Koronawirus w Niemczech: Nowe wytyczne dla szkół!

    Po dwóch tygodniach ferii jesiennych w wielu niemieckich krajach związkowych znów rozpoczynają się lekcje. Uczniowie i nauczyciele muszą dostosować się do bardziej surowych zasad i do nauki w systemie zmianowym.

    Nowe restrykcje dla szkół w Niemczech

    Uczniowie i nauczyciele muszą radzić sobie z nowymi, czasem bardziej rygorystycznymi zasadami związanymi z koronawirusem. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku noszenia maseczek, ale także ewentualnego powrotu do nauczania w systemie zmianowym.

    Jak to wygląda w poszczególnych landach? 

    W Nadrenii Północnej-Westfalii uczniowie piątej klasy muszą mieć znowu zakryte usta i nos w sali lekcyjnej. Był to pierwszy kraj związkowy, gdzie wprowadzono ten obowiązek po wakacjach, później zawieszono i teraz do niego wrócono. Wymóg dotyczący maseczek ma obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia.

    W Nadrenii-Palatynacie obowiązek noszenia maseczek ma być rozszerzony na lekcje, tylko na czerwonym poziomie ostrzegawczym. Poziom ostrzegawczy czerwony oznacza co najmniej 50 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.

    W Saarze noszenie maseczek jest obowiązkowe dla wszystkich uczniów od 10. klasy.

    Z drugiej strony w Dolnej Saksonii i Bremie nie trzeba nosić maseczek na zajęciach. Maseczka jest zalecana dla uczniów od 5. klasy, jeśli dana szkoła znajduje się w miejscu, które uchodzi za tzw. „hot spot” epidemiczny.

    Powrót do „nauki hybrydowej”?

    W Brandenburgii po jesiennej przerwie również obowiązują bardziej rygorystyczne zasady dotyczące noszenia maseczek. Uczniowie muszą nosić je wszędzie w budynku szkoły, ale nie w klasie czy na placu zabaw.

    Z kolei w Berlinie maseczki na lekcjach mają nosić uczniowie wyższych klas szkół średnich, a także wszystkich szkół zawodowych. W pierwszych dniach po feriach jesiennych ma również obowiązywać następująca strategia: w zależności od lokalnej liczby przypadków planowany jest powrót do tzw. nauczania hybrydowego. Tak więc nauczanie w systemie zmianowym oraz na zmianę nauka stacjonarna i zdalna.

    Poziomy ostrzegawcze

    Istnieją cztery poziomy ostrzegawcze oznaczone kolorem, z których każdy określa specjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania szkoły i reżimu sanitarnego:

    – Kolor zielony oznacza regularne lekcje.

    – Kolor żółty zapewnia regularne lekcje ze zwiększonym reżimem sanitarnym. Na przykład w wyższych klasach szkół średnich wymagania dotyczące zasłonięcia ust i nosa obowiązują również na lekcjach.

    – Kolor pomarańczowy oznacza regularną naukę, ale z bardziej surowymi przepisami: na przykład maseczka obowiązkowa w całej szkole, a także pod zadaszeniami na zewnątrz. Pomoc pozaszkolna, np. międzyklasowe kursy językowe lub wsparcie dla uczniów zdolnych, odbywa się w ograniczonym zakresie. Grupy robocze lub lekcje religii, w których mieszają się stałe grupy, w ogóle się nie odbywają.

    – Kolor czerwony oznacza „lekcje w alternatywnym scenariuszu”, czyli połączenie nauki w domu i nauczania stacjonarnego. Klasy dzielone są na grupy i nauka odbywa się tylko w tych stałych grupach.

    Ewentualny powrót do nauczania w systemie zmianowym stanowi w Niemczech już od tygodni gorący temat. Podczas gdy ministrowie edukacji zadeklarowali, że nauczanie stacjonarne to „najwyższy priorytet”, niektórzy rodzice i stowarzyszenia nauczycieli krytykują, że nie powinno się to odbywać za wszelką cenę.

    Domagają się większej ochrony przed infekcjami w szkołach, na przykład przestrzegając zasad dotyczących odległości w klasie. W większości szkół jest to możliwe tylko po powrocie do lekcji w mniejszych grupach i właśnie podczas „nauki hybrydowej”.

    Działanie „całkowicie nieodpowiedzialne”

    Stowarzyszenie dyrektorów szkół w Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdziło, że podjęte do tej pory środki były „zbyt krótkowzroczne i całkowicie nieodpowiedzialne”. Ministerstwo Edukacji i Spraw Kulturalnych Nadrenii Północnej-Westfalii nawet „podczas ferii nie poczyniło dalszych konstruktywnych kroków”. Ich zdaniem szkoły zostały pozostawione same sobie na czas „krytycznych następnych tygodni”.

    Jednak rodzice i nauczyciele nie zgadzają się w tej kwestii. Inicjatywy takie jak „Rodziny w kryzysie” lub „Dzieci potrzebują dzieci” odrzucają nauczanie w systemie zmianowym jako „nieodpowiednie”.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x