Koronawirus w Niemczech: Nowe wytyczne dla szkół!

    Po dwóch tygodniach ferii jesiennych w wielu niemieckich krajach związkowych znów rozpoczynają się lekcje. Uczniowie i nauczyciele muszą dostosować się do bardziej surowych zasad i do nauki w systemie zmianowym.

    Nowe restrykcje dla szkół w Niemczech

    Uczniowie i nauczyciele muszą radzić sobie z nowymi, czasem bardziej rygorystycznymi zasadami związanymi z koronawirusem. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku noszenia maseczek, ale także ewentualnego powrotu do nauczania w systemie zmianowym.

    Jak to wygląda w poszczególnych landach? 

    W Nadrenii Północnej-Westfalii uczniowie piątej klasy muszą mieć znowu zakryte usta i nos w sali lekcyjnej. Był to pierwszy kraj związkowy, gdzie wprowadzono ten obowiązek po wakacjach, później zawieszono i teraz do niego wrócono. Wymóg dotyczący maseczek ma obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia.

    W Nadrenii-Palatynacie obowiązek noszenia maseczek ma być rozszerzony na lekcje, tylko na czerwonym poziomie ostrzegawczym. Poziom ostrzegawczy czerwony oznacza co najmniej 50 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.

    W Saarze noszenie maseczek jest obowiązkowe dla wszystkich uczniów od 10. klasy.

    Z drugiej strony w Dolnej Saksonii i Bremie nie trzeba nosić maseczek na zajęciach. Maseczka jest zalecana dla uczniów od 5. klasy, jeśli dana szkoła znajduje się w miejscu, które uchodzi za tzw. „hot spot” epidemiczny.

    Powrót do „nauki hybrydowej”?

    W Brandenburgii po jesiennej przerwie również obowiązują bardziej rygorystyczne zasady dotyczące noszenia maseczek. Uczniowie muszą nosić je wszędzie w budynku szkoły, ale nie w klasie czy na placu zabaw.

    Z kolei w Berlinie maseczki na lekcjach mają nosić uczniowie wyższych klas szkół średnich, a także wszystkich szkół zawodowych. W pierwszych dniach po feriach jesiennych ma również obowiązywać następująca strategia: w zależności od lokalnej liczby przypadków planowany jest powrót do tzw. nauczania hybrydowego. Tak więc nauczanie w systemie zmianowym oraz na zmianę nauka stacjonarna i zdalna.

    Poziomy ostrzegawcze

    Istnieją cztery poziomy ostrzegawcze oznaczone kolorem, z których każdy określa specjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania szkoły i reżimu sanitarnego:

    – Kolor zielony oznacza regularne lekcje.

    – Kolor żółty zapewnia regularne lekcje ze zwiększonym reżimem sanitarnym. Na przykład w wyższych klasach szkół średnich wymagania dotyczące zasłonięcia ust i nosa obowiązują również na lekcjach.

    – Kolor pomarańczowy oznacza regularną naukę, ale z bardziej surowymi przepisami: na przykład maseczka obowiązkowa w całej szkole, a także pod zadaszeniami na zewnątrz. Pomoc pozaszkolna, np. międzyklasowe kursy językowe lub wsparcie dla uczniów zdolnych, odbywa się w ograniczonym zakresie. Grupy robocze lub lekcje religii, w których mieszają się stałe grupy, w ogóle się nie odbywają.

    – Kolor czerwony oznacza „lekcje w alternatywnym scenariuszu”, czyli połączenie nauki w domu i nauczania stacjonarnego. Klasy dzielone są na grupy i nauka odbywa się tylko w tych stałych grupach.

    Ewentualny powrót do nauczania w systemie zmianowym stanowi w Niemczech już od tygodni gorący temat. Podczas gdy ministrowie edukacji zadeklarowali, że nauczanie stacjonarne to „najwyższy priorytet”, niektórzy rodzice i stowarzyszenia nauczycieli krytykują, że nie powinno się to odbywać za wszelką cenę.

    Domagają się większej ochrony przed infekcjami w szkołach, na przykład przestrzegając zasad dotyczących odległości w klasie. W większości szkół jest to możliwe tylko po powrocie do lekcji w mniejszych grupach i właśnie podczas „nauki hybrydowej”.

    Działanie „całkowicie nieodpowiedzialne”

    Stowarzyszenie dyrektorów szkół w Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdziło, że podjęte do tej pory środki były „zbyt krótkowzroczne i całkowicie nieodpowiedzialne”. Ministerstwo Edukacji i Spraw Kulturalnych Nadrenii Północnej-Westfalii nawet „podczas ferii nie poczyniło dalszych konstruktywnych kroków”. Ich zdaniem szkoły zostały pozostawione same sobie na czas „krytycznych następnych tygodni”.

    Jednak rodzice i nauczyciele nie zgadzają się w tej kwestii. Inicjatywy takie jak „Rodziny w kryzysie” lub „Dzieci potrzebują dzieci” odrzucają nauczanie w systemie zmianowym jako „nieodpowiednie”.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x