Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Od maja wchodzą w życie zmiany w niemieckich regulacjach prawnych!

    Od maja wchodzą w życie zmiany w niemieckich regulacjach prawnych!

    Od maja wchodzą w życie zmiany w niemieckich regulacjach prawnych!

    Od maja wchodzą w Niemczech w życie nowe regulacje prawne, między innymi w zakresie zeznań podatkowych, rachunków telefonicznych czy odpadów elektrycznych.  W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych zmian w przepisach:

    1. Deklaracje podatkowe w Niemczech

    Do niedawna jako termin składania deklaracji podatkowych w Niemczech obowiązywał 31 maj, teraz macie czas do 31 lipca – o ile sami przygotujecie Wasze zeznanie podatkowe. Jeśli natomiast macie wsparcie ze strony doradcy podatkowego lub specjalnego stowarzyszenia do spraw rozliczania podatku dochodowego, wtedy czas na złożenie deklaracji wydłuża się jeszcze bardziej. Zamiast do końca grudnia 2019, macie teraz czas do końca lutego 2020 (dotyczy deklaracji za rok 2018).

    Z jednej strony wydłużone terminy, a z drugiej wyższe kary za ich niedotrzymanie. W przypadku niezłożenia zeznania podatkowego w terminie, Finanzamt może Wam naliczyć karę – przynajmniej 25 euro za każdy miesiąc opóźnienia.

    2. Roaming: niższe koszty w przypadku połączeń poza Unię Europejską

    Mimo zniesienia opłat roamingowych w czerwcu 2017, operatorzy nadal żądają wysokich stawek w przypadku dzwonienia z sieci ojczystej za granicę. Unia Europejska chce to teraz zmienić.

    Już od 15. maja 2019 opłaty będą niższe: połączenia z Niemiec poza Unię Europejską mają kosztować nie więcej niż 19 centów za minutę, sms-y maksymalnie sześć centów. Wcześniej Rada Unii Europejskiej musi jeszcze oficjalnie wyrazić na to zgodę, ale jest to czysta formalność.

    3. Zmiany na niemieckim rynku pracy

    – Wyższa płaca minimalna dla malarzy i lakierników

    W tej grupie zawodowej od maja wzrośnie płaca minimalna. Niewykwalifikowani pracownicy otrzymywali do tej pory 10,60 euro za godzinę – teraz ich wynagrodzenie wyniesie przynajmniej 10,85 euro. Dodatkowo płaca minimalna czeladników na wschodzie zostanie zmodyfikowana i dostosowana do warunków zachodnich. Od maja kwota ta wyniesie 12,95 euro, czyli tylko 35 centów mniej niż na zachodzie Niemiec.

    – Piloci i stewardesy otrzymają więcej praw

    Od 1. maja ustawa regulująca strukturę przedsiębiorstw będzie obejmowała także pilotów i stewardesy. Oznacza to, że będą oni mieli prawo do utworzenia rady zakładowej nawet bez odpowiedniego układu zbiorowego – tym samym będą mieli większe możliwości decyzyjne.

    4. Nowe banknoty 100 i 200 euro

    W dniu 28 maja do obiegu wejdą nowe banknoty o nominałach 100 i 200 euro. Jest to uzupełnienie tzw. „serii europejskiej“. Zmiany widoczne na nowych banknotach wprowadzone przez Europejski Bank Centralny dotyczą m. in. rozmiaru – nowe banknoty są mniejsze. Są też wprowadzone nowe oznakowania związane z bezpieczeństwem – mają one uniemożliwić ewentualne próby podrobienia pieniędzy. Stare banknoty 100 i 200 euro powoli będą wycofywane z obiegu, ale nie tracą one swojej wartości.

    5. Wybory do Parlamentu Europejskiego: osoby ubezwłasnowolnione mają prawo głosu

    W dniu 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny 15 kwietnia zadecydował, że osoby ubezwłasnowolnione będą mogły oddać swój głos. Decyzja poprzedzona została pilnym wnioskiem członków partii Bundestagu: Zielonych, Lewicy oraz FDP. Ta nowa regulacja dotyczy ok. 85.000 osób.

    6. Obostrzone przepisy dotyczące ustawy o elektrosprzęcie

    Według nowych regulacji użytkownicy będą musieli pozbywać się wysłużonych przedłużaczy, wyłączników światła czy gniazdek elektrycznych jako odpadów elektrycznych. Nowe przepisy wchodzą w Niemczhech w życie już dzisiaj (1 maja)  i dotyczą tak zwanych pasywnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, czyli takich, które tylko przewodzą energię elektryczną. Tego typu odpady objęte będą teraz ustawą o elektrosprzętach.

    Istnieje tu jeden wyjątek: przepisy nie dotyczą części, które są wbudowane w inne urządzenia, np. gniazdka, produkty sprzedawane na metry czy gniazda żarówki.

    Na sprzętach elektrycznych lub na ich opakowaniach znajdziecie znak przekreślonego śmietnika – oznacza to, że nie możecie się pozbyć tego urządzenia czy produktu wyrzucając go po prostu w domu do śmieci. Uwaga! Nowe przepisy dotyczą tylko artykułów, które zostaną wprowadzone do obrotu od dnia 1. maja 2019 roku. W przypadku starszych elektroodpadów powinniście się dokładnie dowiedzieć, jak i gdzie można się ich pozbyć.

    7. Elektroniczny informator na temat pyłków

    Dobra wiadomość dla alergików i astmatyków w Bawarii: już 22 maja rusza elektroniczna sieć informacji o pyłkach (ePIN), dostarczająca aktualnych danych na temat pylenia. Alergicy mogą zasięgnąć informacji na ten temat online za pośrednictwem Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Artykułów Spożywczych.

    System ma działać na razie co prawda tylko w Bawarii, ale jeśli się sprawdzi to niewykluczone, że inne landy również z niego skorzystają.

    8. Uber wchodzi na giełdę

    Wejście na giełdę firmy UBER jest oczekiwane już od dawna. Jego wycena rynkowa szacowana jest na 90 miliardów dolarów. To największy debiut giełdowy od czasu Alibaby w roku 2014.

    Źródło: www.focus.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x