5,8 mln miejsc pracy lepiej opłacanych dzięki podwyżce płacy minimalnej w Niemczech

    Wzrost płacy minimalnej w Niemczech do 12 euro za godzinę od października 2022 r. wpłynął na około 5,8 mln miejsc pracy – czyli na niemal co siódmy stosunek pracy. Taką informację podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Przed podwyżką płaca minimalna w tym kraju wynosiła 10,45 euro za godzinę.

    Na podniesieniu minimalnego wynagrodzenia w większym stopniu korzystają kobiety niż mężczyźni (18 proc. vs 12 proc.). Podwyżkę płacy minimalnej bardziej odczuwają pracownicy ze wschodnich Niemiec (około 18 proc.) niż z zachodnich (14 proc.). Spośród wszystkich krajów związkowych, odsetek ten jest najwyższy w Saksonii-Anhalt i wynosi 18,6 proc. Z kolei w Badenii-Wirtembergii podwyżka płacy minimalnej ma znaczenie jedynie dla 12,6 proc. stosunków pracy.

    Widoczne są również wyraźne różnice, jeśli chodzi o sektory. Wzrost minimalnego wynagrodzenia w szczególny sposób odczuwają pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej (48 proc.), a także sektora „rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo” (41 proc.).

    Sektor niskich płac w Niemczech kurczy się dzięki wzrostowi płacy minimalnej

    Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego, udział słabo opłacanych miejsc pracy zmniejszył się ze względu na wzrost płacy minimalnej. W ciągu pół roku spadł on z 19 do 15 proc. Sektor niskich płac obejmuje stosunki pracy, w których płaci się mniej niż dwie trzecie średniej stawki godzinowej.

    Ustawowa płaca minimalna jest ustalana przez niezależną komisję składającą się z trzech przedstawicieli pracodawców i trzech przedstawicieli związków zawodowych. Doradza im dwóch ekspertów reprezentujących środowisko naukowe, ale nie mają oni prawa głosu. Ta tak zwana komisja ds. płacy minimalnej (niem. Mindestlohn-Kommission) co dwa lata przedstawia rządowi federalnemu propozycje dotyczące dostosowania wysokości płacy minimalnej. Członkowie komisji są powoływani na pięć lat.

    Nowa propozycja ma zostać przedłożona do 30 czerwca 2023 r.

    W ubiegłym roku komisja nie miała wpływu na ustalenie wysokości płacy minimalnej, ponieważ zostało to wcześniej uregulowane w umowie koalicyjnej. Jednak w przyszłości znów będzie o tym decydować. Do 30 czerwca 2023 r. przedstawi własne propozycje w tym zakresie. Nowa płaca minimalna wejdzie w życie w styczniu 2024 r.

    Ustawowa płaca minimalna istnieje w Niemczech od 2015 r. Wówczas wynosiła ona 8,50 euro. Płaca minimalna ma zastosowanie do wszystkich pracowników w wieku powyżej 18 lat, ale nie do osób uczących się zawodu (niem. Auszubildende).

    Źródło: www.tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLIN – ALE NIE DLA NIEMCÓW – Przy dzisiejszych Cenach – Żaden Niemiec jak nie dostanie 18 – 20 Euro, nie pójdzie do pracy – Kto podejmuje tę pracę, tacy jak np. Polacy i dorabiają dodatkowo na czarno, w sumie po 12 godzin, soboty, niedziele – Ile zarobi przy 8 godzinach brutto, 1 800 – 1 900 Euro brutto – Jakby Polacy i nie tylko, mogli by pracować tylko po 8 godzin, za wszystko płacić, godnie mieszkać, odżywiać się, 2 – 3 miesiące i nie ma ich w Niemczech – Ile zostaje – 500 – 600 Euro podatek, 550 –… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x