polisa.de
    polisa.de

    Co zrobić jeśli Arbeitslosengeld I nie wystarcza na czynsz?

    polisa.de

    Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech (Arbeitslosengeld I) nie jest nawet zbliżony do ostatniej pensji. Często nie wystarcza na opłacenie czynszu. W naszym artykule pokazujemy, jakie są dodatkowe możliwości uzupełnienia zasiłku dla bezrobotnych.

    Arbeitslosengeld I to 67% ostatniego dochodu

    W Niemczech zasiłek dla bezrobotnych (ALG 1) wynosi zazwyczaj 67% ostatniego dochodu netto. Kwota ta musi zostać wykorzystana na pokrycie ogólnych kosztów utrzymania, a także kosztów mieszkania, tj. czynszu i kosztów ogrzewania. Jednak w wielu przypadkach czynsz jest tak wysoki, że zasiłek dla bezrobotnych nie wystarcza na jego pokrycie. Osoby, które straciły pracę, nie mają wówczas wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić zarówno czynsz, jak i koszty utrzymania.

    W poniższym artykule zajmiemy się kwestią tego, co mogą zrobić bezrobotni w Niemczech, jeśli Arbeitslosengeld I nie wystarcza na pokrycie czynszu.

    Wohngeld jako dodatek do Arbeitslosengeld I

    Istnieją różne sposoby na opłacenie czynszu, jeśli Arbeitslosengeld I nie wystarcza. Jedną z opcji jest ubieganie się o dodatek mieszkaniowy (Wohngeld). Dodatek mieszkaniowy to świadczenie państwowe, do którego uprawnieni są najemcy o niskich dochodach. Wysokość zasiłku mieszkaniowego zależy od różnych czynników, w tym dochodu, wysokości czynszu i wielkości gospodarstwa domowego.

    Zwłaszcza jeśli Wasz dochód składa się wyłącznie z Arbeitslosengeld I, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie w stanie uzupełnić go o dodatek mieszkaniowy. Wniosek należy złożyć w lokalnym biurze Wohngeld. Więcej na temat Wohngeld przeczytacie tutaj: Wohngeld – czyli wszystko co musisz wiedzieć o dodatku mieszkaniowym w Niemczech!

    Ubieganie się o Bürgergeld jako dodatek do Arbeitslosengeld I

    Jeśli dodatek mieszkaniowy nie przysługuje, ponieważ wraz z Arbeitslosengeld I nie pokrywałby potrzeb bezrobotnego, można ubiegać się o Bürgergeld jako dodatek.

    Bürgergeld (dochód obywatelski) jest podstawowym świadczeniem dla osób bezrobotnych, które nie mają wystarczających środków na pokrycie kosztów utrzymania. Wysokość dochodu obywatelskiego – podobnie jak dodatku mieszkaniowego – zależy od różnych czynników, w tym dochodów, majątku i kosztów utrzymania.

    Okres oczekiwania w odniesieniu do czynszu

    W pierwszym roku otrzymywania zasiłku obywatelskiego urząd pracy płaci pełną kwotę czynszu, nawet jeśli nie jest to uzasadnione. Nazywa się to okresem oczekiwania. Czynsz jest weryfikowany pod kątem zasadności dopiero po 12 miesiącach otrzymywania zasiłku.

    Gdzie złożyć wniosek o dodatkowy dochód obywatelski?

    Wniosek o dodatkowy dochód obywatelski należy złożyć w lokalnym urzędzie pracy. Wniosek można również złożyć online za pośrednictwem portalu internetowego Federalnej Agencji Pracy. Tutaj znajdziecie naszą instrukcję: Jak złożyć wniosek o zasiłek w Niemczech przez internet?

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x