20 najpopularniejszych atrakcji turystycznych Berlina – Te miejsca musisz odwiedzić!

  Berlin z pewnością należy do najciekawszych europejskich stolic. To miasto, które słynie ze swojej wszechstronności. Jak zaplanować swoją wycieczkę po Berlinie, aby nie spędzić połowy dnia w metrze? Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych atrakcji wraz z najpotrzebniejszymi informacjami na ich temat.

  Brama Brandenburska w Berlinie

  Co się tu znajduje? Imponująca budowla symbolizująca zjednoczenie NRD i RFN.

  Wstęp: bezpłatny

  Atrakcje w pobliżu: Ogród zoologiczny (niem. Großer Tiergarten), bulwar Unter den Linden, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Friedrichstraße, pomnik ofiar Holocaustu, Potsdamer Platz

  To z pewnością najpopularniejsze miejsce w Berlinie, które zdobi większość lokalnych pocztówek (znajduje się na zdjęciu tytułowym tego artykułu). Warto jednak odwiedzić to miejsce – nawet będąc mieszkańcem Berlina – i zdać sobie sprawę z tego, że ta niesamowita budowla – Brama Brandenburska jest nie tylko symbolem władzy, ale także wolności i zjednoczenia podzielonego państwa. Brama Brandenburska została zabarykadowana w strefie śmierci między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

  Ten wyjątkowy berliński budynek jest wieczorami oświetlony, co daje niezwykle urokliwy efekt – szczególnie po zmroku. Do dziś to miejsce świętowania wielu okazji. Co roku największa w Niemczech impreza sylwestrowa odbywa się tuż przed Bramą. Brama Brandenburska jest także metą maratonu berlińskiego.

  Dzięki położeniu przy bulwarze Unter den Linden i Potsdamer Platz, do którego można dotrzeć w kilka minut, poszukiwacze nocnego życia znajdą tu wiele barów i pubów, idealnych na zakończenie zwiedzania miasta.

  Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin

  Reichstag w Berlinie

  Co się tu znajduje? Sala plenarna Bundestagu, szklana kopuła z platformą widokową na wysokości 40 metrów, wystawy artystyczne.

  Wstęp: bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji online na wycieczki z przewodnikiem

  Co jest w pobliżu? Brama Brandenburska, Ogród zoologiczny (niem. Großer Tiergarten), Kancelaria Federalna, Dworzec Centralny w Berlinie, Dom Kultur Świata (niem. Haus der Kulturen der Welt)

  Brama Brandenburska i berliński Reichstag znajdują się od siebie w odległości kilku minut spacerem. Idąc z Pariser Platz do Platz der Republik, najpierw zobaczysz ogromną łąkę przed budynkiem Reichstagu. Podczas zwiedzania budynku nie można zapomnieć o tarasie widokowym i sali plenarnej. Można także na żywo zobaczyć posiedzenie rządu federalnego, jednak należy uprzednio zarejestrować się na wydarzenie.

  Pierwotnie w budynku zbierał się parlament Cesartswa Niemieckiego. Od 1916 r. nad wejściem do Reichstagu widnieje efektowny napis „Naród niemiecki”. Metalowe litery zbudowane są ze stopionych armat.

  Adres: Platz der Republik 1, 11011 Berlin

  Strona internetowa: www.bundestag.de

  Wieża telewizyjna w Berlinie

  Co się tu znajduje? Najwyższy budynek w Niemczech, najlepszy widok na Berlin.

  Wstęp: 18,50 € (normalny), 9,50 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Alexanderplatz, Hackescher Markt, Rotes Rathaus, Nikolaiviertel

  Wieża telewizyjna w Berlinie-Mitte o wysokości 368 metrów jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Berlińska atrakcja może również pomóc ci znaleźć drogę, jeśli zgubisz się w Berlinie, ponieważ jest widoczna właściwie z każdego miejsca w stolicy. Wjazd na szczyt wieży zapewnia zapierający dech w piersiach widok z obracającej się kopuły.

  Budowa wieży na Alexanderplatz rozpoczęła się w 1965 roku i ukończona została w 1969 w ówczesnej NRD. Od zawsze wzbudzała duże zainteresowanie wśród turystów i co roku, najwyższą atrakcję Berlina odwiedza ok. milion osób.

  Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin

  Strona internetowa: www.tv-turm.de

  Katedra Berlińska

  Co się tu znajduje? Największy kościół ewangelicki w Niemczech, krypta Hohenzollernów.

  Wstęp: 7,00 € (normalny), 7,00 € (bilet rodzinny)

  Co jest w pobliżu? Wyspa Muzeów, Lustgarten, Humboldt-Box, bulwar Unter den Linden, wieża telewizyjna

  Katedra Berlińska jest z pewnością jednym z najpopularniejszych i największych kościołów w Niemczech. Poza wielkim obszarem sławę przynosi jej także mauzoleum rodziny szlacheckiej Hohenzollernów znajdujące się w piwnicy.

  Pod koniec XIX wieku władze Berlina bardzo entuzjastycznie podchodzili do rozbudowywania miasta. Gdy tylko ukończono budowę Reichstagu w 1894 roku, położono kamień węgielny pod budowę berlińskiej katedry. Budynek zaprojektowany przez Juliusa Raschdorffa miał zostać ukończony do 1905 roku. Podobnie jak wszystkie budynki w Berlinie, katedra także została zniszczona w wyniku ataków podczas II wojny światowej.

  Katedra jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Berlinie i wciąż służy jako miejsce kazań, wydarzeń państwowych i koncertów. Wizyta może być połączona ze spacerem w sąsiednim Lustgarten.

  Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin

  Strona internetowa: www.berlinerdom.de

  Checkpoint Charlie w Berlinie

  Co się tu znajduje? Dawne przejście graniczne z sektora sowieckiego do amerykańskiego w Berlinie.

  Wstęp: bezpłatnie

  Co jest w pobliżu? Friedrichstraße, Martin-Gropius-Bau, Muzeum Topografia Terroru, Gendarmenmarkt

  Budowa tzw. antyfaszystowskiego muru ochronnego rozpoczęła się 13 sierpnia 1961 roku. Mur Berliński oddzielał rodziny, przyjaciół i mieszkańców Berlina od reszty niesowieckiego świata zewnętrznego. Checkpoint Charlie między Berlin-Mitte a Kreuzberg był, wraz z innymi przejściami granicznymi Alpha i Bravo, jednym z niewielu przejść, przez które dyplomaci i urzędnicy państwowi mogli przemieszczać się pomiędzy strefami okupacji.

  Obecnie na każdym rogu można kupić rzekome pozostałości muru berlińskiego. Wizyta Checkpoint Charlie i muzeum ściennym tuż obok niego mogą dać szybki wgląd w świat podzielonego Berlina.

  Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin

  Wyspa Muzeów w Berlinie

  Co się tu znajduje? 5 muzeów różnych stylów na jednej wyspie.

  Wstęp: 10,00 € do 12,00 € (zwykły), 5,00 € do 6,00 € (ulgowy), 19,00 € / 9,50 € wejście do wszystkich muzeów

  Co jest w pobliżu? Katedra Berlińska, Lustgarten, Friedrichstraße, bulwar Unter den Linden

  Stojąc w Lustgarten tuż obok berlińskiej katedry można zobaczyć fasadę Starego Muzeum, gdzie podziwiać można niezwykłe eksponaty greckiego i rzymskiego pochodzenia. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się słynny Pałac Berliński i Forum Humboldta. Wyspa Muzeów jest domem dla pięciu muzeów, które oferują różne style. Każde muzeum zawiera unikatowe eksponaty. Cała Wyspa Muzeów jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Strona internetowa: www.museumsinsel-berlin.de

  Pięć muzeów na Wyspie Muzeów:

  Stare muzeum (niem. Das Alte Museum): kolekcja antyków, popiersi i posągów

  Nowe muzeum (niem. Das Neue Museum): Muzeum Egipskie i Kolekcja Papirusów

  Stara Galeria Narodowa (niem. Die Alte Nationalgalerie): obrazy (klasycyzm, romantyzm, impresjonizm, biedermeier)

  Muzeum Pergamońskie (niem. Das Pergamonmuseum): Muzeum Domowe Ołtarza Pergamońskiego, Departament Bliskiego Wschodu

  Das Bode-Museum: Kolekcja rzeźb, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, Gabinet Monet

  East Side Gallery

  Co się tu znajduje? Największa do dziś zachowana część Muru Berlińskiego, najdłuższa galeria plenerowa na świecie.

  Wstęp: bezpłatny

  Galeria East Side łączy Berlin Ostbahnhof ze słynnymi wieżami Oberbaumbrücke w odległości 1,3 kilometra. Po zdemontowaniu przejść granicznych między Berlinem Zachodnim a Wschodnim w latach 90. XX w. odcinek muru, który i tak częściowo został pokryty uliczną sztuką protestu (ang. Protest-Street-Art), zyskał szczególną rolę w krajobrazie Berlina: Około 100 artystów z całego świata osobno malowało sekcje wciąż stojącego muru berlińskiego i budowało tym symbol kosmopolityzmu, zrozumienia i pokoju.

  Od wielu lat toczą się spory o to, czy East Side Gallery powinna zostać zburzona czy zachowana jak współczesny symbol ówczesnej historii. W końcu prywatne i lukratywne projekty budowlane generują więcej zysków niż bezpłatna atrakcja w Berlinie.

  Adres: Mühlenstraße, 10243 Berlin

  Strona internetowa: www.eastsidegallery-berlin.com

  Most Oberbaum w Berlinie

  Co się tu znajduje? Popularne miejsce festynów i koncertów ulicznych, dawne przejście graniczne.

  Wstęp: bezpłatny

  Co jest w pobliżu? Schlesisches Tor, Warschauer Strasse, Treptower Park, Molecule Man, RAW-Gelände, Mercedes-Benz-Arena

  Most Oberbaum jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Berlinie i jest równie fascynujący dla seniorów, jak dla młodych ludzi. Powodem tego jest idealna lokalizacja. Oberbaumbrücke znajduje się w samym środku popularnego berlińskiego trójkąta turystycznego – atrakcje – imprezy – kultura. Wycieczki do pubów często zaczynają się i kończą właśnie na moście Oberbaum. Bardzo często utalentowani muzycy uliczni dają tam niesamowite koncerty.

  Most zbudowany został w 1894 r. Po Drugiej Wojnie Światowej łączył dwa państwa. Rzeka pod mostem wyznaczała granicę między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Po zjednoczeniu most miał stać się artefaktem jedności, a w 2001 r. stał się symbolem zjednoczonego Berlina. Była wschodnia dzielnica Friedrichshain została połączona z byłą zachodnią dzielnicą Kreuzberg poprzez reformę regionalną. Skrzyżowanie obu dzielnic znajduje się na moście Oberbaum.

  Adres: Oberbaumbrücke, 10243 Berlin

  Kolumna zwycięstwa (niem. Siegessäule) w Berlinie

  Co się tu znajduje? Wieża widokowa z widokiem na zoo i Bramę Brandenburską, upamiętniająca niemieckie zwycięstwa wojenne

  Wstęp: 3,00 € (normalny), 2,50 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Ogród zoologiczny (niem. Großer Tiergarten), Brama Brandenburska, Pałac Bellevue

  Zabytki są zawsze symbolem epoki, w której zostały stworzone. W dziewiętnastowiecznych Prusach chełpiono się zwycięstwem nad Danią w wojnie niemiecko-duńskiej z 1864 r. Symbolem tego jest Kolumna Zwycięstwa, na której osadzona jest wielka pozłacana brązowa statua bogini zwycięstwa Wiktorii. Słynny berliński punkt orientacyjny stoi teraz na Großer Stern, wysoko ponad koronami drzew otaczającego ogrodu zoologicznego.

  Kolumna Zwycięstwa jest jedną z najbardziej imponujących atrakcji Berlina. Z 67-metrowej wieży, która została nawet ozdobiona złoconymi armatami, rozpościera się wspaniały widok na miasto.

  Adres: Großer Stern, 10557 Berlin

  Potsdamer Platz w Berlinie

  Co się tu znajduje? Panorama miasta, kina, bary i handlowe zagłębie.

  Co jest w pobliżu? Sony Center, Holocaust Memorial, Ogród zoologiczny (niem. Großer Tiergarten), Filharmonia w Berlinie, Mall of Berlin

  Plac Poczdamski jest szczególnie popularny ze względu na liczne centra handlowe i wydarzenia kulturalne, które się tu odbywają. Kina, bary i Filharmonia Berlińska w bezpośrednim sąsiedztwie przyciągają nocnych turystów do berlińskiej atrakcji. Kosmopolityczne budynki miejskie nadal budzą zainteresowanie w stolicy.

  Adres: Potsdamer Platz, 10785 Berlin

  Strona internetowa: www.potsdamerplatz.de


  Oferta: Zwiedzanie Berlina

  od 45 euro od osoby, w cenie:

  • nocleg w hotelu
  • z dodatkowymi ektsra, jak śniadanie czy wellness, w zależności od hotelu
  • wstęp do muzeum NRD

  Szczegóły: www.travelcircus.de/ddr-museum


  Ku’damm i Kościół Pamięci (niem. Gedächtniskirche)

  Co się tu znajduje? Popularna ulica handlowa i Kościół Pamięci.

  Wstęp: bezpłatny

  Co jest w pobliżu? Zoo w Berlinie, Centrum handlowe Bikini Berlin, Zoo Palast, Wittenbergplatz

  Kurfürstendamm, bulwar stworzony pod koniec XIX wieku, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji i zabytków Berlina. Ogromna promenada stała się znana jako symbol konsumpcji i jest podzielona na kilka zauważalnych stref. Część Ku’damm, która biegnie w kierunku Tauentzienstrasse i słynnego na całym świecie domu towarowego KaDeWe, charakteryzuje się oddziałami modnych marek. Idąc w kierunku Grunewald ceny towarów w designerskich sklepach będą znacznie rosły.

  W okolicy znajduje się również teatr – Schaubühne am Lehniner Platz, który podejmuje kontrowersyjne, aktualne tematy. Szerokie chodniki zacienione przez lipy zachęcają tu do długich spacerów.

  Na Breitscheidplatz znajduje się wieża Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma, która została prawie całkowicie zniszczona podczas bombardowań w trakcie II wojny światowej. Ruiny zbudowanego w 1891 r. neoromańskiego budynku przez kolejne lata leżały nieruszane. Alianci wiedzieli o znaczeniu kościoła dla Berlina, ale także o symbolice pruskiej tożsamości narodowej. Zniszczony mur wieży został zabezpieczony i zachowany jako pomnik pokoju. W 1961 r. główna wieża z kwadratową dzwonnicą i nawą została ponownie poświęcona jako budynek kościelny.

  Gendarmenmarkt w Berlinie

  Co się tu znajduje? Katedra Niemiecka, Katedra Francuska i sala koncertowa

  Wstęp: bezpłatny

  Co jest w pobliżu? Friedrichstraße, Komische Oper, Bebelplatz, bulwar Unter den Linden

  Berlin zachęca do odwiedzania go nie tylko swoim kosmopolitycznym klimatem, ale także ogromną ilością niezwykłych miejsc. Wystarczy tylko wyjść z dworca. Gendarmenmarkt znajduje się zaledwie kilka kroków od Friedrichstraße. Piękne budynki, eleganckie restauracje i jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie sprawiają, że Gendarmenmarkt jest jednym z najurokliwszych placów w stolicy.

  Ponad 330 lat temu Gendarmenmarkt nie był wcale w Berlinie, ale na berlińskich przedmieściach. Zaledwie 22 lata później, w 1710 r., obszar ten został przyłączony do miasta.

  Sala koncertowa na Gendarmenmarkt, wraz z katedrą francuską i katedrą niemiecką, ma znaczący wpływ na wizerunek tego popularnego w stolicy miejsca. Dlaczego katedra niemiecka i francuska wyglądają niemal tak samo? Dwa kościoły miały pokojowo jednoczyć różne wyznania w jednym miejscu. Hugenoci, którzy wyemigrowali do Prus, znaleźli miejsce dla swoich mszy we francuskiej katedrze. Naprzeciwko niemiecka katedra służyła jako miejsce spotkań niemieckich reformowanych i luterańskich zborów. Po nabożeństwach ludzie spotkali się na środku placu w sali koncertowej i wspólnie się bawili.

  Dziś w niemieckiej katedrze znajduje się wystawa poświęcona pracom parlamentarnym niemieckiego Bundestagu. Muzeum Huguenotów znajduje się w wieży katedry francuskiej. Francuski Friedrichstadtkirche znajduje się w dolnej części.

  Friedrichstraße w Berlinie

  Co się tu znajduje? Ulica biegnąca od Berlin-Mitte do Kreuzberg z berlińskimi zabytkami i sklepami.

  Co jest w pobliżu? Tränenpalast, Checkpoint Charlie, Gendarmenmarkt, Mehringplatz

  Friedrichstraße jest powszechnie uważana za ulicę handlową między dworcem kolejowym Friedrichstraße a Checkpoint Charlie. Ten opis jest jednak niepełny. W rzeczywistości 3,3-kilometrowa droga biegnie od dzielnicy Mitte i Oranienburger Tor do Kreuzberg i Mehringplatz, mijając liczne atrakcje i zabytki Berlina. Idąc tu na spacer, można całkowicie bezpłatnie poznać „prawdziwy Berlin”.

  W drodze do Mehringdamm mija się Sprewę, Friedrichstadtpalast, Kulturkaufhaus Dussmann, bulwar Unter den Linden i wiele innych atrakcji w Berlinie. Pod koniec dnia można zatrzymać się w Mehringplatz i zajrzeć do jednego z barów wokół Mehringdamm. Festiwal Karnawału Kultur w Berlinie odbywa się również na Mehringplatz. Atrakcja przyciąga co roku niezliczoną liczbę osób na ulice Berlina.

  Nikolaiviertel w Berlinie

  Co się tu znajduje? Małe miasteczko w środku Berlina, najstarszy obszar osadniczy w mieście.

  Co jest w pobliżu? Alexanderplatz, wieża telewizyjna, Rotes Rathaus, Märkisches Museum

  Nikolaiviertel, najstarszy obszar osadniczy w Berlinie, zaczyna się tuż za Rotes Rathaus. Od 1237 r. „Stary Berlin” wraz z sąsiednim miastem Cölln tworzyły podwójne miasto Berlin-Cölln. Z biegiem lat miasto bliźniacze stawało się coraz bardziej spójnym miejscem. Nikolaiviertel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Berlinie i daje wgląd w historyczną panoramę Berlina. Wygląda jak małe miasteczko w sercu Berlin-Mitte. Oprócz małych domów, w których mieszkali głównie rzemieślnicy, można odwiedzić ceglane budynki i Nikolaikirche, które wraz z budynkami fabryk czasów NRD, tworzą osobliwą mieszankę miejską.

  Adres: Am Nußbaum 3, 10178 Berlin

  Pałac Charlottenburg w Berlinie

  Co się tu znajduje? Wspaniały pruski letni pałac z ogrodem pałacowym i oranżerią.

  Wstęp: od 10,00 € (normalny), od 7,00 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Wieża radiowa, Messe Berlin, Deutsche Oper, Muzeum Berggrün

  Przez długi czas Charlottenburg był uważany za niezwykle elegancką dzielnicę. Reputację tego miejsca podkreśla fakt, że jeden z najbardziej okazałych zamków w Prusach znajduje się właśnie tu. Pałac Charlottenburg jest jednym z najbardziej imponujących zabytków w Berlinie i okolicach. Zamek Lützenburg – jak pierwotnie się nazywał – został zbudowany w latach 1695–1699 i miał służyć jako pałac dla Sophie Charlotte, żony Fryderyka III. Po tym, jak został on koronowany na króla Prus, skromny kompleks miał zostać przekształcony we wspaniały pałac. Ponieważ architektura i arystokratyczna estetyka nie mogły odbiegać od modelu pałacu wersalskiego, Lützenburg został rozbudowany, dostał nowe skrzydła boczne i miał nieco egzotyczny i kosmopolityczny charakter dzięki swojej oranżerii. Symbol Berlina przemianowano na Charlottenburg na cześć Sophie Charlotte.

  Dziś zamek jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Berlina, a w grudniu odbywa się tu popularny jarmark bożonarodzeniowy, który nadaje temu miejscu blasku i zapachu grzanego wina.

  Adres: Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin

  Strona internetowa: www.spsg.de

  Berliński ogród zoologiczny

  Co się tu znajduje? Najbardziej zróżnicowane zoo na świecie.

  Wstęp (tylko zoo): 15,50 € (normalny), 8,00 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Kurfürstendamm, Memorial Church, Bikini Berlin, KaDeWe

  Najstarsze zoo w Niemczech jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Berlinie. Siedlisko egzotycznych i niekiedy zagrożonych gatunków przyciąga tu miłośników zwierząt. Jest to miejsce, w którym można sobie zdać sprawę z piękna różnorodności biologicznej ziemi. Władze ogrodu dokłądają wszelkich starań, aby stowrzyć najbardziej naturalne warunki życia zwierząt.

  Liczne miejsca do siedzenia, lokale gastronomiczne i cień pod dużymi drzewami sprawiają, że ogród zoologiczny w Berlinie to doskonałe miejsce na letnie popołudnie także dla rodzin i osób niepełnosprawnych.

  Adres: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin

  Strona internetowa: www.zoo-berlin.de

  Olympiastadion Berlin

  Co się tu znajduje? Imponujący stadion z lat 30. XX wieku, stadion Herthy BSC.

  Wstęp (wycieczki z przewodnikiem): w zależności od tematu od 11,00 € (normalny), 8,00 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Wieża radiowa, Messe Berlin, cytadela Spandau, stare miasto Spandau

  Tłumy kibiców przemieszczające się w Berlinie w kierunku Westend, kierują się zwykle na Stadion Olimpijski w Berlinie. To jedna z popularniejszych atrakcji Berlina. Stworzony na życzenie Hitlera, jako prestiżowy budynek na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku, dziś pełni funkcję nie tylko sportowej areny, ale także stadionu koncertowego. Podczas zwiedzania stadionu z przewodnikiem można zobaczyć tunele dla graczy i podejść do krawędzi boiska.

  Adres: Olympischer Platz 3, 14053 Berlin

  Strona internetowa: www.olympiastadion.berlin

  Muzeum NRD

  Co się tu znajduje? Interaktywne muzeum ze scenami z życia codziennego w NRD.

  Wstęp (wycieczki z przewodnikiem): 9,80 € (normalny), 6,00 € (ulgowy)

  Co jest w pobliżu? Katedra Berlińska, Bulwar Unter den Linden, Wyspa Muzeów, Humboldt-Box

  Mimo dogłębnej analizy historii Niemiec ostatnich 100 lat nadal można znaleźć luki w przekazach dotyczących życia w podzielonym kraju – zwłaszcza jeśli chodzi o NRD.

  Muzeum NRD w Berlin-Mitte zapewnia interaktywny wgląd w codzienne życie NRD bez żadnych stereotypów, a wszystkie informacje oparte są na badaniach naukowych. Można tu posłuchać niezwykle ciekawych historii o STASI, porównać dane dotyczące gospodarki, ale także rozwijającej się popkultury i normalnego, codziennego życia mieszkańców NRD.

  Adres: Karl-Liebknecht-Str. 1, 10178 Berlin

  Strona internetowa: www.ddr-museum.de

  Bebelplatz w Berlinie

  Co się tu znajduje? Jeden z najpiękniejszych placów w Berlinie, „Pomnik zapadłej biblioteki”.

  Co jest w pobliżu? Opera Unter den Linden, Uniwersytet Humboldta, Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów

  Bebelplatz jest czasem nazywany Placem Opery, ponieważ znajduje się bezpośrednio przy Operze Państwowej Unter den Linden. Na samym placu nie ma wiele do zobaczenia, ale piękne fasady budynków otaczających plac dają wgląd w przedwojenny Berlin. Na środku placu, na głębokości 5 metrów pod ziemią znajduje się pomieszczenie, do którego nie można wejść – istnieje jedynie możliwość zobaczenia go przez górną szybę. Jest to „Pomnik zapadłej biblioteki” upamiętniający zdarzenie z 1933 roku, w którym naziści publicznie palili nieniemieckie książki.

  Z pewnością nie jest to klasyczna berlińska atrakcja, ale na pewno warto ją zobaczyć.

  Adres: Unter den Linden, 10117 Berlin

  Topografia terroru w Berlinie

  Co się tu znajduje? Przegląd zbrodni Gestapo i SS.

  Wstęp: bezpłatny

  Co jest w pobliżu? Martin-Gropius-Bau, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie

  W czasach nazistowskich policja była jedynie narzędziem aparatu władzy. Fanatyczny kult i zbrodnie rasowe kosztowały miliony istnień ludzkich. Obecnie siedziba Gestapo przy Niederkirchnerstraße 8 pokazuje niezmiernie długą historię brutalnych morderstw i represji. Oprócz wystawy stałej organizowane są specjalne wystawy, na przykład dotyczące Procesów Norymberskich.

  Topografia terroru to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić będąc w Berlinie chociaż przez jeden dzień.

  Adres: Niederkirchnerstraße 8, 10963 Berlin

  Strona internetowa: www.topographie.de

  Warto zobaczyć:

  Pomnik ofiar Holocaustu

  Jadąc Potsdamer Platz od Ebertstraße w kierunku Bramy Brandenburskiej, mija się nie tylko ogród zoologiczny, ale także 2711 betonowych bloków, zwanych Miejscem Pamięci Pomordowanych Żydów Europy. Szare betonowe bloki wyglądają niezwykle przygnębiająco i przypominają trumny. Zaburzenie poczucia równowagi podczas zwiedzania spowodowane jest nierówną podłogą i nachyleniem bloków. Niektórzy turyści odczuwają nawet mdłości i zawroty głowy.

  Berliński pomnik został otwarty w 2005 roku. Ze względu na swoją symbolikę wymaga powagi i szacunku. Naprzeciwko ogrodu zoologicznego jest także szary betonowy pomnik dla homoseksualistów prześladowanych przez nazistów.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x