NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Sześciu braci siedzi w więzieniu – teraz SEK odwiedziło Mustafę (15). Ojciec obwinia niemieckie urzędy

0

Punktualnie o godzinie 6:00 rodzina H. została brutalnie obudzona. Nie przez budzik, lecz przez ogłuszające eksplozje: specjalna jednostka policji SEK zjawiła się o świcie z „niezapowiedzianą wizytą”.

Syryjska rodzina mieszkająca w Stuttgarcie ma złą sławę – jej członkowie mieli dopuścić się ponad 150 przestępstw. Sześciu synów: Khalil (17), Khalid (18), Edo (19), Mufed (22), Mohamed (23) i Jamil (27), przebywa obecnie w zakładach karnych za przestępstwa z użyciem przemocy.

Policja przyjechała po 15-latka

W piątek rano SEK pojawiło się z powodu kolejnego z trzynastu dzieci głowy rodziny, Abd Almudy’ego H. (44). 15-letni syn Mustafa miał w czerwcu uczestniczyć w brutalnym pobiciu. Śledczy podejrzewają, że całe zajście zostało nagrane telefonem komórkowym.

Mustafa uznawany jest za sprawcę wielokrotnie łamiącego prawo. Według ustaleń niemieckich dziennikarzy, chłopak znany był policji już w wieku 14 lat – w sumie w związku z 21 różnymi czynami.

Ojciec podejrzany o oszustwo socjalne

Problemy z prawem ma także ojciec. Abd Almudy H. jest podejrzewany o wyłudzenie świadczeń socjalnych – miał rzekomo udawać niepełnosprawność ruchową, by pobierać zasiłki. Tymczasem został rozpoznany w programie telewizyjnym, gdzie poruszał się sprawnie i dynamicznie, wręcz uciekając przed kamerą.

W ubiegłym roku w rozmowie z „BILD” ojciec obarczał winą za przestępczość swoich dzieci… niemieckie urzędy. To rzekomo one miały ponosić odpowiedzialność za ich „zejście na złą drogę”.

Krzyki, strach i kajdanki

Gdy SEK wdarło się do domu w piątkowy poranek, z budynku rozlegały się krzyki. Sąsiedzi z przerażeniem wyglądali zza zasłon. Jednostki specjalne, uzbrojone po zęby, szybko opanowały sytuację. Jeden z mężczyzn, który odmówił podania tożsamości, został zakuty w kajdanki przy wejściu.

Rzecznik policji, Timo Brenner (38), powiedział „BILD”:

„Celem przeszukania było zabezpieczenie możliwych dowodów w toczącym się postępowaniu. W domu przebywało wtedy kilku dorosłych oraz dzieci. Funkcjonariuszom grożono przemocą, dlatego część osób została tymczasowo zakuta w kajdanki”.

Podczas akcji policja zabezpieczyła dwa telefony komórkowe oraz inne dowody.

źródło: bild.de

Poznaj 12 najlepszych niemieckich parków rozrywki!

Parki rozrywki cieszą się w Niemczech ogromną popularnością. Największe z nich przyciągają regularnie gości z całego świata. Większość z nich posiada atrakcje dla całej rodziny –  od bajkowych światów, zawierających atrakcje dla dzieci, po zabójczo szybkie rollecostery. Wiele z nich oferuje możliwość noclegu oraz liczne punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami. Poniżej prezentujemy listę dwunastu najlepszych parków rozrywki w Niemczech.

1. Europa-Park w Rust, Badenia-Wirtembergia (niem. Baden-Württemberg)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Europa Park + nocleg w hotelu za jedyne 119 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Europa-Park (@europapark)

Europa-Park w Rust, w Baden-Württemberg, to niezaprzeczalnie król pośród niemieckich parków rozrywki. Park odwiedza rocznie około 5,6 miliona gości i w związku z tym należy do najpopularniejszych w Niemczech. Przez „Amusement Today” został on czterokrotnie wybrany najlepszym parkiem rozrywki na świecie.

Park został otwarty w roku 1975 jako teren wystawowy rodziny Mack, zajmującej się produkcją karuzeli i innych atrakcji do parków rozrywki. Bardzo szybko stał się on magnesem turystycznym i już w roku 1978 mógł się pochwalić aż milionem odwiedzających.

Dzisiaj park zawiera 18 stref tematycznych, które odzwierciedlają głównie kraje europejskie. Europa-Park oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Corocznie otwierane są nowe. W roku 2019 otwarto nową kolejkę górską z efektem wirtualnej rzeczywistości oraz oddano do ponownego użytku popularną kolejkę „Eurosat”.

Najważniejsze informacje o Europa-Park

Cena wstępu do Europa-Parku: dorośli od 57,50 euro, dzieci w wieku od 4 do 11 roku życia od 49,00 euro, dzieci w wieku do 3 roku życia (włącznie) mają wstęp wolny
Adres Europa-Parku: Europa-Park-Straße 2, 77977 Rusta
Strona internetowa: www.europapark.de


2. Phantasialand w Brühl, Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Phantasialand + nocleg w hotelu za jedyne 110 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Phantasialand (@phantasialand)


Phantasialand to park rozrywki lężący niedaleko Kolonii, w Brühl. Należy on do najczęściej odwiedzanych niemieckich parków rozrywki i dzieli się na sześć stref tematycznych. Park został otwarty w roku 1967 na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Jeden z założycieli pracował przy produkcji telewizyjnych teatrów lalek i postanowił wystawić lalki oraz elementy scenograficzne na terenie parku.

Dzisiaj turyści odwiedzający Phantasialand mają możliwość przechadzania się po China Town, czy znaną berlińską ulicą „Unter den Linden” – stylizowaną na okres 20-lecia międzywojennego. Pozostałymi strefami są Meksyk, Mystery, Fantasy oraz Deep Africa.

Park oferuje atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Oprócz bardzo szybkich kolejek górskich takich jak „Black Mamba”, czy „Taron”, znajdziecie tu również karuzele dla najmłodszych.

Najważniejsze informacje o Phantasialand

Cena wstępu do Phantasialand: odwiedzający powyżej 12 roku życia płacą od 54,00 euro, dzieci pomiędzy 4 i 11 rokiem życia 44,00 euro, a dzieci do 3 roku życia (włącznie) nie płacą za wstęp
Adres Phantasialand: Berggeiststraße 31-41, 50321 Brühl
Strona internetowa: www.phantasialand.de


3. Heide Park Resort w Soltau, Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Heide Park + nocleg w hotelu za jedyne 111 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Heide-Park-world.de (@heideparkworld)


Heide Park to drugi co do wielkości park rozrywki w Niemczech, który znajduje się na obszarze Pustaci Lüneburskiej w Dolnej Saksonii. Park został otwarty w roku 1978 i od tamtej pory ulega on ciągłym zmianom, zarówno jeśli chodzi o jego powierzchnię, jak i zabudowę. Na początku park dysponował jedynie kilkoma atrkacjami oraz wybiegiem dla dzikich zwierząt. Początkowo właściciel zamierzał współpracować z inicjatorem Europa-Parku w Rust. W związku z tym, iż krótko po tym umarł, nigdy nie doszło do tej współpracy.

Dzisiaj Heide Park Resort posiada wiele kolejek górskich, jak na przykład drewnianą „Colossos”, czy 103 metrową wieżą „Scream”, ale także hotel czy basen.

Nasza wskazówka: zamawiając bilety online zapłacicie nawet do 28 proc. mniej, niż kupując je przy kasie!

Najważniejsze informacje o Heide Park

Cena wstępu do Heide Park: dorośli i dzieci płacą online 37,00 euro, natomiast cena biletu przy kasie wynosi dla dorosłych i dla dzieci od 3 do 11 roku życi 64,00 euro. Dzieci poniżej 3 roku życia mają bezpłatny wstęp
Adres Heide Parku: Heide Park 1, 29615 Soltau
Strona internetowa: www.heide-park.de


4. Serengeti-Park w Hodenhagen, Dolna Saksonia (niem. Niedersachen)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Serengeti + nocleg w hotelu za jedyne 99 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez SERENGETI-PARK HODENHAGEN 🐾 (@serengetiparkhodenhagen)


Tylko godzinę jazdy samochodem od Heide Park Resort znajduje się kolejny park rozrywki w Dolnej Saksonii. Mowa o założonym w roku 1974 parku rekreacynjnym i zoologicznym Serengeti-Park. Park dzieli się na trzy strefy tematyczne.

W Serengeti Safari, żyje szacunkowo 1500 zwierząt na około 120 hektarach. Można zwiedzić ten obszar przy pomocy własnego auta lub wziąć udział w wycieczce autokarowej. W ten sposób doświadczycie prawdziwego safari w środku północnych Niemiec.

W drugim obszarze tematycznym żyje 20 różnych gatunków małp, a w trzecim znajdziecie atrakcje typowe dla parków rozrywki: kolejki wodne, kolejki górskie, a także atrakcje dla najmłodszych.

Ciekawostka: W Serengeti–Park żyje małpka Justina Biebera! Niemieckie służby celne przejęły w roku 2013 na lotnisku w Monachium kapucynkę piosenkarza.

Najważniejsze informacje o Serengeti-Park

Cena wstępu do Serengeti-Park: dorośli płacą 36,50 euro, dzieci w wieku od 3 do 12 lat 26,50 euro, osoby niepełnosprawne oraz ich towarzysze po 17 euro. Do parku można zabrać ze sobą psa (koniecznie na smyczy!)
Adres Serengeti-Park: Am Safaripark 1, 29693 Hodenhagen
Strona internetowa: www.serengeti-park.de


5. Legoland Deutschland w Günzburg, Bawaria (niem. Bayern)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Legoland Deutschland + nocleg w hotelu za jedyne 99 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez LEGOLAND Deutschland Resort (@legolanddeutschlandresort)


Legoland to park rozrywki bardzo przyjazny dzieciom. W roku 2012 otrzymał z tego tytułu specjalne wyróżnienie. Park zajmuje 14 hektarów i podzielony jest na osiem obszarów tematycznych, w tym m. in. świat piratów, królestwo faraonów, czy „Lego Mindstorms Center”, gdzie dzieci mogą zaprogramować swoje własne roboty.

W latach 1973-1976 Legoland znajdował się na terenie aktualnego Hansa-Park w miejscowości Sierksdorf. Od roku 2002 mieści się już w bawarskim miasteczku Günzburg. Park rokrocznie odwiedza ok. 1,3 miliona osób.

Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest park miniatur „Miniland”, składający się z ponad 25 milionów klocków lego. Znajdziecie tu np. zbudowane z klocków: Allianz-Arena, Reichstag czy imitację portu w Hamburgu.

Najważniejsze informacje o Legoland

Cena wstępu do Legoland: 39,00 euro online, dzieci poniżej 3 roku życia mają bezpłatny wstęp
Adres Legoland: Legoland-Allee 1, 89312 Günzburg
Strona internetowa: www.legoland.de


6. Playmobil Fun Park w Zirndorf, Bawaria (niem. Bayern)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Playmobil Fun Park + nocleg w hotelu za jedyne 75 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Playmobil FunPark (@playmobilfunpark)


Każdy zna małe plastikowe figurki Playmobil i niezliczoną ilość obszarów tematycznych, w jakich można się nimi bawić. Dlatego też w roku 1991 w okolicy siedziby firmy powstał Playmobil Fun Park.

Dzieci mogą tu szaleć do woli – do dyspozycji najmłodszych jest specjalny „Balancier-Parcour” do ćwiczenia równowagi, gospodarstwo rolnicze, kopalnia złota, a nawet wewnętrzny plac zabaw idealny podczas złej pogody.

Najważniejsze informacje o Playmobil Fun Park

Cena wstępu do Playmobil Fun Park: w sezonie głównym od maja do początku września 17,90 euro, od godziny 15:00 15,90 euro; dzieci poniżej 3 roku życia mają bezpłatny wstęp
Adres Playmobil Fun Park: Brandstätterstraße 2-10, 90513 Zirndorf
Strona internetowa: www.playmobil-funpark.de


7. Movie Park w Bottrop, Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Movie Park + nocleg w hotelu za jedyne 79 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Movie Park Germany (@movie_park_official)


Movie Park powstał w roku 1996 i pierwotnie nazywał się Warner Bros. Pod obecną nazwą istnieje od roku 2005. Centralnym motywem parku jest w dalszym ciągu film. Czekają tu na Was w różnych częściach parku atrakcyjne występy i pokazy.

Oczywiście w ofercie są też „standardowe” kolejki górskie czy wodne, jak i nieco spokojniejsze atrakcje, przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

Szczególnie popularne są: MP Xpress w części Old West oraz Van Helsing’s Factory – kolejka górska z elementami tunelu strachu w części Streets of New York.

Najważniejsze informacje o Movie Park

Cena wstępu do Movie Park: bilety online dla odwiedzających powyżej 12 roku życia kosztują 29,90 euro, od 4 do 11 lat – również 29,90 euro. Jeśli natomiast kupujecie bilety na miejscu, to w zależności od dnia dla odwiedzających powyżej 12 roku życia, ceny zaczynają się od 56,90 euro, dla dzieci od 4 do 11 lat od 51,90 euro. Dzieci poniżej 4 roku życia mają bezpłatne wejście
Adres Movie Park: Warner-Allee 1, 46244 Bottrop
Strona internetowa: www.movieparkgermany.de


8. Hansa Park w Sierksdorf, Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hansapark (@hansa.park)


To jedyny park rozrywki w Niemczech, położony bezpośrednio nad morzem. Na terenie parku znajduje się aż 125 różnego rodzaju atrakcji. Do wyboru macie m.in. sześć kolejek górskich i pięć wodnych. Z najwyższych kolejek rozpościera się wspaniały widok na Morze Bałtyckie. Ponadto park stara się co sezon poszerzać swoją ofertę. I tak np. w roku 2018 otwarte zostało kino 4D.

Do parku należy także Hansa Park Resort, gdzie pośród malowniczej natury możecie przenocować nad Bałtykiem, mając do wyboru cztery różne typy domków.

Niewątpliwie największą atrakcją jest pochodząca z Ameryki szalona kolejka wodna, a także delfinarium, mające do dyspozycji gości aż  1.400 miejsc siedzących.

Najważniejsze informacje Hansa Park

Cena wstępu do Hansa Park: Odwiedzający powyżej 15 roku życia płacą 42,00 euro, dzieci od 4 do 14 lat 33,00 euro, dzieci poniżej 4 roku życia mają bezpłatny wstęp. Dzieci do 14 roku życia, które obchodzą akurat w dniu pobytu w parku urodziny, również wchodzą za darmo.
Adres Hansa Park: Am Fahrenkrog 1, 23730 Sierksdorf
Strona internetowa: www.hansapark.de


9. Ravensburger Spieleland w Meckenbeuren, Badenia-Wirtembergia (niem. Baden-Württemberg)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Ravensburger Spieleland + nocleg w hotelu za jedyne 95 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ravensburger Spieleland (@spieleland)


Ten park rozrywki położony jest w okolicy Jeziora Bodeńskiego. Ravensburger Spieleland został otwarty w 1998 roku i przewidziany jest dla rodzin z dziećmi w wieku od dwóch do dwunastu lat. Atrakcje skierowane są właśnie do takiej grupy wiekowej.

Park podzielony jest na osiem obszarów tematycznych, w których znajduje się łącznie 70 różnych atrakcji. Możecie np. wejść do zwariowanego labiryntu albo zielonej oazy i zobaczyć, jak wygląda życie na gospodarstwie rolniczym.

Najważniejsze informacje o Ravensburger Spieleland

Cena wstępu do Ravensburger Spieleland: odwiedzający powyżej 15 roku życia płacą 37,50 euro, dzieci od 3 do 14 lat 35,50 euro, a dzieci poniżej 3 roku życia mają bezpłatny wstęp. Dzieci do 14 roku życia, które obchodzą akurat w dniu pobytu w parku urodziny, również wchodzą za darmo.
Adres Ravensburger Spieleland: Am Hangenwald 1, 88074 Meckenbeuren
Strona internetowa: www.spieleland.de


10. Holiday Park w Haßloch, Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Holiday Park + nocleg w hotelu za jedyne 99 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von 🎢 (@flex_travelncoasters)

Holiday Park istnieje od roku 1971. W roku 2010 park nieco przekształcono i aktualnie dzieli się na różne strefy tematyczne. W zeszłym roku doszedł jeszcze całkiem spory obszar wewnętrzny, gdzie można się nieźle bawić również przy kiepskiej pogodzie.

W tym parku znajdziecie sporo różnych kolejek górskich, jedną nawet z katapultą. Możecie też poszaleć na raftingu. Wiele atrakcji powstało jednak z myślą o najmłodszych – jest tu cała strefa tematyczna związana z pszczółką Mają oraz wioska wikingów.

Najważniejsze informacje o Holiday Park

Cena wstępu do Holiday Park: Dorośli i młodzież powyżej wzrostu  1,40 cm płacą 48,50 euro, odwiedzający o wzroście pomiędzy 1m-1,40 cm płacą 43,50 euro, dzieci o wzroście od 85 cm do 100 cm 17,99 euro. Dzieci mniejsze niż 85 cm mają bezpłatne wejście.
Adres Holiday Park: Holiday Park-Str. 1-5, 67454 Haßloch
Strona internetowa: www.holidaypark.de


11. Belantis w Lipsku (niem.Leipzig), Saksonia (niem. Sachsen)

UWAGA! Całodniowy wstęp do Belantis + nocleg w hotelu za jedyne 85 euro/osoba! (kliknij tutaj po więcej informacji)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez BELANTIS – Das AbenteuerReich (@belantis_abenteuerreich)


Park Belantis został otwarty w 2003 roku i mieści się na południe od Lipska. Jest to pierwszy taki duży park rozrywki w Niemczech Wschodnich. Co roku przyjeżdża tu ponad pół miliona gości. Część z Was widziała go pewnie niejednokrotnie z samochodu, podróżując do Polski autostradą nr 38.

Park podzielony jest na osiem stref tematycznych. Największą popularnością cieszy się kolejka wodna „Klątwa Faraona”, gdzie spadacie w dół  z największej piramidy w Europie.

W marcu 2018 roku oficjalnie podana została informacja, że park zostanie wykupiony (częściowo lub w całości) przez hiszpańskich inwestorów, którzy przejęli też Movie Park w Bottrop. Można się więc spodziewać, że w najbliższych latach atrakcji w parku Belantis przybędzie.

Najważniejsze informacje o Belantis

Cena wstępu do Belantis: dla odwiedzających powyżej 11 roku życia ceny za bilety kupione online zaczynają się za wybrane dni od 27,90 euro (lub w kasie 44,90 euro), dla dzieci od 4 do 10 lat od 27,90 euro (online i za wybrane dni lub w kasie za 39,90 euro). Dzieci poniżej 4 roku życia mają bezpłatny wstęp.
Adres  Belantis: Zur Weißen Mark 1, 04249 Leipzig
Strona internetowa Belantis: www.belantis.de


12. Freizeitpark Plohn w Lengenfeld, Saksonia (niem.Sachsen)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Offizielle Fanpage🎢 (@freizeitparkplohnfanpage)


Park został otwarty w roku 1996 i był to pierwszy park rozrywki w tej części Niemiec po upadku Muru Berlińskiego. Park powstał na terenie gospodarstwa, skupiającego się na hodowli pstrągów. Właściciel gospodarstwa z czasem dokładał kolejne atrakcje.

Pierwszą atrakcją był bajkowy las z postaciami z baśni braci Grimm. W roku 2000 powstała pierwsza kolejka górska. Od tamtej pory oferta regularnie się poszerza.

Park podzielony jest na osiem obszarów tematycznych. Najciekawsze jest na pewno miasteczko westernowe, bajkowy las, wioska wspinaczkowa, a także kraina dinozaurów.

Najważniejsze informacje o Freizeitpark Plohn

Cena wstępu do Freizeitpark Plohn: cena biletu online dla dorosłych to 36,00 euro (lub w kasie 38,00 euro), dzieci od 4 do 12 lat oraz seniorzy powyżej 60 roku życia płacą online 31,00 euro (lub 33,00 euro w kasie). Dzieci poniżej 4 roku życia mają bezpłatny wstęp.
Adres  Freizeitpark Plohn: Rodewischer Str. 21, 08485 Lengenfeld
Strona internetowa Freizeitpark Plohn: www.freizeitpark-plohn.de


Niemieckie tablice zjazdowe, czyli jak przewieźć auto z Niemiec do Polski

Znaczna część samochodów sprowadzonych do Polski pochodzi z rynku niemieckiego. Żeby autem kupionym w Niemczech przyjechać do Polski (nie na lawecie), niezbędne są niemieckie tablice rejestracyjne. Są to tak zwane „Überführungskennzeichen”, czyli tablice transportowe. Według obecnych przepisów obowiązują dwa rodzaje tablic: 

  • Das Kurzzeitkennzeichen, czyli tymczasowe tablice rejestracyjne, zwane przez Polaków tablicami zjazdowymi lub tablicami „żółtymi”, wydawane są w celu krótkiego transportu zakupionego samochodu terenie Niemiec lub w obrębie granic Unii Europejskiej do krajów (np. transport pojazdu z Niemiec do Polski). 
  • Ausfuhrkennzeichnen, zwane także tablicami celnymi, tranzytowymi lub tablicami eksportowymi, wydawane są one w celu przetransportowania pojazdu zakupionego w Niemczech do kraju EU lub innego kraju, nie będącego członkiem unii europejskiej. 

Tablice tymczasowe w Niemczech: ograniczenia i dokumenty 

Tymczasowe tablice rejestracyjne w Niemczech ważne są tylko 5 dni (do godziny 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). W Niemczech wydawane są one głównie w celu przeprowadzania jazd próbnych np. przed kupnem pojazdu, transportu pojazd do serwisu samochodowego w celu wykonania badań technicznych lub przeprowadzenia kontroli technicznej. 

Jazda pojazdem mechanicznym na tablicach tymczasowych jest poddana następującym ograniczeniom: 

  • Pojazd posiadający badania techniczne: jazda próbna z celem jego sprawdzenia przed zakupem, transport pojazdu do miejsca przeznaczenia w obrębie Niemiec lub na terenie Unii Europejskiej do maksymalnie pięciu dni od momentu wystawienia tablic. 
  • Pojazd nie posiadający badań technicznych: jazda do serwisu w celu przeprowadzenia kontroli pojazdu lub badań technicznych. Tablice są ważne wyłącznie na najkrótszą drogę w obrębie jednego, maksymalnie sąsiadującego rejonu. 

W celu uzyskania tablic tymczasowych jako osoba fizyczna należy przedłożyć w wydziale komunikacji drogowej (Kfz-Zulassungsstelle) następujące dokumenty w oryginale: 

  • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu, 
  • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu, 
  • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2, 
  • zaświadczenie o badaniu technicznym. 

W niektórych miastach niemieckich istnieje też możliwość złożenia wniosku o tablice tymczasowe przez internet. 

Koszty wykupienia tablic zjazdowych w Niemczech 

Koszt wykupienia rejestracyjnych tablic tymczasowych (zjazdowych) w Niemczech to 13,10 euro. Na tę kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymuje się od ubezpieczalni będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planuje się przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie potrzebna. Dodatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść około 20-30 euro. 

Czerwone tablice w Niemczech 

Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tymczasowe tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi, eksportowymi lub tranzytowymi i są konieczne wtedy, gdy osoba kupująca pojazd potrzebuje więcej niż pięć dni na jego transport do kraju przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej lub gdy eksportuje zakupiony pojazd do kraju poza obrębem UE. 

Tablice celne różnią się od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska żółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od daty ważności wykupionego ubezpieczenia. 

Uzyskanie czerwonych tablic w Niemczech 

W celu uzyskania tablic celnych konieczne są następujące dokumenty: 

  • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu, 
  • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2, 
  • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu, 
  • polecenia pobrania należności SEPA w celu opłaty podatku od pojazdów samochodowych, 
  • zaświadczenie o badaniu technicznym (Haupt- und Abgasuntersuchung), 
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego), 
  • „Stillegebescheinigung” w przypadku pojazdu nieposiadającego dopuszczenia do ruchu drogowego, 
  • w przypadku firm: zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wyciąg z rejestru handlowego. 

Jak wygląda sprowadzanie samochodu z Niemiec do Polski?

Chcąc sprowadzić samochód z Niemiec do Polski, należy liczyć się nie tylko z kosztami transportu (zapłatą dla firmy transportowej lub kosztem samodzielnego przetransportowania), ale również kilkoma dodatkowymi wydatkami takimi jak:

  • koszty akcyzy, czyli podatku, którym objęte są wszystkie zakupione poza granicami kraju samochody osobowe, po raz pierwszy rejestrowane w Polsce;
  • koszt rejestracji, na który składa się cena wydania dowodu rejestracyjnego i nowych tablic (około 250 zł), a także wydatek na tłumacza przysięgłego, ponieważ polskie prawo nakazuje, by składane w urzędach dokumenty były w całości w języku polskim;
  • koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC, które należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu (wcześniej można skorzystać z krótkoterminowego OC, umożliwiającego załatwienie niezbędnych formalności).

Podsumowanie: Czy warto sprowadzać auto z Niemiec? 

Mimo dodatkowych kosztów związanych z transportem, samochody na rynku niemieckim są zazwyczaj dostępne w korzystniejszych cenach niż w Polsce. Wiele zależy oczywiście od marki, modelu, rodzaju wyposażenia, ale Niemcy znacznie częściej wymieniają swoje pojazdy, przez co można wyjść na takiej transakcji bardzo korzystnie. Warto uważać na oszustwo, polegające na wpisaniu danych wcześniejszego właściciela pojazdu do umowy, zamiast danych handlarza, który chce uniknąć opłacenia podatku, ale i też nie chce ponosić odpowiedzialności za ewentualne usterki wykryte po sprzedaży. 

Niemcy na razie nie uznają państwa palestyńskiego

1

Francja chce uznać państwo palestyńskie. Niemiecki rząd federalny odrzuca obecnie taki krok – ale długofalowo opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym. Obecnie priorytetem według Niemiec powinna być zawieszenie broni w Strefie Gazy.

Niemcy nie uznają państwa palestyńskiego

Niemcy nie uznają na razie państwa palestyńskiego. „W krótkim okresie” się to nie wydarzy – powiedział rzecznik rządu federalnego, Stefan Kornelius. Wczoraj wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że chce uznać państwo palestyńskie.

Kornelius podkreślił, że niemiecki rząd uważa uznanie takiego państwa za „jeden z końcowych kroków na drodze do realizacji rozwiązania dwupaństwowego”. To musi zostać osiągnięte poprzez negocjacje, by zapewnić trwały pokój i bezpieczeństwo zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom.

Zamiast tego obecny rząd koalicyjny (CDU/CSU i SPD) skupia się na osiągnięciu postępów w najpilniejszych kwestiach – zaznaczył Kornelius. Należy do nich zawieszenie broni w Strefie Gazy oraz uwolnienie wszystkich zakładników przez Hamas. Ponadto organizacja terrorystyczna Hamas musi zostać rozbrojona.

Rząd federalny ponawia swoje żądania wobec Izraela

Jednocześnie Kornelius zaznaczył, że Izrael ma obowiązek „natychmiastowo i zdecydowanie poprawić katastrofalną sytuację humanitarną w Gazie”. Rząd izraelski powinien umożliwić cierpiącej ludności cywilnej dostęp do godnych warunków życia i pilnie potrzebnej pomocy. Dla Gazy konieczna jest trwała perspektywa polityczna, by zapewnić długoterminowy pokój.

W imieniu rządu federalnego Kornelius wezwał też Izrael, by nie podejmował dalszych kroków w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu. Dwa dni wcześniej izraelski parlament zatwierdził wniosek o aneksję okupowanego Zachodniego Brzegu. Choć nie ma on skutków prawnych, może pomóc izraelskiemu rządowi w realizacji takich planów.

Jeśli nie nastąpią postępy na Bliskim Wschodzie, rząd niemiecki jest gotów zwiększyć presję na Izrael – podkreślił Kornelius, nie precyzując jednak, jakimi środkami miałoby to zostać osiągnięte.

Uznanie tylko symboliczne – zdaniem Unii

Także wewnątrz frakcji Unii (CDU/CSU) uznanie państwa palestyńskiego spotyka się z odmową. Według Jürgena Hardta, rzecznika ds. zagranicznych frakcji Unii, taki krok nie przybliżyłby realizacji celu dwóch równoprawnych i demokratycznych państw. Uznanie byłoby jedynie symboliczne i odebrane przez Izrael jako afront. Hardt, podobnie jak Kornelius, zaznaczył, że uznanie Palestyny powinno nastąpić dopiero na końcu procesu pokojowego i objąć także kwestie statusu Jerozolimy oraz kwestie konstytucyjne.

Frakcja SPD uważa obecnie uznanie państwa palestyńskiego za przedwczesne. Jak powiedziała wiceszefowa frakcji Bundestagu Siemtje Möller, nie zmieniłoby to na razie „strasznej sytuacji w Gazie”. Potrzebne jest zakończenie „terrorystycznych rządów Hamasu”, który nie tylko walczy z Izraelem, ale również gnębi własną ludność i świadomie akceptuje jej cierpienie. Jednocześnie Möller zaznaczyła, że uznanie państwa palestyńskiego „nie może być tematem tabu”.

Möller ponownie wezwała Izrael do natychmiastowego wstrzymania budowy osiedli na Zachodnim Brzegu i planów wysiedleń w Gazie. „Swoją obecną polityką rząd izraelski coraz bardziej izoluje się na arenie międzynarodowej” – ostrzegła.

AfD: „Uznanie jest merytorycznie błędne”

AfD uznaje decyzję Francji za „merytorycznie błędną, ponieważ terytoriom Autonomii Palestyńskiej brakuje cech państwa” – stwierdził rzecznik ds. zagranicznych AfD, Markus Frohnmaier, dla agencji AFP. Uważa on, że Macron kieruje się głównie motywami polityki wewnętrznej, próbując uspokoić „grupy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki” we Francji.

Z kolei BSW popiera uznanie państwa palestyńskiego. Przewodnicząca partii Sahra Wagenknecht nazwała decyzję Macrona „godną uwagi” i wezwała rząd federalny do pójścia za jego przykładem.

„Terror nie może być nagradzany”

Także poza partiami politycznymi decyzja Francji spotyka się z krytyką. Niemiecko-Izraelskie Towarzystwo ostrzega przed „błędną drogą polityczną o poważnych konsekwencjach”. Jej przewodniczący Volker Beck uważa, że uznanie w tym momencie nie wspiera sił pokoju, lecz siły terroru – byłoby to „nagrodą” dla Hamasu.

Podobne stanowisko zajął Joseph Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Również on ostrzegł, że nie można nagradzać terroru. Uznanie państwa palestyńskiego służy Hamasowi jako narzędzie propagandy i w obecnej sytuacji jest „całkowicie błędne”.

źródło: welt.de

Niemcy: Czy można mieć meldunek bez stałego miejsca zamieszkania? Co warto wiedzieć o adresie meldunkowym bez własnego lokum

0

Obowiązek meldunkowy w Niemczech – co mówi prawo?

W Niemczech każda osoba, która wprowadza się do nowego mieszkania, ma obowiązek zameldowania się w urzędzie w ciągu 14 dni od daty zamieszkania. W przypadku braku stałego miejsca zamieszkania – czyli w sytuacji, gdy dana osoba nie posiada własnego lokum – pojawia się pytanie: czy w ogóle można mieć meldunek bez mieszkania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – tak, jest to możliwe, choć pod pewnymi warunkami. Osoby bez stałego miejsca zamieszkania (oznaczenie: „ofW” – ohne festen Wohnsitz) również mogą (a niekiedy powinny) posiadać tzw. adres kontaktowy, czyli miejsce, pod które może być kierowana korespondencja.

Meldunek u rodziny lub przyjaciół – tylko w określonych sytuacjach

Jednym z najczęstszych pomysłów osób bez własnego lokum jest zameldowanie się pod adresem znajomych, rodziny lub partnera. Niemieckie prawo dopuszcza taką możliwość, jednak z istotnym zastrzeżeniem: osoba musi przebywać pod wskazanym adresem przez co najmniej 183 dni w roku (czyli ponad połowę roku). W świetle ustawy o meldunku (Bundesmeldegesetz) adres meldunkowy musi odzwierciedlać faktyczne miejsce pobytu danej osoby.

Przykład: Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, ale na co dzień – przez większość roku – przebywa w domu swojej siostry, to zgodnie z prawem powinien być zameldowany właśnie tam, gdzie realnie mieszka.

Adres kontaktowy bez lokum – pomoc organizacji charytatywnych

Osoby bezdomne mogą skorzystać z pomocy organizacji charytatywnych, które oferują możliwość zarejestrowania adresu meldunkowego jedynie w celach kontaktowych (do odbioru poczty). Taki adres nie jest uznawany za miejsce zamieszkania, ale pozwala utrzymać kontakt z urzędami, bankami czy instytucjami socjalnymi.

Alternatywnie, osoby bez dachu nad głową mogą odbierać urzędową korespondencję bezpośrednio w Jobcenter (urząd pracy i świadczeń) lub w innych instytucjach publicznych.

W rejestrze meldunkowym (Melderegister) osoby takie widnieją jako „ofW” – bez stałego miejsca zamieszkania. Oznaczenie to ma charakter informacyjny, ale jednocześnie nie zwalnia tych osób z obowiązku współpracy z urzędami, zwłaszcza jeśli pobierają świadczenia socjalne.

Adres zamieszkania a adres meldunkowy – czy muszą się pokrywać?

Choć zazwyczaj adres zameldowania pokrywa się z adresem zamieszkania, prawo niemieckie dopuszcza sytuacje, w których nie są one tożsame. Istotne jest jednak, aby adres meldunkowy odpowiadał głównemu miejscu przebywania danej osoby.

Nie wolno deklarować meldunku w miejscu, w którym dana osoba nie przebywa – nawet jeśli mieszka tam ktoś bliski, kto zgodził się „udostępnić” swój adres. W przypadku kontroli lub zgłoszenia może to zostać potraktowane jako naruszenie obowiązku meldunkowego, co może skutkować grzywną.

Adres „biznesowy” – alternatywa dla freelancerów

Istnieje również możliwość rejestracji tzw. adresu „biznesowego” – szczególnie popularnego wśród freelancerów i osób prowadzących działalność gospodarczą bez stałego miejsca zamieszkania. Taki adres jest wykorzystywany głównie do celów korespondencyjnych i biznesowych, np. jako adres siedziby firmy.

Warunek: adres musi rzeczywiście istnieć i mieć osobę odpowiedzialną za odbiór przesyłek. Takie rozwiązania oferują specjalistyczne firmy świadczące usługi wirtualnego biura.

Podsumowanie

W Niemczech możliwe jest posiadanie adresu meldunkowego bez posiadania własnego mieszkania, ale tylko w zgodzie z przepisami. Osoby bez lokum mogą zarejestrować się jako „ofW” lub skorzystać z pomocy organizacji charytatywnych. Meldunek u bliskich jest dozwolony, o ile rzeczywiście przebywa się tam przez większość roku. W przypadku rejestracji fałszywego meldunku grożą sankcje. Warto zatem pamiętać, że meldunek w Niemczech to nie tylko formalność, ale również obowiązek związany z realnym miejscem pobytu.

źródło: t-online.de

Czy w Niemczech dwóch rowerzystów może jechać obok siebie? Przepisy, wyjątki i kary

Kiedy jazda obok siebie jest dozwolona?

W Niemczech zgodnie z § 2 ust. 4 niemieckiego kodeksu drogowego (StVO), dwóch rowerzystów może jechać obok siebie na jezdni, pod warunkiem, że nie utrudniają ruchu drogowego.

Oznacza to, że rowerzyści mają obowiązek dostosować się do sytuacji panującej na drodze. Na wąskich lub zatłoczonych ulicach lepszym rozwiązaniem może być jazda jeden za drugim, by nie zakłócać płynności ruchu. Szczególną uwagę należy zwracać również na znaki drogowe, które mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia dla rowerzystów.

Kiedy dochodzi do utrudnienia ruchu?

Przepisy nie precyzują jednoznacznie, kiedy dokładnie dochodzi do utrudnienia ruchu. Dla wielu kierowców samochodów samo widzenie rowerzystów na jezdni bywa frustrujące, jednak nie stanowi to jeszcze podstawy prawnej do uznania, że doszło do utrudnienia.

O utrudnieniu można mówić dopiero wtedy, gdy z powodu jazdy dwóch rowerzystów obok siebie nie ma możliwości legalnego ich wyprzedzenia z zachowaniem przepisowej odległości:

  • co najmniej 1,50 metra w terenie zabudowanym,
  • 2,00 metry poza terenem zabudowanym.

Liczy się szerokość drogi i pojazdu

Aby to lepiej zobrazować, warto przyjrzeć się przykładowym obliczeniom:

  • Jeden rowerzysta jedzie 80 cm od prawej krawędzi jezdni.
  • Średnia szerokość rowerzysty (od łokcia do łokcia) to ok. 1 metr.
  • Z tego wynika, że jego lewa strona sięga na około 50 cm w stronę środka jezdni.

Jeśli kierowca chciałby go wyprzedzić w mieście z zachowaniem 1,5 m odstępu, musiałby zająć pas o szerokości co najmniej 2,80 metra (80 cm + 50 cm + 150 cm).

W przypadku dwóch rowerzystów jadących obok siebie, należy dodać kolejny metr – co daje 3,80 metra. Poza terenem zabudowanym będzie to już 4,30 metra.

Doliczając do tego szerokość samochodu osobowego (np. VW Golf – ok. 1,80 m) lub autobusu (nawet 2,55 m), wynika, że:

  • W terenie zabudowanym droga musi mieć:
    • co najmniej 5,35 m, aby wyprzedzić jednego rowerzystę,
    • 6,35 m, aby bezpiecznie wyprzedzić dwóch.
  • Poza terenem zabudowanym wymagane są:
    • 5,85 m przy jednym rowerzyście,
    • 6,85 m przy dwóch.

Należy jednak pamiętać, że również kierowca pojazdu powinien zachować pewien dystans od lewej strony jezdni, więc rzeczywista wymagana szerokość może być jeszcze większa.

Kary za jazdę obok siebie w sposób utrudniający ruch

Jeśli dwóch rowerzystów jedzie obok siebie i faktycznie utrudnia ruch, mogą zostać ukarani mandatem:

  • 20 euro, gdy dochodzi wyłącznie do utrudnienia,
  • 25 euro, jeśli stwarzają zagrożenie,
  • 30 euro, jeżeli skutkiem jest kolizja lub uszkodzenie mienia.

Co obowiązuje w strefach rowerowych?

W tzw. Fahrradstraßen (ulicach rowerowych) rowerzyści mają pierwszeństwo. W takich miejscach mają prawo jechać obok siebie niezależnie od szerokości drogi.

Samochody mogą poruszać się tam wyłącznie wtedy, gdy jest to dozwolone oznakowaniem, i muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom. Jeśli nie da się ich bezpiecznie wyprzedzić, kierowcy są zobowiązani do jazdy za nimi.

Podsumowanie

Zgodnie z niemieckim prawem jazda dwóch rowerzystów obok siebie jest dozwolona, o ile nie utrudniają oni ruchu. W praktyce jednak może szybko dojść do sytuacji, w której legalne wyprzedzenie nie jest możliwe ze względu na zbyt wąską jezdnię – a wtedy mamy do czynienia z wykroczeniem.

Zarówno rowerzyści, jak i kierowcy powinni więc znać i respektować obowiązujące przepisy, by unikać niebezpiecznych sytuacji i mandatów.

źródło: refrago.de

Niemcy: Czy można zrezygnować z przerwy w pracy, aby wcześniej wyjść do domu?

Wielu pracowników w Niemczech zastanawia się, czy mają prawo zrezygnować z ustawowej przerwy w pracy po to, by wcześniej zakończyć dzień pracy. Kuszące może być skrócenie czasu spędzonego w firmie i wykorzystanie wcześniejszego powrotu do domu na odpoczynek, zakupy czy spotkania z bliskimi. Ale co na to niemieckie prawo pracy?

Ustawowe przerwy w pracy – co przewiduje niemieckie prawo?

Zgodnie z § 4 Arbeitszeitgesetz (ArbZG) – niemieckiej ustawy o czasie pracy – każdemu pracownikowi przysługuje ustawowa przerwa, jeśli jego dzień pracy trwa dłużej niż sześć godzin. W takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić co najmniej 30 minut nieprzerwanego odpoczynku. W przypadku, gdy czas pracy przekracza dziewięć godzin, obowiązkowa przerwa wzrasta do co najmniej 45 minut.

Przerwy te nie są uznawane za czas pracy i mają na celu ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwa pracownika. W praktyce oznacza to, że nie można ich dowolnie skracać lub pomijać, nawet jeśli sam pracownik deklaruje, że czuje się dobrze i chciałby przepracować całą zmianę bez przerwy.

Czy można rozdzielić przerwę?

Tak, niemieckie prawo dopuszcza podział obowiązkowej przerwy na kilka części, z których każda musi trwać co najmniej 15 minut. Taki rozkład odpoczynku może być elastyczniejszy i dopasowany do trybu pracy, jednak wciąż musi spełniać warunek: żadna osoba nie może pracować dłużej niż sześć godzin bez przerwy.

Czy zrezygnowanie z przerwy i wcześniejsze zakończenie pracy jest legalne?

Nie. Pracownik nie ma prawa zrezygnować z ustawowej przerwy w celu wcześniejszego wyjścia z pracy. Przepisy prawa pracy są w tym zakresie jednoznaczne i mają charakter bezwzględnie obowiązujący – nie można ich modyfikować ani na korzyść, ani na niekorzyść pracownika.

Odpowiedzialność za zapewnienie, że pracownicy korzystają z przysługujących im przerw, spoczywa na pracodawcy. Jeśli firma nie egzekwuje przestrzegania obowiązku przerw, może dopuścić się wykroczenia administracyjnego, a w skrajnych przypadkach – czynu karalnego.

Odpowiedzialność prawna pracodawcy

W przypadku kontroli z inspekcji pracy (niem. Gewerbeaufsicht), brak przestrzegania zasad dotyczących przerw może skutkować karą finansową dla pracodawcy. Przepisy traktują bowiem ochronę zdrowia pracownika jako priorytet, a regularne odpoczynki są jednym z jego podstawowych elementów.

Z tego względu nie można „zamienić” ustawowej przerwy na wcześniejsze zakończenie dnia pracy – nawet za zgodą obu stron. Dla pracodawcy oznaczałoby to bowiem złamanie przepisów, za co ponosi odpowiedzialność.

Podsumowanie

Chociaż rezygnacja z przerwy w pracy na rzecz wcześniejszego wyjścia może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, jest to niezgodne z niemieckim prawem pracy. Przerwy są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem – zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Ich celem jest ochrona zdrowia, koncentracji i efektywności zatrudnionych osób.

Zamiast rezygnować z odpoczynku, warto zorganizować pracę w sposób, który umożliwia pełne wykorzystanie przysługujących przerw w sposób korzystny dla samopoczucia i rytmu dnia.

źródło: refrago.de

Niemcy: Kto ponosi odpowiedzialność, gdy przewrócona e-hulajnoga uszkodzi samochód?

W niemieckich miastach coraz częściej można zobaczyć przewrócone e-hulajnogi leżące na chodnikach, ścieżkach rowerowych lub w pobliżu zaparkowanych pojazdów. Wraz ze wzrostem liczby takich incydentów pojawia się pytanie: kto odpowiada za szkody, jeśli przewrócona hulajnoga elektryczna uszkodzi cudze mienie – na przykład samochód?

E-hulajnogi w Niemczech – rosnąca liczba i koncentracja w miastach

Obecnie w Niemczech działa około 200 000 do 250 000 wypożyczanych e-hulajnóg, które są dostępne głównie w dużych miastach i aglomeracjach, takich jak Berlin, Hamburg, Monachium czy Kolonia. Głównymi operatorami na niemieckim rynku są firmy Lime, Tier, Voi oraz Bird.

Mniejsze miejscowości oraz tereny wiejskie zazwyczaj nie oferują takich usług lub robią to w bardzo ograniczonym zakresie.

Kluczowy czynnik: okoliczności zdarzenia

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez przewróconą hulajnogę elektryczną zależy od konkretnych okoliczności incydentu. W grę wchodzą trzy możliwe scenariusze:

  1. Odpowiedzialność ostatniego użytkownika hulajnogi.
  2. Odpowiedzialność operatora wypożyczalni.
  3. Odpowiedzialność osoby trzeciej (np. wandala).

Czy użytkownik hulajnogi odpowiada za szkody?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odpowiedzialność ponosi osoba, która jako ostatnia korzystała z hulajnogi i ją zaparkowała. Jednak wyrok Sądu Rejonowego Berlin-Mitte z 9 maja 2023 r. (sygn. 151 C 60/22 V) wskazuje, że użytkownik zazwyczaj nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez przewróconą e-hulajnogę.

Sąd argumentował, że nie ma zastosowania ani odpowiedzialność właściciela pojazdu zgodnie z § 7 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym (StVG), ani odpowiedzialność kierującego pojazdem (§ 18 ust. 1 StVG). E-hulajnogi są bowiem zakwalifikowane jako elektrokleinstfahrzeuge – czyli małe pojazdy elektryczne – których konstrukcja ogranicza maksymalną prędkość do 20 km/h (na podstawie § 1 eKFV – rozporządzenia o małych pojazdach elektrycznych).

Z tego powodu nie można stosować do nich analogicznie przepisów ustawy StVG – sąd nie dopatrzył się żadnej luki prawnej, która uzasadniałaby taką analogię.

Brak naruszenia obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa

Sąd stwierdził również, że zwykłe zaparkowanie hulajnogi (np. na chodniku) nie narusza obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ruchu. Hulajnogi mogą być pozostawiane na chodnikach i nie ma prawnego obowiązku ich takiego zabezpieczania, aby w żadnym wypadku – nawet jeśli ktoś je przewróci – nie mogły wyrządzić szkody.

Odpowiedzialność użytkownika w przypadku nieprawidłowego zaparkowania

Inaczej wygląda sytuacja, gdy użytkownik nieprawidłowo zaparkuje hulajnogę. Jeśli zrobi to w sposób rażąco niedbały lub celowy – np. bez rozłożenia podpórki, na pochyłym podłożu lub w miejscu narażonym na silny wiatr – i pojazd przewróci się powodując szkodę, użytkownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej z tytułu niedochowania należytej staranności (§ 823 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego – BGB).

Czy operator wypożyczalni może być odpowiedzialny?

Drugą stroną, która może ponosić odpowiedzialność, jest firma wypożyczająca e-hulajnogi. Ponieważ przepisy ustawy StVG nie mają w tym przypadku zastosowania, jedyną możliwą podstawą prawną jest ponownie § 823 ust. 1 BGB – czyli naruszenie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa.

Jeśli hulajnoga przewróciła się z powodu wady technicznej – np. uszkodzonego stojaka lub innych problemów wynikających z braku konserwacji – operator może zostać uznany za winnego. W takiej sytuacji szkoda powstała na skutek niewłaściwego utrzymania floty, co wiąże się z odpowiedzialnością cywilną.

Odpowiedzialność osób trzecich

E-hulajnogi bardzo często stoją nieużywane przez wiele godzin lub dni. Jeśli osoba trzecia – np. wandal – umyślnie lub z rażącą nieostrożnością przewróci hulajnogę, a ta uszkodzi zaparkowany samochód, to właśnie ta osoba ponosi odpowiedzialność.

W takim przypadku może to być zarówno odpowiedzialność cywilna, jak i karna (np. za zniszczenie mienia).

Co zrobić w razie szkody?

W przypadku uszkodzenia samochodu lub innego mienia przez przewróconą e-hulajnogę, należy działać szybko i metodycznie:

  • Dokumentacja: Sporządź zdjęcia miejsca zdarzenia, uszkodzonego pojazdu i przewróconej hulajnogi.
  • Świadkowie: Zanotuj dane świadków, którzy widzieli zdarzenie lub zachowanie sprawcy.
  • Zgłoszenie: Powiadom policję oraz firmę wypożyczającą hulajnogę.
  • Kontakt z ubezpieczycielem: Właściciel uszkodzonego pojazdu powinien jak najszybciej zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela.

Podsumowanie

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez przewróconą e-hulajnogę w Niemczech nie jest automatyczna i zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie mają okoliczności zdarzenia: sposób zaparkowania, ewentualne wady techniczne pojazdu oraz udział osób trzecich.

Dlatego warto zawsze zwracać uwagę, gdzie i jak pozostawiamy e-hulajnogę – nie tylko ze względu na przepisy, ale także z troski o innych użytkowników przestrzeni publicznej.

Niemcy: Nawet 5 000 euro odszkodowania za skutki przerwy w dostawie prądu – kiedy przysługuje rekompensata?

Brak prądu może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla komfortu życia, ale również dla zdrowia i bezpieczeństwa. Niemieckie prawo przewiduje jednak możliwość uzyskania odszkodowania w określonych sytuacjach. Oto, co warto wiedzieć.

Nie tylko irytacja, ale i realne straty

Krótkotrwały zanik zasilania zazwyczaj nie rodzi większych problemów. Jednak dłuższy brak energii elektrycznej może prowadzić do poważnych strat: od uszkodzenia sprzętu elektronicznego, przez zepsute zapasy żywności, po zagrożenie życia zwierząt – np. ryb w akwarium. W skrajnych przypadkach może dojść także do uszczerbku na zdrowiu, np. w wyniku awarii ogrzewania.

W takich sytuacjach niemieckie prawo przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania od operatora sieci energetycznej – pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Odszkodowanie za uszkodzony sprzęt – kiedy jest możliwe?

W przypadku uszkodzeń urządzeń elektrycznych spowodowanych przepięciem w sieci (tzw. Netzüberspannung) odpowiedzialność ponosi operator sieci. Tak wynika z wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) z 25 lutego 2014 r. (sygn. VI ZR 144/13). Sprawa dotyczyła kilku urządzeń elektronicznych i grzejnika elektrycznego, które uległy uszkodzeniu z powodu zakłócenia dostaw prądu w dzielnicy mieszkaniowej. Wówczas w instalacji domowej pojawiło się przepięcie, a sąd uznał, że odpowiedzialność operatora wynika z ustawy o odpowiedzialności za produkt (Produkthaftungsgesetz).

Przerwa w dostawie prądu a roszczenia odszkodowawcze

Również w przypadku całkowitej przerwy w dostawie prądu użytkownik może dochodzić roszczeń – choć w tym przypadku nie stosuje się ustawy o odpowiedzialności za produkt, ponieważ energia nie została dostarczona. Podstawę prawną stanowi tu rozporządzenie o przyłączeniu do sieci (Netzanschlussverordnung, NAV). Zgodnie z § 16 ust. 3 NAV, operator zobowiązany jest do zapewnienia możliwie stałego napięcia i częstotliwości.

Co zrobić po wystąpieniu szkody?

Kluczowe znaczenie ma dokładna dokumentacja wszystkich strat. Należy natychmiast opisać i sfotografować uszkodzone urządzenia, a także spisać utracone produkty spożywcze czy zwierzęta, np. ryby w akwarium. Całość należy zgłosić operatorowi sieci wraz z opisem okoliczności zdarzenia.

Może się zdarzyć, że firma energetyczna wyśle rzeczoznawcę w celu weryfikacji zgłoszonych szkód.

Kiedy odszkodowanie nie przysługuje?

Operator nie ponosi odpowiedzialności w przypadku przerw w dostawie energii spowodowanych siłą wyższą, np. uderzeniem pioruna czy innym zjawiskiem naturalnym. Nie można również liczyć na rekompensatę za krótkotrwałe zakłócenia, które nie spowodowały szkód.

Ponadto odszkodowanie przysługuje tylko wtedy, gdy przerwa w dostawie energii lub przepięcie były wynikiem rażącego niedbalstwa lub celowego działania operatora.

Jakie kwoty można uzyskać?

Zgodnie z wyrokiem BGH, wysokość roszczenia musi wynosić co najmniej 500 euro, a maksymalnie 5 000 euro na jednego użytkownika przyłącza. Istnieje jednak łączny limit wypłat – całkowita suma wszystkich odszkodowań dla klientów danego operatora nie może przekroczyć 2,5 miliona euro.

W przypadkach, gdy wskutek przerwy w dostawie energii dojdzie do szkód zdrowotnych – np. awaria ogrzewania prowadzi do zapalenia płuc – poszkodowany może również ubiegać się o zadośćuczynienie. Jak informuje Stowarzyszenie Konsumentów Energii (Bund der Energieverbraucher), operator odpowiada także za skutki zwykłego niedbalstwa.

Czy można ubiegać się o zwrot kosztów pobytu w hotelu?

Jeśli w wyniku przerwy w ogrzewaniu konieczne było przeniesienie się do hotelu, koszty te mogą zostać zwrócone – jednak wyłącznie wtedy, gdy długotrwała awaria była skutkiem rażącego zaniedbania ze strony operatora.

Podsumowanie

Odszkodowanie za skutki przerwy w dostawie prądu w Niemczech jest możliwe, jednak wymaga spełnienia konkretnych warunków formalnych i prawnych. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia dokumentacja szkód oraz ustalenie, czy winę ponosi operator. W poważniejszych przypadkach warto rozważyć konsultację z prawnikiem.

źródło: t-online.de

Lotnisko w Monachium planuje budowę terminala deportacyjnego – krytyka ze strony Zielonych

2

Na lotnisku w Monachium ma powstać osobny terminal przeznaczony do deportacji. Celem jest „efektywna koordynacja odsyłania”, jak napisano w ogłoszeniu przetargowym. Zieloni z bawarskiego Landtagu krytycznie odnoszą się do tego planu.

W Monachium ma powstać terminal deportacyjny

Niemcy planują utworzenie specjalnego terminalu deportacyjnego dla migrantów zobowiązanych do opuszczenia kraju na swoim drugim co do wielkości lotnisku – w Monachium. Lotnisko chce zbudować odpowiedni budynek dla Federalnej Policji – poinformował w środę rzecznik przedsiębiorstwa. Większościowym udziałowcem lotniska jest Wolne Państwo Bawaria, mniejszościowe udziały posiadają rząd federalny oraz miasto Monachium. Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann oraz federalny minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt (obaj z CSU) regularnie opowiadają się za zdecydowanymi deportacjami odrzuconych wnioskodawców azylu i zagranicznych przestępców.

W budynku ma powstać centralny punkt odpraw

Zgodnie z dokumentacją przetargową, tzw. „terminal powrotów” ma zostać wybudowany do końca 2028 roku jako dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni 66 na 60 metrów. Ma on być przystosowany do przyjmowania i obsługi około 100 pojazdów dziennie. W budynku ma powstać centralny punkt odpraw, aby „efektywnie koordynować procesy deportacyjne” – czytamy w dokumentacji. Federalna Policja nie udzieliła w środę komentarza.

Zieloni przeciwni budowie terminala deportacyjnego

Projekt ten jest politycznie kontrowersyjny. „Własny terminal do deportacji postrzegamy zdecydowanie krytycznie” – powiedziała posłanka Zielonych Gülseren Demirel w rozmowie z „Süddeutsche Zeitung”. Z kolei burmistrz Monachium, Dieter Reiter (SPD), uznał za zasadne, aby przede wszystkim przestępcy byli odsyłani do swoich krajów pochodzenia. „Dlatego zasadniczo nie uważam za błędne stworzenie takiego terminalu.”

Miasto Freising, położone na północ od Monachium, na którego terenie znajduje się część lotniska, zajęło się w środę tym projektem. Według informacji z urzędu miasta, komisja budowlana odrzuciła lokalizację wybraną przez lotnisko spośród kilku opcji ze względów planistycznych. Stosowne stanowisko zostanie przekazane właściwemu urzędowi landowemu.

źródło: Reuters/gub