W 2018 r. Niemcy były jednym z trzech krajów na świecie, które najbardziej ucierpiały na skutek ekstremalnych warunków pogodowych. Taki wynik przedstawia aktualny Indeks Ryzyka Klimatycznego (z ang. Climate Risk Index), zaprezentowanego przez organizację ochrony środowiska i rozwoju Germanwatch na Światowej Konferencji Klimatycznej w Madrycie.

Niemiecka faktura po polsku

Na tych danych opiera się Indeks Ryzyka Klimatycznego

Corocznie publikowany Indeks Ryzyka Klimatycznego opiera się na bazie danych reasekuratora Munich Re oraz danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Porównuje on liczbę ofiar śmiertelnych i szkody majątkowe spowodowane przez ekstremalne warunki pogodowe, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do ludności i produktu krajowego brutto.

Te zjawiska pogodowe przeważyły o miejscu Niemiec w rankingu

Zgodnie ze sprawozdaniem Niemcy zostały szczególnie dotknięte trzema ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi:

 • Według raportu, fala upałów w 2018 roku pochłonęła w Niemczech ponad 1200 ofiar śmiertelnych. Między kwietniem a lipcem średnia temperatura wynosiła 2,9 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Była to najwyższa średnia temperatura, jaką kiedykolwiek zmierzono w tym okresie. Według ostatniego raportu rządu federalnego średnia temperatura powietrza w Niemczech wzrosła już o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z 1881 r. – tylko w ciągu ostatnich pięciu lat o 0,3 stopnia.
 • Równoczesna utrzymująca się susza spowodowała straty w wysokości około 1,2 mld euro, głównie z powodu strat w zbiorach. Według stowarzyszenia rolników w Niemczech straty wyniosły od 50 do 70 procent, a niektórzy rolnicy nie zebrali nic.
 • Huragany Friederike w styczniu i Fabienne we wrześniu również spowodowały duże straty.

4,5 mld euro strat na skutek oddziaływania ekstremalnych warunków pogodowych

W 2018 r. Niemcy odnotowały całkowite straty spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi w wysokości około 4,5 mld euro. Po raz pierwszy w 14-letniej historii Climate Risk Index Niemcy znalazły się w pierwszej trójce. W 2017 r. Niemcy zajmowały 40. miejsce. Tylko Japonia i Filipiny zostały dotkliwiej dotknięte ekstremalnymi warunkami pogodowymi niż Niemcy w ubiegłym roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Madagaskar, Indie i Sri Lanka. Naukowcy zajmujący się klimatem zakładają, że wzrost temperatury sprawi, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą bardziej prawdopodobne i intensywne.

Analiza nie jest w 100% miarodajna

Analiza zawiera jednak pewne nieścisłości statystyczne. Mimo to, baza danych dokumentuje około 30.000 zdarzeń związanych z klęskami żywiołowymi i jest jedną z najbardziej wyczerpujących dostępnych statystyk na ten temat. W raporcie brakuje jednak informacji przykładowo o uszkodzeniach termicznych w dużych częściach Afryki.

Indeks Ryzyka Klimatycznego zawiera również ocenę, które kraje zostały najbardziej dotknięte ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w perspektywie długoterminowej. W latach 1999-2018 Puerto Rico, Myanmar i Haiti były krajami najbardziej dotkniętymi przez burze, powodzie i susze.

Pół miliona ofiar śmiertelnych

W ciągu ostatnich 20 lat ponad 12.000 ekstremalnych zjawisk pogodowych kosztowało życie prawie pół miliona ludzi i z uwzględnieniem siły nabywczej, spowodowały straty rzędu 3,5 biliona dolarów. W długoterminowym indeksie siedem z dziesięciu najbardziej dotkniętych krajów to kraje biedniejsze.

Jednym z tematów konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych w Madrycie, która rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa dwa tygodnie, jest to, jak poradzić sobie finansowo ze szkodami, które nastąpiły w dotkniętych państwach.

źródło: spiegel.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  1 KOMENTARZ

  1. Znaleźli sobie kolejną wymówkę, kolejny powód do naciągania rzeczywistości, wyłudzenia odszkodowań. Pieprzona rasa panów!

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika