Koronawirus w Niemczech: Rząd federalny pomoże firmom przetrwać listopadowy lockdown!

    Częściowy lockdown ma ograniczyć liczbę infekcji w listopadzie w Niemczech. W związku z tym w kraju zamykane są restauracje, kina i teatry. Rząd Niemiec chce jednak zrekompensować przedsiębiorcom utracone dochody.

    Pakiet pomocowy dla niemieckich firm

    Dla tysięcy firm to, co ogłosiła wczoraj wieczorem kanclerz Angela Merkel (CDU), było złą wiadomością. Restauracje będą w listopadzie zamknięte, a dozwolone będą tylko odbiór i dostawa. Hotele nie będą mogły przyjmować turystów. Ponadto zamknięte zostaną kina i teatry. Takie decyzje podjęły wspólnie rząd federalny i kraje związkowe.

    Dziesiątki tysięcy firm straci dużą część swoich obrotów, a wielu firmom grozi nawet bankructwo. Aby temu zapobiec, rząd federalny obiecał kolejny pakiet pomocowy.

    Państwo chce firmom zaproponować rekompensatę do 75% utraconej sprzedaży z listopada. Szczegóły mają zostać podane jeszcze dziś.

    Kto dostanie pomoc finansową i ile?

    To zależy od wielkości firmy. Mniejsze firmy odniosą większe korzyści niż większe. W szczególności firmy zatrudniające do 50 pracowników i osoby samozatrudnione mają otrzymać rekompensatę wynoszącą 75% strat ze sprzedaży.

    W przypadku większych firm procenty są określane na podstawie informacji Niemieckiej Agencji Prasowej zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi prawa pomocy państwa. Dlatego mogą się one różnić w zależności od konkretnego przypadku. Punktem wyjścia do porównania jest sprzedaż z tego samego miesiąca ubiegłego roku, czyli w tym przypadku z listopada 2019.

    Czy pomoc państwa naprawdę może zapobiec bankructwom?

    To zależy od danej firmy. Firmom, które zbankrutowałyby z powodu częściowego lockdownu w listopadzie, pieniądze z pewnością pomogą zniwelować utratę sprzedaży. Firmy, które miały problemy finansowe już przed listopadem, zbankrutują pomimo tej pomocy.

    Co gorsza: od października niewypłacalne przedsiębiorstwa muszą ponownie ogłosić upadłość, jedynie dla zadłużonych firm do końca roku obowiązuje regulacja prawa upadłościowego, związana z koronawirusem, zwalniająca z tego obowiązku.

    Według statystyk w 90% przypadków decydującym czynnikiem przy ogłaszaniu upadłości jest niewypłacalność. Dlatego eksperci i tak spodziewają się rychłej fali bankructw. W rzeczywistości jednak pizzeria czy knajpka pozostaną po prostu zamknięte na stałe – bez postępowania upadłościowego.

    Gdzie dokładnie firmy mogą ubiegać się o pomoc ze strony państwa?

    Nie zostało to jeszcze do końca ustalone. Jednak Federalne Ministerstwo Finansów i Federalne Ministerstwo Gospodarki chcą w tym tygodniu przedstawić szczegóły dotyczące nowej pomocy finansowej z tytułu koronawirusa.

    O pomoc doraźną, którą rząd federalny zainicjował wiosną, można było się ubiegać w bankach inwestycyjnych lub izbach handlowych, w zależności od kraju związkowego. Podobnie może być tym razem.

    Ile kosztuje to państwo?

    Państwo liczy się z kosztami rzędu dziesięciu miliardów euro. Według informacji pochodzących z „Handelsblatt”, pieniądze mogłyby pochodzić z istniejącej puli na pomoc pomostową. Z przeznaczonych na to 25 miliardów euro, jak dotąd wydane zostało tylko około dwóch miliardów euro.

    Dlatego kolejna pula uzupełniająca nie byłaby już konieczna. Już wiosną i latem rząd federalny zdecydował o dwóch nowych budżetach uzupełniających na pomoc w nagłych wypadkach związanych z koronawirusem i ogromny pakiet gospodarczy: w sumie Niemcy mają w tym roku ponad 200 miliardów euro nowego długu z powodu pandemii koronawirusa.

    Co na to gospodarka?

    Przede wszystkim słychać ze świata biznesu, że pomoc powinna być wypłacona szybko. „To w pełni uzasadnione, że rekompensata jest wypłacana, gdy nasza branża musi zostać zamknięta, tak aby ogólna gospodarka nie musiała przeżywać kolejnego lockdownu, a szkoły pozostały otwarte” – powiedziała Ingrid Hartges, dyrektor generalna Stowarzyszenia Hoteli i Gastronomii Dehoga, Niemieckiej Agencji Prasowej.

    „Obecnie ważne jest, aby ta pomoc była dostępna szybko i bez zbędnej biurokracji – dla wszystkich firm z branży restauracyjnej, hotelarskiej i gastronomicznej”. Związek restauratorów gastronomicznych wezwał do większego wsparcia finansowego dla pracowników, którzy obecnie pracują w skróconym wymiarze czasu.

    „Zapowiedziana pomoc finansowa w wysokości 10 miliardów euro na listopad powinna zostać wykorzystana również na rekompensatę strat płacowych pracowników, którzy są wysyłani do pracy w niepełnym wymiarze godzin” – powiedział prezes NGG Guido Zeitler dla gazet grupy medialnej Funke. Powiedział „Rheinische Post”: „Dla wielu firm z branży hotelarskiej nowo nałożony lockdown bez szybkiej, zdecydowanej pomocy finansowej może być równoznaczny z zakończeniem działalności”.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x