Wcześniejsza emerytura w Niemczech: oto jak skrócić tzw. okres oczekiwania

    45 lat pracy do emerytury – to kawał czasu. Ale przy pomocy kilku trików można skrócić tzw. okres oczekiwania (niem. Wartezeit) warunkujący przyznanie świadczenia emerytalnego w Niemczech. Oto przegląd.

    Wcześniejsze przejście na emeryturę w Niemczech: oto jak skrócić okres oczekiwania

    Aby otrzymać w Niemczech emeryturę bez potrąceń, wymagane jest wykazanie odpowiedniej liczby lat składkowych. Ten tzw. okres oczekiwania wynosi od 35 do 45 lat, w zależności od roku urodzenia. Nie bez znaczenia jest także wykonywany zawód, to, jak ciężka jest praca lub czy istnieją jakieś ograniczenia zdrowotne. Istnieją jednak również sposoby na skrócenie okresu oczekiwania. A zatem, kiedy i w jaki sposób można w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę?

    Na wysokość emerytury i liczbę lat składkowych wpływają nie tylko godziny pracy przynoszące dochód

    Kształcenie zawodowe, studia, wychowywanie dzieci, a potem praca do późnej starości? Niekoniecznie. Wysokość emerytury i wiek emerytalny są uzależnione od indywidualnej sytuacji danej osoby, ale często na poczet wymaganego okresu oczekiwania można zaliczyć więcej lat, niż by się wydawało. Na wysokość emerytury i liczbę lat składkowych wpływają nie tylko godziny pracy przynoszące dochód. Pod pewnymi warunkami praca związana z opieką nad innymi osobami, praca na rzecz państwa i kształcenie się również mogą zostać zaliczone na poczet lat składkowych, a nawet wpłynąć na wysokość emerytury. Jeśli te okresy zostaną uwzględnione, być może będziecie mogli przejść na emeryturę bez potrąceń wcześniej niż przypuszczaliście.

    Skrócenie czasu oczekiwania – oto możliwości:

    • okres kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung)
    • okres wychowywania dzieci
    • okres opieki
    • okres bezrobocia
    • okres obowiązkowej służby wojskowej lub cywilnej
    • działalność zawodowa w niewielkim wymiarze czasu pracy (niem. geringfügige Beschäftigung)

    Kształcenie zawodowe, studia, dzieci… – jakie okresy można wliczyć do okresu oczekiwania stanowiącego warunek przyznania emerytury?

    Okresy nauki szkolnej lub kształcenia zawodowego są uznawane za tzw. okresy naliczenia (niem. Anrechnungszeiten), pod warunkiem, że nie trwają dłużej, niż przewiduje ustawa. To samo dotyczy również okresu studiów – informuje Deutsche Rentenversicherung, czyli Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe. Ponadto uwzględnia się również okresy wychowywania dzieci aż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia. Często to kobiety biorą na siebie te obowiązki, ale – jak pisze Der Spiegel – zmiany społeczne prowadzą do tego, że coraz więcej mężczyzn w Niemczech przejmuje obowiązki z tym związane.

    Oprócz wychowywania dzieci, pod pewnymi warunkami uznawana jest również opieka nad krewnymi. Jeśli sprawujecie opiekę nad rodzicami lub innymi członkami rodziny po wypadku lub ze względu na podeszły wiek krewnych, dowiedzcie się, czy istnieje możliwość zaliczenia tego czasu na poczet okresu oczekiwania stanowiącego warunek przyznania emerytury.

    Okresy bezrobocia i obowiązkowej służby wojskowej lub cywilnej

    Okresy bezrobocia, w trakcie których pobierany jest zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I lub II, pod pewnymi warunkami są uwzględniane przy obliczaniu lat składkowych potrzebnych do przejścia na emeryturę. Dlatego też Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe zaleca zarejestrowanie się jako bezrobotny, nawet jeśli nie jest się uprawnionym do zasiłku, aby okres bezrobocia mógł zostać zaliczony na poczet wymaganego okresu oczekiwania.

    Od 2013 r. okresy wykonywania pracy najemnej w niewielkim wymiarze czasu pracy również są wliczane do okresu oczekiwania, pod warunkiem, że miesięczne wynagrodzenie przekracza określone limity – informuje portal Haufe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ograniczenie się do pracy dorywczej przekłada się na wysokość emerytury, gdyż nie tylko liczba wpłaconych składek, ale także średni roczny dochód ma znaczenie dla wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego. Praca w niepełnym wymiarze godzin pociąga za sobą konsekwencje finansowe w postaci niższej emerytury.

    Źródło: www.echo24.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x