Niemcy w pierwszej trójce krajów na świecie, które najbardziej ucierpiały na skutek ekstremalnej pogody!

1
10464

W 2018 r. Niemcy były jednym z trzech krajów na świecie, które najbardziej ucierpiały na skutek ekstremalnych warunków pogodowych. Taki wynik przedstawia aktualny Indeks Ryzyka Klimatycznego (z ang. Climate Risk Index), zaprezentowanego przez organizację ochrony środowiska i rozwoju Germanwatch na Światowej Konferencji Klimatycznej w Madrycie.

Na tych danych opiera się Indeks Ryzyka Klimatycznego

Corocznie publikowany Indeks Ryzyka Klimatycznego opiera się na bazie danych reasekuratora Munich Re oraz danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Porównuje on liczbę ofiar śmiertelnych i szkody majątkowe spowodowane przez ekstremalne warunki pogodowe, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do ludności i produktu krajowego brutto.

Te zjawiska pogodowe przeważyły o miejscu Niemiec w rankingu

Zgodnie ze sprawozdaniem Niemcy zostały szczególnie dotknięte trzema ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi:

 • Według raportu, fala upałów w 2018 roku pochłonęła w Niemczech ponad 1200 ofiar śmiertelnych. Między kwietniem a lipcem średnia temperatura wynosiła 2,9 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Była to najwyższa średnia temperatura, jaką kiedykolwiek zmierzono w tym okresie. Według ostatniego raportu rządu federalnego średnia temperatura powietrza w Niemczech wzrosła już o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z 1881 r. – tylko w ciągu ostatnich pięciu lat o 0,3 stopnia.
 • Równoczesna utrzymująca się susza spowodowała straty w wysokości około 1,2 mld euro, głównie z powodu strat w zbiorach. Według stowarzyszenia rolników w Niemczech straty wyniosły od 50 do 70 procent, a niektórzy rolnicy nie zebrali nic.
 • Huragany Friederike w styczniu i Fabienne we wrześniu również spowodowały duże straty.

4,5 mld euro strat na skutek oddziaływania ekstremalnych warunków pogodowych

W 2018 r. Niemcy odnotowały całkowite straty spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi w wysokości około 4,5 mld euro. Po raz pierwszy w 14-letniej historii Climate Risk Index Niemcy znalazły się w pierwszej trójce. W 2017 r. Niemcy zajmowały 40. miejsce. Tylko Japonia i Filipiny zostały dotkliwiej dotknięte ekstremalnymi warunkami pogodowymi niż Niemcy w ubiegłym roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Madagaskar, Indie i Sri Lanka. Naukowcy zajmujący się klimatem zakładają, że wzrost temperatury sprawi, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą bardziej prawdopodobne i intensywne.

Analiza nie jest w 100% miarodajna

Analiza zawiera jednak pewne nieścisłości statystyczne. Mimo to, baza danych dokumentuje około 30.000 zdarzeń związanych z klęskami żywiołowymi i jest jedną z najbardziej wyczerpujących dostępnych statystyk na ten temat. W raporcie brakuje jednak informacji przykładowo o uszkodzeniach termicznych w dużych częściach Afryki.

Indeks Ryzyka Klimatycznego zawiera również ocenę, które kraje zostały najbardziej dotknięte ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w perspektywie długoterminowej. W latach 1999-2018 Puerto Rico, Myanmar i Haiti były krajami najbardziej dotkniętymi przez burze, powodzie i susze.

Pół miliona ofiar śmiertelnych

W ciągu ostatnich 20 lat ponad 12.000 ekstremalnych zjawisk pogodowych kosztowało życie prawie pół miliona ludzi i z uwzględnieniem siły nabywczej, spowodowały straty rzędu 3,5 biliona dolarów. W długoterminowym indeksie siedem z dziesięciu najbardziej dotkniętych krajów to kraje biedniejsze.

Jednym z tematów konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych w Madrycie, która rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa dwa tygodnie, jest to, jak poradzić sobie finansowo ze szkodami, które nastąpiły w dotkniętych państwach.

źródło: spiegel.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  1
  Dodaj komentarz

  avatar
  1 Ilość komentarzy
  0 Ilość odpowiedzi do komentarzy
  0 Obserwujący
   
  Najpopularniejszy komentarz
  Najwięcej odpowiedzi
  1 Komentujący
  Polak Ostatnio skomentowali
    Obserwuj  
  najnowszy najstarszy najpopularniejszy
  Powiadom o
  Polak
  Gość
  Polak

  Znaleźli sobie kolejną wymówkę, kolejny powód do naciągania rzeczywistości, wyłudzenia odszkodowań. Pieprzona rasa panów!