Prawo pracy w Niemczech: Czy szef może zwolnić pracownika po urlopie rodzicielskim?

Dla wielu rodziców powrót do pracy po zakończonym urlopie rodzicielskim (niem. Elternzeit) jest bardzo trudny – może wiązać się z przerwą w rozwoju kariery, a czasami nawet z wypowiedzeniem z pracy. Jednak czy pracodawca może zwolnić pracownika w takiej sytuacji?

Kiedy rodzice spodziewają się dziecka, oboje mogą zdecydować się na urlop rodzicielski. Jest to możliwe do momentu, kiedy dziecko osiągnie wiek trzech lat. Między trzecimi a ósmymi urodzinami dziecka można również skorzystać z urlopu rodzicielskiego do 24 miesięcy. Urlop rodzicielski może być współdzielony przez oboje rodziców lub wykorzystywany tylko przez jednego z nich. Po wprowadzeniu zasiłku rodzicielskiego (niem. Elterngeld) w 2006 r. z tego świadczenia początkowo korzystały głównie matki. Tymczasem obecnie z urlopu rodzicielskiego korzysta już co trzeci ojciec – wynika z najnowszego raportu Federalnego Ministerstwa Spraw Rodziny z 2018 roku.

Powrót z urlopu rodzicielskiego

Czy szef może zaoferować pracownikowi po powrocie z takiego urlopu gorsze stanowisko? Czy może wypowiedzieć umowę? „Zasadniczo stosunek pracy powinien odrodzić się w takim stanie, w jakim istniał przed urlopem rodzicielskim”, mówi prawnik pracy z Lüneburga Hendrik A. Könemann. Dlatego podczas urlopu rodzicielskiego miejsce pracy pracownika powinno być wolne. W praktyce jest to jednak często duży problem – mówi. Działy i stanowiska zmieniają się podczas nieobecności pracownika, jednak „Nawet wtedy pracodawca musi zapewnić taką samą pracę” – mówi Könemann. Jeśli ktoś idzie na urlop rodzicielski, będąc na stanowisku kierowniczym, a wraca jako zwykły pracownik, to jego pozycja uległa pogorszeniu. „Taka sytuacja nie może mieć miejsca” – twierdzi prawnik.

Wypowiedzenie po powrocie z urlopu rodzicielskiego?

Umowę o pracę podczas urlopu rodzicielskiego pracodawca może wypowiedzieć tylko w kilku, wyjątkowych sytuacjach, na przykład jeśli firma zostanie zamknięta. Wypowiedzenie podczas urlopu rodzicielskiego musi również zostać zatwierdzone przez właściwy organ państwowy (art. 18 ustawy o zasiłku rodzicielskim i urlopie rodzicielskim). Od momentu rejestracji urlopu rodzicielskiego do końca jego trwania szef nie może zwolnić pracownika.

Pracownik może natomiast zrezygnować z pracy w dowolnym momencie – również podczas trwania urlopu rodzicielskiego. Nie musi podawać żadnej przyczyny takiej decyzji. Jeśli jednak rezygnuje z pracy na koniec urlopu rodzicielskiego – musi zachować odpowiedni okres wypowiedzenia. Jednak w takiej sytuacji również należy uważać – agencja pracy może nałożyć kilka tygodni przerwy od zasiłku dla bezrobotnych. Aby uniknąć takiej blokady, należy udowodnić konieczność podjęcia takiej decyzji – na przykład perspektywa nowej pracy lub konieczność opieki nad członkami rodziny.

Rośnie liczba osób pobierających zasiłek rodzicielski

Kasa Świadczeń Rodzinnych (niem. Familienkasse) przyznaje zasiłek rodzicielski matkom i ojcom, którzy sami opiekują się swoimi dziećmi po porodzie i którzy pracują nie więcej niż 30 godzin tygodniowo. „W tym czasie stosunek pracy zostaje wstrzymany” – mówi Könemann. Zasiłek rodzicielski przysługuje na okres do dwunastu miesięcy, dla samotnych rodziców do 14 miesięcy.

O zasiłek rodzicielski można się ubiegać od urodzenia dziecka i za okres do trzech miesięcy wstecz. Urlop rodzicielski musi zostać zarejestrowany w firmie co najmniej siedem tygodni przed planowanym porodem.

Brak ochrony przed zwolnieniem po urlopie rodzicielskim

Po skończeniu urlopu rodzicielskiego ponownie obowiązują zwykłe warunki rozwiązania umowy o pracę. „Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje” – mówi Könemann. Radzi otwarcie rozmawiać z szefem: „Im więcej rozmawiasz ze swoim pracodawcą, tym jaśniejszą ma on sytuację dotyczącą Twojej chęci powrotu do pracy”.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x