polisa.de
  polisa.de

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  polisa.de

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

  W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej przedstawimy Wam najpiękniejsze jarmarki w Niemczech wraz z informacjami o okresie trwania oraz dojeździe (zarówno samochodem jak i komunikacją miejską). Jarmarki bożnoradzoniowe w Niemczech charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą oraz wystrojem, więc warto wybrać się na choćby jeden z nich.

  Oto nasza lista najpiękniejszych niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych:

  1. Reiterlesmarkt Rothenburg ob der Tauber
  2. Weihnachtsmarkt Ravennaschlucht
  3. Christkindlesmarkt w Norymberdze
  4. Fleetweihnachtsmarkt Hamburg
  5. Striezelmarkt Drezno
  6. Weihnachtsmarkt oraz Weihnachtswald Goslar
  7. Weihnachtsmarkt Ludwigsburg
  8. Weihnachtsmarkt w Lubece
  9. Weihnachtsmarkt w Stuttgarcie
  10.  Christkindlmarkt w Monachium
  11. Weihnachtsmarkt Lipsk
  12. Weihnachtsmarkt w Kolonii
  13. Weihnachtsmarkt Coburg
  14. Weihnachtsmarkt Frankfurt nad Menem
  15. Weihnachtsmarkt Essen
  16. Weihnachtsmarkt Gendarmenmarkt Berlin

  Który jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech wybrać?

  Który z nich wybrać? Przeczytajcie poniższe opisy, a na pewno znajdziecie coś dla siebie:

  Reiterlesmarkt Rothenburg ob der Tauber

  To miejsce z  wieloletnią tradycją, jak już sama nazwa wskazuje. Punktem kulminacyjnym jarmarku są występy jeźdźców konnych (niem. Reiterle). Jest to związane z pewną legendą: „Reiterle to figura z germańskiego świata legend. Był uznawany za wysłannika z innego świata, który podczas zimy fruwał w obłokach z duszami zmarłych”.

  Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych jarmarków w Niemczech! W czasie adwentu, malownicze widoki między kościołem i ratuszem mieszają się z zapachem „grzańca”, staro-frankońskich wypieków i mroźnego, zimowego powietrza. Będąc w mieście, poza jarmarkiem, warto też zwiedzić świąteczne muzeum: „Das Deutsche Weihnachtsmuseum”.

  Adres: Rothenburger Reiterlesmarkt, Marktplatz 1, 91541 Rothenburg ob der Tauber

  Jak dojechać?

  Pociągiem: najpierw musicie jechać pociągiem do Würzburga lub Ansbach. Stamtąd pociągiem regionalnym przez Steinach do Rothenburga. Następnie na starówkę dotrzecie bez problemu na piechotę.

  Samochodem: musicie jechać autostradą nr. 7 i wybrać zjazd 108 Rothenburg/Tauber.

  View this post on Instagram

  Город вечного Рождества 🎄 ⠀ В Москве ночью выпал снег — кажется, пора запасаться праздничным настроением ✨ ⠀ В немецком городке Ротенбург-об-дер-Таубер оно есть всегда: здесь находится первый в Европе круглогодичный базар елочных украшений. В Рождественской деревне есть Музей Рождества, интересный и взрослым, и детям. А главное — сам город в декабре превращается в зимнюю открытку. ⠀ Ротенбург небольшой, поэтому сюда приезжают на пару дней на машине или поезде из других городов: Мюнхена, Нюрнберга или Штутгарта. ⠀ 📷: Спасибо @magictiron ⠀ ♦️Самые волшебные рождественские города Европы — по ссылке в наших сториз! ⠀ Больше о путешествиях 👉🏼 @skyscannerrussia

  A post shared by Skyscanner Россия (@skyscannerrussia) on

  Jarmark bożonarodzeniowy w wąwozie Ravenna – Weihnachtsmarkt Ravennaschlucht

  Ten „Weihnachtsmarkt“ jest naprawdę wyjątkowy! Pod wysokim na 40 metrów wiaduktem kolejowym (niem. Ravennabrücke), znajduje się wioska z 40-stoma drewnianymi chatami. Jarmark otaczają strome wzgórza, porośnięte drzewami. W tak dzikiej, ale zarazem romantycznej atmosferze, kupno prezentów świątecznych, czy szklanka grzanego wina, to czysta przyjemność. Nasza rada: wybierzcie się tam dopiero po zmierzchu. Zobaczycie wtedy nastrojowe morze świateł. A gdyby się jeszcze udało i spadłby śnieg, wtedy będzie naprawdę magicznie!

  Adres: Jarmark bożonarodzeniowy w wąwozie Ravenna, Ravennaschlucht, 79874 Breitna

  Jak dojechać?

  Samochodem: najlepiej dojechać do Hinterzarten (zjazd B31 Hinterzarten) lub Himmelreich (zjazd B31 Buchenbach). Tam znajdują się parkingi, na których możecie zostawić samochód. Stamtąd najlepiej dalej się przemieszczać transportem zorganizowanym (shuttleservice). Możecie też samochodem jechać prosto na „Weihnachtsmarkt”. Wtedy zarezerwujcie sobie wcześniej miejsce parkingowe bezpośrednio przy Hofgut Stern.

  Pociągiem: najlepiej jechać z Freiburga w Breisgau do Himmelzarten lub Himmelreich. Mając tzw. „Baden-Württemberg-Ticket”, zapłacicie rozsądną cenę. Z dworca zorganizowane są transporty autobusowe, więc bez problemu dojedziecie na miejsce.

  Autobusem: z dworca Hinterzarten oraz Himmelreich w weekendy adwentowe (od piątku do niedzieli), zorganizowany jest regularny bezpłatny transport autobusowy prosto na „Weihnachtsmarkt”. Ostatni bus w obie strony odjeżdża pół godziny po zamknięciu jarmarku.

  Christkindlesmarkt Norymberga

  To jeden z najstarszych i najpiękniejszych jarmarków w Niemczech. Tradycyjnie, podczas otwarcia 30 listopada o godzinie 17.30, odbywa się prolog dzieciątka Jezus. Na ten „Weihnachtsmarkt” przyjeżdżają goście z całego świata. Punktem kulminacyjnym jest pochód świateł w wykonaniu dzieci z Norymbergii.

  Adres: Nürnberger Christkindlesmarkt, Hauptmarkt, 90022 Nürnberg

  Jak dojechać?

  Samochodem: autostradą 3, 6, 9 i 73

  Pociągiem: z Norymbergą są liczne połączenia kolejowe – ICE, IC lub RE. Z dworca głównego na jarmark bożonarodzeniowy dotrzecie w 15 minut na piechotę.

  Autobusem:  autobusy dalekobieżne zatrzymują się na „Omnibusbahnhof” (ZOB) – stąd dotrzecie na miejsce na piechotę, w 15 minut. Z wielu miast, jak np. z Monachium, Drezna, Chemnitz, Essen, z Duisburga czy Berlina, dotrzecie do Norymbergii tak zwanym „Flixbusem”.

  Fleetweihnachtsmarkt Hamburg

  To dość spokojny, ale zarazem bardzo klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy. Bez jaskrawego oświetlenia, za to z nutą romantyzmu. „Fleetweihnachtsmarkt Hamburg” ciągnie się wzdłuż rzeki Alster. W odwiedziny przypływają wtedy dwa stare jachty, ze świątecznym oświetleniem, z muzealnego portu Övelgönne (tzw. żeglarskie „Oldtimery”). Jeśli planujecie w grudniu wypad do Hamburga, to warto zwiedzić tam także inne jarmarki bożonarodzeniowe: „Weihnachstmarkt von Roncalli” (występy cyrkowców!), przy ratuszu, czy w centrum miasta. Do wyboru macie też zwariowany „Santa-Pauli-Weihnachtsmarkt” przy słynnej Reeperbahn.

  Adres: Fleetweihnachtsmarkt Hamburg, Stadthausbrücke, 20355 Hamburg

  Jak dojechać?

  Pociągiem/autobusem: Hamburg jest tak dobrze skomunikowany, że możecie wybrać samolot, pociąg czy autobus dalekobieżny. „Flixbusem” dojedziecie tu z takich miast jak: Leverkusen, Wuppertal, Bielefeld, Karlsruhe, Heidelberg, Frankfurt nad Menem, Rostock czy Berlin. Wybierając pociąg, macie do dyspozycji: RE, IC lub ICE Deutsche Bahn. Do Hamburga możecie też dotrzeć tzw. „Flixtrain” – z Kolonii, przez Düsseldorf, Duisburg, Essen, Gelsenkirchen, Münster i Osnabrück. Bilet z Kolonii do Hamburga kosztuje 18 euro.

  Z dworca głównego dotrzecie na „Fleetweihnachtsmarkt” w Hamburgu na piechotę. Możecie też wybrać metro – linia U3 do Rödingsmarkt  albo S1/S2 do Stadthausbrücke. Stamtąd jest już blisko.

  Striezelmarkt Drezno

  To najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech. Otwarty będzie w tym roku po raz 584-ty. Na środku stanie ogromna piramida, a w świątecznych warsztatach, będziecie mogli przyjrzeć się pracy piekarzy i rękodzielników.

  Koniecznie musicie spróbować miejscowego przysmaku, jakim jest: „Kräppelchen”. To smażony na głębokim tłuszczu wypiek z cukrem pudrem.

  Adres: Striezelmarkt Dresden, Altmarkt, 01067 Dresden

  Jak dojechać?

  Pociągiem: ze wszystkich regionów  w Niemczech, bez problemu dojedziecie do Drezna pociągami ICE, IC lub RE. Z dworca głównego na „Weihnachtsmarkt” to tylko ok. 15-minutowy spacer.

  Autobusem: autobusem dalekobieżnym dojedziecie bezpośrednio z Chemnitz, Pragi, Leverkusen (postój w Dortmund, Kassel, Göttingen i w Lipsku), z Hamburga (postój w Berlinie) oraz z Ludwigshafen (postój w Mannheim, Heidelbergu, Darmstadt, we Frankfurcie nad Menem, Erfurcie, Weimar, Jena i w Chemnitz).

  Samochodem: do Drezna dotrzecie samochodem bez problemu, ze wszystkich regionów w Niemczech: z Frankfurtu nad Menem autostradą A4, z Berlina A13. Ponadto drogi 6, 97, 170, 172 i 173 też prowadzą do Drezna. Ciężko może być jedynie z parkowaniem w centrum miasta. Dlatego najlepiej zostawcie samochód na jednym z bezpłatnych parkingów P+R. Stamtąd dostaniecie się na jarmark bożonarodzeniowy autobusem, tramwajem lub szybką koleją miejską.

  Weihnachtsmarkt oraz Weihnachtswald Goslar

  Ten jarmark bożonarodzeniowy jest niezwykle klimatyczny. Rozpoczyna go pochód z latarenkami, a znakiem szczególnym jest otaczający jarmark bajeczny las bożonarodzeniowy. 50 dużych, romantycznie oświetlonych drzew iglastych na leśnym podłożu, w samym środku historycznej starówki, tworzy naprawdę niepowtarzalny nastrój.

  Adres: Weihnachtsmarkt oraz Weihnachtswald Goslar, Marktplatz und Schuhhof

  Jak dojechać?

  Pociągiem: z wielu miast istnieje bezpośrednie połączenie z Goslar pociągiem regionalnym – np. z Hannoveru, Halle (Saale), zBraunschweigu, Hildesheim czy Wernigerode. Jeśli posiadacie np. „Niedersachsen-Ticket”, to niedrogo dotrzecie do Goslar, z Hannoveru jest np. połączenie co godzinę.

  Autobusem: z Berlina czy Monachium, nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego, ale w autobusie możecie po prostu zostać i zaczekać. Poza tym w zależności od połączenia, zatrzymuje się on w Magdeburgu, Norymberdze, Wernigerode oraz Halle (Saale).

  Samochodem:  samochodem dostaniecie się do Goslar szybko i wygodnie. Z Hannoveru zajmie Wam to np. tylko godzinkę. Rada dotycząca parkowania: parking przy Hildesheimer Straße ma 140 miejsc i jest bezpłatny. W innym wypadku, za parkowanie w centrum miasta, zapłacicie między 50 centów a 1 euro za godzinę.

  Weihnachtsmarkt Ludwigsburg

  Okres adwentu jest na tym jarmarku bożonarodzeniowym cudowny. Nad pięknie przystrojonymi stoiskami, unoszą się anioły ze skrzydłami, całymi ze światełek. Łącznie jest ponad 175 stoisk, gdzie znajdziecie pomysły na piękne prezenty.

  Adres: Ludwigsburger Weihnachtsmarkt, Marktplatz, 71634 Ludwigsburg

  Jak dojechać?

  Pociągiem: Ludwigsburg położony jest 15 kilometrów na północ od Stuttgartu. Ze stolicy Badenii-Wirttembergii możecie jechać szybką koleją miejską lub pociągiem regionalnym. Mając bilet „Baden-Württemberg-Ticket“ , nie wyjdzie to drogo.

  Samochodem: jadąc A81 od strony Monachium, musicie wybrać zjazd Ludwigsburg-Süd, a od strony Würzburg/Heilbronn – zjazd Ludwigsburg-Nord. Ze Stuttgartu i Heilbronn dojedziecie też drogą B27. Droga do centrum miasta jest dobrze oznakowana.

  Weihnachtsmarkt Lubeka

  W tym wypadku to nie jarmark bożonarodzeniowy jest w Lubece, ale cała Lubeka staje się w okresie adwentowym jednym wielkim jarmarkiem bożonarodzeniowym. Jego początki sięgają roku 1648. Od tamtej pory, przed historycznym ratuszem, co roku stoją budki świąteczne. Znajdziecie w nich bardzo dużo unikatowych pomysłów na prezenty oraz rękodzieło. Na jarmarku jest też diabelskie koło, które zwłaszcza nocą, pięknie oświetlone, robi wielkie wrażenie na odwiedzających. Warto dodać, że przyjeżdża tu na „Weihnachstmarkt” wielu obcokrajowców, szczególnie ze Skandynawii.

  Adres: Historischer Weihnachtsmarkt Lübeck, Breite Straße 62, 23552 Lübeck

  Jak dojechać?

  Pociągiem: najlepiej dojechać przez Hamburg, ponieważ jest on dobrze skomunikowany np. z Monachium, Kolonią czy Frankfurtem i dotrzecie tu pociągiem ICE. Z Hamburga dojedziecie do Lubeki pociągiem regionalnym (zajmie Wam to ok. 45 min).

  Samochodem: autostradą A1 cały czas prosto (jeśli jedziecie od strony Hamburga). Z kolei autostradą A 20, dotrzecie bezpośrednio do Lubeki, jadąc od strony Rostocku.

  Weihnachtsmarkt Stuttgart

  Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy odbył się, jak podają źródła, w roku 1692, jednak jego korzenie sięgają jeszcze wcześniej. To jeden z najstarszych jarmarków w całej Europie. Znajdziecie tam malownicze stoiska z antykami, gdzie 20 wystawców oferuje najwspanialsze rarytasy. Typową pamiątką, jaką powinniście stamtąd przywieźć, jest dziadek do orzechów – we wszystkich możliwych kształtach i kolorach.

  Adres: Stuttgarter Weihnachtsmarkt , ciągnie się od Nowego Zamku, przez Plac Schillera, aż do rynku

  Jak dojechać?

  Pociągiem: bez problemu dotrzecie do Stuttgartu pociągiem, miasto połączone jest bowiem siecią kolejową z 13-toma europejskimi stolicami. Najtaniej dojedziecie wybierając opcję „Stuttgart-Spezial”.

  Samochodem: do Stuttgartu dotrzecie autostradą 8 i 81. W centrum miasta jest dużo parkingów do wyboru.

  Samolotem: loty bezpośrednie z takich miast jak: Berlin, Brema, Drezno, Hamburg, Hannover i Düsseldorf, oferuje firma Eurowings.

  Christkindlmarkt w Monachium

  To bardzo tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. Na powierzchni 20.000 metrów kwadratowych, znajdziecie 160 stoisk, a tam wiele rękodzieła. Największą atrakcją jest 30-metrowa choinka przed ratuszem, ozdobiona licznymi światełkami (2.500 sztuk!). Pierwsze wzmianki o jarmarku pochodzą z roku 1310, wtedy nazywał się jeszcze „Nikolausmarkt”.

  Alternatywą jest tzw. „Tollwood-Winterfestival”, odbywający się na błoniach Teresy, czyli dokładnie tam, gdzie Oktoberfest. Tu znajdziecie z kolei potrawy „bio” z całego świata.

  Adres: Münchner Christkindlmarkt, Marienplatz, 80331 München

  Jak dojechać?

  Pociągiem: Dobrą alternatywą dla lotu, jest oferta Deutsche Bahn: „München-Spezial” – ceny zaczynają się od 29,90 euro. Są liczne połączenia bezpośrednie, pociągami IC lub ICE. Z dworca można wziąć potem szybką kolej miejską. Można też przejść na piechotę, spacer zajmie ok. 15 minut.

  Autobusem: Możecie wybrać „Flixbus” z Drezna, Berlina, Freiburga w Breisgau lub Stuttgartu.

  Samochodem: Dookoła Marienplatz nie ma możliwości zaparkowania. Jeśli przyjedziecie samochodem, najlepiej zostawić go na jednym z parkingów P+R: Garching-Hochbrück, Fröttmaning, Kieferngarten, Studentenstadt, Klinikum Großhadern, Neuperlach-Süd, Michaelibad, Innsbrucker Ring, Fürstenried-West, Candidplatz lub Mangfallplatz.

  View this post on Instagram

  It's the most wonderful time of the year! The magnificent tree twinkles among the stalls of the Christkindlmarkt at Munich's Marienplatz and illuminates the Rathaus and, of course, the entrance to our Ratskeller. It's more than a little bit magical! Why not combine a trip to the Christmas market with a visit to us? Whether lunch or dinner, our menus are filled to the brim with delicious food and heavenly seasonal specials. So come on in, shake off the cold and warm up in the wonderfully cosy atmosphere of our historic Ratskeller. Happy advent, one and all! 🎄 ~~~ #ratskeller #ratskellermünchen #ratskellermunich #marienplatz #weihnachtsbaum #christmastree #advent #christkindlmarkt #itsthemostwonderfultimeoftheyear #rathausmünchen #rathausmunich #rathaus #magic

  A post shared by RatskellerMünchen (@ratskellermuenchen) on

  Weihnachtsmarkt Lipsk

  To bardzo oryginalny jarmark bożonarodzeniowy, ponieważ nigdzie indziej na świecie nie spotkacie tak olbrzymiego kalendarza adwentowego. Zajmuje prawie całą fasadę domu i każdego dnia otwierane jest nowe, podświetlone okienko. Pierwsze wzmianki o tym jarmarku pochodzą z roku 1458. Jest to jeden z najstarszych i zaraz najbardziej tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Organizatorzy starają się utrzymać tu klimat nostalgiczny, jest np. historyczna, piętrowa karuzela, a na starówce znajdziecie 250 stoisk. Dodatkowo jest dużo atrakcji dla dzieci – mogą one nawet porozmawiać z Mikołajem.

  Adres: Leipziger Weihnachtsmarkt, Markt, 04109 Leipzig

  Jak dojechać?

  Pociągiem: do Lipska dojedziecie korzystając z oferty „Leipzig-Spezial“ za 29,90 euro. Jeśli macie do pokonania odległość mniejszą niż 250 kilometrów, wtedy możecie dostać bilet nawet za 19 euro. Połączenie bezpośrednie koleją, możliwe jest z miast: Hamburg, Monachium i Frankfurt.

  Autobusem: „Flixbus” zatrzymuje się na dworcu głównym w Lipsku. Połączenie bezpośrednie są z miastami: Drezno, Berlin, Monachium i Düsseldorf.

  Samochodem: do Lipska dojedziecie autostradami: 9, 14 i 38. Parkingów w samym centrum nie ma zbyt wiele. Dlatego lepiej zostawcie samochody na jednym z parkingów P+R. Stamtąd możecie skorzystać z komunikacji publicznej.

  Weihnachtsmarkt Kolonia: „Markt der Engel“, czyli jarmark aniołów

  Weihnachtsmarkt w Kolonii na Nowym Rynku to „jarmark aniołów”. Drzewa dookoła stoisk są pełne światełek, a stoiska też są pięknie przystrojone i oświetlone. Znajdziecie tu nie tylko budki z grzanym winem, ale także stoiska z ręcznie wykonanymi figurkami z drewna i innymi pomysłami na dekoracje świąteczne. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, kobiety w przebraniach aniołów spacerują po rynku i rozdają słodkości.

  Adres: Weihnachtsmarkt am Neumarkt Köln, Roncalliplatz 1, 50667 Köln

  Jak dojechać?

  Pociągiem: najlepiej skorzystać z tej formy transportu. Z dworca wystarczy zrobić sobie krótki spacerek i już jesteście na miejscu. Dodatkowo odpada Wam stres, związany z szukaniem miejsca parkingowego. Bilet na pociąg IC/ICE można znaleźć już od 19 euro.

  Weihnachtsmarkt Coburg

  Romantyczny rynek w Coburgu zmienia się w czasie adwentu w małe miasteczko bożonarodzeniowe. Wejście na jarmark zdobią cztery świecące i ozdobione igliwiem bramy. Pod niebem ze światełek, dookoła pomnika Księcia Alberta, rękodzielnicy z regionu pokazują co potrafią. Na rynku znajdziecie ok. 40 stoisk oraz nostalgiczną dziecięcą karuzelę, idealnie wpasowującą się w ten romantyczny wystrój. W niedziele „Weihnachstmarkt” odwiedza nawet prawdziwy Mikołaj i rozdaje słodycze.

  Adres: Weihnachtsmarkt Coburg, Marktplatz, 96450 Coburg

  Jak dojechać?

  Pociągiem: do Norymbergii lub Bamberg dojedziecie pociągiem ICE lub IC, a stamtąd do Coburga jeżdżą pociągi regionalne. Z dworca na „Weihnachstmarkt” na starówce to zaledwie 900 m.

  Samochodem: do Coburga dostaniecie się autostradami nr. 3,9 i 73.

  Weihnachtsmarkt Frankfurt nad Menem

  Pierwsze wzmianki o tym jarmarku bożonarodzeniowym pochodzą z roku 1393. W dzisiejszych czasach, co roku odwiedzają go 3 miliony gości. Weihnachtsmarkt we Frankfurcie jest bardzo romantyczny. Znajdziecie tu ok. 200 pięknie przystrojonych i oświetlonych stoisk, karuzelę i lokalne specjały. Koniecznie spróbujcie tradycyjnych „Bethmännchen“ – to wypiek typowy dla tego miasta.

  Adres: Weihnachtsmarkt Frankfurt, Römerberg, 60329 Frankfurt

  Jak dojechać?

  Pociągiem: pociągi IC oraz ICE jeżdżą bezpośrednio do Frankfurtu z następujących miast w Niemczech: Dortmund, Bonn, Kolonia, Monachium, Stuttgart, Berlin i Hamburg. Z dworca głównego we Frankfurcie,  możecie przejść 1,5 kilometra na piechotę albo podjechać metrem, linią U4 lub U5.

  Autobusem: alternatywą dla pociągu jest autobus dalekobieżny. Trzeba jednak zaplanować na taką podróż trochę więcej czasu. „Flixbus” oferuje połączenia z Frankfurtem z takich miast jak: Freiburg, Karlsruhe, Mannheim, Bochum, Essen, Düsseldorf, Mainz, Monachium i Hamburg. Autobus zatrzymuje się w okolicy dworca głównego.

  Weihnachtsmarkt Essen

  Jarmark bożonarodzeniowy w Essen to prawdziwe międzynarodowe wydarzenie. Na ponad 250 stoiskach, znajdziecie pomysły na prezenty świąteczne z 21 państw. Poza standardowymi artykułami, możecie się skusić też na rzeźby z Afryki, rzemiosło artystyczne z Rosji czy metalowe znaczki dla fanów USA. Jeśli chodzi o kuchnię, to zjecie tu zarówno arabskiego falafela, jak i polski bigos! Jak widzicie, „Internationaler Weihnachtsmarkt” w Essen zapewni Wam prawdziwie wielokulturowe doznania.

  Adres: Internationaler Weihnachtsmarkt, Kardinal-Hengsbach-Platz, 45127 Essen

  Jak dojechać?

  Pociągiem: możecie dojechać do Essen IC lub ICE, z takich miast jak: Hamburg, Monachium, Berlin, Dortmund, Bochum, Kolonia i Bonn.

  Autobusem: bez problemu dotrzecie ze wszystkich kierunków w Niemczech: czy to Monachium, Augsburg, Stuttgart, Berlin, Kilonia, Hamburg czy Drezno. Autobusy zatrzymują się w Essen na dworcu głównym.

  Samochodem: niezależnie od tego, czy przyjedziecie autostradą A40, A42 czy A52, kierujcie się w stronę centrum, tak, jak prowadzą Was znaki. Samochód najlepiej zostawić na jednym z tych trzech parkingów: Kennedyplatz (Vereinstraße 2), Deutschlandhaus (Lindenallee 10) lub Akazienallee (Akazienallee 1). Na wszystkich parkingach zapłacicie 1,50 euro za każdą rozpoczętą godzinę. Na „Weihnachtsmarkt” dojdziecie spacerkiem w 5 minut.

  Weihnachtsmarkt Gendarmenmarkt w Berlinie

  Jeśli chcecie uciec od typowego dla Berlina zgiełku, wybierzcie jarmark bożonarodzeniowy o nazwie: „Weihnachtszauber am Gendarmenmarkt”. Stoiska znajdują się w pięknym historycznym otoczeniu, między Niemiecką a Francuską Katedrą. Ważna informacja dla posiadaczy psów: Wasz pupil niestety nie będzie mógł wejść na „Weihnachtsmarkt”. Wyjątek stanowi pies-przewodnik, towarzyszący osobie niewidomej.

  Adres: Weihnachtszauber Gendarmenmarkt Berlin,  Gendarmenmarkt, 10117 Berlin

  Jak dojechać?

  Oczywiście do stolicy Niemiec dojedziecie z każdego regionu, bez najmniejszych problemów. Ale mamy dla Was kilka informacji, na co zwrócić uwagę.

  Autobusem: weźcie pod uwagę, że w Berlinie jest siedem przystanków dla autobusów dalekobieżnych.

  Samochodem: wiele autostrad czy dróg szybkiego ruchu, prowadzi do Berlina. Wszystkie krzyżują się na obwodnicy miasta: „Berliner Ring”. Stamtąd dotrzecie do centrum.

  Linie metra U2 i U6 zatrzymują się na stacji „Stadtmitte”. Wtedy jesteście już praktycznie na miejscu, bo Gendarmenmarkt jest zaraz obok.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Nie jedzie tam

  Nie ma napisane jakie som tam atrakcje byłam tam jest tam bardzo nudno

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x