10 najpiękniejszych zabytków i atrakcji w okolicy Jeziora Bodeńskiego

  Jezioro Bodeńskie o długości 63 km jest trzecim co do wielkości jeziorem w Europie Środkowej. Atrakcje nad jeziorem można znaleźć w Niemczech, w Austrii i Szwajcarii. Znajdują się tu zarówno romantyczne miejsca, niepowtarzalne pomniki przyrody, jak i atrakcje dla całej rodziny. To naprawdę duży i niesamowity obszar. Co więc warto zobaczyć nad Jeziorem Bodeńskim?

  Wyspa Kwiatów Mainau

  Ta atrakcja nad Jeziorem Bodeńskim zachwyca kolorami i bioróżnorodnością. Kwiatowa wyspa Mainau, o powierzchni 45 hektarów, jest trzecią co do wielkości wyspą na Jeziorze Bodeńskim i jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w okolicy. Większość z około 1,2 miliona turystów odwiedzających Jezioro Bodeńskie rocznie wybiera Wyspę Kwiatów jako jeden z obowiązkowych punktów na mapie.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Insel Mainau (@inselmainau)

  Ze względu na przyjemny, łagodny klimat wokół Jeziora Bodeńskiego, na wyspie Mainau można zobaczyć nie tylko bujną roślinność kwiatową, ale także rośliny śródziemnomorskie, takie jak palmy lub drzewa figowe.

  Wyspę warto odwiedzić bez względu na porę roku – wiosną można tu zobaczyć kolorowe rabaty z ponad milionem przepięknych tulipanów, latem tysiące kwitnących róż, a jesienią nawet 12 tysięcy wspaniałych dalii.

  Na wyspie Mainau znajduje się również wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Mainau Kinderland to duży plac zabaw pełen atrakcji i farma. Wszystkie atrakcje podzielone są według grup wiekowych. W „wiosce krasnoludków” przeznaczonej dla dzieci w wieku 1-4 lat znajdują się małe chatki, drewniana kolejka i wodne place zabaw dla najmłodszych.

  Starsze dzieci mogą wyszaleć się na specjalnie przygotowanych równoważniach, siatkach wspinaczkowych, wejść do małych domków i wież połączonych mostami wiszącymi i kładkami łańcuchowymi. Tuż obok znajduje się farma, na której dzieci mogą odwiedzić mini zoo, przejechać się na kucykach, poznać rzadkie rasy zwierząt i obejrzeć życie alpak, królików, kóz, osłów, owiec i krów z cielętami.

  Adres: Insel Mainau 1, 78465 Insel Mainau

  Godziny otwarcia: przez cały rok od wschodu do zachodu słońca

  Ceny wstępu: bilet normalny: 21,50 euro; bilet ulgowy 12,50 euro; dzieci do 12 lat bezpłatnie

  Strona internetowa: www.mainau.de

  Wyspa klasztorna Reichenau

  Kolejną atrakcją nad Jeziorem Bodeńskim jest największa i najludniejsza wyspa na Jeziorze Bodeńskim: wyspa klasztorna Reichenau. W 724 roku na wyspie został założony niewielki klasztor. W 1757 klasztor został rozwiązany, a budynek jest obecnie wykorzystywany jako ratusz gminy. W 1838 roku wyspę z lądem połączyła zapora, na której obecnie znajduje się ścieżka rowerowa i szeroki chodnik. Wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

  Dobrze zachowane kościoły na wyspie pokazują przykłady architektury monastycznej z IX-XI wieku. Pomiędzy wyspą klasztorną a wyspą kwiatową znajduje się największe miasto Jeziora Bodeńskiego – Konstancja. Urokliwa starówka, piękny port i zabytki, które sięgają starożytności zachęcają do idyllicznych spacerów po mieście. Całość dopełnia zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Bodeńskie.

  Strona internetowa: www.reichenau-tourismus.de

  Kościół Wallfahrtskirche Birnau

  Kościół św. Marii, lepiej znany jako Bazylika Birnau, jest również jedną z najpiękniejszych atrakcji Jeziora Bodeńskiego. Został on zbudowany w latach 1746-1749. Zamknięty w 1804 roku stał pusty do końca I wojny światowej. Po ponownym otwarciu w 1919 r. kościół został ponownie zamknięty pod rządami narodowych socjalistów w latach 1941-1945, a mieszkających tam mnichów wypędzono lub uwięziono. W latach 1964-1969 budynek został po raz pierwszy gruntownie wyremontowany. W 1996 roku rozpoczęły się najszersze prace remontowe.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Holger Nagel 😎 (@holna79)

  Kościół pielgrzymkowy Birnau jest uważany za najważniejszą atrakcję baroku Górnej Szwabii. Wnętrze zostało zaprojektowane w ozdobnym stylu rokoko i do dziś zapiera dech w piersiach. W 2004 roku zakończono remont elewacji zewnętrznej. Wysoka na 51 metrów dzwonnica idealnie wkomponowuje się w ogólny wygląd kościoła.

  Z placu kościelnego roztacza się imponujący widok na Jezioro Bodeńskie i zachwycające Alpy. To doskonałe miejsce na zrobienie panoramicznych zdjęć, rodem z najpiękniejszych kartek pocztowych.

  Adres: Bazylika Birnau, Birnau-Maurach 5, 88690 Uhldingen-Mühlhofen

  Godziny otwarcia: lato: 7:30 do 19:00, zima: 7:30 do 17:30

  Opłaty za wstęp: wejście bezpłatne

  Strona internetowa: www.birnau.de

  Affenberg Salem

  Affenberg Salem jest również jedną z wyjątkowych atrakcji Jeziora Bodeńskiego. W 20-hektarowym lesie żyje ponad 200 wolnożyjących makaków berberyjskich. Zwierzęta znajdują się w Czerwonen księdze gatunków zagrożonych, więc Affenberg stanowi cenny rezerwat. W 1976 roku cała grupa (około 150 zwierząt) makaków berberyjskich została z powodzeniem wypuszczona w Afryce Północnej w 1986 roku. Małpy żyją na zewnątrz przez cały rok i wyraźnie czują się jak w domu nad Jeziorem Bodeńskim, ponieważ warunki klimatyczne są podobne do tych w ich ojczystym Maroku i Algierii.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Affenberg Salem (@affenbergsalem)

  Ideą obiektu jest ograniczenie się do jednego gatunku zwierząt i zaoferowanie mu wielkowymiarowej przestrzeni do zamieszkania. Między zwiedzającymi a małpami nie ma krat ani rowów, tylko stałe ścieżki z drewnianymi płotami. Karmienie odbywa się kilka razy dziennie, ale jako gość można również nakarmić małpy specjalnie przygotowanym, darmowym popcornem.

  Od początku listopada do połowy marca obowiązuje przerwa zimowa, ponieważ jest to czas godów małp. Dla dzieci przygotowano również plac zabaw z wieżą wspinaczkową. Na teren obiektu nie można wprowadzać psów, ponieważ są one naturalnymi wrogami małp berberyjskich i na obecność psów reagują agresywnie.

  W Salem chronione są nie tylko małpy afrykańskie, ale także rodzime zwierzęta. Tereny Jeziora Bodeńskiego w pobliżu Affenberg obejmują gniazda bocianów. Po wyginięciu bociana białego na wielu obszarach w latach 70. niektóre pary lęgowe zostały ponownie wprowadzone do rezerwatu w 1978 r. To dzięki temu przesiedleniu w Badenii-Wirtembergii znów pojawiają się bociany.

  W Affenberg znajduje się także wybieg dla danieli, w którym zwiedzający mogą również zbliżyć się do zwierząt. W ośrodku mieszka duży jeleń i około 20 łań wraz z młodymi. Podczas codziennego karmienia o 16:15 można podziwiać zwierzęta w pełnej krasie.

  Adres: Mendlishauser Hof, 88682 Salem

  Godziny otwarcia: 16 marca – 27 października: codziennie od 9:00 do 18:00, od 28 października do 3 listopada codziennie od 9:00 do 17:00

  Opłaty za wstęp: bilet normalny 9 euro; bilet ulgowy od 5 euro; dzieci do lat 6 bezpłatnie

  Strona internetowa: www.affenberg-salem.de

  Zamek Salem

  Kolejna atrakcja nad Jeziorem Bodeńskim czeka w pobliżu Affenberg: dawny klasztor i dzisiejszy pałac Salem. Klasztor z XII wieku jest najstarszym klasztorem cystersów i najbogatszym opactwem nad Jeziorem Bodeńskim. Kompleks zachował się w bardzo dobrym stanie. Od 1920 r. budynek jest również siedzibą szkoły z internatem Schloss Salem, jednak nadal można zwiedzać zarówno zamek, jak i klasztor.

  Dziś w kompleksie znajdują się liczne muzea i sale wystawowe, takie jak muzeum straży pożarnej, muzeum gorzelnictwa czy zabytkowa kuźnia. Duży wybór wycieczek z przewodnikiem umożliwia jasne zrozumienie historii tego zabytku Jeziora Bodeńskiego. W ofercie przewodników znajduje się codzienna wycieczka po zamku i klasztorze, niedzielna wycieczka dla rodzin z dziećmi, a także zwiedzanie piwnicy z winami.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von 𝓘𝓻𝓲𝓷𝓪 (@irina_pracht_)

  Mówi się, że piwnica win jest nawiedzona przez ducha jednego z mnichów. Domowe wino miało pełnić istotną rolę w życiu klasztoru. Jeden z mnichów miał zakraść się w nocy do owej piwnicy, jednak kran był zablokowany. Rozczarowany mnich wspiął się więc na dużą beczkę, by móc pobrać wino przez górny otwór. Niestety pod ciężarem mnicha wieko zapadło się, a mnich wpadł do wina i utonął. Od tego czasu piwnicę z winem ma nawiedzać duch mnicha.

  Adres: Kloster und Schloss, 88682 Salem

  Godziny otwarcia: 1 kwietnia – 1 listopada: od 9:30 do 18:00

  Ceny wstępu: bielt normalny 9 euro, bilet ulgowy 4,50 euro

  Strona internetowa: www.salem.de

  Muzeum domów na palach w Unteruhldingen

  Jedna z atrakcji Jeziora Bodeńskiego zabiera turystów na wycieczkę do epoki kamienia: Pfahlbaumuseum Unteruhldingen jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie i co roku odwiedza go prawie 300 000 odwiedzających. Muzeum prezentuje zrekonstruowane domy na palach z epoki kamienia i brązu (od 4000 do 850 p.n.e.). Kompleks składa się w sumie z 23 replik domów na palach i dwóch budynków muzealnych. Do Pfalhbauhäuser można dotrzeć drewnianymi ścieżkami. W 2011 roku UNESCO wpisało „Prehistoryczne domy na palach wokół Alp” na Listę Światowego Dziedzictwa.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Andrea (@viewsbya)

  Adres: Pfahlbaumuseum Unteruhldingen, Freilichtmuseum und Forschungsinstitut, Strandpromenade 6, 88690 Uhldingen-Mühlhofen

  Godziny otwarcia: 1 kwietnia – 3 października: codziennie 9:00-18:30, 4 października – 3 listopada: codziennie 9:00-17:00, 4-30 listopada: sobota i niedziela 9:00-17:00, 1-19 grudnia: wtorek-czwartek: 14.00 wycieczka otwarta, w inne dni nieczynne

  Ceny wstępu: bilet normalny 10 euro, bilet ulgowy 6 euro

  Strona internetowa: www.pfahlbauten.de

  Zamek Meersburg

  Zamek Meersburg znajduje się na stromym klifie nad miastem i Jeziorem Bodeńskim i jest najstarszym zamieszkałym zamkiem w Niemczech. Uważa się, że pierwszy zamek powstał w tym miejscu w VII wieku. Mówi się, że zamek został założony około 630 roku przez Dagoberta I, ostatniego potężnego króla Merowingów. Na przestrzeni wieków zamek nigdy nie został zdobyty ani zniszczony.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Burg Meersburg (@burg_meersburg)

  Dziś zamek pełni funkcję muzeum, gdzie odwiedzić można ponad 30 umeblowanych pokoi, w tym starą kuchnię zamkową, salę broni, salę rycerską, stajnie, loch zamkowy, salę tortur i wiele innych. Warto również wspiąć się na Dagobertsturm, skąd roztacza się imponujący widok na Stare Miasto i Jezioro Bodeńskie.

  Adres: Schloßpl. 10, 88709 Meersburg

  Godziny otwarcia: marzec – październik: 9:00-18:30, listopad-luty: 10:00-18:00

  Ceny wstępu: bilet normalny 12,80 euro, bilet ulgowy 8 euro

  Strona internetowa: www.burg-meersburg.de

  Stare miasto Lindau

  Kolejna atrakcja na Jeziorze Bodeńskim znajduje się na wyspie o powierzchni niespełna 0,7 km²: stare miasto Lindau. Początki miasta sięgają założenia klasztoru z IX wieku. Lindau było miastem cesarskim od 1275 roku, a w 1496 roku w ratuszu w Lindau zwołano Reichstag. W 1806 r. miasto utraciło niepodległość i zostało włączone do Królestwa Bawarii. W latach 1945-1955 Lindau było ciekawostką w świetle prawa konstytucyjnego: Podczas gdy reszta Bawarii należała do strefy amerykańskiej, Lindau było francuską enklawą. W mieście można zobaczyć przepiękne stare miasto, wierzę widokową, port i wiele innych zachwycających miejsc.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej miasta: www.lindau.de

  Opactwo St. Gallen

  Wycieczka do pięknej Szwajcarii! Kolejną atrakcją w okolicy Jeziora Bodeńskiego jest wpisane w 1983 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo St. Gallen. Klasztor został założony około 720 roku i był opactwem benedyktynów do 1805 roku. Kolegiata św. Gallena została zbudowana w latach 1755-1766 i jest uważana za jedną z ostatnich monumentalnych budowli sakralnych późnego baroku, o czym świadczy zarówno imponująca architektura wnętrz, jak i bliźniacze wieże o wysokości 68 metrów.


  Warto także odwiedzić bibliotekę opactwa St. Gallen. Została założona w 719 roku i jest najstarszą biblioteką w Szwajcarii. Posiadając pulę 2100 rękopisów i łącznie około 170 000 książek i innych dzieł, jest jedną z najważniejszych bibliotek historycznych na świecie. Biblioteka klasztorna jest jedną z nielicznych, których zbiory z VIII wieku przetrwały w dużej mierze nienaruszone. Dziś biblioteka jest zarówno muzeum, jak i nadal działającą wypożyczalnią.

  Adres: Stiftsbezirk St. Gallen, Klosterhof 6D, 9001 St. Gallen, Szwajcaria

  Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:00

  Ceny biletów: bilet normalny: 18 CHF, bilet ulgowy 12 CHF

  Strona internetowa: www.stiftsbezirk.ch

  Wodospad na Renie

  Będąc w Szwajcarii w okolicy Jeziora Bodeńskiego, nie można pominąć tej atrakcji – wodospad Renu w pobliżu Szafuzy. Jest to największy i jeden z najpiękniejszych wodospadów w Europie. Każdego roku odwiedza go ponad 2 miliony turystów z całego świata. Ma 150 metrów szerokości i około 15 000 lat.

  Masy wody Jeziora Bodeńskiego zanurzają się na 23 metry w głąb, wodospad mieści średnio około 700 000 litrów wody na sekundę. To niesamowite zjawisko można oglądać na różne sposoby. Obejść jezioro i przejść przez most nad wodospadem na drugą stronę do zamku Laufen, a stamtąd udać się na platformę widokową „Känzeli”. Do doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

  Wycieczkę można także zacząć o zamku Laufen i schodzić nad Ren. Ścieżka prowadzi schodami i tunelem do różnych platform widokowych, aż do portu. Na miejscu organizowane są także wycieczki łodzią, a dla spragnionych adrenaliny istnieje możliwość podpłynięcia łodzią wycieczkową niemal pod sam wodospad.

  Adres: Rheinfall, Rheinfallquai, 8212 Neuhausen am Rheinfall, Szwajcaria

  Strona internetowa: www.rheinfall.ch

  Źródło: www.voucherwonderland.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

  Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

  SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

  Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

  Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

  Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

  Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

  Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x