Więcej

  Oto jak sformułować po niemiecku zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika!

  polski supermarket w Niemczech

  Zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika (niem. Dienstaufsichtsbeschwerde) w Niemczech to środek zaskarżenia, który może zostać skierowany przeciwko pracownikom służby publicznej (niem. öffentlicher Dienst), ze względu na ich nieodpowiednie postępowanie. Podstawę prawną zażalenia do przełożonego na czynności urzędnika w Niemczech stanowi artykuł 17 niemieckiej konstytucji. Zażalenie nie wymaga formalnego wniosku, ani nie muszą zostać zachowane specjalne terminy. Zaleca się jednak złożenie go stosunkowo w niedługim odstępie czasu od zaistnienia nieprzyjemnej sytuacji.

  Gdzie składa się w Niemczech zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika?

  Jak można się łatwo domyśleć, zażalenie jest składane do przełożonego pracownika służby publicznej, na którego zachowanie lub postępowanie chcemy się poskarżyć. Możliwe jest również zwrócenie się do odpowiedzialnego urzędu nadzoru służbowego (niem. Dienstaufsichtsbehörde). Należy jednak pamiętać, że w przypadku drobniejszych skarg powinno się w pierwszej kolejności zwrócić do bezpośredniego przełożonego łamiącego prawo urzędnika. W przypadku uzasadnionego zażalenia, podmiot decydujący wyciąga wobec zaskarżonego pracownika odpowiednie konsekwencje.

  Zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika po niemiecku – przykład

  Poniżej przedstawiamy przykładowy tekst zażalenia do przełożonego urzędnika, który nie dochował terminu rozpatrzenia wniosku, gdzie oskarżyciel nie otrzymał jeszcze żadnej odpowiedzi:

   

  Oldenburg, 12.11.2020

  Nazwa urzędu (np. Kreisverwaltungsreferat München)
  Oddział (Ausländerbehörde)
  Osoba kontaktowa (np. zu Händen Leiter KVR lub Leiter Bereich Ausländerbehörde)
  Mustermannstr. 12
  12345 Musterhausen

  Nadawca
  Max Mustermann
  Musterstraße 17
  17466 Testhausen
  E-Mail: [email protected]
  Tel.: 067 – 3333333
  Kundennummer: 123456

  Dienstaufsichtsbeschwerde gegen Max Mustermann wegen nicht fristgerechter Bearbeitung des Falls xyx

  Sehr geehrte(r) Leiter/-inn des Kreisverwaltungsreferats,

  (Sformułowanie celu, względnie żądania)
  ich möchte eine Dienstaufsichtsbeschwerde gegen Frau/Herrn Muster einreichen, da sie / er meinen Fall Zeichen xyz nicht fristgerecht bearbeitet hat und ich immer noch auf ein Ergebnis warte.

  (Powód skargi): Vor zwei Monaten habe ich meinen Fall eingereicht und dieser hätte bereits nach 1 Monaten bearbeitet werden sollen. Auf mehrmaliges Anfragen bei Frau/Herr Muster, habe ich keine Antwort erhalten. Der Mitarbeiter des KVRs scheint mein Anliegen nicht zu bearbeiten und damit seine Pflicht zu verletzten.

  (Wynikłe szkody – nie jest koniecznym elementem skargi): Durch diesen Umstand konnte ich eine wichtige Reise nicht antreten. Anscheinend werden die Fälle nicht sachgemäß bearbeitet, sondern willkürlich bearbeitet. Für normale Bürger ohne Beziehungen werden notwendige Dokumente willkürlich bereitgestellt. Das würde ich als Frechheit empfinden.

  (Prośba o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu)
  Ich wünsche, dass ich die Gründe der Verzögerung erfahre, mein Anliegen schnellstmöglich bearbeitet wird und dass der verantwortliche Mitarbeiter, eine Rüge erhält und in Zukunft sich an die vorgeschriebenen Fristen hält.

  Als Anhang habe ich Ihnen die bisherige Korrespondenz (Briefe, Mails) angehängt, damit Sie sich ein besseres Bild machen können (jeśli są w Państwa posiadaniu).

  Auf eine schnelle und angemessene Reaktion freue ich mich.

  Mit freundlichen Grüßen,
  Max Mustermann

  Warto przeczytać

  W przypadku kiedy urząd spóźnia się z odpowiedzią na złożony wniosek lub odwołanie od decyzji, można oddać sprawę do sądu:

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x