Niemcy: Kontrola treści internetowych w obecnej formie jest niezgodna z konstytucją!

    Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że nadzór treści internetowych cudzoziemców za granicą Niemiec przez Federalną Służbę Wywiadowczą (Bundesnachrichtendienst, w skrócie BND) w obecnej formie jest niezgodny z konstytucją. Rząd federalny musi zatem zmienić ustawę BND, która została zmieniona pod koniec 2016 roku.

    Skargi konstytucyjne przeciwko Federalnej Służbie Wywiadowczej

    Organizacja praw obywatelskich Gesellschaft für Freiheitsrechte (GFF) zajmująca się prawami wolnościowymi, Reporterzy bez Granic oraz grupa dziennikarzy złożyli skargi kostytucyjne przeciwko ustawie dotyczącej nadzoru przekazów telekomunikacyjnych.

    Federalna Służba Wywiadowcza za pomocą różnych dotawców usług internetowych, takich jak De-Cix we Frankfurcie nad Menem, otrzymuje dostęp do bardzo szerokich baz danych – zawierających między innymi adresy e-mail, numery telefonów czy numery urządzeń. Uzyskane dane są analizowane i częściowo oceniane lub przekazywane dalszym, zagranicznym operatorom.

    Obywatele niemieccy mogą być jednak w ten sposób częściowo monitorowani. BND próbuje zatem uporządkować i przesortować analizowane treści.

    Oświadczenie Trybunału

    Wnoszący skargę konstytucyjną obawiają się, że również dziennikarze i ich źródła będą monitorowani, mimo że są dodatkowo w tej kwestii chronieni przez prawo. Sędziowie pierwszego senatu wydali następujące oświadczenia:

    Podstawowe prawa niemieckie, takie jak wolność prasy i tajemnica telekomunikacyjna, nie są podstawowymi prawami jedynie Niemców; cudzoziemcy za granicą również mogą się na nich opierać. „Prawo do obrony przed inwigilacją telekomunikacyjną rozciąga się także na cudzoziemców za granicą”, napisano w komunikacie prasowym Trybunału Konstytucyjnego.

    Nadzór internetowy prowadzony przez BND posunął się za daleko, „nie ogranicza się on do jedynie do określonych celów, jest zorganizowany w taki sposób, że nie można go kontrolować” i nie ma „środków ochronnych, na przykład w celu ochrony dziennikarzy lub prawników”. Przekazywanie informacji zdobytych w ramach nadzoru telekomunikacyjnego do innych tajnych służb również musi podlegać bardziej rygorystycznym regulacjom.

    Niezależna kontrola Federalnej Służby Wywiadowczej

    Niezależna kontrola Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) musi zostać rozszerzona. Ustawa BND, która obowiązuje od początku 2017 r., jest wobec tego niezgodna z konstytucją. Rząd federalny musi do końca 2021 r. ją zmienić. Jednak nadzór internetowy prowadzony przez BND nie jest zasadniczo niezgodny z konstytucją: sąd stwierdził, że możliwe jest takie sformułowanie odpowiednich regulacji, że byłyby one zgodne z konstytucją.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x