Ile wynosi dopuszczalna wielkość mieszkania dla osób z zasiłkiem dla bezrobotnych w Niemczech?

1
15275

Zgodnie z drugą księgą niemieckiej ustawy prawa socjlanego [Sozialgesetzbuch II, w skrócie SGB II] osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych, zwany w Niemczech potocznie Hartz 4, mają prawo do stosownych [angemessen] warunków mieszkaniowych.

Jak definiowane są w Niemczech stosowne warunki mieszkaniowe?

Ustawa o zasiłku dla bezrobotnych określa granicę zarówno co do wielkość mieszkania, jak i wysokości czynszu. Jeśli chodzi o wielkość mieszkania, to w tym wypadku mowa o przybliżonych liczbach, o których w praktyce decyduje urząd. W związku z tym, że liczby te pozostają od lat praktycznie niezmienione, są one dobrym punktem orientacyjnym. Kształtują się one następująco:

 • 1 osoba: do 45 m²
 • 2 osoby: pomiędzy 55-60 m² (bez względu na wiek drugiej osoby)
 • 3 osoby: do 75 m²
 • 4 osoby: pomiędzy 85-90 m²
 • więcej niż 4 osoby: od tego progu 10 m² więcej na każdą dodatkową osobę

W sytuacji kiedy mieszkanie jest większe, traktowane jest ono jako niestosowne. Jeśli jednak czynsz oraz dodatkowe opłaty na mieszkanie nie przekraczają kosztów zdefiniowanych przez miasto/powiat jako stosowne, to mieszkanie może byc w takiej sytuacji nieco większe.

Jeśli chodzi o wysokość czynszu, to o tym czy jest ona stosowna decyduje urząd. Ten musi się kierować ustaleniami miasta/powiatu pod który podlega.

Poniżej przedstawiamy jak „stosowny czynsz” został zdefiniowany w mieście Augsburg (dokument z 18.07.2011) oraz w powiecie Neustadt/A.-Bad Windsheim:

 • Stosowny czynsz oraz wielkość mieszkania w mieście Augsburg (18.07.2011)

Odpowiedni czynsz - Augsburg

 • Stosowny czynsz w powiecie Neustadt/A.-Bad Windsheim (1.1.2016)

Odpowiedni czynsz powiat Neustadt

Należy pamiętać, iż przy ustalaniu dopuszczalnej wysokości czynszu, brane są pod uwagę różne okoliczności. Wyróżnia się tak zwane „Mietstufe”, czyli stopnie czynszu, które różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to, iż w przypadku osób zamieszkujących duże miasta, dopuszczalny czynsz będzie mógł być ze względu na wyższą „Mietstufe” wyższy, niż w przypadku osób zamieszkujących niewielkie miejscowości, gdzie czynsz, a co za tym idzie i „Mietstufe” są z reguły niższe.

Co jeśli mieszkanie jest zbyt duże lub za drogie?

Jeśli wysokość czynszu lub wielkość mieszkania przekraczają ustalone granice, to urząd może zażądać zmniejszenia kosztów utrzymania, np. poprzez znalezienie podnajemcy. W sytuacji kiedy najemca nie zgadza się na taką propozycję, urząd może zażądać od niego przeprowadzenia się do tańszego mieszkania w przeciągu sześciu miesięcy (§ 22 SGB II). Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły:

 • Jeśli najemca dowiedzie, że nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego mieszkania
 • Jeśli zasiłek pobierany jest tylko przez krótki okres czasu i podnajemca nie wchodzi z tego powodu w grę
 • Jeśli dozwolona granica na wielkość mieszkania i czynszu została przekroczona w niewielkim stopniu i przeprowadzka byłaby nieekonomiczna
 • Jeśli czynsz nie przekracza dozwolonej granicy o więcej niż 10 proc. i uwzględniona musi zostać ciężka sytuacja osobista najemcy

W przypadku niespełnienia powyższych warunków Jobcenter pokrywa całkowite koszty utrzymania wyłącznie przez pierwsze sześć miesięcy. Wraz z upływem tego okresu urząd ma prawo zmniejszyć zasiłek do wysokości ustalonej przez prawodawcę jako przysługującej na jedną osobę.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

1 KOMENTARZ

 1. Witam. Korzystamy razem z żoną z pomocy Jobcenter. Chcemy się przeprowadzić na większe mieszkanie. W naszej miejscowości jest bardzo ciężko ze znalezieniem mieszkania. Znaleźliśmy jedne, dostępne od 01.02.2018r, które ma 90 metrów kwadratowych – 840 wszystkie opłaty (nie licząc prądu) – 1620 kaucja. Mamy córkę 3,5 letnią oraz żona jest aktualnie w drugiej ciąży (termin porodu pod koniec lutego). I tu moje pytanie czy Jobcenter będzie robił problemy aby się na takie przeprowadzić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika