Igrzyska olimpijskie w Berlinie? Już za kilka lat może to być całkiem realne. Ostatnia letnia olimpiada odbyła się w Berlinie w 1936 r. W roku 2000 stolica Niemiec ponownie ubiegała się o możliwość zorganizowania igrzysk na swoim stadionie olimpijskim.

Senator ds. sportu z Berlina, Andreas Geisel, ma dość oryginalny pomysł. Jest on sobie w stanie wyobrazić, aby złożyć ofertę organizacji igrzysk wspólnie z Polską. Polityk SPD powiedział, że należałoby zdecydować, jakie miasta wzięłyby w tym udział i że można by było „zorganizować to wspólnie z Warszawą”.

Nie będzie oferty z Berlina

Andreas Geisel dodaje: „Berlin nie przedstawi swojej oferty. Mimo to nie wykluczam, że igrzyska odbędą się w stolicy. Chciałbym, aby to Niemcy złożyły swoją ofertę. Jeśli kraj tak postanowi, to Berlin będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich. Ale Berlin jako miasto takiej oferty nie złoży”.

Wcześniej Andreas Geisel mówił, że wyobraża sobie złożenie oferty na organizację olimpiady, jednak taki krok możliwy jest tylko w ramach wspólnej kandydatury z innymi niemieckimi miastami. W odpowiedzi premier Brandenburgii Dietmar Woidke wypowiedział się bardzo pozytywnie na temat ewentualnej wspólnej kandydatury na organizację igrzysk w roku 2036.

Co na to regulacje olimpijskie?

Regulamin ubiegania się o organizację olimpiady nie przewidywał do tej pory możliwości, aby to dwa miasta razem składały ofertę. Jednak pakiet reform „Agenda 2020” wyraźnie mówi, że ze względu na koszty, możliwe jest zorganizowanie igrzysk także w miastach poza granicami kraju, który jest organizatorem. Najlepszym przykładem jest tu Sztokholm. Jeśli jego oferta na organizację igrzysk zimowych w roku 2026 wygra, wtedy zawody w saneczkarstwie oraz bobsleje odbędą się w łotewskim mieście Sigulda. Z kolei Korea Północna i Południowa planują złożenie wspólnej oferty, aby stać się gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w roku 2032.

Źródło: t-online.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika