Więcej >>

  Schufa

  Jak oszczędzać w Niemczech będąc małżeństwem?

  Schufa Niemcy

  Jeśli braliście w Niemczech ślub przed rokiem 2006, doświadczyliście być może „Heiratsbeihilfe”. Co to jest? Chodzi tutaj o prezent ślubny, który wypłacany jest przez niemieckich pracodawców. Przed rokiem 2006, pracodawca mógł Wam dać z okazji ślubu pieniądze lub prezent o wartości do 315 euro i nie musieliście się z tego rozliczać i płacić podatku. Niestety od stycznia 2006 przepisy te już nie obowiązują. Jednak w Niemczech nadal istnieją pewne korzyści finansowe, które dodatkowo mogą osłodzić zawarcie małżeństwa.

  Oszczędzanie na podatku dochodowym w Niemczech jako małżeństwo

  Jako małżeństwo macie przewagę nad wolnymi związkami. W tym wypadku macie bowiem wybór między trzema kombinacjami klas podatkowych: IV i IV, IV i IV „mit Faktor” oraz III i V. Kiedy i która kombinacja najbardziej się opłaca, uzależnione jest od tego, ile małżonkowie zarabiają:

  • jeśli obydwoje zarabiają mniej więcej tyle samo, optymalna będzie kombinacja IV i IV „mit Faktor” lub IV i IV „ohne Faktor”
  • jeśli jeden z małżonków zarabia bardzo dużo a drugi bardzo mało lub nic, wtedy najbardziej opłaca się kombinacja III i V.

  Największa korzyść dla małżonków to tzw. „Ehegattensplitting”, czyli wspólne opodatkowanie małżonków. Jeśli jesteście małżeństwem to automatycznie będziecie razem rozliczani – nawet bez składania wniosku. Oznacza to, że Wy i Wasz małżonek razem przygotowujecie zeznanie podatkowe i jesteście wtedy traktowani jak jeden podmiot. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, ale też pieniędzy.

  Jeśli natomiast będąc małżeństwem nadal chcecie się rozliczać osobno, wtedy oczywiście możecie tak zrobić. Należy w takiej sytuacji na pierwszej stronie deklaracji zaznaczyć okienko “Einzelveranlagung von Ehegatten/Lebenspartnern”, czyli zaznaczacie, że rozliczacie się pojedynczo. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że Finanzamt przyporządkowuje wszystkie wpływy i wydatki jednej osobie. W przypadku wydatków specjalnych czy jakichś nietypowych obciążeń, korzyści z tego tytułu ma ten, kto za to płacił. Będąc małżeństwem można też wnioskować o wliczenie swoich wydatków po połowie.

  Specjalne taryfy dla małżeństw w Niemczech

  Małżeństwa płacą w Niemczech w wielu przypadkach mniejsze składki ubezpieczeniowe niż osoby nie będące w formalnym związku. Pierwsza opcja to bardzo korzystne specjalne taryfy, a druga opcja to możliwość przepisania dwóch odrębnych umów ubezpieczeniowych na jedno wspólne ubezpieczenie. Taką ofertę znajdziecie np. w zakresie ubezpieczeń samochodowych, OC czy ubezpieczeń sprzętów domowych. Warto porozmawiać z ubezpieczycielem i dowiedzieć się więcej na ten temat.

  Dla małżeństw ciekawą opcją może być też zawarcie prywatnego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego, wspieranego przez państwo niemieckie (niem. Riester-Rente). Płaci się to co prawda z własnej kieszeni, ale państwo wspiera tą formę ubezpieczenia. Dodatki państwowe otrzymuje nie tylko ten, kto płaci za to ubezpieczenie, ale też jego małżonek.

  Specjalne ubezpieczenie rodzinne w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego

  Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne obejmuje większą część lub nawet wszystkie koszty związane z chorobą – koszty wizyt u lekarza, leków oraz pobytu w szpitalu. Każdy ubezpieczony musi co miesiąc płacić składkę, aby móc skorzystać z takiej opcji. Jeśli natomiast jesteście małżeństwem, pojawia się tu możliwość ubezpieczenia rodzinnego w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego: jeden z małżonków płaci składki, a drugiego także obejmuje opieka ubezpieczeniowa: zdrowotna i pielęgnacyjna (przy spełnieniu kilku warunków). Dzieci też można bezpłatnie ubezpieczyć w ramach takiego pakietu.

  W Niemczech można wykorzystać prawo do emerytury małżonka

  Poprzez zawarcie małżeństwa nabieracie prawa do renty wdowiej, jeśli do śmierci byliście małżeństwem. Dodatkowo osoby, którym zmarł małżonek, mogą w danym i w kolejnym roku wykorzystać korzystną klasę podatkową III. Dopiero po upływie tego czasu tracicie ten przywilej i będziecie z powrotem traktowani przez państwo jako osoba samotna, czyli klasa podatkowa I – o ile oczywiście nie weźmiecie ponownie ślubu.

  W przypadku rozwodu, punkty emerytalne obu małżonków są dodawane i potem po połowie rozdzielane na obu partnerów.

  Wesele w małym gronie

  Impreza weselna oznacza zazwyczaj duże koszty: suknia ślubna, kwiaty, jedzenie, picie, sala na przyjęcie – spokojnie można wydać na ten cel co najmniej kilka tysięcy euro. Tutaj można zaoszczędzić robiąc przyjęcie dla mniejszego grona osób. Jednak nie każdy tego chce, bo w końcu ślub bierze się tylko raz w życiu (przynajmniej zazwyczaj tak jest). Co ważne: kosztów związanych z przyjęciem weselnym i podróżą poślubną nie możecie odliczyć od podatku – robicie to w końcu dla własnej przyjemności 🙂

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x