W jaki sposób można w Niemczech obniżyć czynsz? +wzór pisma do wynajmującego!

    Czynsz za mieszkanie obarczone wadą lub usterką (niem. Mangel) może zostać w Niemczech obniżony. Tak stanowi § 536 niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch). Usterka nie może być jednak zbyt błaha. Jako poważną wadę mieszkania traktuje się przykładowo pleśń. O tym jak sprawa wygląda w tym przypadku napisaliśmy tutaj: Kiedy i o ile można w Niemczech obniżyć czynsz z powodu pleśni w mieszkaniu? Jednak jak to wygląda w praktyce?

    Jak obniżyć w Niemczech czynsz z powodu wady mieszkania?

    Aby obniżyć w Niemczech czynsz należy mieć na uwadze kilka istotnych szczegółów. W pierwszej kolejności należy powiadomić wynajmującego o wykrytej wadzie mieszkania, tak aby ten miał możliwość jej usunięcia. Niemieckie prawo mówi tutaj o „Mängelanzeige” („zawiadomienie o wadach”), o czym można przeczytać w § 536c niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB – Bürgerliches Gesetzbuch). Zgodnie z powyższym paragrafem zawiadomienie o wadzie musi nastąpić niezwłocznie po jej wykryciu. W niemieckim orzecznictwie sądowym „niezwłoczność” jest różnie definiowana i zależy od rozpatrywanego przypadku. Jeśli przykładowo usterka ogrzewania ma miejsce w czerwcu, to dopuszczalne będzie zgłoszenie tego kilka miesięcy później. Inaczej ma się to w przypadku wystąpienia pleśni w mieszkaniu, kiedy to „niezwłoczność” interpretowana będzie bardzo dosłownie. Najemca, który niedopełni obowiązku zgłoszenia wynajmującemu wady, automatycznie traci prawo do obniżenia czynszu (patrz decyzja Trybunału Federalnego, wyrok z dnia 3.11.2010, sygnatura akt VII ZR 330/09). Oprócz tego grożą mu roszczenia odszkodowaniowe ze strony wynajmującego. Nie zawsze jednak istnieje obowiązek zawiadomienia wynajmującego o wystąpieniu wady mieszkania. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy wynajmuący albo zarząd budynku wie o istnieniu wady lub kiedy i tak nie byłby w stanie jej usunąć.

    Na co zwrócić uwagę przy opisywaniu wady mieszkania?

    Należy pamietać, aby dokładnie opisać wadę mieszkania. Dlatego zamiast w piśmie do wynajmującego pisać „pleśń na ścianie” (Schimmel an der Wand), lepiej użyć konkretniejszego sformułowania: „pleśń znajduje się w kuchni na ścianie poniżej okna, w odległości około 20 cm od podłogi” (der Schimmel befindet sich in der Küche an der Wand unterhalb des Fentsers, in ca. 20 cm Höhe vom Boden gemessen”).

    W pierwszym piśmie do wynajmującego nie trzeba od razu podawać żądanej kwoty obniżki. Można to zrobić również w późniejszym terminie.

    Jak jest obliczana obniżka czynszu za mieszkanie w Niemczech?

    Wysokość obniżki czynszu z powodu wystąpienia w mieszkaniu wady obliczana jest na podstawie konkretnych okoliczności rozpatrywanego przypadku. W tym celu bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj wady/usterki, jej rozmiary oraz intensywność. Poza tym obniżka może obejmować wyłącznie okres czasu, w którym miała miejsce wada.

    Praktyczny przykład:

    Pan Kowalski płaci miesięcznie 700 euro czynszu. W maju mają zostać przeprowadzone w jego mieszkaniu prace remontowe, które potrwają łącznie 14 dni. W związku z tym, że przez ten okres czasu w mieszkaniu nie mogą przebywać żadne osoby, ma on prawo do obniżenia czynszu o 100 procent, ponieważ nie może z niego wogóle korzystać. Pan Kowalski nie ma jednak prawa żądania pełnej kwoty czynszu za cały miesiąc, lecz jego równowartość za okres 14 dni. Zakładając, że maj ma 31 dni, kwota dzienna czynszu wyniesie około 22,58 euro. Jeśli sumę tą pomnożymy razy 14, to otrzymamy mniej więcej 316 euro, o które pan Kowalski może obniżyć czynsz.

    Jeśli czynsz zostanie obniżony tylko o 10 proc., np. jeśli przez 14 dni nie działał tylko domofon, to pan Kowalski zaoszczędzi w maju jedynie 31,60 euro (10 procent z 316 euro).

    Kiedy czynsz w Niemczech nie może zostać obniżony?

    Prawo do obniżenia czynszu nie istnieje, jeśli wadę można określić jako „błahą”. Do tego rodzaju wad zaliczany jest przykładowo cieknący kran, albo zepsuta żarówka.

    Oprócz tego obiżenie czynszu jest niemożliwe, jeśli najemca wiedział lub musiał wiedzieć o wadzie, zanim podpisał umowę najmu mieszkania. Jeśli przykładowo w trakcie podpisywania umowy najmu w mieszkaniu trwają prace budowlane, to najemca nie może z tego powodu obniżyć czynszu.

    Jak sformułować po niemiecku pismo z prośbą o obniżenie czynszu? 

    Poniższy wzór pisma o obniżkę czynszu w Niemczech dotyczy niesprawnego ogrzewania w mieszkaniu. Pod nim znajdziecie sformułowanie dotyczące innej sytuacji (z życia wzięte). Ale najpierw wzór oficjalnego pisma wraz z tłumaczeniem:

    {Imię i nazwisko najemcy}

    {Adres najemcy}

     

    Frau/Herr

    {Imię i nazwisko wynajmującego}

    {Adres wynajmuącego}

    {Miejscowość}, den {Data}

    Anzeige eines Mietmangels in der Wohnung … {podać dres, piętro, ewentualnie położenie: links, rechts}

    Sehr geehrte(r) Frau / Herr … {Nazwisko wynajmującego},

    hiermit zeige ich Ihnen an, dass seit … {Data} folgende(r) Mangel/Mängel in meiner Wohnung aufgetreten ist/sind:

    {W tym miejscu należy opisać wadę – patrz niżej}
    Die Heizung in der ganzen Wohnung wird nicht mehr richtig warm. Trotz voll aufgedrehter Thermostate bekomme ich die Räume nur ca. 18 Grad warm.

    Ich möchte Sie höflich bitten, den oben genannten Mangel kurzfristig zu beheben. Bis zur Beseitigung des Mangels werde ich die Miete um … {w tym miejscu można podać procentową wysokość obniżki np. 25 Prozent} mindern. 
    Für die Kürzung der Miete bitte ich um Nachsicht.

    Da ich für den laufenden Monat bereits den vollen Mietzins entrichtet habe, werde ich bei der nächsten Mietzahlung die anteilige Mietminderung vornehmen.

    Unter folgender Telefonnummer … {w tym miejscu należy podać numer telefonu} stehe ich Ihnen für Terminabsprachen zwecks Besichtigung des Mangels/der Mängel zur Verfügung. Unter der gleichen Rufnummer bin ich erreichbar um einen Termin hinsichtlich der Durchführung der Beseitigungsmaßnahmen zu vereinbaren.

    Mit freundlichen Grüßen,

    Podpis najemcy

    Niemiecki wynajmujący nie dotrzymuje umowy – tak obniżysz czynsz!

    Zdarza się, że wynajmujący nie dotrzymują umowy, przykładowo niedokańczając prac remontowych w mieszkaniu. W takich sytuacjach mamy prawo do obniżenia czynszu. Należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie ustalenia powinny zostać ujęte w umowie najmu – w przeciwnym razie może być wręcz niemożliwe udowodnienie czegokolwiek nieuczciwemu wynajmującemu.

    W poniższym przykładzie, wynajmujący obiecał oddanie do użytku tarasu, co zostało zawarte również w umowie najmu wraz z konkretnym terminem. W tej sytuacji można zaproponować wynajmującemu obniżenie czynszu, np. w ten sposób (w tym wypadku została mu zwrócona słownie uwaga i nie zareagował na nią):

    Guten Tag,
    ich melde mich erneut aufgrund der von mir angesprochenen Mietminderung.
    Unserem Mietvertrag ist zu entnehmen, dass die Terrassen pünktlich zum 31.12.2019 benutzbar und alle baulichen Maßnahmen abgeschlossen sind. Dies ist nicht der Fall!
    Aufgrund der akuten Lärmbelästigung die von den dato immer noch laufenden genannten Baumaßnahmen einhergehen, möchte ich nochmal dringlichst auf die Ernsthaftigkeit dieser Lage aufmerksam machen.
    Ich schlage vor, als Entgegenkommen 15% der Miete zu erlassen, bis die genannten Unannehmlichkeiten behoben sind. Andernfalls sehe ich mich gezwungen Fristen für ein gerichtliches Mangelbeseitigungsverfahren auszusprechen
    Mit freundlichen Grüßen
    Tłumaczenie:
    Dzień dobry,
    zwracam się ponownie z powodu obniżki czynszu, o której wspominałem.
    Jak wynika z umowy najmu, tarasy miały być oddane do użytku punktualnie do 31.12.2019, a budowa zakończona. Tak jednak nie jest!
    Z powodu uciążliwego hałasu z wciąż trwającej budowy, chciałbym pilnie zwrócić uwagę na powagę sytuacji.
    Proponuję zatem obniżkę czynszu w wysokości 15%, aż do ustąpienia zakłóceń. W przeciwnym razie będę zmuszony wypowiedzieć terminy na sądową likwidację wady.
    Z poważaniem

    Warto przeczytać

    Oprócz tego zachęcamy do przeczytania artykułu o prawach najemcy w razie awarii ogrzewania i obniżce czynszu z powodu budowy w sąsiedztwie:

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    andzelika

    Witam! A co jeśli mamy w wynajmowanym mieszkaniu za slaba instalacje ekektryczna? Vermieter nas o tym nie informowal przed podpisaniem umowy, a.my nie mielismy o tym pojecia… Przez pierwsze 3 miesiace nie mielismy mebli kuchennych, a takze piekarnika, kuchenki, zmywarki, pochłaniacza… Dopiero Gdy kuchnia zostala zamontowana okazalo sie że nie mozna uzywac w jednym czasie np. piekarnika i zmywarki. Pare razy zglaszalismy to Pani od ktorej wynajmujemy mieszkanie, obiecywala że przyjdzie elektryk i cos z tym zrobi… Minąl juz ponad rok i nic. A ja mam wrazenie że ta instalacja dziala gorzej niz wczesniej. W salonie nie moge podlaczyc odkurzacza… Czytaj więcej »

    Głośny sąsiad

    Co zrobić jeżeli mieszkanie jest słabo zaizolowane akustycznie, sąsiad notorycznie hałasuje, 6x larmprotokoll nie pomaga, wzywana policja rozkłada ręce i odsyła do ordnungsamt. Tak mam od dwóch lat. Pisę protokoły, sąsiedzi również podpisują się pod nimi, ale generalnie problem dotyczy mnie gdyż to ja mam hałasującego sąsiada nad głową. Pozdrawiam Darek

    Głośny sąsiad

    Protokoły składam do Bauverein

    Agnieszka

    Witam u mnie sprawa wyglada tak ze od lipca przez 3 miesiace nie mialam wogole cieplej wody poniewaz padł piec a moj vermiter niestety nie spieszyl sie z naprawa mimo tego płaicilam czynsz jak zawsze tzn 660 eu.Ile powinoen vermiter obnizyc mi czynszu choc szczerze powiem ze watpie ze to zrobi skoro do dzis place tyle samo .
    Mieszkam razem z córką 11 letnia
    Dziekuje za info
    Pozdrawiam

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x