29.05.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Nowe przepisy w Niemczech – dzieci opiekujące się na starość rodzicami nie będą musiały do tego dopłacać!

Nowe przepisy w Niemczech – dzieci opiekujące się na starość rodzicami nie będą musiały do tego dopłacać!

0
Nowe przepisy w Niemczech – dzieci opiekujące się na starość rodzicami nie będą musiały do tego dopłacać!

Gdy starsi bądź schorowani rodzice zaczynają wymagać stałej opieki, jest to dla dzieci bardzo duże obciążenie emocjonalne. Często stanowi to także wyzwanie finansowe. Nowe przepisy w Niemczech mają to zmienić.

Rodzina nie będzie musiała dopłacać do opieki nad najbliższymi

Dzieci osób wymagających stałej opieki, będą musiały za to płacić w Niemczech już tylko sporadycznie. Nowa ustawa, uchwalona przez Bundestag, zakłada, że córki i synowie osób wymagających długotrwałej opieki, będą musieli się udzielać finansowo tylko, jeśli ich roczne zarobki wynoszą 100.000 euro brutto lub więcej. Zanim przepisy wejdą w życie, zielone światło musi dać jeszcze Bundesrat.

Do tej pory funkcjonowało to tak, że jako pierwszy interweniował urząd pomocy społecznej, jeśli osoby wymagające trwałej opieki nie były już w stanie sprostać wymaganiom finansowym i opłacić pobytu w domu opieki. Jednak w wielu przypadkach urzędy odzyskują te pieniądze, przynajmniej częściowo, od najbliższej rodziny.

Pojednawczy krok 

Minister ds. społecznych Hubertus Heil z SPD określa reformę jako „niezbędny krok do ułatwienia ludziom życia”. Opieka nad najbliższymi to już i tak wystarczające psychiczne obciążenie i zarazem wyzwanie logistyczne – przynajmniej przed obciążeniem finansowym należy chronić społeczeństwo.

Z drugiej strony Niemiecka Fundacja Ochrony Pacjenta skrytykowała fakt, że osoby korzystające z opieki nie odczują żadnej ulgi finansowej. Jak dodaje prezes fundacji Eugen Brysch: „Osoby wymagające opieki często nie mają wyjścia i zmuszone są skorzystać z pomocy społecznej, aby pokryć koszty pobytu w domu opieki”.

Gdzie drogo, a gdzie tanio?

Udział własny osób przebywających w domu opieki wzrósł ostatnio w Niemczech do 1.930 euro. To 110 euro więcej niż rok temu. Najwięcej zapłacicie w dalszym ciągu w Nadrenii Północnej-Westfalii – 2.406 euro. Z kolei najbardziej korzystny wydaje się być pobyt w domu opieki w Meklemburgi-Pomorze Przednie – tutaj udział własny wynosi 1.346 euro. Te liczby pochodzą z bazy danych Stowarzyszenia Prywatnych Ubezpieczycieli Zdrowotnych.

Źródło: www.n-tv.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x