Top 10 niemieckich zabytków – te miejsca trzeba odwiedzić będąc w Niemczech!

  Niemcy to kraj o bogatej historii i pięknych zabytkach. Wiele z nich od dawna cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów z całego świata. Poniżej znajdziecie 10 najpopularniejszych niemieckich zabytków! Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez meinestadt.de. Oprócz tego, zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami, w których piszemy o zabytkach w Niemczech: Zabytki w Niemczech.


  1. Der Kölner Dom – katedra w Kolonii

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Thomas (@journey.tom) am

  Katedra w Kolonii to zdecydowanie ulubione miejsce Niemców. Ten symbol miasta znad Renu przyciąga rocznie ponad 6 milionów turystów. Już w IV wieku stał w tym miejscu budynek sakralny. Pierwsze zmianki o kościele pochodzą z 870 roku – wtedy stanęła tu katedra karolińska. Gry w roku 1164 relikwia Trzech Króli zostały przeniesione z Mediolanu do Kolonii, katedra nie była już tylko oficjalnym kościołem Arcybiskupa, ale stała się jednym z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych w całej Europie. W związku z tym zaistniała potrzeba zmian architektonicznych w katedrze.

  Godziny otwarcia:
  Katedra jest otwarta z reguły od 6 do 20.
  Wieżę katedry można z kolei zwiedzać w następujących godzinach:
  – marzec-kwiecień: 9-17
  – maj-wrzesień: 9-18
  – październik 9-17
  – listopad-luty: 9-16
  Adres:
  Dom zu Köln
  Trankgasse 4
  50667 Köln
  Nr tel.: 0221-17940400
  E-Mail: [email protected]


  2. Die Dresdner Frauenkirche – Kościół Marii Panny w Dreźnie

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Saxony Tourism (@saxonytourism) am

  Kościół wybudowany został w latach 1726-1743. W trakcie II wojny światowej podczas nalotów na Drezno w nocy z 13. na 14. lutego 1945 roku, kościół został poważnie uszkodzony przez szalejący w mieście ogień i rankiem 15. lutego całkowicie się zawalił.

  „Dresdner Frauenkirche” to ewangelicko-luterański kościół z epoki baroku i jednocześnie jedna z najbardziej znanych świątyni monumentalnych w Europie. Kościół stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków protestanckiej architektury sakralnej. To największy na świecie, obok katedry w Strasburgu, budynek wzniesiony z piaskowca. Kopuła kościoła Marii Panny to jedna z największych konstrukcji wykonanych z kamienia, wśród wszystkich kościołów na północ od Alp.

  Godziny otwarcia:
  Od poniedziałku do piątku miedzy godziną 10.00 i 11.30 oraz 13.00 a 17:30, w weekendy godziny otwarcia są zmienne
  Adres:
  Frauenkirche Dresden
  Neumarkt
  01067 Dresden
  nr tel.: 0351-65606100
  E-Mail: [email protected]


  3. Das Brandenburger Tor – Brama Brandenburska

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Nina En Liu (@ninaenliu) am

  Brama Brandenburska przy Pariser Platz, znajduje się w historycznej dzielnicy Dorotheenstadt Berlin-Mitte i powstała w latach 1788-1791 z rozkazu pruskiego króla Friedricha Wilhelma II. Zaprojektowana została przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa.

  Brama Brandenburska to najważniejszy symbol miasta i jednocześnie też państwa – związane są z nią różne ważne wydarzenia z historii nie tylko Berlina, ale też Europy, a nawet świata XX wieku.

  Brama Brandenburska tworzy wspólnie z Pariser Platz zakończenie ulicy „Unter den Linden”. Na zachód od bramy znajduje się Plac 18. Marca, gdzie zaczyna się ulica 17. Czerwca, która przebiega przez Tiergarten.

  Brama Brandenburska ma wysokość 26 metrów, szerokość 65,5 metra i głębokość na 11 metrów. Wybudowana ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca. Ukształtowana została na wzór propylei akropolu ateńskiego. Brama ma pięć przejazdów, gdzie środkowy jest nieco szerszy od pozostałych i dwie przybudówki. Po bokach znajduje się sześć 15-metrowych kolumn.

  Adres:
  Brandenburger Tor
  Pariser Platz
  11011 Berlin
  nr tel.: 030-22633030
  E-Mail: [email protected]


  4. Das Schloss Neuschwanstein – Zamek Neuschwanstein

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Stefano Termanini (@stefanotermanini) am

  Dokładnie siedem tygodniu po śmierci króla Ludwika II zamek został otwarty dla „publiczności”. Król był bardzo nieśmiały i wybudował ten zamek, aby móc wycofać się z życia publicznego. W tej chwili jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków w całej Europie. Co roku przybywa tu ok. 1,3 miliona odwiedzających. Idylliczne położenie Neuschanstein jest niesamowite. Przemieszczenia w obrębie fundamentów muszą być cały czas monitorowane, a strome ściany skalne stale zabezpieczane. Ponadto panujący tam surowy klimat ma wpływ na wapienne fasady, które w najbliższych latach będą musiały zostać sukcesywnie odrestaurowane.

  Król Ludwik II kochał naturę. Najbardziej zależało mu na tym, aby budową zamku nie zniszczyć pięknego otoczenia. Każdy, kto zbliża się do zamku, od razu wie, że to mu się udało. Zwłaszcza z mostu Marienbrücke podziwiać można piękny widok na zamek.
  Obserwując z kolei otoczenie z okien zamku ma się wrażenie, że to dzieło sztuki. Neuschwanstein, jak żadna inna budowla, pokazuje ideały i tęsknoty króla. Zamek nie był bowiem nigdy dla króla miejscem do „pokazania się”, a raczej do wycofania się. To właśnie tutaj uciekał w swój świat marzeń – poetycki świat średniowiecza.

  Jednak warto dodać, że średniowiecze w Neuschwanstein to nic innego jak iluzja. Za starożytnymi murami kryła się bowiem najnowocześniejsza technika i największe luksusy. Pomieszczenia pałacu ogrzewano za pomocą centralnego ogrzewania ciepłym powietrzem. Na wszystkim piętrach do dyspozycji mieszkańców była bieżąca woda, w kuchni nawet zimna i ciepła. Toalety wyposażone były w automatyczne spłuczki. Król wzywał służbę poprzez specjalny system elektryczny. Na trzecim i czwartym piętrze było nawet łącze telefoniczne. Potraw też nie trzeba było wnosić po schodach – dostępna była bowiem winda.

  Godziny otwarcia:
  Od 23 marca do 15 października: 9-18
  Od 16 października do 22 marca: 10-16
  (codziennie, oprócz 1.01., 24.12., 25.12., 31.12.)
  Adres:
  Schloss Neuschwanstein
  Alpseestraße 12
  87645 Hohenschwangau
  nr tel.: 08362-930830
  E-Mail: [email protected]


  5. Dresdner Zwinger – Zwinger w Dreźnie

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Dresdner zwinger (@dresdner_zwinger)

  Nazwa „Zwinger“ związana jest z położeniem zabytku – między zewnętrznymi, a wewnętrznymi murami obronnymi. Imponująca brama wjazdowa do Zwingera wygląda tak, jakby ktoś chciał założyć na nią koronę. Nie bez powodu „Kronentor” to najczęściej fotografowane i podziwiane arcydzieło z cechami architektonicznymi włoskiego późnego baroku jak i antyku.

  Dziś nic już nie wskazuje na to, że ta barokowa budowla była kiedyś zwykłym prostym placem zabaw i turniejów dworskich, otoczona drewnianymi budynkami.
  Po przejściu przez wspomniany „Kronentor”, pojawia się po lewej stronie francuski pawilon. Na dachu znajduje się posąg przedstawiający Herkulesa, który niesie na ramionach kulę ziemską. Można tu też podziwiać Zeusa i Atenę oraz innych greckich bogów.
  Podczas powodzi stulecia w roku 2001, poziom wody wzrósł do 9,40 metrów i mimo pomocy całego zastępu strażaków, Zwinger nie zdołał się obronić i cały wewnętrzny dziedziniec został zalany. Spowodowało to niestety znaczne szkody.

  Godziny otwarcia:
  Codziennie od godziny 6 do 20
  Adres:
  Dresdner Zwinger
  Theaterplatz
  01067 Dresden
  nr tel.: 0351-438370311
  E-Mail: [email protected]


  6. Der Hamburger Hafen – Port w Hamburgu

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Laura (@la_lauracroft) am

  Port w Hamburgu jest największym portem w Niemczech, trzecim co do wielkości w Europie (po Rotterdamie i Antwerpii) i należy do dziewięciu największych portów kontenerowych na całym świecie.

  W roku 2006 w porcie w Hamburgu przeładowano 8,86 miliona kontenerów. Jako centrum przeładunkowe kawy, port ten niekwestionowanie zajmuje pierwsze miejsce. Jest to miejsce, które przyciąga tłumy odwiedzających – nie tylko podczas słynnego festiwalu portowego.

  W roku 2007 do portu zawinęło łącznie 12.217 statków morskich o pojemności brutto 217.160, w tym: 7.492 statki kontenerowe, 933 drobnicowce, 1.759 masowców, 1.495 tankowców (inaczej zbiornikowców), 200 statków typu Ro-Ro przystosowanych do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów, zwanych też „rorowcami”, 72 samochodowce oraz 4 specjalne statki towarowe.

  Wraz z utworzeniem w 1888 roku wolnego obszaru celnego, powstały magazyny, które częściowo wykorzystywane są do dziś, aby przechowywać i uszlachetniać cenne towary takie jak: herbata, zioła czy kawa.

  Adres:
  Hamburger Hafen
  Landungsbrücken
  20359 Hamburg


  7. Die Wuppertaler Schwebebahn – kolej podwieszana w Wuppertalu

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von WSW Wuppertaler Stadtwerke (@wuppertaler_stadtwerke) am

  Kolej podwieszana w Wuppertalu to symbol miasta. Uruchomiona została 1 marca 1901 roku. Z kolei od 26 maja 1997 roku kolej podlega prawu o ochronie zabytków. Od roku 1980 należy pod określeniem miejskiej linii kolejowej nr. 60 do Związku Przedsiębiorstw Komunikacyjnych obszaru Rhein-Ruhr (Ren-Rura).

  Trasa tej podwieszanej kolei ma długość 13,3 km: od Wuppertal-Oberbarmen do Barmen i stamtąd przez Eberfeld-West do Wuppertal-Vohwinkel.

  W roku 1950 młody słonik Tuffi wyskoczył z kolejki do rzeki Wupper podczas przejażdżki reklamowej dla cyrku. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego. Jadąc koleją podwieszaną w Wuppertalu, przez pierwsze 10 km jedzie się wzdłuż rzeki. Cała droga zajmuje pół godziny i w tym czasie miniecie w sumie 20 przystanków. Kolej podwieszana przystosowana jest do najnowszych standardów techniki i została nawet wyróżniona za design.


  8. Der Fernsehturm Berlin – Berlińska Wieża Telewizyjna

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Berliner Fernsehturm (@berliner_fernsehturm) am

  Wieża Telewizyjna w Berlinie ma wysokość 368 metrów i jest najwyższym budynkiem w Niemczech i jednocześnie czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie.
  W związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2006 roku, kula na szczycie wieży obklejona została srebrną folią (12.000 małych kawałeczków!) w kształcie piłki. W ramach kampanii reklamowej operatora Telekom, piłka nożna zmieniła potem kolor ze srebrnego na magenta.

  3 października 1969, po czterech latach budowy, uroczyście otwarto wieże telewizyjną. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Berlina – co roku przybywa tu około milion odwiedzających. Dzisiaj jest własnością firmy „Die Deutsche Funkturm GmbH”, która należy do „Deutsche Telekom AG”.

  Wieża w samym centrum Berlina, świetnie widoczna mimo wielu wieżowców, stała się prawdziwym symbolem miasta. Dookoła wieży, szczególnie od strony wschodniej widać jeszcze wiele budynków z wielkiej płyty.

  Godziny otwarcia:
  Codziennie w godzinach od 10 do 23
  Adres:
  TV Turm Alexanderplatz
  Panorama¬straße 1A
  10178 Berlin
  E-Mail: [email protected]


  9. Das Völkerschlachtdenkmal – Pomnik Bitwy Narodów

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Jörg Gackstatter / PiXeLPark (@joerg_gackstatter_strandjoe) am

  Pomnik Bitwy Narodów to pomnik upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska. To największy zabytek w całej Europie.

  Od 16 do 19 października 1813 roku przed bramami Lipska, odbyła się tzw. bitwa narodów (inaczej nazywana bitwą pod Lipskiem). Doprowadziła ona do klęski Napoleona z oddziałami Austriaków, Prusów, Rosjan i Szwedów.
  Położenie kamienia węgielnego miało miejsce 18 października 1898 roku, a uroczyste otwarcie kompleksu, według projektu berlińskiego architekta Bruno Schmitz, nastąpiło w 1913 roku.

  Krypta zajmuje większość kompleksu i stanowi symboliczny grób ponad 120.000 poległych w bitwie. Na środku grobu widać zdobioną wieńcem płytę grobową z brązu, osadzoną w ziemi. Na ścianach krypty znajduje się osiem podwójnych grup kamiennych wojowników.

  Godziny otwarcia:
  Od kwietnia do października codziennie w godzinach 10.00-18.00
  Od listopada do marca codziennie w godzinach 10.00-16.00
  Adres:
  Völkerschlachtdenkmal
  Straße des 18. Oktober 100
  04299 Leipzig
  nr tel.: 0341 – 2416870
  Email: [email protected]


  10. Der Reichstag – Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

  Ein Beitrag geteilt von Мгер Симонян (@s.mger) am

  Bundestag zadecydował 20 czerwca 1991 roku niewielką większością głosów (18) o przeniesieniu parlamentu i rządu do Berlina. 19 kwietnia 1999 roku odbyło się pierwsze posiedzenie ogólnoniemieckiego parlamentu w budynku Reichstagu w Berlinie. Budynek warto odwiedzić chociażby z zewnątrz – znajdziecie tu mieszankę architektoniczną: włoskiego późnego renesansu, niemieckiego renesansu, neobaroku.

  Reichstag został przekształcony w nowoczesny budynek, kosztowało to prawie 600 milionów marek. W drodze do kopuły, zwiedzający mijają potężne kolumny od strony zachodniej. Są one tak olbrzymie, że zwiedzający wydają się przy nich jak mrówki.
  W roku 2000 artysta Hans Haacke zrealizował na wewnętrznym dziedzińcu budynku Reichstagu swój projekt. Na oszklonym dziedzińcu zamontowano duże płaskie pudło z napisem po środku: DER BEVÖLKERUNG – białymi podświetlanymi literami. Napis widoczny jest ze wszystkich pięter budynku.

  Najważniejszą aulą w budynku Reichstagu jest sala plenarna, ponieważ tutaj obraduje Bundestag. Patrząc od strony lewej do prawej siedzą tu: posłowie Lewicy, SPD, Sojuszu 90/Zieloni oraz CDU/CSU. Nad miejscami posłów zaczynają się siedzenia dla zwiedzających.

  Godziny otwarcia:
  Zwiedzanie budynku możliwe jest tylko po wcześniejszym umówieniu się!
  Zwiedzanie kopuły: codziennie od godziny 8 do 24
  Adres:
  Reichstagsgebäude
  Platz der Republik 1
  11011 Berlin
  nr tel.: 030 – 22732152


  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Patrycja

  Swietny artykul, czekam na eventualna czesc 2!

  Obcy

  super

  panienka_z_okienka

  bardzo dziękuje mam na geografie zrobić prezentacje o Niemczech.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x