Niemcy: Czy można wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?

  Któż z nas nie denerwuje się od czasu do czasu na swojego pracodawcę? Bywa, że niektórzy są tak poirytowani, że rzucają pracę – a kilka dni później, gdy emocje opadną, żałują tego kroku i chcieliby móc cofnąć czas. Ale czy na gruncie niemieckiego prawa wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę jest w ogóle możliwe?

  Czy niemieckie prawo pracy przewiduje możliwość wycofania wypowiedzenia umowy o pracę?

  Nie. Przynajmniej nie jednostronnie. Powodem jest to, że wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli, ponieważ jest składane przez pracownika i nie musi być uzgadniane z przełożonym.

  Jeśli więc wręczyliście swojemu pracodawcy pismo z wypowiedzeniem umowy o pracę lub wysłaliście je do niego, nie można tego tak po prostu zignorować lub anulować, doprowadzając w ten sposób do nieważności wypowiedzenia (§ 130 niem. kodeksu cywilnego [BGB]). To samo dotyczy sytuacji, gdy to pracodawca wręczy swojemu podwładnemu wypowiedzenie.

  Jest jednak jeden wyjątek: w określonych przypadkach można zakwestionować wypowiedzenie. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik był w błędzie co do treści wypowiedzenia lub gdy przy składaniu wypowiedzenia zakładał inny stan faktyczny (§ 119 niem. kodeksu cywilnego [BGB]). Jednakże dokładna interpretacja tego przepisu jest skomplikowana i sporna.

  W normalnych okolicznościach pracownik powinien po prostu porozmawiać z pracodawcą na temat złożonego wypowiedzenia i przekonać go, aby uznał pismo za nieważne. Jeśli tak się stanie, anulowanie wypowiedzenia nastąpi zgodnie z wolą obu stron – pracownika i pracodawcy. W takim przypadku stosunek pracy będzie kontynuowany.

  Co istotne, aby wypowiedzenie było ważne, musi być przekazane pracodawcy w formie pisemnej. Jeśli pracownik wypowiedział umowę o pracę wysyłając e-mail w tej sprawie lub dzwoniąc do szefa, to i tak nie jest ono ważne. Jednak nawet w takim przypadku powinien porozmawiać z pracodawcą i wyjaśnić, że chce zachować pracę.

  Na co należy zwrócić uwagę chcąc wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?

  Chcąc cofnąć złożone wypowiedzenie umowy o pracę, należy jak najszybciej porozmawiać z szefem. Pracownik powinien wyjaśnić przełożonemu, że popełnił błąd lub że zmienił zdanie.

  Warto wyraźnie podkreślić, że chce się nadal pozostać w firmie. Zarazem ważne jest to, aby wyjaśnić swojemu pracodawcy, z czego wynikała decyzja o złożeniu wypowiedzenia i w jaki sposób chce się uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

  Jeśli szef wyrazi zgodę na wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę, dobrze byłoby, aby obie strony potwierdziły na piśmie fakt anulowania złożonego wypowiedzenia. Dzięki temu zarówno pracodawca jak i pracownik zyskują pewność, że wypowiedzenie zostało uznane za nieważne.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x