Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech, który wypłacany jest na dzieci aż do momentu podjęcia przez nie pracy, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Wysokość zasiłku jest zależna od liczby posiadanych dzieci. Zasiłek jest wypłacany bez względu na wysokość dochodów rodziców.
Jeśli rodzice mieszkają razem, to świadczenie wypłacane jest matce, chyba że ta postanowi inaczej. W przypadku rodziców żyjących w separacji lub rozwiedzionych zasiłek wypłacany jest temu rodzicowi, z którym mieszka dziecko.
Urzędem odpowiedzialnym za rozpatrywanie wniosków oraz wypłatę zasiłku jest kasa rodzinna krajowego urzędu pracy (niem. Familienkasse der Bundesagentur für Arbeit). Warto wiedzieć, że jeśli pobieracie Kindergeld, to najprawdopodobniej przysługuje Wam również Kinderzuschlag.
Kindergeld, a polskie świadczenie „800 plus” – aktualizacja!
Jeśli ojciec lub matka dziecka pracuje w Niemczech (lub innym kraju EU, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Szwajcarii) i dziecko ma mniej niż 18 lat, to poza 800+ należą się pieniądze z Kindergeld w ramach tzw. dodatku dyferencyjnego lub pełne Kindergeld (jeśli rodzic jest nieaktywny zawodowo w Polsce). Jeżeli dziecko ma 18-25 lat i uczy się, to mimo tego, że po stronie polskiej nie przysługuje mu świadczenie wychowawcze 800+, to należy mu się pełne Kindergeld.
Zasada ogólna jest taka, że jeżeli dziecku należą się zasiłki z dwóch państw, bo któryś z rodziców pracuje za granicą, to dziecko nie może być stratne – państwo, w którym zasiłek jest wyższy wyrównuje różnicę między zasiłkami. Różnica ta nosi nazwę dodatku dyferencyjnego. Na przykład, gdy dziecko mieszka z matką w Polsce (matka aktywna zawodowo) i ojciec/mąż matki pracuje w Niemczech, to na pierwsze dziecko do osiemnastego roku życia polska instytucja wypłaca miesięcznie 800 zł, a niemiecka dodatek dyferencyjny. Zgodnie z zasadą, że dziecko nie powinno być stratne, to poza 800 zł z ZUS, Familienkasse powinno co miesiąc wypłacać różnicę (dodatek dyferencyjny). Familienkasse nie robi tego automatycznie, tylko należy o to wystąpić – złożyć wniosek.
W tej sytuacji najlepiej poinformować Familienkasse (może być również drogą mailową), że otrzymujemy 800+ i dołączyć zaświadczenie, że faktycznie zostało nam przyznane 800+. Wtedy Kindergeld zostanie automatycznie pomniejszony o kwotę polskiego świadczenia.
Na które dzieci wypłacany jest zasiłek rodzinny w Niemczech?
Jako dzieci według prawa socjalnego w Niemczech traktowane są:
- rodzone dzieci (niem. leibliche Kinder)
- adoptowane dzieci (niem. adoptierte Kinder)
Poza tym uwzględnia się dzieci, które wnioskodawca przyjął do swojego gospodarstwa domowego:
- dzieci małżonka(-ki)
- dzieci zarejestrowanego partnera życiowego (w przypadku związku osób tej samej płci)
- dzieci przybrane (niem. Pflegekinder)
- wnuki
Kindergeld na dzieci w Polsce
Aby uzyskać świadczenie na dziecko w Polsce należy przepracować w Niemczech co najmniej 183 dni w danym roku podatkowym, a także opłacać świadczenia socjalne i mieć zameldowanie na terenie Niemiec, mając jednocześnie meldunek z dziećmi w Polsce.
Wniosek może złożyć jeden z rodziców, drugi musi jedynie udzielić zgody na złożenie wniosku w jego imieniu. W przypadku, gdy jeden z partnerów ma już dzieci z innego związku, lepiej żeby to on zajął się złożeniem wniosku. W tym przypadku liczba dzieci zostanie zsumowana i na dzieci z obecnego związku będzie przysługiwała większa kwota. Jeżeli oboje z rodziców pracują w Niemczech, a dziecko zostało w Polsce np. pod opieką babci to również na nie przysługuje Kindergeld. W tym przypadku złożenie wniosku jest możliwe po co najmniej półrocznym okresie zatrudnienia w Niemczech.
Familienkasse żąda od wszystkich takich osób rozliczenia podatkowego tzn. kopii decyzji z Finanzamtu. Oprócz tego do wniosku należy dołączyć dodatkowy formularz, który ma na celu potwierdzenie przynależności dzieci do gospodarstwa domowego („Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse KG3a”).
Jak długo otrzymuje się Kindergeld?
Kindergeld wypłacany jest na dzieci do 18 roku życia. W momencie podjęcia przez dziecko dalszej nauki (podjęcie studiów, kształcenie zawodowe) prawo do zasiłku jest przedłużane do maksymalnie 25 roku. Prawo do zasiłku wygasa wraz z ukończeniem przez dziecko nauki lub podjęcia prze nie regularnej pracy zawodowej powyżej 20 godzin tygodniowo. Jeżeli dziecko nie jest w stanie samo utrzymać się z powodu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny jest wypłacany także po ukończeniu 25 roku życia (WAŻNE: niepełnosprawność musiała zostać orzeczona przed ukończeniem 25 roku życia). Zachęcamy również do przeczytania artykułu pod tytułem „Kindergeld dla dorosłych dzieci”, w którym szczegółowo opisaliśmy sytuację z zasiłkiem rodzinnym w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia.
Wysokość Kindergeld 2024
W roku 2024 wysokość Kindergeld została podwyższona i wynosi aktualnie 250 euro na każde dziecko.
Poniższa tabelka przedstawia całkowitą wysokość zasiłku, w zależności od ilości posiadanych dzieci:
Liczba posiadanych dzieci | Wysokość Kindergeld 2024 |
---|---|
1 dziecko | 250,00 euro |
2 dzieci | 500,00 euro |
3 dzieci | 750,00 euro |
4 dzieci | 1000,00 euro |
5 dzieci | 1250,00 euro |
Oprócz tego możecie skorzystać z naszego darmowego kalkulatora Kindergeld:
Jakie dokumenty i zaświadczenia należy dołączyć do wniosku na Kindergeld?
Wymagane dokumenty należy przedstawiać w Familienkasse (niemieckiej kasie rodzinnej). Warto pamiętać, że jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony to mamy 30 dni na odwołanieod odmownej decyzji. Jest również szereg zobowiązań, jakie należy wypełniać wobec Familienkasse. Znajdują się wśród nich zarówno wezwania do dołączenia dodatkowych dokumentów, jak i ankiety na temat aktualnego statusu dotyczącego pracy czy zamieszkania. Jeśli nie wczytamy się dokładnie w adresowane do nas pisma i nie dopełnimy formalności lub nie poinformujemy kasy o zmianach dotyczących pracy czy zameldowania, możemy otrzymać nawet wezwanie do zwrotu wypłacanego Kindergeld, do czasu rozpatrzenia i wyjaśnienia sprawy.
Aby ubiegać się o dodatek Kindergeld należy przedstawić następujące dokumenty (wykaz dokumentów może się różnić w zależności od tego, czy wnioskodawca pracuje w polskiej firmie i został oddelegowany do Niemiec, mieszka i pracuje na terenie Niemiec czy prowadzi u zachodnich sąsiadów działalność gospodarczą):
- zaświadczenie o podatku płaconym w Niemczech z tytułu wykonywanej pracy (Lohnsteuerbescheinigung),
- kopia aktu małżeństwa (przetłumaczona z języka polskiego),
- zaświadczenie pracodawcy „Bescheinigung des Arbeitgebers”,
- pesel,
- dokument potwierdzający meldunek w Niemczech lub umowę wynajmu mieszkania,
- kopia aktu urodzenia dziecka, również przetłumaczona z języka polskiego,
- decyzja o ewentualnym zasiłku przysługującym w Polsce,
- w przypadku dzieci pełnoletnich do 25. roku życia zaświadczenie o pobieraniu nauki na wyższej uczelni lub odbywania praktyk zawodowych, dokument potwierdzający wspólny meldunek całej rodziny, ksero dowodu osobistego lub paszportu, zaświadczenie o nie pobieraniu zasiłku w innych krajach Unii Europejskiej, kopia ubezpieczenia na terenie Niemiec, kopia meldunku lub zaświadczenia o stałym pobycie w Niemczech.
Kindergeld – wnioski i terminy wypłat na rok 2024
Na poniższej stronie znajdziecie wnioski na Kindergeld oraz broszurę informacyjną dotyczącą zasiłku rodzinnego w Niemczech.
Oprócz tego zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na temat terminów wypłat Kindergeld:
Terminy wypłat Kindergeld 2024
Kindergeld – pozostałe informacje
Od 1 czerwca 2016 weszła w życie tzw. metoda kontrolna numerem identyfikacyjnym, niem. IdNr-Kontrollverfahren (o tym czym jest numer identyfikacyjny przeczytacie tutaj: Numer identyfikacji podatkowej oraz numer identyfikacyjny w Niemczech – różnice oraz najważniejsze informacje). W związku z tym, przy składaniu wniosku o Kindergeld należy dołączyć do niego numer identyfikacyjny (IdNr) wnioskodawcy. Numer ten jest przydzielany automatycznie po zameldowaniu się w Niemczech. Jeśli nie otrzymaliście jeszcze tego numeru, to w podlinkowanym wyżej artykule o numerze identyfikacji podatkowej oraz identyfikacyjnym przeczytacie, jak go zdobyć.
Co zrobić, jeśli czas oczekiwania na decyzję w sprawie Kindergeld się wydłuża?
Jeśli złożyliście wniosek o Kindergeld w Niemczech i czas oczekiwania na odpowiedź z Familienkasse się wydłuża, to w pierwszej kolejności należy zwrócić się z bezpośrednim zapytaniem do urzędu. Jeśli to nie pomoże, to macie następujące możliwości postępowania w tej sytuacji:
- Czym jest w Niemczech zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika (niem. Dienstaufsichtsbeschwerde)?
- Czym jest w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu (niem. Untätigkeitsklage)?
źródło: arbeitsagentur.de, familienportal.de, wikipedia.org
Witam. Jak sprawa na się do wypłaty kindergeld za rok 2004 do 2009? Pracowałem legalnie w Niemczech ale nie pobierałem kindergeld. Teraz podjąłem ponownie pracę w Niemczech. Czy należy mi się kindergeld za tamte lata? Złożyłem teraz wniosek, mam 2 dzieci.
Z tego co czytałam to ubiegać się możesz o Kindergeld tylko 6 misięcy wstecz.
Mi dali 2 lata wstecz 🙂 i nawet sami się odezwali 🙂
dlatego że wniosek był złożony wcześniejpewnie i już miałaś u nich nadany numer przed 2017
natomiaston nie składał wiec tylko te 6mcy
możesz odzyskać ale tylko przez sąd ja właśnie zakonczyłem niedawnon relatywniete procedure troche urwali ale jednak wypłacili wiekszość no bardzo ważna jest argumentacja w sądzie trwało to 18miesiecy…długo ale kasa sie zgadza
Proszę – to nie tylku u nas pińćset plus – w niemczech to około 900+ !!!
Serio? To jeszcze porównaj zarobki na najniższej krajowej i policz ile to procent w porównaniu do dochodu miesięcznego, bo na pewno nie 1/4 w stosunku do najniższej krajowej jak w Polsce. Do tego gdzie gospodarka Niemiec a gdzie Polski człowieku 😂 my zamykamy rok wiecznie z długiem oni wychodzą na zero więc ich na te dodatki stac
I dodam że od 2020 płaca minimalna w Niemczech tj 9,35e na godzinę (ok. 41 złotych) z czego przez 8h pracy przez 23 dni w miesiącu masz mniej więcej 1720 e. Sam zasiłek na dziecko to 204e. Idąc dalej tj niemal 1/9 minimalnej krajowej a nie jak w Polsce 1/4. Jakby miało być w Polsce tak jak w Niemczech ludzie nie dostałoby więcej niż 230 złotych miesiąc. A jak już mało lotnie przeliczasz na złotówki to przelicz łaskawie też ich zarobki.
Czy wiecie kiedy nastąpiła zmiana przepisów, zgodnie z którą w przypadku rodziców rozwiedzionych dziecka mieszkającego w Polsce, wniosek może składać tylko ojciec pracujący w Niemczech? Wcześniej miała składać matka opiekująca się dzieckiem w Polsce.
Zawsze składa osoba mająca to samo zameldowanie co dziecko !
A czy jeżeli przebywam z dzieckiem w Polsce i jestem z ojcem dziecka po rozwodzie a on pracuje w Niemczech mogę sie ubiegać o Kindergeld?
oczywiście tylko to bedzie tak że musisz też wystąpoć o 500plus i o tyle ci pomniejszą
Jeśli pracujesz w polsce to tak jeśli jesteś osoba bezrobotna i nie odprowadzasz podatków to z polski ci się nie należy
oglednie potraktowaliscie temat gdy jeden z rodziców nie jest zameldowany z dziećmi-tylko zdawkowa informacja że MOŻE sie ubiegać….co to znaczy? że familienkasse bedzie taki przypadek rozpatrywać jak sąd? a dwa -co z małżeństwami z po za unii np.mąż polak pracuje w D a żona z dziećmi żyją np.w USA czy…GRUZJI i tam też dzieci chodzą do szkoły ….słyszałem że w takich przypadkach gdy ktoś sie wyprowadził z Unii kindergeld jest wstrzymywany mimo iż podatek dalej jest odprowadzany na terenie D ze stosunkun pracy ….
Witam
Mam problem
Pracowalem w DE 2 lata temu,nie pobieralem kindergeld bo mialem umowe na 2 miesiace tylko.
Teraz dostalem pismo od wojewody w PL. ze przez dwa miesiace nie dostane 500+ bo mam sie starac o zwrot z NIemiec. Mam czekac na jakies pismo ze strony NIemieckiej ale juz troszke to trwa,czy poratuje mnie ktos jaki ms nr telefonu do instytucji co sie tym w NIemczech zajmuje?
Czy do kindergelt potrzebne jest zdjęcie paszportu dziecka?
=Witam , Córka skończyła szkołę średnią i idzie na studia dzienne ,od Pażdziernika. Chce iść do pracy od czerwca do września .. PYTANIE jeśli pobieram w DE, KINDERGIELD czy może pracować ? w tym okreśie . czy są jakieś kryteria ?
witam,do 25 roku zycia corka morze pobierac kindergeld ,ale jerzeli podejmnie prace i bedzie miala wiencej niz 20 godzin tydodniow,to bedzie musiala kindergeld zwracac,przykro mi,pozdrawiam
Witam.
Dlaczego otrzymuję kindergeldy tylko na jedno dziecko, dokumenty były złożone na dwoje dzieci.
Witam.
Moj konkubent podjął pracę w Niemczech.
Mamy 9 letniego syna.
Chcę złożyć o kindergeld..
Jak jest z meldunkiem?
Otóż ja z synem jestem zameldowana gdzie indziej niż ojciec dziecka ale mieszkamy razem
Czy nie będzie to problemem ?
A jeżeli tak to jak to załatwić,
Witam a co w takiej sytuacji gdy mąż pracuje w Niemczech I ma tam meldunek a ja z dziećmi mieszkam w Polsce jednak tutaj nie posiadamy żadnego meldunku. Co w takim wypadku robić skoro w Polsce zabrali mi wszystko gdyż powiedzieli mi ze mąż w Niemczech powinien pobierać
witam,w Niemczech jest cos takiego jak Polska rada oni pomoga we wszystkim,pozdrawiam
Dzień dobry. Proszę o interpretację mojej sytuacji. Mój Partner (nie mamy ślubu) rozpoczął pracę w Niemczech. Mamy wspólne dziecko, ja mam jeszcze 2 córki z poprzedniego małżeństwa, pobieram na całą trójkę dzieci 500+ i mieszkamy w PL. Czy partner składa wniosek na Kindergeld na nasze jedno wspólne dziecko, czy ja mogę złożyć wniosek o Kindergeld na całą trójkę? Jedna z moich córek ma orzeczenie o niepełnosprawności. Partner nie jest ich prawnym opiekunem, choć wychowujemy dzieci razem. Czy w takiej sytuacji przysługuje na jedno wspólne dziecko, czy na całą trójkę? Czy skoro ja biorę 500+ w pl, to powinnam też składać… Czytaj więcej »
Witam mam pytanie po jakim czasie pracy można złożyć wniosek o Kindergeld hodzi mi o to czy należom mi się Kindergeld mawed jak zaczynam pracę w Niemczech
Witam. Mąż ma córkę z poprzedniego związku, dostają 500+, meszka w Polsce. Jakie dokumenty potrzebujemy żeby dostać dopłate w Niemczech? Dziękuje
Witam. Czy wniosek o KG sklada sie co roku?? Mam decyzje,ze beda wyplacac do 18 roku,ale czy trzeba co roku składać wniosek?
Hallo… ktos odpowie???
Witam u mnie sprawa jest nie do zniesienia z tymi kindergeltami, otrzymałem numer kindergeltu i ładnie pobierałem przez 5 MSC, wszustym miesiącu, Familikasse żąda nowych dokumentów czyli wszystko załatwialiśmy od nowa, wszystko otrzymali na czas i w terminie, wypłacili nam na dwoje dzieci dopiero w sierpniu za dwa MSC, pomineli czerwiec, jak się upomniałem w październiku, w listopadzie otrzymaliśmy pismo do ponownych wypełniania tych samych dokumentów, zraz po przelewie, kindergeltu tak więc w grudniu nam nie wypłacili, dopiero w styczniu 2021, w lutym dostaliśmy tylko na jedno dziecko 200 Euro, nie będę się tu wdawał w szczegóły, ale w przeciągu… Czytaj więcej »
Czemu w Polsce nie dostaje się na dzieci do 25 roku życia 500+ przecież na większe dzieci wydatki są większe nauka,, studia. Tu nagle odcinka bo 18 lat i koniec a tu od 18 największe wydatki….
A czy można zrezygnować z polskiego 500plus zeby w całości pobierać świadczenie w niemczech?
Ktoś probował, miał styczność
Dzień dobry,
piszę poniższą wiadomość, bo chciałbym się zorientować czy są tu osoby, które znalazły się w takiej samej sytuacji co ja.
Chodzi o to, że na chwilę obecną, po zmianach w ustawie o świadczeniach rodzinnych w Polsce, od czerwca 2022 r. pobieramy zasiłki rodzinne w pełnej kwocie, tak w Polsce jak i w Niemczech.
Jak to możliwe, skoro obie strony wiedzą o tym fakcie, a mimo wszystko kwota zasiłku ze strony niemieckiej nie jest pomniejszana o wysokość zasiłku pobranego w Polsce?
Ktoś jest zorientowany jak to obecnie wygląda od strony prawnej?
Będę wdzięczny za wiadomość.
Pozdrawiam.
Ja złożyłem jestem pracownikiem oddelegowanym i mi przyszła decyzja odmowną napisali że się zmieniło prawo i że pracownikom oddelegowanym nie należy się kindergeld