Niemcy: nadchodzi największa podwyżka emerytur od prawie 40 lat

    Emerytura Niemców w nadchodzącym roku najprawdopodobniej znacznie wzrośnie. Według oficjalnych szacunków na zachodzie prognozowany jest wzrost o 5,2%. Na wschodzie wzrost ma być jeszcze większy.

    Duży wzrost emerytur – na wschodzie i zachodzie Niemiec

    Około 21 milionów emerytów w Niemczech może spodziewać się znacznego wzrostu wpływów w nadchodzącym roku. Według oficjalnych szacunków w lipcu emerytury w Niemczech zachodnich wzrosną o 5,2%, a na wschodzie o 5,9%.

    Według informacji Niemieckiej Agencji Prasowej wynika to z projektu raportu ubezpieczeń emerytalnych 2021. Niemiecki fundusz emerytalny chce w najbliższą środę poinformować opinię publiczną o oczekiwanym dostosowaniu emerytury i swojej sytuacji finansowej.

    W 2021 r. na zachodzie nie było podwyżek

    Na zachodzie Niemiec emerytury prawdopodobnie wzrosną najbardziej od prawie 40 lat. W 1983 roku nastąpił wzrost o 5,59%. We wschodnich Niemczech emerytury ostatnio wzrosły w 2016 r. o 5,95% – porównywalnie jak jest to planowane na rok 2022. W tym roku pandemia koronawirusa nie sprzyjała emerytom – również w wymiarze finansowym. Na zachodzie nie było podwyżek, w Niemczech wschodnich odnotowano wzrost o 0,72%.

    Powodem był, związany z koniunkturą, spadek przychodów ze składek. Od kilku miesięcy można zaobserwować odwrotny trend. Według projektu raportu ubezpieczeń emerytalnych, do września dochód ze składek w bieżącym roku wzrósł o około 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

    W 2023 r. spodziewany duży wzrost emerytur

    Z szacunków wynika że, miesięczna emerytura w wysokości 1.000 euro, oparta wyłącznie na składkach zachodnich, wzrośnie o 52 euro od 1 lipca, a ta sama emerytura ze składkami wschodnimi o 59 euro.

    Według obecnych szacunków, w 2023 r. również nastąpi znaczny wzrost świadczeń emerytalnych. Na zachodzie emerytury mogłyby wtedy wzrosnąć o 4,9%, na wschodzie o 5,7%. Jednak założenia dotyczące rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie również finansów emerytalnych, cechuje niepewność, gdyż rozwój zależy od skutków pandemii.

    Informacje pochodzą z grupy rzeczoznawców ubezpieczeń emerytalnych, w skład której wchodzą eksperci ds. ubezpieczeń emerytalnych, Federalny Urząd Ubezpieczeń Społecznych i Federalne Ministerstwo Pracy. Aby ostatecznie ocenić stan finansów emerytalnych należy poczekać na wyniki oszacowania podatkowego. Spodziewane one są w przyszłym tygodniu.

    Fundusz emerytalny dobrze przetrwał pandemię

    Szacunki zakładają, że rezerwa funduszu emerytalnego nieznacznie wzrośnie w tym roku. Szacuje się, że na koniec roku rezerwa na zrównoważony rozwój wyniesie około 37,2 mld euro. Odpowiada to prawie 1,6 miesięcznym wydatkom. Na koniec 2020 roku było to 37,1 mld. Należy zauważyć, że „ustawowe ubezpieczenie emerytalne bardzo dobrze przetrwało pandemię” – wynika z projektu raportu ubezpieczeń emerytalnych.

    Poziom zabezpieczenia przed opodatkowaniem, który pokazuje stosunek emerytur do płac, wynosi obecnie 49,4%. Według szacunków w 2025 roku wartość ta wyniesie 49,2%, czyli o 0,2 punktu procentowego mniej. Prawo nie pozwala na obniżenie poziomu emerytur poniżej 48% do 2025 roku.

    Poziom zabezpieczenia spada w dłuższej perspektywie

    „W dłuższej perspektywie poziom zabezpieczenia spadnie z ponad 47,6% w 2030 r. do 45,7% na koniec prognozowanego okresu w 2035 r.”.

    Według wstępnych kalkulacji, wysokość składki powinna pozostać na stałym poziomie 18,6% do 2023 roku. Oczekuje się, że do 2035 r. wzrośnie do 22,3%

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x