Jeśli braliście w Niemczech ślub przed rokiem 2006, doświadczyliście być może „Heiratsbeihilfe”. Co to jest? Chodzi tutaj o prezent ślubny, który wypłacany jest przez niemieckich pracodawców. Przed rokiem 2006, pracodawca mógł Wam dać z okazji ślubu pieniądze lub prezent o wartości do 315 euro i nie musieliście się z tego rozliczać i płacić podatku. Niestety od stycznia 2006 przepisy te już nie obowiązują. Jednak w Niemczech nadal istnieją pewne korzyści finansowe, które dodatkowo mogą osłodzić zawarcie małżeństwa.
Oszczędzanie na podatku dochodowym w Niemczech jako małżeństwo
Jako małżeństwo macie przewagę nad wolnymi związkami. W tym wypadku macie bowiem wybór między trzema kombinacjami klas podatkowych: IV i IV, IV i IV „mit Faktor” oraz III i V. Kiedy i która kombinacja najbardziej się opłaca, uzależnione jest od tego, ile małżonkowie zarabiają:
- jeśli obydwoje zarabiają mniej więcej tyle samo, optymalna będzie kombinacja IV i IV „mit Faktor” lub IV i IV „ohne Faktor”
- jeśli jeden z małżonków zarabia bardzo dużo a drugi bardzo mało lub nic, wtedy najbardziej opłaca się kombinacja III i V.
Największa korzyść dla małżonków to tzw. „Ehegattensplitting”, czyli wspólne opodatkowanie małżonków. Jeśli jesteście małżeństwem to automatycznie będziecie razem rozliczani – nawet bez składania wniosku. Oznacza to, że Wy i Wasz małżonek razem przygotowujecie zeznanie podatkowe i jesteście wtedy traktowani jak jeden podmiot. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, ale też pieniędzy.
Jeśli natomiast będąc małżeństwem nadal chcecie się rozliczać osobno, wtedy oczywiście możecie tak zrobić. Należy w takiej sytuacji na pierwszej stronie deklaracji zaznaczyć okienko „Einzelveranlagung von Ehegatten/Lebenspartnern”, czyli zaznaczacie, że rozliczacie się pojedynczo. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że Finanzamt przyporządkowuje wszystkie wpływy i wydatki jednej osobie. W przypadku wydatków specjalnych czy jakichś nietypowych obciążeń, korzyści z tego tytułu ma ten, kto za to płacił. Będąc małżeństwem można też wnioskować o wliczenie swoich wydatków po połowie.
Specjalne taryfy dla małżeństw w Niemczech
Małżeństwa płacą w Niemczech w wielu przypadkach mniejsze składki ubezpieczeniowe niż osoby nie będące w formalnym związku. Pierwsza opcja to bardzo korzystne specjalne taryfy, a druga opcja to możliwość przepisania dwóch odrębnych umów ubezpieczeniowych na jedno wspólne ubezpieczenie. Taką ofertę znajdziecie np. w zakresie ubezpieczeń samochodowych, OC czy ubezpieczeń sprzętów domowych. Warto porozmawiać z ubezpieczycielem i dowiedzieć się więcej na ten temat.
Dla małżeństw ciekawą opcją może być też zawarcie prywatnego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego, wspieranego przez państwo niemieckie (niem. Riester-Rente). Płaci się to co prawda z własnej kieszeni, ale państwo wspiera tą formę ubezpieczenia. Dodatki państwowe otrzymuje nie tylko ten, kto płaci za to ubezpieczenie, ale też jego małżonek.
Specjalne ubezpieczenie rodzinne w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego
Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne obejmuje większą część lub nawet wszystkie koszty związane z chorobą – koszty wizyt u lekarza, leków oraz pobytu w szpitalu. Każdy ubezpieczony musi co miesiąc płacić składkę, aby móc skorzystać z takiej opcji. Jeśli natomiast jesteście małżeństwem, pojawia się tu możliwość ubezpieczenia rodzinnego w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego: jeden z małżonków płaci składki, a drugiego także obejmuje opieka ubezpieczeniowa: zdrowotna i pielęgnacyjna (przy spełnieniu kilku warunków). Dzieci też można bezpłatnie ubezpieczyć w ramach takiego pakietu.
W Niemczech można wykorzystać prawo do emerytury małżonka
Poprzez zawarcie małżeństwa nabieracie prawa do renty wdowiej, jeśli do śmierci byliście małżeństwem. Dodatkowo osoby, którym zmarł małżonek, mogą w danym i w kolejnym roku wykorzystać korzystną klasę podatkową III. Dopiero po upływie tego czasu tracicie ten przywilej i będziecie z powrotem traktowani przez państwo jako osoba samotna, czyli klasa podatkowa I – o ile oczywiście nie weźmiecie ponownie ślubu.
W przypadku rozwodu, punkty emerytalne obu małżonków są dodawane i potem po połowie rozdzielane na obu partnerów.
Wesele w małym gronie
Impreza weselna oznacza zazwyczaj duże koszty: suknia ślubna, kwiaty, jedzenie, picie, sala na przyjęcie – spokojnie można wydać na ten cel co najmniej kilka tysięcy euro. Tutaj można zaoszczędzić robiąc przyjęcie dla mniejszego grona osób. Jednak nie każdy tego chce, bo w końcu ślub bierze się tylko raz w życiu (przynajmniej zazwyczaj tak jest). Co ważne: kosztów związanych z przyjęciem weselnym i podróżą poślubną nie możecie odliczyć od podatku – robicie to w końcu dla własnej przyjemności 🙂