Berlin: Policja rozwiązuje demonstrację przeciwko restrykcjom nałożonym w związku z pandemią koronawirusa

    Update. Policja wydała wprawdzie nakaz rozwiązania demonstracji i funkcjonariusze starali się rozpędzić jej uczestników.  Mimo starań policji, wieku z nich pozostało jednak na miejscu w Berlinie i demonstrowało dalej.

    Oto pierwotna treść artykułu (przedruk z Spiegel.de) dotyczący sytuacji:

    Policja w Berlinie zakończyła demonstrację przeciw polityce restrykcji nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Przyczyną były naruszenia wymagań dotyczących utrzymania odpowiedniej odległości i brak maseczek na twarzach demonstrantów. „Wszystkie podjęte wcześniej działania nie doprowadziły do spełnienia wymagań przez demonstrantów” – ogłosiła berlińska policja na Twitterze.

    Demonstranci nie stosowali się do zaleceń

    Podczas wydarzenia uczestnicy nie utrzymywali wskazanego dystansu i tylko nieliczni nosili maski. Policja jako warunek dopuszczenia marszu wskazała obowiązek zasłaniania ust i nosa i ostrzegała, że jeśli demonstranci nie zastosują się do zasad, to zgromadzenie nie odbędzie się. Jedynie niewielka część osób uczestniczących w wydarzeniu wykonała polecenia policji.

    Jeden z ostatnich komunikatów skierowanych do demonstrantów brzmiał: „Mimo wielokrotnych próśb wskazana odległość między demonstrantami nie jest utrzymywana.” Z tego powodu nie ma innego wyjścia, jak tylko rozwiązać zgromadzenie. Protestujący musieli oddalić się z terenu demonstracji.

    Zakończenie wydarzenia

    Na polecenie zakończenia zgromadzenia uczestnicy odpowiedzieli gwizdami i okrzykami. Popularny film udostępniany na Twitterze pokazuje ulicę, na której setki demonstrantów krzyczą „Zostajemy tutaj!” Zdarzały się też niewielkie bójki i szamotaniny demonstrantów z policjantami. Berlińska policja chce teraz uzyskać ogólny obraz sytuacji na ulicach miasta, dzięki monitoringowi z helikoptera. Ma on na żywo przekazywać obraz do dowództwa operacyjnego.

    Na różnych mediach społecznościowych demonstranci za całą sytuację obwiniają policję. Według nich, policjanci nie pozwalali ludziom oddalić się, tworząc w ten sposób coraz mniejszą przestrzeń dla demonstrantów, uniemożliwiając tym samym utrzymywanie odpowiednich odległości. Jednak mimo tego, każdy miał możliwość założenia maski – czego wymagała policja.

    Przebieg demonstracji

    Organizatorem wydarzenia była organizacja „Initiative Querdenken 711”. Według szacunków policji w wydarzeniu wzięło udział około 18 tysięcy uczestników, w tym rodziny z dziećmi, a także prawicowi ekstremiści. Na transparentach widniały hasła, według których demonstranci domagali się dymisji rządu federalnego, a także zniesienia obostrzeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Plakaty głosiły: „powstrzymać szaleństwo pandemii” lub „zakończyć dyktaturę koronawirusa”. Tłum skandował hasła „opór” oraz „my jesteśmy narodem”.

    Niektórzy demonstranci nieśli zdjęcia kanclerz Angeli Merkel (CDU), wicekanclerza Olafa Scholza (SPD), a także ministra gospodarki Petera Altmaiera (CDU) i premiera Bawarii Markusa Södera (CSU) – wszyscy w więziennych ubraniach z napisem „winni”.

    Politycy Afd (Alternative für Deutschland) i inne ugrupowania prawicowe również wzywały do wzięcia udziału w demonstracji. Przy Bramie Brandenburskiej można było zobaczyć flagi z orłami cesarskimi, koszulki z gotyckim pismem i inne symbole prawicowych ekstremistów.

    Próba zakazu demonstracji

    Przed rozpoczęciem marszu Berlińska policja zakazała zgromadzenia ze względu na ochronę zdrowia ludności. Decyzja Wyższego Sądu Administracyjnego w Berlinie uchyliła jednak zakaz policji. 1500 osób demonstrowało już w piątek wieczorem pod Bramą Brandenburską. Według ustaleń policji wydarzenie przebiegło spokojnie, jednak policjanci musieli kilkukrotnie przypominać o przestrzeganiu przepisów dotyczących utrzymania odpowiedniej odległości.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x