Niemcy: Obniżenie czynszu z powodu prac budowlanych w sąsiedztwie

    Jeśli w sąsiednim domu czy bloku trwają jakieś prace budowlane, można zapomnieć o spokoju i ciszy. Jednak uciążliwy hałas to nie jedyny problem z tym związany. Może nawet dojść do uszczerbku na zdrowiu ze względu na kurz, pył i brud. Nic więc dziwnego, że wielu najemców jest niezadowolonych i żąda obniżenia czynszu. Pojawia się więc pytanie: czy jest to w ogóle dozwolone?

    Czy z powodu prac budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie można obniżyć czynsz?

    Jeśli jakieś zdarzenia czy szkody zakłócają swobodne korzystanie z mieszkania, wtedy rzeczywiście zgodnie z § 536 ustęp 1 Kodeksu Cywilnego (niem. BGB) można obniżyć czynsz. Nie ulega wątpliwości, że zakłócenia z powodu prac budowlanych mieszczą się w tej kategorii.

    Nie ma znaczenia, czy wynajmujący jest odpowiedzialny za prace budowlane albo czy ma jakikolwiek wpływ na ich realizację. Prawo do obniżenia czynszu nie zakłada tutaj winy wynajmującego.

    Jednak istnieją przypadki, w których nie ma możliwości obniżenia czynszu. Dotyczy to np. sytuacji, gdy utrudnienia związane z mieszkaniem były znane najemcy w momencie podpisania umowy (§ 536b Kodeksu Cywilnego – BGB). Oznacza to, że czynsz nie zostanie obniżony, jeśli np. plany prac budowlanych były wcześniej znane a więc najemca musiał się z nimi liczyć (Sad Krajowy w Berlinie, decyzja z dnia 13.03.2013, nr. sprawy 65 S 321/11). Jednak kiedy taka sytuacja ma miejsce?

    Co może wskazywać na potencjalnie planowane roboty budowlane?

    Zgodnie z opinią niemieckich sądów, następujące czynniki mogą wskazywać na zbliżające się prace budowlane:

    • niezabudowane działki budowlane (Sąd Krajowy w Berlinie, decyzja z dnia 17.09.2012, nr. sprawy 63 S 208/12 oraz Sąd Krajowy w Berlinie, decyzja z dnia 17.03. 2007, nr. sprawy 63 S 155/07)
    • budynki sąsiadujące wymagające remontu ( Wyższy Sąd Krajowy w Berlinie, decyzja z dnia 03.06.2002, nr. sprawy 8 U 74/01, Wyższy Sąd Krajowy w Monachium, decyzja z dnia 26.03.1993, nr. sprawy 21 U 6002/92 oraz Sąd Krajowy w Gießen, decyzja z dnia 15.12.2010, nr. sprawy 1 S 210/10).
    • powszechnie znane projekty budowlane (Sąd Rejonowy Eckernförde, decyzja z dnia 27.04.2010, nr. sprawy 6 C 670/09)

    Jeśli najemca ma do czynienia z takimi okolicznościami, musi się liczyć z tym, że wcześniej czy później w sąsiedztwie dojdzie do prac budowlanych. Jeśli przyjmie taką informację, nie zgłaszając sprzeciwu, wtedy traci prawo do obniżenia czynszu. Dodatkowo nie będzie go też obowiązywać obniżka czynszu, jeśli zostanie pisemnie poinformowany przez wynajmującego o planowanych pracach budowlanych (Sąd Krajowy w Berlinie, decyzja z dnia 10.02.2012, nr. sprawy 63 S 206/11).

    Więcej informacji

    Jeszcze więcej informacji w tym temacie wraz z wzorami pism do wynajmującego w języku niemieckim (z polskim tłumaczeniem) znajdziecie w następującym artykule:

    W jaki sposób można w Niemczech obniżyć czynsz? +wzór pisma

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x