16 najciekawszych atrakcji turystycznych w Hamburgu, które musisz zobaczyć!

  Mieszkańcy Hamburga uwielbiają swoje miasto i zdecydowanie mają ku temu powody. Drugie co do wielkości miasto w Niemczech jest pełne historycznych, ekscytujących miejsc i znanych na całym świecie atrakcji – takich jak kościół główny św. Michała, ulica czerwonych latarni, kompleks portowy czy filharmonia.

  Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje Hamburga – również te dla dzieci – w których najlepiej czuć wyjątkową atmosferę Hamburga.

  Reeperbahn

  Adres: S-Bahnhof Reeperbahn

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.reeperbahn.de

  Jedną z najważniejszych atrakcji Hamburga jest Reeperbahn w dzielnicy St. Pauli. Reeperbahn i Große Freiheit pełne są barów, klubów ze striptizem, pubów, teatrów rewiowych, dyskotek i barów z pokazami burleski. Nie bez powodu nosi tytuł „Grzeszna mila Niemiec” (niem. Sündigste Meile Deutschlands) i jest najbardziej znana ze swojego erotycznego, prowokującego charakteru. Chociaż region ten był kiedyś znany głównie z przestępczości i prostytucji, teraz jest bardziej rozrywkową częścią miasta, która wydaje się zaskakująco spokojna w ciągu dnia.

  Najbardziej znane wieczorne lokale wokół Reeperbahn to „Zur Ritze”, „Safari”, „Dollhouse”, „Molotow” i „Susis Show Bar”.

  Reeperbahn w swojej ofercie ma nie tylko seks i imprezy, ale także kulturę – swoje siedziby mają tu znane teatry, takie jak „Schmidts Tivoli” lub Operettenhaus. Große Freiheit tworzyło historię muzyki w latach 60. To właśnie tutaj pierwszy raz w Niemczech pojawili się Beatlesi.

  Schanzenviertel i Karoviertel

  Adres: S-Bahnhof Hamburg-Sternschanze

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: brak

  Najlepszą alternatywą dla bardziej turystycznych miejsc takich jak Reeperbahn są modne dzielnice Sternschanze i Karoviertel. Oprócz Reeperbahn, Schanzenviertel jest jedną z największych atrakcji w Hamburgu, idealną dla młodych ludzi.

  W centrum Schanzenviertel znajduje się dawny teatr „Rote Flora”, w którym dziś odbywają się wydarzenia polityczne i kulturalne. Wśród małych uliczek znajdują się przytulne kawiarnie, bary i restauracje, które warto odwiedzić zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. „Schanze” znane jest również ze sklepów muzycznych i modnych butików.

  Wskazówka: Fani szefa kuchni Tima Mälzera mogą odwiedzić mistrza w swojej restauracji „Bullerei” bezpośrednio na stacji kolei miejskiej S-Bahn Sternschanze. Aby trochę odpocząć od zgiełku, można wybrać się do pobliskiego parku Schanzenpark.

  W ciągu ostatnich kilku lat Karoviertel – dawna „dzielnica biednych ludzi” stawała się coraz bardziej modną dzielnicą z licznymi kawiarniami, butikami, restauracjami i sklepami, dzięki czemu ​​staje się konkurencją dla wspomnianej Schanzenviertel. Szczególnie latem to idealne miejsce do spacerów, zakupów czy relaksu przy kawie.

  Landungsbrücken

  Adres: St. Pauli 1, 20359 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.hamburg.de/landungsbruecken

  Jednym z najważniejszych zabytków w porcie w Hamburgu są mosty w dzielnicy St. Pauli. Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę odwiedzających, jest duży budynek terminalu przy mostach. Hala o długości 205 metrów z charakterystycznymi kopułami i wieżami została zbudowana w latach 1907–1909 i została wpisana na listę zabytków w 2003 roku.

  St. Pauli Landungsbrücken to duża stacja wodna i przystań dla statków, a przede wszystkim punkt startu dla wielu parowców i łodzi, które rozpoczynają stąd wycieczki po porcie. Okolica mostów znana jest również ze Starego Tunelu Łaby, który istnieje od 1911 r. Z daleka widać wejście w postaci kwadratowej kopuły. Stamtąd piesi i rowerzyści najpierw wsiadają do windy, która zjeżdża na głębokość 24 metrów, a następnie pokonują pieszo około 426 metrów poniżej Łaby do Steinwerder, gdzie dopiero można zobaczyć światło dzienne.

  Wskazówka: przejście przez Stary Tunel Łaby jest bezpłatne dla pieszych i rowerzystów i jest otwarte przez całą noc.

  Speicherstadt

  Adres: między Baumwall i Überseequartier, 20457 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.hamburg.de/speicherstadt

  Speicherstadt w Hamburgu jest na 40. miejscu światowego dziedzictwa Niemiec i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Hamburgu. Dzielnica magazynowa w Hamburgu o powierzchni ponad 26 hektarów jest największym kompleksem magazynowym na świecie. Zbudowany w latach 1883–1920 na tysiącach dębowych stosów na wodach Łaby obszar, przez który przebiegają małe kanały, tak zwane floty. Wiele budynków służyło jako magazyny przypraw, kawy, kakao, herbaty i innych zagranicznych specjałów. Dziś Speicherstadt jest bardziej znane jako jedna z najpopularniejszych atrakcji Hamburga.

  W Speicherstadt w Hamburgu znajdują się poniższe, warte odwiedzenia miejsca:

  • Hamburg Dungeon – atrakcja turystyczna zapewniająca „podróż w czasie”
  • Miniatur Wunderland – największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie
  • Internationales Maritimes Museum – muzeum, w którym znajduje się kolekcja modeli statków, planów budowy, mundurów i sztuki morskiej
  • Spicy’s Gewürzmuseum – muzeum przypraw
  • Automuseum Prototyp – muzeum motoryzacyjne specjalizujące się w niemieckich samochodach sportowych i wyścigowych opracowanych po II wojnie światowej.
  • Kaffeerösterei – palarnia kawy

  Speicherstadt jest popularnym celem wycieczek portowych i nie powinno go zabraknąć podczas żadnej wyprawy po Hamburgu.

  Miniatur Wunderland

  Adres: Kehrwieder 2, 20457 Hamburg – Speicherstadt

  Wstęp: 15 € (normalny), 7,50 € (ulgowy)

  Strona internetowa: www.miniatur-wunderland.de

  Miniatur Wunderland w Speicherstadt jest najbardziej popularną wśród hamburskich atrakcji. Świat w skali 1:87 – oto Miniatur Wunderland Hamburg. Lub jak nazywają to twórcy: Największa modelowa kolej na świecie.

  Miniatur Wunderland składa się z prawie 1500 metrów kwadratowych powierzchni modelowej, 263 000 figurek, 9250 samochodów, 1040 pociągów, 389 000 diod LED, 4340 budynków, a jego budowa trwała 795 000 godzin. Mini-świat od 2000 roku stale rośnie. Oprócz mini-Hamburga i fantastycznego miasteczka „Knuffingen” w Miniatur Wunderland znajdują się teraz miniatury z środkowych Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Skandynawii, USA i Włoch. W 2018 r. dodano nawet małą Wenecję, a mini Monako z Prowansją jest już w fazie planowania.

  „MiWuLa” oferuje również specjalne imprezy tematyczne, w tym wieczorną wizytę lub kulinarną wycieczkę po świecie. Miniatur Wunderland jest szczególnie polecany jako atrakcja w Hamburgu podczas brzydkiej pogody lub zimą.

  Port w Hamburgu

  Adres: S-Bahnhof Landungsbrücken

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.hafen-hamburg.de

  Najważniejszym zabytkiem Hamburga jest z pewnością port. Port w Hamburgu jest największym portem w Niemczech i drugim co do wielkości w Europie. Nie bez powodu mieszkańcy Hamburga są bardzo dumni ze swojej „bramy do świata”, jak często nazywany jest port. Ponad 13 000 statków z całego świata ląduje w porcie w Hamburgu każdego roku. Zatrzymał się tu między innymi statek wycieczkowy „Queen Mary 2”.

  Port jest pełen historycznych i nowoczesnych statków, promenada przyciąga stoiskami z międzynarodowymi specjałami, muzyką na żywo i wieczornymi fajerwerkami. Sam port jest ogromnym obszarem – obejmuje 14 dzielnic – a wiele atrakcji Hamburga znajduje się w porcie lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Jest to więc idealna baza wypadowa do długiej wycieczki po wszystkich zabytkach Hamburga.

  Port jest jedną z niewielu atrakcji w Hamburgu, które są bezpłatne.

  Rynek rybny (Fischmarkt)

  Adres: Große Elbstraße 9, 22767 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.hamburg.de/altona/fischmarkt

  Klasyk wśród zabytków w Hamburgu: targ rybny. W każdą niedzielę od 5 rano Aale Dieter, Hering Heinz lub Dorsch Werner krzyczą: „Chodź, zapakuję jeszcze 2 makrele!”. „Krzykacze” to niekwestionowana atrakcja hamburskiego rynku rybnego. Rywalizują o względy kupujących ze sprzedawcami owoców, warzyw, kwiatów i lokalnych pamiątek.

  Dla rannych ptaszków, którzy dopiero rozpoczynają zwiedzanie Hamburga, a także nocnych sów, targ rybny jest idealnym miejscem do naładowania akumulatorów czymś smacznym. Można tu znaleźć świeże owoce, warzywa, ser, kiełbasę, chleb i oczywiście ryby. Dla mieszkańców targ rybny to przede wszystkim miejsce spotkań w niedziele, aby coś przekąsić przy kawie i kanapkach z rybami, a następnie zrobić cotygodniowe zakupy.

  Jeśli nadal nie masz dość po imprezie o świcie, to pobliska sala sprzedaży ryb jest właśnie dla Ciebie. Tutaj możesz zatańczyć do muzyki na żywo wcześnie rano..

  Wizyta na targu rybnym i w Hamburgu jest kompletna dopiero po zjedzeniu oryginalnej bułki rybnej. A gdzie byłaby ona lepsza niż na targu rybnym?

  Elbphilharmonie i Hafencity

  Adres: Platz der Deutschen Einheit, 20457 Hamburg

  Wstęp: bezpłatnie

  Strona internetowa: www.elbphilharmonie.de

  Filharmonia, która została ukończona w 2017 roku zdecydowanie jest dumą Hamburga. Jej budowa okazała się dużo droższa niż zakładano i została ukończona po terminie. Obecnie stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji Hamburga.

  Ze swoim futurystycznym designem i platformą widokową między dwoma elementami budynku, z której roztacza się wspaniały widok na Hamburg – filharmonia to nowy symbol Hamburga.

  Sala koncertowa nie bez powodu znajduje się dokładnie w tym miejscu. Do czasu zniszczenia go podczas II wojny światowej znajdował się tutaj Kaispeicher A, znany również jako Kaiserspeicher, ogromny budynek, który szybko stał się symbolem miasta. Miał zostać odbudowany po wojnie, jednak plan został zrealizowany tylko częściowo. Ta część stanowi podstawę nowego budynku. Jednak filharmonia jest tylko częścią czegoś znacznie większego:

  Hafencity, to zupełnie nowa dzielnica w Hamburgu. Do 2025 r. ma tu powstać około 40% nowej przestrzeni miejskiej z mieszkaniami i miejscami pracy. To tutaj można już zobaczyć przyszłość Hamburga.

  Michel

  Adres: Englische Planke 1, 20459 Hamburg

  Wstęp: 5 € (normalny), 4 € lub 3,50 € (ulgowy)

  Strona internetowa: www.st-michaelis.de

  Hamburski Michel – właściwie główny kościół św. Michała – jest najbardziej znanym kościołem w mieście. Dzięki swojej 132-metrowej wieży Michel dominuje nad miastem i można go zobaczyć z daleka. Nie bez powodu jest uważany za wizytówkę Hamburga – zaraz obok nowej Elbphilharmonie.

  Dzisiejszy Michel jest trzecim, wybudowanym w tym miejscu kościołem. Pierwszy budynek kościoła w tym miejscu powstał w XVII wieku. Jednak w 1750 r. piorun uderzył w wieżę, a kościół spłonął doszczętnie. Drugi Michel został odbudowany, ale także nie przetrwał próby czasu. Budynek spłonął całkowicie w 1906 roku. W tym samym roku Hamburg postanowił zbudować swojego Michela po raz trzeci. Tym razem jednak wykonano go ze stali ogniotrwałej zamiast drewna. W 1912 roku został ukończony. Został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, ale szybko go odrestaurowano.

  Kościół ten słynie także z największego zegara wieżowego w Niemczech i jednych z największych organów w kraju. Regularne koncerty organowe przyciągają tu fanów muzyki. Codziennie o godzinie 12.00 organista gra krótki, około 15-minutowy koncert.

  Dziś Michel jest szczególnie popularny jako punkt widokowy. Z platformy o wysokości 82 metrów – lub 452 stopni – można podziwiać przepiękny widok na Hamburg. Jednak wnętrze Michela jest również warte zobaczenia. Wykonana w całości z bieli i złota nawa emanuje elegancją i nordyckim klimatem.

  Jungfernstieg i Mönckebergstraße

  Adres: Jungfernstieg 1, 20095 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: brak

  Jungfernstieg i Mönckebergstraße w Hamburgu to dwa reprezentacyjne obszary handlowe. W szczególności Jungfernstieg jest znany poza granicami Hamburga jako jedna z najpiękniejszych i najstarszych promenad w Niemczech. Położone bezpośrednio przy rzece Alster, dają możliwość robienia zakupów w wyjątkowej atmosferze. Można wybrać się tu na miły spacer lub po prostu napić się kawy i popatrzeć na wodę Alster.

  Alsterhaus to wyjątkowy budynek tuż przy Jungfernstieg. Dom towarowy otwarty w 1912 roku jest jednym z najbardziej luksusowych w Niemczech. Również najstarszy pasaż handlowy – Hamburger Hof – znajduje się bezpośrednio przy Jungfernstieg.

  Ceny w Jungfernstieg są dość wysokie. Ci, którzy szukają tańszych, ale nie mniej pięknych atrakcji, znajdą coś dla siebie na równie popularnej Mönckebergstrasse. Położona niedaleko Jungfernstieg, Mönckebergstraße oferuje przede wszystkim znane sklepy przy ulicy handlowej, takie jak H&M, Douglas, Görtz, Esprit, Deichmann lub dm. Są również tu również duże domy towarowe: Peek & Cloppenburg, Karstadt i Galerie Kaufhof.

  Außenalster i Binnenalster

  Adres: Jungfernstieg 1, 20095 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.hamburg.de/alster

  Jeśli jesteście już na Jungfernstieg, zdecydowanie nie powinniście pominąć Außenalster i Binnenalster. Oprócz Łaby, Alster jest drugą rzeką w Hamburgu. Tak zwane „Jezioro Alster” składające się z dużego zewnętrznego Alster (Außenalster) i mniejszego wewnętrznego Alster (Binnenalster) jest tu bardzo popularne.

  Außenalster jest szczególnie popularne wśród spacerowiczów i biegaczy. Liczne tereny zielone i łąki, mniejsze parki i szlaki turystyczne stanowią przyjemny kontrast dla zgiełku dużego miasta. Ponadto wiele kawiarni i restauracji zaprasza na przerwę na kawę. Zimą, gdy Alster zamarza, a lód ma więcej niż 20 cm grubości, można również jeździć na łyżwach na Außenalster.

  Binnenalster ma nieco inną twarz niż Außenalster. Znajdują się tutaj sklepy, tradycyjne domy, kawiarnie, bary i restauracje. Krótko mówiąc: jest nieco bardziej gwarny, ale nie mniej uroczy.  Wyjątkowym miejscem w Binnenalster jest Fontanna Alster, która ma ponad 60 metrów wysokości. Tryska nieprzerwanie każdego lata i jest po prostu częścią miasta Hamburg.

  W Binnenalster i na ulicach wokół niego odbywa się co roku pod koniec sierpnia „Alster Pleasure”. Festiwal ludowy z muzyką i fajerwerkami każdego wieczoru. Außenalster i Binnenalster oferują również wycieczki po rzece. Parowce Alster wyruszają z różnych miejsc wokół Alster i zabytków Hamburga.

  Tierpark Hagenbeck

  Adres: Lokstedter Grenzstraße 2, 22527 Hamburg

  Wstęp: 20 € (normalny), 15 € (ulgowy)

  Strona internetowa: www.hagenbeck.de

  Jedną z atrakcji w Hamburgu dla dzieci jest zoo Hagenbeck. Zoo Hagenbeck istnieje od ponad 100 lat i jest prowadzone przez siódme pokolenie rodziny Hagenbeck. Jest to jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Niemczech i pierwszy bez klatek dla zwierząt. Ponad 1800 zwierząt i ponad 200 gatunków można podziwiać na około 19 hektarach w naturalnych zagrodach i zabytkowych budynkach.

  Przede wszystkim młode tygrysy urodzone w 2017 r., jedno z największych stad słoni w Europie, orangutany, mini zoo i lemury sprawiają, że zoo Hagenbeck jest jedną z najlepszych atrakcji w Hamburgu.

  Morsy, niedźwiedzie polarne, rekiny i pingwiny również czują się jak w domu w wyjątkowo głębokich zbiornikach na terenie kompleksu. Istnieje również możliwość karmienia żyraf, słoni i uczestniczenia w karmieniu zwierząt.

  Cmentarz Ohlsdorf

  Adres: Fuhlsbüttler Str. 756, 22337 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.friedhof-hamburg.de/die-friedhoefe/ohlsdorf/

  Cmentarz Ohlsdorf to największy na świecie cmentarz parkowy, znajdujący się na północy Hamburga. Dzięki całkowitej powierzchni 389 hektarów, 17 kilometrom sieci ścieżek i dróg, w tym tras autobusowych, około 235 000 miejsc pochówku, 1,4 miliona pochówków od momentu otwarcia w 1877 r. i ponad 1,2 miliona odwiedzających rocznie, cmentarz Ohlsdorf stanowi prawdziwą gratkę wśród zabytków Hamburga.

  Nie bez powodu cmentarz Ohlsdorf uznany jest za największy teren zielony w Hamburgu. Warto tu zajrzeć, by odpocząć i podziwiać 30 000 drzew, ogród różany, kilka stawów, 800 rzeźb i wyjątkową architekturę ogrodową.

  Jest to również miejsce spoczynku osobistości kina, telewizji, polityki i sztuki, takich jak Hans Albers, Heinz Erhardt, Inge Meysel, Roger Cicero, James Last, Helmut Schmidt czy Roger Willemsen.

  Hamburger Kunsthalle

  Adres: Glockengießerwall 5, 20095 Hamburg

  Wstęp: 14 € (normalny), 8 € (ulgowy)

  Strona internetowa: www.hamburger-kunsthalle.de/

  Dzięki Hali Sztuki (niem. Kunsthalle) Hamburg oferuje jedną z najważniejszych dostępnych publicznie kolekcji sztuki. Ponad 700 dzieł, od sztuki średniowiecza do współczesności jest na stałe dostępnych dla odwiedzających. Kolekcje skupiają się głównie na malarstwie niemieckim i holenderskim.

  Znajdują się tu między innymi obrazy Lucasa Cranacha, Caspara Davida Friedricha, Adolpha Menzela, Maxa Liebermanna, Paul Klee, Edvard Munch lub Ernst Ludwig Kirchner.

  Warto również zobaczyć różne wystawy specjalne, które okazjonalnie pojawiają się w Kunsthalle.

  Planten un Blomen

  Adres: Gorch-Fock-Wall 3, 20354 Hamburg

  Wstęp: bezpłatny

  Strona internetowa: www.plantenunblomen.hamburg.de/

  Park Planten un Blomen to idealne miejsce dla miłośników przyrody i „zielonych płuc” miasta. Planten un Blomen, pełen angielskich roślin i kwiatów, jest parkiem w centrum Hamburga i często nazywany jest ogrodem botanicznym. Rozciąga się na terenie byłych murów obronnych i prowadzi od jarmarku hamburskiego przez Stephansplatz do St. Pauli. Na obszarze ponad 47 hektarów znajdują się między innymi: ogród róż, ogród japoński wraz z herbaciarnią, ogród tropikalny, szklarnie, pole do minigolfa, lodowisko (zimą, największe lodowisko w Niemczech), zjeżdżalnie wodne i park wspinaczkowy, place zabaw, scena teatralna na powietrzu.

  Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji można tu spędzić cały dzień, nie nudząc się nawet przez chwilę. Latem odbywają się tu również koncerty, pokazy fontanny, wspólne czytanie i przedstawienia teatralne. Ta atrakcja Hamburga jest idealna dla najmłodszych.

  Planetarium

  Adres: Linnering 1 (Stadtpark), 22299 Hamburg

  Wstęp: w zależności od wydarzenia

  Strona internetowa: www.planetarium-hamburg.de/

  Planetarium w Hamburgu od 1929 roku znajduje się w dawnej wieży ciśnień na środku parku miejskiego Winterhude. To bardzo nowoczesne miejsce zostało wyremontowane w 2017 roku. Największą atrakcją nowo zaprojektowanego planetarium jest z pewnością Star Hall.

  Dzięki dużej 360-stopniowej kopule projekcyjnej i specjalnym systemom projekcji można tu odtworzyć gwiaździste niebo, które wiernie i szczegółowo oddaje rzeczywistość – i to wszystko w technologii 3D. Droga Mleczna, planety czy spadające gwiazdy również są idealnie odwzorowane.

  Istnieją również produkcje dźwiękowe 3D, pokazy świetlne i laserowe. Nie bez powodu planetarium nazywane jest „teatrem gwiazd”. Poza tym w Planetarium organizowane są różne pokazy i wydarzenia. To z pewnością miejsce idealne dla dzieci. Od czasu modernizacji jest to najczęściej odwiedzane planetarium w Niemczech.

  Wskazówka: Dzięki karcie Hamburg Card można otrzymać zniżkę podczas zwiedzania wielu zabytków. Jest to również bilet komunikacji miejskiej w Hamburgu.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x