Podwójne obywatelstwo – kiedy można się o nie ubiegać w Niemczech?

    Jeśli ktoś posiada więcej niż jedno obywatelstwo, mówimy o tzw. podwójnym obywatelstwie. Można je posiadać od urodzenia lub nabyć w drodze naturalizacji. Co kryje się za tym pojęciem i kto uzyskuje w Niemczech podwójne obywatelstwo? Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące tego zagadnienia.

    Co kryje się pod pojęciem „podwójne obywatelstwo”?

    Zasadniczo o podwójnym obywatelstwie mówimy wtedy, gdy dana osoba posiada więcej niż jedno obywatelstwo. Może je posiadać od razu w momencie urodzenia lub może być ono efektem tzw. naturalizacji, czyli nadania cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na terytorium którego się osiedlił. Aby je uzyskać, muszą być spełnione określone wymogi.

    Podstawę prawną podwójnego obywatelstwa określa w Niemczech ustawa o obywatelstwie (niem. Staatsangehörigkeitsgesetz, StAG).

    Nie ma dokładnych danych na temat tego, ile osób posiada obywatelstwo niemieckie i dodatkowo obywatelstwo innego kraju. Jednak badanie Fundacji im. Friedricha Eberta z 2017 roku oszacowało liczbę osób z podwójnym obywatelstwem na około 2,9 mln, przy czym 10,1 mln osób potencjalnie ma do tego prawo, ale z niego nie korzysta.

    Kto otrzymuje w Niemczech podwójne obywatelstwo?

    Zasadniczo istnieją trzy sytuacje, w których możliwe jest posiadanie podwójnego obywatelstwa:

    • gdy ma się jednego rodzica narodowości niemieckiej i jednego rodzica będącego cudzoziemcem
    • gdy ma się rodziców-cudzoziemców i jest się urodzonym w Niemczech
    • gdy jest się cudzoziemcem i otrzymało się obywatelstwo państwa, na terytorium którego się osiedliło (w tym przypadku Niemiec). Jest to tzw. proces naturalizacji.

    Są to jednak tylko ogólne kryteria, nie ma gwarancji uzyskania podwójnego obywatelstwa na ich podstawie. Dla każdego z wariantów istnieją dodatkowe wymagania, które muszą być spełnione, lub pewne wyjątki.

    Na przykład dzieci, które mają jednego rodzica narodowości niemieckiej i jednego rodzica cudzoziemca, nie mają już automatycznie prawa do obywatelstwa niemieckiego, jeśli rodzic pochodzenia niemieckiego urodził się po 31 grudnia 1999 roku, sam urodził się za granicą i tam mieszka. W tym przypadku potrzebny jest oddzielny wniosek.

    Jeśli urodziliście się w Niemczech, a Wasi rodzice są cudzoziemcami, przynajmniej jedno z rodziców musi mieszkać w Niemczech od ośmiu lat i posiadać zezwolenie na pobyt stały. Co więcej, w tym przypadku dzieci często muszą wybrać jedno z obywatelstw po ukończeniu 21 lat.

    W przypadku jakich krajów podwójne obywatelstwo jest w ogóle możliwe?

    W przypadku niektórych krajów posiadanie podwójnego obywatelstwa (w tym niemieckiego) jest bardzo proste, ponieważ w procesie naturalizacji – w tym przypadku nadania cudzoziemcowi obywatelstwa niemieckiego – nie trzeba zrzec się swojego dotychczasowego obywatelstwa. Jest tak głównie w przypadku krajów należących do UE i Szwajcarii, ale także w przypadku państw, które nie zezwalają na zrzeczenie się obywatelstwa. Obecnie należą do nich:

    • Afganistan
    • Algieria
    • Erytrea
    • Iran
    • Kuba
    • Liban
    • Maroko
    • Syria
    • Tunezja

    Podwójne obywatelstwo jest możliwe do uzyskania również w przypadku innych krajów, jeśli spełnione są ogólne warunki. Może tak być na przykład w przypadku osób, którym przyznano status uchodźcy.

    Zasadniczo przy ubieganiu się o podwójne obywatelstwo należy przestrzegać nie tylko prawa niemieckiego, ale także prawa drugiego kraju.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    max

    Bardzo słaby artykuł. Że niby w weekend można takie umieszczać…? Nie odpowiada na pytanie postawione w tytule. Chętnie czytam wasze artykuły, ale tutaj ewidentnie się komuś nie chciało. Proszę trzymać poziom!

    Admin

    Dziękujemy za konstruktywną krytykę i dołożymy wszelkich starań, żeby w przyszłości było tylko lepiej!

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x