Warzywa w Niemczech stają się towarem luksusowym: wzrost cen nawet o 60 procent

    W czasie kryzysu koronawirusowego pojawił się wysoki popyt na artykuły spożywcze u sprzedawców detalicznych, takich jak Aldi, Lidl, czy Edeka, a jednocześnie brakuje niektórych rodzajów warzyw ze względu na niższe plony. Znalazło to teraz odzwierciedlenie w cenach tych produktów.

    Mniejsze zbiory powodem wyższych cen

    Kryzys koronawirusowy poważnie uderzył w liczne sektory gospodarki. Podczas gdy wiele gałęzi przemysłu z obawą patrzy w przyszłość i boryka się z dużymi stratami, w innych obszarach odnotowuje się wzrost obrotów. Szczególnie w sektorze handlu detalicznego żywnością kryzys wywarł znaczący wpływ na podaż i popyt, a tym samym na kształtowanie się cen. Przede wszystkim na początku kryzysu, wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu, wiele supermarketów odnotowało wzrost przychodów, a półki zaczęły świecić pustkami. Sieci handlowe potwierdzają wprawdzie, że nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o zaopatrzenie sklepów. Problemem natomiast jest to, że utrudnione warunki wjazdu do Niemiec i Europy dla pracowników sezonowych pomagających przy zbiorach sprawiają, że tegoroczne zbiory są mniejsze. W wyniku tego niektóre gatunki owoców i warzyw znacznie podrożały.

    Wzrost cen warzyw sezonowych w Niemczech

    Sytuacja w supermarketach stopniowo się ustabilizowała i klienci nie szturmują już sklepów, jak miało to miejsce jeszcze kilka tygodni temu. Dzięki temu nie brakuje już pewnych towarów, które klienci masowo wykupywali w pierwszej fazie epidemii. W zamian za to konsumentów czeka niemiła niespodzianka, gdy przyjrzą się cenom wybranych produktów na sklepowych półkach. Problem ten jest szczególnie widoczny w przypadku niektórych warzyw. Dane Agrarmarkt Informationsgesellschaft (AMI) z kwietnia tego roku wskazują na wzrost cen pewnych gatunków warzyw nawet o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Dotyczy to w szczególności ceny brokułów, w przypadku których odnotowano wzrost o 62 procent względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szparagów – wzrost ceny o 38 procent, papryki – o 46 procent, i sałaty, która podrożała o 33 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Podwyżki cen są spowodowane głównie brakiem pracowników sezonowych w wielu krajach europejskich.

    Ceny niektórych towarów wzrosły już przed kryzysem

    Inne towary, takie jak owoce cytrusowe, białe winogrona czy mięso, także są droższe niż w zeszłym roku. Jednakże wzrost cen tych produktów nastąpił już przed kryzysem, na co wpływ miały szczególne zdarzenia, takie jak monsun, który odbił się negatywnie na zbiorach winogron w Indiach. Niektóre owoce i warzywa nawet potaniały w czasie kryzysu. Na przykład mango kosztuje teraz o 30 procent mniej. Wynika to głównie z faktu zaprzestania ich nabywania przez firmy cateringowe.

    Składniki potrzebne do wypieku chleba stały się towarem deficytowym

    Podczas gdy na początku kryzysu konsumenci nabywali głównie duże ilości makaronu i papieru toaletowego, teraz przyszedł czas na wzmożone zakupy składników do wypieku chleba. Zwłaszcza mąka i świeże drożdże stały się towarem trudnym do zdobycia. Jest to spowodowane tym, że gdy wprowadzono w Niemczech ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, zapanowała prawdziwa moda na samodzielny wypiek chleba.

    Źródło: chip.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    24 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    24 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Darek

    Co za totalna bzdura wyssana z palca pracuje tu i często chodzę na zakupy i nie zauważyłem nigdzie wzrostu cen

    Hanns

    To jest prawda wszystko zdrożało przestańcie kłamać

    Grazyna

    Może nie kupujesz warzyw. Ja też tutaj mieszkam i ostatnio kupiłam kalafior za 4 Euro, a ogórek zielony za 2 Euro.
    Te warzywa kosztowały połowę tej kwoty.

    Roger

    Grażyna, również mieszkam w Niemczech i o cenie ogórka 2€, po pierwsze nie widziałem a po drugie nie słyszałem, skąd Masz takie ceny?
    Czyżby ogórek był z McDonald?

    Iwona

    Też tu mieszam za ogórek zapłaciłam 49 cent, kalafior 3,5. Bez siania dupokryzmu Grażyna.

    Mirek

    Lidl dziś ogórek 0, 69cent

    Anna

    Ja tam zauważyłam i to spory. Sałata ma taką cenę, jakby był środek zimy, rzodkiewka podobnie, również owoce są bardzo drogie i nawet pieczywo zdrożało, podobnie jak mięso i wyroby wędliniarskie. Tylko paliwo tanieje.

    Lubeck

    Wystarczy porównać ceny rok do roku. O tej porze w tamtym roku pęczek szczypioru kosztował w aldim gora 45 centów dzisiaj 69 , cukina prawie 3 euro kosztuje. Oczywiście to tylko parę centów więcej ale procentowo 50 % droższe są.

    Mirek

    Dokładnie tak samo jak kolega wyżej , żadnych podwyżek cen nie zaobserwowałem. Artykuł ma wywoływać panikę nie uzasadnioną czy co chcecie tym osiągnąć ?

    Robert

    Przecież to jest po to napisane żeby ceny wzrosły u nas dla mnie to jest po prostu logiczne

    Tamara

    Co za bzdury tu piszą. Jedynym drogim warzywem sezonowym jest szparag za którego płaci się od 4,50 do 6 € za pęczek.

    Ewa

    Papryka jes na prawdę droższa tylko tyle zauważyłam

    Grazyna

    Niestety nie ma już takich cen. Podaj mi gdzie mogę szparagi za taką cenę kupić teraz w kwietniu?!

    Joanna

    9.99 taka cene dzis widzialam za peczek szparagow.. Teraz nie ma az takiego wzrostu cen poniewaz zaczyna sie sezon i ludzie posiadaja ogrogki… Odczujemy po lieszeni jesienia zima….

    kazi

    Totalne bzdury siejecie panikę.nic nie drożeje niczego nie brakuje w de

    Grazyna

    Niestety drożeje, też tutaj mieszkam i widzę wzrost cen.

    Lubeck

    Nie brakuje to prawda jeśli były braki to krotko nie kupilo się po południu ale z rana bez broblemu. Dziś jest wszystko. Ale ceny są droższe o spokojnie 50 % na warzywach.

    czelitka

    Popieram, totalna bzdura. Warzywa towarem luksusowym do przesady. Były problemy z mąka i drożdżami ponieważ ludzie na początku wpadli w panikę i zaczęli robić zapasy. Teraz powoli wraca wszystko do normy bynajmniej w okolicach Aurich. Zacznijcie lepiej interesować się co dzieje się w Polsce a nie piszecie głupoty o zachodnim sąsiedzie. Żyje tu od kilku ładnych lat i jak czytam te wypociny wasze to czasem się zastanawiam czy nie macie innego zajęcia, a może warto zmienić informatorów. Pozdrawiam

    Grazyna

    Oczywiście., że drożeje! Szkoda, że nie mogę załączyć zdjęć tutaj bo ostatnio byłam w szoku gdy ogórki zielone były po 2 Euro I kalafior po 4 Euro.

    Kika

    Papryka 4,99 za kg w lidlu. To zima kosztowała 2,49 a na ofercie i 1,49 czasami

    Anna

    W Saarlandzie wogule nie brakowało mąki ani drożdży, ale czy to ważne? Mąki kupuję ze dwa kilo w roku, a drożdże to towar całkiem niepotrzebny, ale warzywa to podstawa normalnej, codziennej diety i te galopujące ceny są mocno dotkliwe dla domowego budżetu.

    Monika

    Naprawdę mąkę , papier można kupić .Warzywa też nie są takie drogie . Kto pisał to nie wiem .

    Scholcia

    Takie same ceny są co w Polsce 😀

    Izabela

    Bzdury. Ceny takie same jak w zimie.I wszystko jest. Papryka jest drozsza ale zdrożała juz w zimie. za to ogórek 39 centów.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    24
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x