Wyższe płace minimalne w budownictwie oraz inne zmiany, które od 1 kwietnia wejdą w Niemczech w życie!

    Już od jutra wejdzie w życie w Niemczech szereg nowych ustaw. Jakich zmian można się spodziewać? Droższe będą bilety lotnicze, pary nie będące w związku małżeńskim będą mogły adoptować pasierba, a w życie wejdą przepisy dotyczące „hamulca ceny wynajmu”.

    W poniższym artykule znajdziecie przegląd najważniejszych nowych regulacji prawnych w Niemczech!

    „Mietpreisbremse”, czyli hamulec cen wynajmu mieszkań

    1 kwietnia wejdzie w Niemczech w życie tzw. „Mietpreisbremse“, czyli hamulec cen wynajmu mieszkań. W przypadku zmiany najemcy, wynajmujący może żądać maksymalnie dziesięć procent więcej niż wynosi standardowy czynsz lokalny. Po raz pierwszy najemcy mogą też odzyskać nadwyżkę czynszu – nawet za dwa i pół roku!

    Adopcja pasierbów bez małżeństwa

    Do tej pory można było adoptować pasierba tylko w sytuacji, jeśli jego ojciec lub matka byli w związku małżeńskim z partnerem. Teraz od kwietnia wymóg małżeństwa zostaje zniesiony. Trzeba tylko spełnić warunek, że żyje się razem, podobnie jak małżeństwo, przez co najmniej cztery lata lub ma się wspólne dziecko w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli natomiast jeden z partnerów nadal ma żonę lub męża, wtedy adopcja pasierba możliwa jest tylko w szczególnych przypadkach.

    Jak wynika z danych rządowych, w roku 2017 w Niemczech wśród małżeństw miało miejsce 2.400 adopcji. Szacunkowo zakłada się, że dzięki zniesieniu obowiązku bycia małżeństwem, liczba ta wzrośnie o około 250 rocznie.

    Wyższy podatek na bilety lotnicze

    Już jutro wejdą w życie przepisy, które sprawią, że latanie będzie coraz mniej atrakcyjną formą podróżowania. A wszystko przez to, że samoloty działają bardzo niekorzystnie na klimat. W związku z tym w Niemczech zostanie podniesiony podatek na bilety lotnicze. W przypadku lotów wewnątrzkrajowych i lotów wewnątrz UE, stawka podatkowa wzrośnie z 7,50 euro do 13,03 euro za sprzedany bilet. Jeśli chodzi o loty dłuższe do 6.000 km stawka wzrośnie z 23,43 euro do 33,01 euro, a w przypadku lotów długodystansowych z 42,18 euro do 59,43 euro. Otwarta pozostaje jeszcze kwestia, w jakim zakresie te podwyżki dotkną pasażerów.

    Wyższe płace minimalne w budownictwie

    Centralne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Budowlanego i Główne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Budowlanego ustaliły z IG BAU pewne wytyczne dotyczące podwyższenia limitów dolnych wynagrodzeń dla branży. W związku z tym płaca minimalna dla pracowników pomocniczych wzrośnie o 35 centów do 12,55 euro za godzinę. Płaca minimalna dla wykwalifikowanych pracowników w zachodnich Niemczech wzrośnie o 20 centów do 15,40 euro, w Berlinie do 15,25 euro. W landach na terenie Niemiec wschodnich nie ma takiej płacy minimalnej dla pracowników budowlanych. Według związku zawodowego IG BAU około co piąty pracownik budowlany otrzymuje wynagrodzenie minimalne. W firmach związanych układami zbiorowymi pracy, sytuacja pracowników jest lepsza.

    Ochrona najemców w związku z koronawirusem

    Pandemia koronawirusa sprawiła, że tak surowe dotychczas niemieckie prawo najmu wprowadza teraz pewne wyjątki: Nie można wypowiedzieć umowy najemcy, nawet jeśli zalega z opłatami za czynsz! Dotyczy to tylko długów z okresu od 1. kwietnia do 30. czerwca 2020, o ile długi te faktycznie są skutkiem pandemii Covid-19.

    Spłata pożyczki może zostać zawieszona

    Wiele osób w Niemczech musi spłacać różnego rodzaju pożyczki. Tym, którzy stracili dochód w związku z kryzysem spowodowanym koronawirusem i nie są w stanie już dłużej spłacać kredytu, pomogą nowe przepisy dotyczące odroczenia. Oznacza to, że wszystkie umowy pożyczek konsumenckich zawarte przed 15 marca 2020 roku można zawiesić na maksymalnie trzy miesiące. Obejmuje to spłatę należności i odsetki należne między 1 kwietnia 2020 r. a 30 czerwca 2020 roku. Jednak właściciel musi udowodnić, że to właśnie przez pandemię koronawirusa utracił dochody i w przypadku dalszej spłaty pożyczki doprowadziłoby to do kłopotów z utrzymaniem się.

    Płatności za prąd, gaz, wodę i telefon można zawiesić

    Nawet jeśli ktoś nie jest w stanie płacić należnych rachunków za prąd, gaz, wodę, telefon i internet z powodu utraty dochodów spowodowanej pandemią koronawirusa, to nie powinien być odcięty od podstawowych usług. Rząd federalny opracował odpowiedni pakiet pomocy dla konsumentów. Jeśli nie macie pieniędzy na wywiązanie się z wymienionych zobowiązań, macie możliwość czasowego zawieszenia płatności do 30 czerwca 2020 roku – przysługuje Wam prawo do odmowy wykonania świadczenia na czas określony, jak wyjaśnia Centrum Porad Konsumenckich w Nadrenii Północnej-Westfalii.

    Źródło: www.zeit.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x