Strona główna Prawo w Niemczech Prawo socjalne Ile wynosi dopuszczalna wielkość mieszkania dla osób pobierających w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych?

Ile wynosi dopuszczalna wielkość mieszkania dla osób pobierających w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych?

Ile wynosi dopuszczalna wielkość mieszkania dla osób pobierających w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych?

Zgodnie z drugą księgą niemieckiej ustawy prawa socjlanego [Sozialgesetzbuch II, w skrócie SGB II] osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych, zwany w Niemczech potocznie Hartz 4, mają prawo do odpowiednich [angemessen] warunków mieszkaniowych.

Jak definiowane są w Niemczech odpowiednie warunki mieszkaniowe?

Ustawa o zasiłku dla bezrobotnych określa granicę zarówno co do wielkość mieszkania, jak i wysokości czynszu. Jeśli chodzi o wielkość mieszkania, to w tym wypadku mowa o przybliżonych liczbach, o których w praktyce decyduje urząd. W związku z tym, że liczby te pozostają od lat praktycznie niezmienione, są one dobrym punktem orientacyjnym. Kształtują się one następująco:

 • 1 osoba: do 50 m²
 • 2 osoby: pomiędzy 55-60 m² (bez względu na wiek drugiej osoby)
 • 3 osoby: do 75 m²
 • 4 osoby: pomiędzy 85-90 m²
 • więcej niż 4 osoby: od tego progu 10 m² więcej na każdą dodatkową osobę

W sytuacji kiedy mieszkanie jest większe, traktowane jest ono jako nieodpowiednie. Jeśli jednak czynsz oraz dodatkowe opłaty na mieszkanie nie przekraczają kosztów zdefiniowanych przez miasto/powiat jako odpowiednie, to mieszkanie może byc w takiej sytuacji nieco większe.

Jeśli chodzi o wysokość czynszu, to o tym czy jest ona odpowiednia decyduje Jobcenter. Ten musi się kierować ustaleniami miasta/powiatu pod który podlega.

Poniżej przedstawiamy jak “stosowny czynsz” został zdefiniowany w Monachium (stan 1.10.2019):

 • Stosowny czynsz oraz wielkość mieszkania w Monachium:
 1.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 50 m², wysokość czynszu do 670 euro
 2.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 65 m², wysokość czynszu do 881 euro
 3.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 75 m², wysokość czynszu do 1055 euro
 4.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 90 m², wysokość czynszu do 1189 euro
 5.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 105 m², wysokość czynszu do 1446 euro
 6.    Jedna osoba: wielkość mieszkania do 120 m², wysokość czynszu do 1737 euro

Ważne! Należy pamiętać, iż przy ustalaniu dopuszczalnej wysokości czynszu, brane są pod uwagę różne kryteria. Wyróżnia się tak zwane “Mietstufe”, czyli stopnie czynszu, które różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to, iż w przypadku osób zamieszkujących duże miasta, dopuszczalny czynsz będzie mógł być ze względu na wyższą “Mietstufe” wyższy, niż w przypadku osób zamieszkujących niewielkie miejscowości, gdzie czynsz, a co za tym idzie i “Mietstufe” są z reguły niższe.

Co jeśli mieszkanie jest zbyt duże lub za drogie?

Jeśli wysokość czynszu lub wielkość mieszkania przekraczają ustalone granice, to urząd może zażądać zmniejszenia kosztów utrzymania, np. poprzez znalezienie podnajemcy. W sytuacji kiedy najemca nie zgadza się na taką propozycję, urząd może zażądać od niego przeprowadzenia się do tańszego mieszkania w przeciągu sześciu miesięcy (§ 22 SGB II). Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły:

 • Jeśli najemca dowiedzie, że nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego mieszkania
 • Jeśli zasiłek pobierany jest tylko przez krótki okres czasu i podnajemca nie wchodzi z tego powodu w grę
 • Jeśli dozwolona granica na wielkość mieszkania i czynszu została przekroczona w niewielkim stopniu i przeprowadzka byłaby nieekonomiczna
 • Jeśli czynsz nie przekracza dozwolonej granicy o więcej niż 10 proc. i uwzględniona musi zostać ciężka sytuacja osobista najemcy

W przypadku niespełnienia powyższych warunków Jobcenter pokrywa całkowite koszty utrzymania wyłącznie przez pierwsze sześć miesięcy. Wraz z upływem tego okresu urząd ma prawo zmniejszyć zasiłek do wysokości ustalonej przez prawodawcę jako przysługującej na jedną osobę.

Obserwuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
JedrzejSz

Witam. Korzystamy razem z żoną z pomocy Jobcenter. Chcemy się przeprowadzić na większe mieszkanie. W naszej miejscowości jest bardzo ciężko ze znalezieniem mieszkania. Znaleźliśmy jedne, dostępne od 01.02.2018r, które ma 90 metrów kwadratowych – 840 wszystkie opłaty (nie licząc prądu) – 1620 kaucja. Mamy córkę 3,5 letnią oraz żona jest aktualnie w drugiej ciąży (termin porodu pod koniec lutego). I tu moje pytanie czy Jobcenter będzie robił problemy aby się na takie przeprowadzić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Marcin

Czy na 64m2 mogą być 3 osoby?

Pawel

Witam. Ten artykuł dotyczy osób poberających zasiłek… A moje pytanie brzmi: Jeżeli mieszkam w mieszkaniu 2 pokoje, około 65m2 to czy jak urodzi nam się dziecko, to będę musiał szukać większego mieszkania? Nie pobieramy żadnych pomocy od państwa…. Mieszkamy na Bawarii

Pawel

Pytam, bo moja “życzliwa” Hausmaister’ka (starsza Niemka ) tak mi wmawia, ze musimy mieć ekstra pokój dziecięcy…, oczywiście mowilem ze z sypialni zrobie pokój dla dziecka itd… No ale ona dalej swoje….
Dlatego pytam czy jest to jakoś przewidziane w przepisach ze mieszkanie powinno mieć pokój dziecięcy…. Ogólnie jej nie wierzę za bardzo, ale czuje taką niepewność, i chciałbym żeby ktoś mi powiedział jak to jest… Z góry dzięki za odpowiedź

5
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x