200 milionów euro – tyle Europa płaci Putinowi za gaz każdego dnia!

    Władimir Putin (69) prowadzi wojnę na Ukrainie – a Europa pomaga w jej finansowaniu! Mimo sankcji Moskwa nadal zarabia bowiem na dostawach gazu. Według brukselskiego komitetu doradczego Bruegel, tylko w lutym Rosja pobierała średnio ponad 200 milionów euro za dostawy gazu do Europy – dziennie! To ponad 5,6 mld euro miesięcznie.

    Ponieważ ceny gwałtownie rosną z powodu wojny Putina, od kwietnia Europa musiałaby prawdopodobnie przekazywać do Moskwy ponad 600 mln euro dziennie. Ponad 18 mld euro miesięcznie! Pieniądze, z których Putin finansuje swoją wojnę!

    Eksperci wzywają do zrezygnowania z rosyjskiego gazu

    Dlatego eksperci wzywają do zrezygnowania z rosyjskiego gazu. „Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu w przyszłym tygodniu byłoby wyzwaniem, ale nie katastrofą” – powiedziała w wywiadzie dla BILD ekonomistka Veronika Grimm (50).

    Magazyny gazu są obecnie zapełnione w prawie 30 procentach – powiedziała. „To wystarczy na najbliższe miesiące. Ale na następną zimę musielibyśmy już teraz podjąć środki ostrożności, które można by zorganizować. Niemcy i Europa będą musiały zaopatrywać się w gaz na rynku światowym i prawdopodobnie będą musiały liczyć na współpracę innych krajów, ponieważ wielkość produkcji jest w dużej mierze związana z kontraktami długoterminowymi. W produkcji energii elektrycznej elektrownie węglowe mogłyby zastąpić elektrownie gazowe, oszczędzając w ten sposób gaz. W perspektywie średnioterminowej ważny będzie rozwój energetyki słonecznej i wiatrowej”.

    Doradca niemieckiego ministra gospodarki nie widzi problemów

    Prof. Jens Südekum (46), doradca ministra gospodarki Roberta Habecka (52, Zieloni), również nie widzi żadnych problemów w krótkim okresie z powodu wstrzymania dostaw!

    „Jeśli Putin nagle zakręci kurek z gazem, to w krótkim okresie nie będzie to problemem, ponieważ zima wkrótce się skończy, a my wciąż mamy rezerwy” – powiedział w rozmowie z BILD. „Trudności pojawią się dopiero następnej zimy. Aby zniwelować różnicę, należałoby wykorzystać wszystkie możliwości. Trzeba oszczędzać energię i kupować gaz z innych krajów. Należałoby także radykalnie przyspieszyć rozwój energii odnawialnej.

    Przedłużenie pracy elektrowni jądrowych w Niemczech jednym z wyjść?

    Prof. Clemens Fuest (53, Instytut Ifo) również zaleca przedłużenie czasu pracy niemieckich elektrowni jądrowych. Powinno to obowiązywać przynajmniej do czasu „przezwyciężenia zależności od rosyjskiego gazu ziemnego, czyli prawdopodobnie przez kilka lat” – powiedział Fuest na łamach „NOZ”.

    Oczywiście przerwa w dostawie gazu nie byłaby całkowicie tania. Napełnienie europejskich magazynów na następną zimę BEZ rosyjskiego gazu kosztowałoby co najmniej 60 mld euro więcej – uważają eksperci Bruegel.

    źródło: Bild, dojczland.info

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x