Prawo pracy w Niemczech: Czy szef może zwolnić pracownika po urlopie rodzicielskim?

    Dla wielu rodziców powrót do pracy po zakończonym urlopie rodzicielskim (niem. Elternzeit) jest bardzo trudny – może wiązać się z przerwą w rozwoju kariery, a czasami nawet z wypowiedzeniem z pracy. Jednak czy pracodawca może zwolnić pracownika w takiej sytuacji?

    Kiedy rodzice spodziewają się dziecka, oboje mogą zdecydować się na urlop rodzicielski. Jest to możliwe do momentu, kiedy dziecko osiągnie wiek trzech lat. Między trzecimi a ósmymi urodzinami dziecka można również skorzystać z urlopu rodzicielskiego do 24 miesięcy. Urlop rodzicielski może być współdzielony przez oboje rodziców lub wykorzystywany tylko przez jednego z nich. Po wprowadzeniu zasiłku rodzicielskiego (niem. Elterngeld) w 2006 r. z tego świadczenia początkowo korzystały głównie matki. Tymczasem obecnie z urlopu rodzicielskiego korzysta już co trzeci ojciec – wynika z najnowszego raportu Federalnego Ministerstwa Spraw Rodziny z 2018 roku.

    Powrót z urlopu rodzicielskiego

    Czy szef może zaoferować pracownikowi po powrocie z takiego urlopu gorsze stanowisko? Czy może wypowiedzieć umowę? „Zasadniczo stosunek pracy powinien odrodzić się w takim stanie, w jakim istniał przed urlopem rodzicielskim”, mówi prawnik pracy z Lüneburga Hendrik A. Könemann. Dlatego podczas urlopu rodzicielskiego miejsce pracy pracownika powinno być wolne. W praktyce jest to jednak często duży problem – mówi. Działy i stanowiska zmieniają się podczas nieobecności pracownika, jednak „Nawet wtedy pracodawca musi zapewnić taką samą pracę” – mówi Könemann. Jeśli ktoś idzie na urlop rodzicielski, będąc na stanowisku kierowniczym, a wraca jako zwykły pracownik, to jego pozycja uległa pogorszeniu. „Taka sytuacja nie może mieć miejsca” – twierdzi prawnik.

    Wypowiedzenie po powrocie z urlopu rodzicielskiego?

    Umowę o pracę podczas urlopu rodzicielskiego pracodawca może wypowiedzieć tylko w kilku, wyjątkowych sytuacjach, na przykład jeśli firma zostanie zamknięta. Wypowiedzenie podczas urlopu rodzicielskiego musi również zostać zatwierdzone przez właściwy organ państwowy (art. 18 ustawy o zasiłku rodzicielskim i urlopie rodzicielskim). Od momentu rejestracji urlopu rodzicielskiego do końca jego trwania szef nie może zwolnić pracownika.

    Pracownik może natomiast zrezygnować z pracy w dowolnym momencie – również podczas trwania urlopu rodzicielskiego. Nie musi podawać żadnej przyczyny takiej decyzji. Jeśli jednak rezygnuje z pracy na koniec urlopu rodzicielskiego – musi zachować odpowiedni okres wypowiedzenia. Jednak w takiej sytuacji również należy uważać – agencja pracy może nałożyć kilka tygodni przerwy od zasiłku dla bezrobotnych. Aby uniknąć takiej blokady, należy udowodnić konieczność podjęcia takiej decyzji – na przykład perspektywa nowej pracy lub konieczność opieki nad członkami rodziny.

    Rośnie liczba osób pobierających zasiłek rodzicielski

    Kasa Świadczeń Rodzinnych (niem. Familienkasse) przyznaje zasiłek rodzicielski matkom i ojcom, którzy sami opiekują się swoimi dziećmi po porodzie i którzy pracują nie więcej niż 30 godzin tygodniowo. „W tym czasie stosunek pracy zostaje wstrzymany” – mówi Könemann. Zasiłek rodzicielski przysługuje na okres do dwunastu miesięcy, dla samotnych rodziców do 14 miesięcy.

    O zasiłek rodzicielski można się ubiegać od urodzenia dziecka i za okres do trzech miesięcy wstecz. Urlop rodzicielski musi zostać zarejestrowany w firmie co najmniej siedem tygodni przed planowanym porodem.

    Brak ochrony przed zwolnieniem po urlopie rodzicielskim

    Po skończeniu urlopu rodzicielskiego ponownie obowiązują zwykłe warunki rozwiązania umowy o pracę. „Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje” – mówi Könemann. Radzi otwarcie rozmawiać z szefem: „Im więcej rozmawiasz ze swoim pracodawcą, tym jaśniejszą ma on sytuację dotyczącą Twojej chęci powrotu do pracy”.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x