Więcej

  Oto jak sformułować po niemiecku zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika!

  Zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika (niem. Dienstaufsichtsbeschwerde) w Niemczech to środek zaskarżenia, który może zostać skierowany przeciwko pracownikom służby publicznej (niem. öffentlicher Dienst), ze względu na ich nieodpowiednie postępowanie. Podstawę prawną zażalenia do przełożonego na czynności urzędnika w Niemczech stanowi artykuł 17 niemieckiej konstytucji. Zażalenie nie wymaga formalnego wniosku, ani nie muszą zostać zachowane specjalne terminy. Zaleca się jednak złożenie go stosunkowo w niedługim odstępie czasu od zaistnienia nieprzyjemnej sytuacji.

  Gdzie składa się w Niemczech zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika?

  Jak można się łatwo domyśleć, zażalenie jest składane do przełożonego pracownika służby publicznej, na którego zachowanie lub postępowanie chcemy się poskarżyć. Możliwe jest również zwrócenie się do odpowiedzialnego urzędu nadzoru służbowego (niem. Dienstaufsichtsbehörde). Należy jednak pamiętać, że w przypadku drobniejszych skarg powinno się w pierwszej kolejności zwrócić do bezpośredniego przełożonego łamiącego prawo urzędnika. W przypadku uzasadnionego zażalenia, podmiot decydujący wyciąga wobec zaskarżonego pracownika odpowiednie konsekwencje.

  Zażalenie do przełożonego na czynności urzędnika po niemiecku – przykład

  Poniżej przedstawiamy przykładowy tekst zażalenia do przełożonego urzędnika, który nie dochował terminu rozpatrzenia wniosku, gdzie oskarżyciel nie otrzymał jeszcze żadnej odpowiedzi:

   

  Oldenburg, 12.11.2020

  Nazwa urzędu (np. Kreisverwaltungsreferat München)
  Oddział (Ausländerbehörde)
  Osoba kontaktowa (np. zu Händen Leiter KVR lub Leiter Bereich Ausländerbehörde)
  Mustermannstr. 12
  12345 Musterhausen

  Nadawca
  Max Mustermann
  Musterstraße 17
  17466 Testhausen
  E-Mail: [email protected]
  Tel.: 067 – 3333333
  Kundennummer: 123456

  Dienstaufsichtsbeschwerde gegen Max Mustermann wegen nicht fristgerechter Bearbeitung des Falls xyx

  Sehr geehrte(r) Leiter/-inn des Kreisverwaltungsreferats,

  (Sformułowanie celu, względnie żądania)
  ich möchte eine Dienstaufsichtsbeschwerde gegen Frau/Herrn Muster einreichen, da sie / er meinen Fall Zeichen xyz nicht fristgerecht bearbeitet hat und ich immer noch auf ein Ergebnis warte.

  (Powód skargi): Vor zwei Monaten habe ich meinen Fall eingereicht und dieser hätte bereits nach 1 Monaten bearbeitet werden sollen. Auf mehrmaliges Anfragen bei Frau/Herr Muster, habe ich keine Antwort erhalten. Der Mitarbeiter des KVRs scheint mein Anliegen nicht zu bearbeiten und damit seine Pflicht zu verletzten.

  (Wynikłe szkody – nie jest koniecznym elementem skargi): Durch diesen Umstand konnte ich eine wichtige Reise nicht antreten. Anscheinend werden die Fälle nicht sachgemäß bearbeitet, sondern willkürlich bearbeitet. Für normale Bürger ohne Beziehungen werden notwendige Dokumente willkürlich bereitgestellt. Das würde ich als Frechheit empfinden.

  (Prośba o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu)
  Ich wünsche, dass ich die Gründe der Verzögerung erfahre, mein Anliegen schnellstmöglich bearbeitet wird und dass der verantwortliche Mitarbeiter, eine Rüge erhält und in Zukunft sich an die vorgeschriebenen Fristen hält.

  Als Anhang habe ich Ihnen die bisherige Korrespondenz (Briefe, Mails) angehängt, damit Sie sich ein besseres Bild machen können (jeśli są w Państwa posiadaniu).

  Auf eine schnelle und angemessene Reaktion freue ich mich.

  Mit freundlichen Grüßen,
  Max Mustermann

  Warto przeczytać

  W przypadku kiedy urząd spóźnia się z odpowiedzią na złożony wniosek lub odwołanie od decyzji, można oddać sprawę do sądu:

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x