Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Koronawirus w Niemczech: Nowe wytyczne dla szkół!

  Praca w Niemczech

  Po dwóch tygodniach ferii jesiennych w wielu niemieckich krajach związkowych znów rozpoczynają się lekcje. Uczniowie i nauczyciele muszą dostosować się do bardziej surowych zasad i do nauki w systemie zmianowym.

  Nowe restrykcje dla szkół w Niemczech

  Uczniowie i nauczyciele muszą radzić sobie z nowymi, czasem bardziej rygorystycznymi zasadami związanymi z koronawirusem. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku noszenia maseczek, ale także ewentualnego powrotu do nauczania w systemie zmianowym.

  Jak to wygląda w poszczególnych landach? 

  W Nadrenii Północnej-Westfalii uczniowie piątej klasy muszą mieć znowu zakryte usta i nos w sali lekcyjnej. Był to pierwszy kraj związkowy, gdzie wprowadzono ten obowiązek po wakacjach, później zawieszono i teraz do niego wrócono. Wymóg dotyczący maseczek ma obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia.

  W Nadrenii-Palatynacie obowiązek noszenia maseczek ma być rozszerzony na lekcje, tylko na czerwonym poziomie ostrzegawczym. Poziom ostrzegawczy czerwony oznacza co najmniej 50 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.

  W Saarze noszenie maseczek jest obowiązkowe dla wszystkich uczniów od 10. klasy.

  Z drugiej strony w Dolnej Saksonii i Bremie nie trzeba nosić maseczek na zajęciach. Maseczka jest zalecana dla uczniów od 5. klasy, jeśli dana szkoła znajduje się w miejscu, które uchodzi za tzw. „hot spot” epidemiczny.

  Powrót do „nauki hybrydowej”?

  W Brandenburgii po jesiennej przerwie również obowiązują bardziej rygorystyczne zasady dotyczące noszenia maseczek. Uczniowie muszą nosić je wszędzie w budynku szkoły, ale nie w klasie czy na placu zabaw.

  Z kolei w Berlinie maseczki na lekcjach mają nosić uczniowie wyższych klas szkół średnich, a także wszystkich szkół zawodowych. W pierwszych dniach po feriach jesiennych ma również obowiązywać następująca strategia: w zależności od lokalnej liczby przypadków planowany jest powrót do tzw. nauczania hybrydowego. Tak więc nauczanie w systemie zmianowym oraz na zmianę nauka stacjonarna i zdalna.

  Poziomy ostrzegawcze

  Istnieją cztery poziomy ostrzegawcze oznaczone kolorem, z których każdy określa specjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania szkoły i reżimu sanitarnego:

  – Kolor zielony oznacza regularne lekcje.

  – Kolor żółty zapewnia regularne lekcje ze zwiększonym reżimem sanitarnym. Na przykład w wyższych klasach szkół średnich wymagania dotyczące zasłonięcia ust i nosa obowiązują również na lekcjach.

  – Kolor pomarańczowy oznacza regularną naukę, ale z bardziej surowymi przepisami: na przykład maseczka obowiązkowa w całej szkole, a także pod zadaszeniami na zewnątrz. Pomoc pozaszkolna, np. międzyklasowe kursy językowe lub wsparcie dla uczniów zdolnych, odbywa się w ograniczonym zakresie. Grupy robocze lub lekcje religii, w których mieszają się stałe grupy, w ogóle się nie odbywają.

  – Kolor czerwony oznacza „lekcje w alternatywnym scenariuszu”, czyli połączenie nauki w domu i nauczania stacjonarnego. Klasy dzielone są na grupy i nauka odbywa się tylko w tych stałych grupach.

  Ewentualny powrót do nauczania w systemie zmianowym stanowi w Niemczech już od tygodni gorący temat. Podczas gdy ministrowie edukacji zadeklarowali, że nauczanie stacjonarne to „najwyższy priorytet”, niektórzy rodzice i stowarzyszenia nauczycieli krytykują, że nie powinno się to odbywać za wszelką cenę.

  Domagają się większej ochrony przed infekcjami w szkołach, na przykład przestrzegając zasad dotyczących odległości w klasie. W większości szkół jest to możliwe tylko po powrocie do lekcji w mniejszych grupach i właśnie podczas „nauki hybrydowej”.

  Działanie „całkowicie nieodpowiedzialne”

  Stowarzyszenie dyrektorów szkół w Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdziło, że podjęte do tej pory środki były „zbyt krótkowzroczne i całkowicie nieodpowiedzialne”. Ministerstwo Edukacji i Spraw Kulturalnych Nadrenii Północnej-Westfalii nawet „podczas ferii nie poczyniło dalszych konstruktywnych kroków”. Ich zdaniem szkoły zostały pozostawione same sobie na czas „krytycznych następnych tygodni”.

  Jednak rodzice i nauczyciele nie zgadzają się w tej kwestii. Inicjatywy takie jak „Rodziny w kryzysie” lub „Dzieci potrzebują dzieci” odrzucają nauczanie w systemie zmianowym jako „nieodpowiednie”.

  Źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x