona roczne koszty na 15,3 miliarda euro, jeśli placówki miałyby być bezpłatne a jednocześnie zapewniona by została wysoka jakość świadczonych usług.

    Za mało pieniędzy inwestowana jest w jakość przedszkoli

    Członek zarządu fundacji Bertelsmanna, Jörg Dräger, ostrzega, że „do spełnienia politycznych obietnic zwolnienia z opłat, brakuje środków. Istnieją uzasadnione obawy, że kwestie jakości przedszkoli pozostaną w tyle”.

    To, jak dobrą dzieci mają opiekę w placówkach, zależy aktualnie w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Np. w Badenii-Wirtembergii troje dzieci żłobkowych ma jednego opiekuna, a w Meklemburgii-Pomorze Przednie przypada sześcioro dzieci na jednego opiekuna. Mimo to rodzice w Meklemburgii-Pomorze Przednie muszą przeznaczać więcej niż 8% swoich zarobków na opłaty przedszkolne. Jak się zatem okazuje, wyższe koszty nie zawsze są związane z wysoką jakością.

    Jörg Dräger ostrzega przed rozwiązaniem, polegającym na likwidacji opłat przedszkolnych: „W całych Niemczech brakuje wychowawców i w wielu przedszkolach są problemy z oceną poziomu opieki. W tej sytuacji finansowe odciążenie rodziców tylko by niepotrzebnie zawężyło pole działania do poprawy jakości usług”.

    Członek Zarządu Fundacji Bertelsmanna jest zdania, że lepszym rozwiązaniem byłoby naliczenie opłat w zależności od zarobków rodziców – jednolicie w całych Niemczech. Rodziny w gorszej sytuacji materialnej byłyby całkowicie zwolnione ze wszystkich opłat przedszkolnych/żłobkowych.

    źródło: spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x