Niemcy: Czy można wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?

    Któż z nas nie denerwuje się od czasu do czasu na swojego pracodawcę? Bywa, że niektórzy są tak poirytowani, że rzucają pracę – a kilka dni później, gdy emocje opadną, żałują tego kroku i chcieliby móc cofnąć czas. Ale czy na gruncie niemieckiego prawa wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę jest w ogóle możliwe?

    Czy niemieckie prawo pracy przewiduje możliwość wycofania wypowiedzenia umowy o pracę?

    Nie. Przynajmniej nie jednostronnie. Powodem jest to, że wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli, ponieważ jest składane przez pracownika i nie musi być uzgadniane z przełożonym.

    Jeśli więc wręczyliście swojemu pracodawcy pismo z wypowiedzeniem umowy o pracę lub wysłaliście je do niego, nie można tego tak po prostu zignorować lub anulować, doprowadzając w ten sposób do nieważności wypowiedzenia (§ 130 niem. kodeksu cywilnego [BGB]). To samo dotyczy sytuacji, gdy to pracodawca wręczy swojemu podwładnemu wypowiedzenie.

    Jest jednak jeden wyjątek: w określonych przypadkach można zakwestionować wypowiedzenie. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik był w błędzie co do treści wypowiedzenia lub gdy przy składaniu wypowiedzenia zakładał inny stan faktyczny (§ 119 niem. kodeksu cywilnego [BGB]). Jednakże dokładna interpretacja tego przepisu jest skomplikowana i sporna.

    W normalnych okolicznościach pracownik powinien po prostu porozmawiać z pracodawcą na temat złożonego wypowiedzenia i przekonać go, aby uznał pismo za nieważne. Jeśli tak się stanie, anulowanie wypowiedzenia nastąpi zgodnie z wolą obu stron – pracownika i pracodawcy. W takim przypadku stosunek pracy będzie kontynuowany.

    Co istotne, aby wypowiedzenie było ważne, musi być przekazane pracodawcy w formie pisemnej. Jeśli pracownik wypowiedział umowę o pracę wysyłając e-mail w tej sprawie lub dzwoniąc do szefa, to i tak nie jest ono ważne. Jednak nawet w takim przypadku powinien porozmawiać z pracodawcą i wyjaśnić, że chce zachować pracę.

    Na co należy zwrócić uwagę chcąc wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?

    Chcąc cofnąć złożone wypowiedzenie umowy o pracę, należy jak najszybciej porozmawiać z szefem. Pracownik powinien wyjaśnić przełożonemu, że popełnił błąd lub że zmienił zdanie.

    Warto wyraźnie podkreślić, że chce się nadal pozostać w firmie. Zarazem ważne jest to, aby wyjaśnić swojemu pracodawcy, z czego wynikała decyzja o złożeniu wypowiedzenia i w jaki sposób chce się uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

    Jeśli szef wyrazi zgodę na wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę, dobrze byłoby, aby obie strony potwierdziły na piśmie fakt anulowania złożonego wypowiedzenia. Dzięki temu zarówno pracodawca jak i pracownik zyskują pewność, że wypowiedzenie zostało uznane za nieważne.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x