07.08.2020
Strona główna Prawo w Niemczech Prawo ruchu drogowego Czy w Niemczech można jeździć ze śniegiem na dachu samochodu?

Czy w Niemczech można jeździć ze śniegiem na dachu samochodu?

Czy w Niemczech można jeździć ze śniegiem na dachu samochodu?

W miesiącach zimowych wielu kierowców musi nie tylko oczyścić swoje pojazdy z lodu na szybach, ale również może być zmuszonych do usuwania dużych ilości śniegu. Ponieważ taka praca może być bardzo uciążliwa i nerwowa, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, niejeden kierowca poprzestaje na usunięciu białego puchu z szyb pojazdu. Czy jest to jednak wystarczające, czy należy oczyścić ze śniegu cały samochód?

Czy w Niemczech można jeździć ze śniegiem na dachu samochodu?

Ze względów bezpieczeństwa drogowego, w Niemczech nie wolno jeździć z śniegiem na dachu samochodu. Dzieje się tak dlatego, że zawirowany podczas jazdy śnieg może mieć negatywny wpływ na widoczność własną, ale także innych użytkowników dróg. Zwiększa to ryzyko wypadków.

Grzywny za śnieg na dachu samochodu w Niemczech

W Niemczech za jazdę ze śniegiem na dachu samochodu grozi grzywna w wysokości do 80 euro i trzy punkty w rejestrze zdolności do kierowania pojazdami (rejestr pubktów karnych we Flensburgu). W razie wypadku istnieje nawet ryzyko odpowiedzialności karnej i roszczeń odszkodowawczych.

Oprócz dachu samochodu, również maska silnika, reflektory, światła przednie, światła tylne, wskaźniki i tablice rejestracyjne muszą być w Niemczech oczyszczone ze śniegu.

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x