Więcej

  Oto co można zrobić w przypadku bezczynności urzędu w Niemczech!

  polski supermarket w Niemczech

  Urzędy w Niemczech mają obowiązek udzielenia w określonym terminie pisemnej odpowiedzi na każdy wniosek lub pismo sprzeciwu od decyzji urzędu. Jak mówi prof. Wolf-Rüdiger Schenke z uniwersytetu w Mannheim „wobec państwa można użyć środków nacisku”. Jeśli więc dany urząd pozostaje w konkretnym przypadku bezczynny, to istnieje możliwość wniesienia do sądu powództwa z powodu bezczynności urzędu, z niem. die Untätigkeitsklage.

  W jakich przypadkach można wnieść w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu?

  Powództwo z powodu bezczynności urzędu jest w niemieckim prawie socjalnym możliwe w dwóch przypadkach:

  • Jeśli urząd nie wyda decyzji w przeciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku. W tym wypadku chodzi o wnioski wymagające aktu administracyjnego w rozumieniu prawa socjalnego, np. wnioski o zapomogę dla bezrobotnych (zarówno ALG I, jak i ALG II), renty, etc.
  • Jeśli dany urząd nie rozpatrzy odwołania od decyzji w przeciągu 3 miesięcy od złożenia pisma odwoławczego

  Powództwo należy złożyć przed sądem socjalnym (niem. Sozialgericht). Urząd może się jednak powołać na wystąpienie ważnego powodu, na skutek którego rozpatrzenie danego wniosku zajęło dłużej niż przewidziane ustawą. W takiej sytuacji postępowanie zostaje odroczone na określony przez sąd socjalny okres czasu. Ważnym powodem nie może być bynajmniej brak wystarczającej ilości personelu lub brakujące uzasadnienie pisma odwoławczego od decyzji urzędu.

  Niewiele inaczej ma się to w niemieckim prawie administracyjnym. Niemieckie urzędy mają bowiem 3 miesiące czasu na rozpatrzenie wniosków w rozumieniu prawa aministracyjnego.

  Kto pokrywa w Niemczech koszty postępowania w sprawie bezczynności urzędu?

  Organ, wobec którego wnosimy powództwo z powodu jego bezczynności, musi co do zasady pokryć koszty sprawy, w tym koszty adwokata. Tylko istnienie ważnego powodu, który uzasadniałby niepodjęcie decyzji, usprawiedliwia niewłaściwe postępowanie organu. Przy czym organ musi poinformować wnioskodawcę o istnieniu ważnego powodu. Oprócz tego wnioskodawca powinien poinformować organ na miesiąc przed upływem danego terminu ponownie o pilności sprawy, a także o wniesieniu powództwa z powodu bezczynności urzędu w razie niedotrzymania tego terminu. W tej sytuacji należy poprosić dany organ o podanie przyczyny opóźnienia (wzór tekstu znajdziecie poniżej).

  W odniesieniu do pokrycia kosztów należy zauważyć, że w przypadku niepodjęcia decyzji w wyżej wymienionym terminie organ będzie regularnie ponosił koszty powoda. Jeżeli organ nie miał wystarczającego powodu do podjęcia decyzji lub nie poinformował o nim powoda, często musi on ponosić koszty zgodnie z teorią związku przyczynowego. W każdym przypadku zalecamy kontakt z prawnikiem i zasięgnięcie jego opinii! Osoby z niskimi dochodami mają w Niemczech możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej:

  Jak uzyskać bezpłatną poradę prawną w Niemczech?

  Jak wezwać urząd w Niemczech do działania? Przykładowe pismo!

  Jeśli chcecie wezwać dany urząd/organ w Niemczech do działania w Waszej sprawie, możecie skorzystać z wzoru pisma (niepotrzebne skreślić):

  Musterbehörde
  Musterstraße 1

  54321 Musterstadt                                                              Musterstadt, den 01.10.2020

  Betreff: Max Mustermann, Musterstraße 1, 12345 Musterstadt
  Erinnerung an die Bearbeitung meines Antrags/ Widerspruchs vom …………………..
  Aktenzeichen: 
  …(wpisać sygnaturę akt)

  Sehr geehrte Damen und Herren,

  ich habe am ….. einen Antrag auf … / Widerspruch gegen den Bescheid vom ….. eingelegt. Dieser wurde bis heute weder von Ihnen beschieden noch wurden mir etwaige wichtige Gründe mitgeteilt, welche die Bearbeitung verzögern.

  Ich fordere Sie daher auf, mein Anliegen unverzüglich zu bearbeiten oder mir zumindest die zur Verzögerung führenden wesentlichen Gründe mitzuteilen.

  Nach Ablauf der sich aus § 88 SGG ergebenden Fristen werde ich mich unverzüglich an einen Rechtsanwalt wenden und mit seiner Hilfe eine Untätigkeitsklage einreichen. Die Kosten dafür gehen zu Ihren Lasten.

  Mit freundlichen Grüßen

  Osobisty kontakt z urzędem w Niemczech

  Frank Zitka, rzecznik prasowy Niemieckiego Związku Urzędników, zwraca uwagę na problemy personalne oraz natłok pracy w wielu niemieckich urzędach „W wielu urzędach brakuje personelu. Wystarczy, żeby ktoś się rozchorował, aby doszło do zastoju w pracy. Koledzy siedzą przed olbrzymymi stosami akt”. Z tego powodu radzi w pierwszej kolejności osobisty kontakt z danym urzędem i podjęcie próby załatwienia sprawy na miejscu (najlepiej pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub telefonicznie). Jeśli to nie pomoże, nie obejdzie się bez wizyty u prawnika.

  Warto przeczytać

  Jeśli dany urzędnik zachowuję się wobec Was nieodpowiednio lub jest w Waszych oczach niekompetentny, możecie złożyć na niego zażalenie do przełożonego:

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  IWONA

  a co w sytuacji gdzy Urzad Parcy w Niemczech po zlzoeniu kompletu dokumentow o zasilek dla bezrobotnych nie wydaje decyzji i nie wyplaca zasilku ? Przeciez musze oplacic mieszkanie z czegos żyć ? Jak dlugo powinno sie czekac na decyzję ? Dokuemty zlozylam 24 kwietania tego roku mamy 12 maj . Poki co nie mam zadnej odpowiedzi .

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x