Więcej

  Oto 15 największych miast Niemiec pod względem ludności!

  Berlin, Hamburg, Monachium – prawie każdy zapytany o największe miasta w Niemczech wymieniłby te trzy metropolie. Ale które jeszcze miasta należą do największych w Niemczech?

  Z tego artykułu dowiecie się, które niemieckie miasta są w pierwszej piętnastce pod względem liczby mieszkańców i co mają do zaoferowania. Być może któreś z nich stanie się waszym najbliższym celem urlopowym?

  Nasz ranking oparty jest na liczbie mieszkańców według oficjalnych danych urzędów statystycznych (stan na dzień 31.12.2018 r.).

  1. Berlin, 3.748.148 mieszkańców

  Stolica Niemiec jest niekwestionowanym numerem jeden wśród największych miast w Niemczech i oczekuje się, że w najbliższych latach liczba jej mieszkańców jeszcze wzrośnie. Pomimo niedoboru mieszkań i rosnących czynszów, wiele osób z kraju i zagranicy nadal chce przyjechać do tętniącej życiem niemieckiej stolicy.

  W Berlinie znajdziecie różnorodne dzielnice, a każda z nich ma swój szczególny urok. Wybierzcie się na weekendową wycieczkę i odkryjcie Friedrichshain, Kreuzberg, Prenzlauer Berg i Neukölln.

  Odwiedźcie również słynne i niepowtarzalne zabytki Berlina, takie jak Brama Brandenburska, wieża telewizyjna na Alexanderplatz, Mauerpark czy East Side Gallery.

  Brama Brandenburska, Berlin

  2. Hamburg, 1.891.810 mieszkańców

  Metropolia nad Łabą uchodzi za jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miast w Niemczech. I nie ma się co dziwić: wyjątkowy klimat miasta portowego czyni je niepowtarzalnym miejscem do mieszkania i życia.

  Odwiedźcie piękne zabytki Hamburga i przespacerujcie się starym tunelem pod Łabą (Elbtunnel) wzdłuż Landungsbrücken.

  Wybierzcie się na jeden z wielu hamburskich musicali, wczujcie się w nocną atmosferę dzielnicy St. Pauli i przespacerujcie się wokół jeziora Binnenalster.

  Z Hamburger Michel, jednego z najpiękniejszych kościołów w Niemczech, roztacza się spektakularna panorama miasta.

  Hamburg

  3. Monachium, 1.471.508 mieszkańców

  Stolica Bawarii jest trzecim co do wielkości miastem w Niemczech i przyciąga dużą liczbę turystów nie tylko na odbywający się tu co roku Oktoberfest.

  Miasto w niezwykły sposób łączy w sobie historię, przyrodę i bawarską radość życia.

  Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Monachium należy Marienplatz z ratuszem, Pałac Nymphenburg, historyczny browar i piwiarnia dworska Hofbräuhaus am Platzl, festyn Oktoberfest i Olympiapark.

  W Ogrodzie Angielskim (Englischer Garten) możecie wybrać się na długi spacer lub poobserwować surferów uprawiających swój sport na rzece Eisbach.

  Będąc w Monachium, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do zamku Neuschwanstein. Ten imponujący bajkowy zamek jest jednym z najpiękniejszych w Niemczech i co roku przyciąga około 1,5 mln turystów z całego świata.

  Monachium

  4. Kolonia, 1.085.664 mieszkańców

  Położona bezpośrednio nad Renem metropolia oferuje wszystko co potrzebne, by móc cieszyć się idealną weekendową wyprawą. Z natury pogodni i otwarci mieszkańcy Kolonii czynią pobyt w tym pięknym mieście jeszcze przyjemniejszym.

  Wielką atrakcją Kolonii jest oczywiście karnawał, więc jeśli lubicie tego typu imprezy, to musicie tutaj koniecznie przyjechać w czasie, gdy na ulicach królują kolorowe pochody przebierańców.

  Również w pozostałej części roku w Kolonii jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym ze światowej klasy zabytków jest oczywiście katedra, która jest trzecim najwyższym budynkiem kościelnym na świecie.

  Na Starym Mieście w Kolonii można napić się Kölscha, a na Moście Hohenzollernów, jednym z najbardziej romantycznych miejsc na mapie Niemiec, zakochani mogą przypiąć kłódkę symbolizującą łączącą ich miłość.

  Kolonia

  5. Frankfurt nad Menem, 753.056 mieszkańców

  Metropolia bankowa nad Menem zajmuje 5. miejsce na liście największych miast w Niemczech, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Frankfurt nad Menem jest tyglem kulturowym i przyciąga ludzi z całego świata.

  Jednym z powodów jest to, że mają tu swe siedziby Europejski Bank Centralny i inne przedsiębiorstwa działające na skalę światową. Ponadto, port lotniczy we Frankfurcie jest również węzłem komunikacyjnym w międzynarodowym ruchu lotniczym i jednym z największych i najważniejszych portów lotniczych w Europie.

  Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należą zabytkowy ratusz (Frankfurter Römer) oraz dzielnica bankowa z imponującymi i widocznymi już z daleka drapaczami chmur (Skyline).

  Wśród miłośników kultury szczególną popularnością cieszy się tzw. Wybrzeże Muzeów (Museumsufer), gdzie można udać się do około 15 muzeów.

  Wielką atrakcją jest także platforma widokowa w Maintower. Z wysokości 198 metrów rozciąga się wspaniały widok na Frankfurt i okolice.

  Nietuzinkowe kąpieliska termalne sprawiają, że w mieście tym można wspaniale się zrelaksować. Wiele znanych term znajduje się również w okolicy Frankfurtu, a  można do nich dotrzeć samochodem w zaledwie kilka minut.

  Frankfurt nad Menem

  6. Stuttgart, 634.830 mieszkańców

  W Stuttgarcie można poczuć się trochę jak królowa lub król, zwłaszcza stojąc na centralnym placu miasta (Schlossplatz), na wprost Nowego Pałacu (Neues Schloss). To tutaj gromadzą się mieszkańcy, by w sylwestrową noc wznieść toast za Nowy Rok i wspólnie podziwiać spektakularne fajerwerki.

  Stuttgart jest również znany jako siedziba dwóch dużych niemieckich marek samochodów: Porsche i Mercedes Benz. Obydwaj producenci aut mają w Stuttgarcie swoje własne muzea poświęcone historii samochodów oraz samych koncernów. Zarówno w Mercedes-Benz World, jak i w Porsche-Museum można również obejrzeć historyczne i unikatowe pojazdy.

  Rodziny z dziećmi powinny koniecznie wybrać się na wycieczkę do Wilhelmy. Jest to jedyne miejsce w Niemczech, w którym ogród botaniczny łączy się z ogrodem zoologicznym.

  Stuttgart

  7. Düsseldorf, 619.294 mieszkańców

  Düsseldorf, idyllicznie położony nad Renem, wspaniale się prezentuje.  Czasem mówi się, że w tym mieście dobrze czują się tylko piękni i bogaci. Słynna ulica handlowa Königsallee, z mnóstwem sklepów z biżuterią i drogich butików, jeszcze bardziej potęguje to wrażenie.

  Znajdziecie tutaj piękną promenadę wzdłuż Renu, gdzie w ciepłe letnie wieczory zdaje się umawiać na piwo połowa mieszkańców Düsseldorfu, dzielnicę Medienhafen  ze swoimi spektakularnymi budynkami i oczywiście „najdłuższy bar na świecie”. Jest to popularna nazwa Starówki w Düsseldorfie. Około 260 pubów i tradycja piwowarska sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w tym mieście. W niektórych tradycyjnych lokalnych browarach nadal produkuje się piwo typu Altbier, które następnie serwowane jest w pubach należących do tych browarów.

  Düsseldorf

  8. Lipsk, 587.857 mieszkańców

  W ostatnich latach Lipsk stał się jedną z najpopularniejszych metropolii w Niemczech, przyciągając przede wszystkim młodych i kreatywnych ludzi z całego kraju. Nie na darmo Lipsk nazywany jest „nowym Berlinem”, w obiegu jest też określenie „Hypzig”.

  Opłaty czynszowe są tu nadal niewygórowane, a w mieście znajdują się duże parki, takie jak Clara-Zetkin-Park czy Auwald. Będąc w Lipsku koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal), zoo, Neuseenland wokół Lipska oraz Spinnerei, kreatywne centrum miasta, gdzie wielu artystów ma swoje pracownie.

  Lipsk

  9. Dortmund, 587.010 mieszkańców

  Największe miasto w Zagłębiu Ruhry zajmuje 9. miejsce w Niemczech pod względem liczby mieszkańców. Dortmund został zniszczony przez naloty dokonane w czasie II wojny światowej jak żadne inne niemieckie miasto, lecz dziś może pochwalić się najpiękniejszą architekturą na terenie Zagłębia Ruhry.

  Charakterystycznym symbolem Dortmundu jest wysoki wieżowiec z dużym „U” na szczycie. Jest to zabytkowy budynek z 1926 roku. Od 1968 roku na dachu dawnego browaru błyszczy dziewięciometrowa litera U – logo firmy Union-Brauerei. W budynku mieści się obecnie Museum Ostwall.

  Podobnie jak w wielu innych miastach Zagłębia Ruhry, tak i w Dortmundzie dominują dawne budynki przemysłowe. Zeche Zollern była pierwszą dawną kopalnią wpisaną na listę zabytków w 1968 roku.

  Dortmund

  10. Essen, 583.109 mieszkańców

  Zaledwie o rzut kamieniem od Dortmundu leży najbliższe duże miasto w Niemczech, które chcielibyśmy wam przedstawić.

  Podobnie jak inne miasta w Zagłębiu Ruhry, zabudowa Essen jest zdominowana przez przemysł wydobywczy. To dlatego symbolem metropolii stała się między innymi Zeche Zollverein, była kopalnia węgla kamiennego. Obecnie znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO i mieści w sobie wiele muzeów. Należy ona również do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

  Kolejnym imponującym zabytkiem w Essen jest Stara Synagoga. Jest to jeden z najlepiej zachowanych budynków żydowskich sprzed II wojny światowej.

  Inne atrakcje miasta Essen to Neue Isenburg, zamek Borbeck i Katedra Najświętszej Maryi Panny i Świętych Kosmy i Damiana (Essener Münster).

  Essen

  11. Brema, 569.352 mieszkańców

  Na miejscu 11. wśród największych miast w Niemczech znajduje się Brema ze swoim prawdopodobnie najsłynniejszym pomnikiem Muzykantów: osła, psa, kota i koguta.

  Brema jest nie tylko miastem nad Wezerą, ale jednocześnie krajem związkowym, do którego należy również eksklawa Bremerhaven.

  Metropolia ta jest szczególnie popularna ze względu na historyczne centrum i dzielnicę o nazwie Schnoorviertel, która uważana jest za najstarszą część Bremy i prawdopodobnie za czasów średniowiecza była dzielnicą producentów lin i sznurów.

  Popularnością cieszy się również rynek. Znajduje się tu nie tylko ratusz i Posąg Rolanda, oba wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także pomnik Muzykantów z Bremy.

  Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć popijając piwo bezpośrednio nad rzeką Wezerą, w dzielnicy pubów i rozrywki położonej przy promenadzie Schlachte.

  Dawne wały obronne Bremy pełnią dziś funkcję parku w centrum miasta, w którym nadal stoi charakterystycznym stary wiatrak.

  Brema

  12. Drezno, 554.649 mieszkańców

  Saksońska stolica kraju związkowego położona bezpośrednio nad Łabą jest jednym z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów przebywających w tym regionie Niemiec. Ale także miejscowi i przyjezdni uwielbiają atmosferę tego historycznego, usytuowanego nad rzeką miasta.

  W Dreźnie odwiedzić można wiele muzeów mieszczących się w zabytkowych budynkach. Dzięki swojemu położeniu nad rzeką i bogatym zbiorom dzieł sztuki miasto otrzymało również przydomek „Florencja nad Łabą”.

  Starówka została prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, ale w dużej mierze została zrekonstruowana i dziś rozsławia Drezno na całym świecie. Szczególnie warte zobaczenia są: Kościół Marii Panny (Frauenkirche), zespół architektoniczny Zwinger z eksponatami z minionych wieków oraz Semperoper i najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy, Striezelmarkt.

  Drezno

  13. Hanower, 538.068 mieszkańców

  W Dolnej Saksonii znajduje się kolejne duże miasto w Niemczech.

  Stolica Dolnej Saksonii jest znana na całym świecie jako miejsce organizacji CEBIT, największych na świecie targów teleinformatycznych.

  Ale nie tylko fani technologii przeżyją tu niezapomniane chwile. Stare miasto w Hanowerze jest idealnym miejscem na spacer. Bezpośrednio na rynku znajduje się XIV-wieczny kościół Marktkirche i Stary Ratusz (Altes Rathaus). Oba budynki są imponującym świadectwem północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Nie mniej imponujący jest Nowy Ratusz (Neues Rathaus), wkomponowany w krajobraz parku Maschpark o powierzchni dziesięciu hektarów.

  Równie wielkie wrażenie na turystach robią Ogrody Królewskie (Herrenhäuser Gärten). Do rozległych ogrodów barokowych, w których widoczna jest wyjątkowa dbałość o szczegóły, można dotrzeć samochodem od dworca głównego w ciągu zaledwie 10 minut.

  Koniecznie zajrzyjcie też do jednego z najpopularniejszych niemieckich jezior, Steinhuder Meer, znajdującego się w okolicach Hanoweru.

  Hanower

  14. Norymberga, 518.365 mieszkańców

  Na południu Niemiec znajduje się frankońska metropolia Norymberga.

  Posiada ona duże historyczne centrum starego miasta i zachwyca przede wszystkim pięknym Zamkiem (Nürnberger Kaiserburg). Przez wiele stuleci górował nad miastem, obecnie zaś wykorzystywany jest jako muzeum.

  Na norymberskiej starówce główną atrakcją turystyczną jest Dom Albrechta Dürera. Słynny artysta mieszkał w tym domu w XVI wieku przez około 20 lat i całe swoje życie spędził w Norymberdze.

  Warto również zobaczyć Centrum Dokumentacyjne budynku, w którym odbywały się zjazdy NSDAP, poświęcone historii narodowego socjalizmu.

  Każdego roku w okresie adwentu jarmark Christkindlesmarkt przyciąga do Norymbergi około dwóch milionów gości z całego świata. Obowiązkowo musicie zakupić tutaj norymberskie pierniczki w prezencie dla swoich bliskich, którzy czekają na was w domu.

  Norymberga

  15. Duisburg, 498.590 mieszkańców

  Pejzaż miejski Duisburga charakteryzuje się zakładami z czasów przemysłu stalowego, które do dziś świadczą o tym, że Duisburg stał się w XIX wieku ważnym ośrodkiem przemysłowym.

  Dziś obiekty te, wciąż obecne w wielu miejscach, wykorzystywane są do innych celów. Na tych terenach powstają również parki. Jednym z przykładów jest Rhein Park. Możecie tutaj odpocząć na promenadzie lub rozładować nadmiar energii grając w koszykówkę lub siatkówkę plażową.

  W Duisburgu mieści się największy rzeczny port na świecie (Ruhrorter Häfen von Duisburg). Port wewnętrzny w Duisburgu jest dzielnicą, w której bezpośrednio nad rzeką znajduje się wiele barów i w której tętni nocne życie miasta. Do wewnętrznego portu dotrzecie z centrum spacerowym krokiem w ciągu zaledwie kilku minut.

  Popularną atrakcją turystyczną jest również „kolejka górska dla pieszych”, instalacja „Tygrys i żółw” znajdująca się w Angerpark. Ci, którzy zdecydują się na nią wspiąć, zostaną nagrodzeni pięknymi widokami na malowniczą rzekę Ren oraz przedmieścia Duisburga.

  Duisburg

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  getdunkedon

  wow przydatny artykul by sie nauczyc o najwazniejszych informacjach o niemczech.

  getdunkedon

  Przydal mi sie na konkurs ten artykul.sa jeszcze o francji i hiszpani??

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  173ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Zarobki w Niemczech – czyli najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Niemczech!

  Rok 2021 za nami, więc można podsumować, które zawody należały w Niemczech do tych najlepiej opłacanych oraz które były najgorzej opłacane. W tym artykule...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x