Prawo pracy w Niemczech: Czy szef może zwolnić pracownika po urlopie rodzicielskim?

    Dla wielu rodziców powrót do pracy po zakończonym urlopie rodzicielskim (niem. Elternzeit) jest bardzo trudny – może wiązać się z przerwą w rozwoju kariery, a czasami nawet z wypowiedzeniem z pracy. Jednak czy pracodawca może zwolnić pracownika w takiej sytuacji?

    Kiedy rodzice spodziewają się dziecka, oboje mogą zdecydować się na urlop rodzicielski. Jest to możliwe do momentu, kiedy dziecko osiągnie wiek trzech lat. Między trzecimi a ósmymi urodzinami dziecka można również skorzystać z urlopu rodzicielskiego do 24 miesięcy. Urlop rodzicielski może być współdzielony przez oboje rodziców lub wykorzystywany tylko przez jednego z nich. Po wprowadzeniu zasiłku rodzicielskiego (niem. Elterngeld) w 2006 r. z tego świadczenia początkowo korzystały głównie matki. Tymczasem obecnie z urlopu rodzicielskiego korzysta już co trzeci ojciec – wynika z najnowszego raportu Federalnego Ministerstwa Spraw Rodziny z 2018 roku.

    Powrót z urlopu rodzicielskiego

    Czy szef może zaoferować pracownikowi po powrocie z takiego urlopu gorsze stanowisko? Czy może wypowiedzieć umowę? „Zasadniczo stosunek pracy powinien odrodzić się w takim stanie, w jakim istniał przed urlopem rodzicielskim”, mówi prawnik pracy z Lüneburga Hendrik A. Könemann. Dlatego podczas urlopu rodzicielskiego miejsce pracy pracownika powinno być wolne. W praktyce jest to jednak często duży problem – mówi. Działy i stanowiska zmieniają się podczas nieobecności pracownika, jednak „Nawet wtedy pracodawca musi zapewnić taką samą pracę” – mówi Könemann. Jeśli ktoś idzie na urlop rodzicielski, będąc na stanowisku kierowniczym, a wraca jako zwykły pracownik, to jego pozycja uległa pogorszeniu. „Taka sytuacja nie może mieć miejsca” – twierdzi prawnik.

    Wypowiedzenie po powrocie z urlopu rodzicielskiego?

    Umowę o pracę podczas urlopu rodzicielskiego pracodawca może wypowiedzieć tylko w kilku, wyjątkowych sytuacjach, na przykład jeśli firma zostanie zamknięta. Wypowiedzenie podczas urlopu rodzicielskiego musi również zostać zatwierdzone przez właściwy organ państwowy (art. 18 ustawy o zasiłku rodzicielskim i urlopie rodzicielskim). Od momentu rejestracji urlopu rodzicielskiego do końca jego trwania szef nie może zwolnić pracownika.

    Pracownik może natomiast zrezygnować z pracy w dowolnym momencie – również podczas trwania urlopu rodzicielskiego. Nie musi podawać żadnej przyczyny takiej decyzji. Jeśli jednak rezygnuje z pracy na koniec urlopu rodzicielskiego – musi zachować odpowiedni okres wypowiedzenia. Jednak w takiej sytuacji również należy uważać – agencja pracy może nałożyć kilka tygodni przerwy od zasiłku dla bezrobotnych. Aby uniknąć takiej blokady, należy udowodnić konieczność podjęcia takiej decyzji – na przykład perspektywa nowej pracy lub konieczność opieki nad członkami rodziny.

    Rośnie liczba osób pobierających zasiłek rodzicielski

    Kasa Świadczeń Rodzinnych (niem. Familienkasse) przyznaje zasiłek rodzicielski matkom i ojcom, którzy sami opiekują się swoimi dziećmi po porodzie i którzy pracują nie więcej niż 30 godzin tygodniowo. „W tym czasie stosunek pracy zostaje wstrzymany” – mówi Könemann. Zasiłek rodzicielski przysługuje na okres do dwunastu miesięcy, dla samotnych rodziców do 14 miesięcy.

    O zasiłek rodzicielski można się ubiegać od urodzenia dziecka i za okres do trzech miesięcy wstecz. Urlop rodzicielski musi zostać zarejestrowany w firmie co najmniej siedem tygodni przed planowanym porodem.

    Brak ochrony przed zwolnieniem po urlopie rodzicielskim

    Po skończeniu urlopu rodzicielskiego ponownie obowiązują zwykłe warunki rozwiązania umowy o pracę. „Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje” – mówi Könemann. Radzi otwarcie rozmawiać z szefem: „Im więcej rozmawiasz ze swoim pracodawcą, tym jaśniejszą ma on sytuację dotyczącą Twojej chęci powrotu do pracy”.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x