Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech w trakcie okresu próbnego – jakich terminów należy przestrzegać?

    W przypadku nowo nawiązanego stosunku pracy, okres próbny ułatwia ewentualne rozstanie zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Jednakże, chcąc złożyć wypowiedzenie, powinniście wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

    Kiedy minie uczucie euforii związanej z nową pracą, czasami następuje rozczarowanie: praca nagle przestaje wydawać się tak ekscytująca jak wcześniej, zaczynacie odczuwać niezadowolenie z wykonywanych zadań lub męczy Was stres, nadmiar obowiązków i presja ze strony pracodawcy na osiąganie coraz lepszych wyników.

    Tak się zdarza i nie powinniście robić sobie z tego powodu wyrzutów. Do tego właśnie służy okres próbny: do lepszego poznania pracodawcy i warunków pracy. Istnieje wiele możliwych powodów rozwiązania umowy.

    Ale jakie zasady obowiązują, jeśli chce się złożyć wypowiedzenie jeszcze w trakcie okresu próbnego? Czy istnieje okres wypowiedzenia? I czy konieczne jest podawanie powodów podjętej decyzji? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania z tym związane.

    Jakie zasady obowiązują w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech podczas okresu próbnego?

    W większości przypadków okres próbny (niem. Probezeit ) jest częścią umowy o pracę. Nie jest to jednak wymagane przez prawo. Inaczej jest w przypadku tzw. Wartezeit, czyli pierwszych sześciu miesięcy stosunku pracy, w czasie których nie ma ustawowej ochrony przed wypowiedzeniem umowy. Wartezeit obowiązuje również wtedy, gdy nie przewidziano okresu próbnego.

    Jeśli umowa o pracę przewiduje okres próbny, trwa on zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od stanowiska. Zgodnie z prawem pracy obowiązującym w Niemczech, okres próbny nie może trwać dłużej niż pół roku.

    Po upływie sześciu miesięcy – po zakończeniu tzw. Wartezeit – zaczyna obowiązywać ustawowa ochrona przed wypowiedzeniem. Kwestie te są uregulowane w niemieckiej ustawie o ochronie przed wypowiedzeniem (niem. Kündigungsschutzgesetz). Układy zbiorowe pracy i inne porozumienia, jak np. Aufhebungsverträge, czyli umowy rozwiązujące określony stosunek prawny, mogą w pewnych przypadkach odbiegać od tej zasady.

    Mówiąc krótko: po sześciu miesiącach stałego stosunku pracy okres wypowiedzenia wynosi z reguły cztery tygodnie do końca miesiąca. Podczas okresu próbnego może on być znacznie krótszy, w zależności od indywidualnej umowy.

    Kiedy można złożyć wypowiedzenie podczas okresu próbnego?

    W trakcie okresu próbnego zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą w dowolnym dniu wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia – zgodnie z § 622 (3) niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB). Oznacza to, że złożenie wypowiedzenia nawet w ostatnim dniu okresu próbnego jest zgodne z prawem.

    Czy pracownik, który wypowiedział umowę w trakcie okresu próbnego, ma prawo do otrzymania świadectwa pracy?

    W przypadku wypowiedzenia umowy w okresie próbnym, pracodawcy często odmawiają wystawienia tzw. qualifiziertes Arbeitszeugnis, czyli świadectwa pracy zawierającego oprócz danych osobowych, rodzaju i długości zatrudnienia także m.in. informacje co do wykonywanych czynności i ocenę umiejętności. Uzasadniają to tym, że stosunek pracy był zbyt krótki, aby móc wiarygodnie wypowiedzieć się na temat wyników pracy i zachowania pracownika.

    Ale uwaga: niemiecka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej (niem. Gewerbeordnung), która reguluje m.in. kwestię prawa do otrzymania świadectwa pracy, nie przewiduje żadnych ograniczeń czasowych.

    Teoretycznie możecie więc zażądać wydania świadectwa pracy również w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie próbnym. Jednak zgodnie z orzeczeniem krajowego sądu pracy w Kolonii, minimalny okres zatrudnienia powinien wynosić co najmniej sześć tygodni.

    W jakich przypadkach obowiązuje podczas okresu próbnego szczególna ochrona przed zwolnieniem?

    W czasie trwania okresu próbnego pracodawca i pracownik mogą rozwiązać stosunek pracy bez podania przyczyny z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia.

    Jeśli jednak pracownik chce rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym w okresie próbnym, musi to dobrze uzasadnić. Z drugiej strony, jeśli to pracodawca chce wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym jeszcze w okresie próbnym, musi najpierw ostrzec pracownika.

    Ponadto szczególną ochroną przed zwolnieniem w okresie próbnym objęte są niżej wymienione grupy osób:

    • Kobiety w ciąży: w ich przypadku szczególna ochrona przed zwolnieniem wynika z ustawy o ochronie macierzyństwa (niem. Mutterschutzgesetz). Pracodawca nie może zatem zwolnić kobiety w ciąży podczas okresu próbnego. Dotyczy to również okresu do jednego miesiąca po porodzie.
    • Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności: zasadniczo nie istnieje szczególna ochrona przed zwolnieniem w okresie próbnym dla osób ciężko upośledzonych. Jednak zgodnie z aktualnym orzecznictwem, pracodawca musi o tym fakcie poinformować z wyprzedzeniem. Jeżeli tego nie uczyni, wypowiedzenie będzie nieskuteczne.

    Jeśli natomiast pracownik jest chory i przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie jest on objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem w okresie próbnym. W tym przypadku obowiązuje skrócony, dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

    W jakich przypadkach wypowiedzenie podczas okresu próbnego jest niedozwolone?

    Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie próbnym nie zawsze jest dopuszczalne. Niezależnie od szczególnej ochrony przed zwolnieniem, istnieją sytuacje, w których szef nie będzie mógł Was zwolnić nawet podczas okresu próbnego. Oto kilka z nich:

    • Jeśli w umowie o pracę nie ma mowy o okresie próbnym, to zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Pracy (niem. Bundesarbeitsgericht) skrócone okresy wypowiedzenia nie obowiązują ani pracodawców, ani pracowników.
    • Dodatkową ochronę przed zwolnieniem w okresie próbnym zapewnia rada zakładowa, jeśli takowa istnieje w danej firmie. Musi ona zostać z wyprzedzeniem poinformowana o zamiarze wypowiedzenia umowy w okresie próbnym. Jeśli pracodawca o tym zapomni, zwolnienie będzie nieważne.
    • Nawet podczas okresu próbnego zwolnienie nie może być dokonane w sposób arbitralny lub ze względu na cechy osobiste pracownika. Niedopuszczalne jest więc na przykład wypowiedzenie wynikające z chęci zemsty lub ze względu na orientację seksualną czy przynależność religijną.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x