Miejsca parkingowe dla kobiet – czy to dyskryminacja?

    Pewien mężczyzna z Eichstätt (Górna Bawaria) czuje się dyskryminowany przez parkingi dla kobiet. Postanowił się nawet zgłosić z tą sprawą do Sądu Administracyjnego w Monachium. Przedstawiciele miasta są skonsternowani.

    Czy miasto dyskryminuje mężczyzn? A może kobiety?

    Jeśli miasto ma specjalne miejsca parkingowe dla kobiet to dyskryminuje tym samym mężczyzn? A może kobiety? Tym zagadnieniem zajął się niedawno Sąd Administracyjny w Monachium. Chodziło o parking miejski w Eichstätt w Górnej Bawarii. Po tym jak w roku 2016 doszło tam do gwałtu, miasto postanowiło zorganizować miejsca specjalnie dla kobiet: dobrze oświetlone, nie na uboczu. To stało się właśnie powodem pozwu.

    Dominik B. Bayer z Nadrenii, rocznik 1992, odwiedził Eichstätt i poczuł się dyskryminowany widząc miejsca parkingowe specjalnie dla kobiet. Dlatego poszedł z tym do sądu. On sam nie chciał się wypowiadać na ten temat – dopiero po rozprawie. Według informacji z sądu, jego zdaniem naruszona została ustawa o równym traktowaniu. Mężczyzna twierdzi, że takie parkingi dyskryminują nie tylko mężczyzn, ale też kobiety, ponieważ sugerują, że kobiety nie mogą tyle chodzić i wymagają opieki.

    Względy bezpieczeństwa powodem stworzenia miejsc parkingowych dla kobiet

    „Jest to statystycznie udowodnione, że kobiety częściej padają ofiarami brutalnych zbrodni niż mężczyźni” – mówi Hans Bittl, kierownik wydziału prawnego miasta. Jest on nieco zdziwiony i oburzony pozwem: „Chodzi przecież jedynie o względy bezpieczeństwa”.

    W bezpośredniej okolicy znajduje się dom opieki dla starszych osób i wiele kobiet zaczyna tam pracę zmianową – późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy jest ciemno. Bittl podkreśla, że znaki na parkingu są po prostu „znakami informacyjnymi”. Jeśli zaparkuje tam mężczyzna, nie można go za to pociągnąć do konsekwencji. Mimo to oznakowanie najwyraźniej tak bardzo przeszkadzało mężczyźnie, że pozwał miasto. W przeciwieństwie do znaków, które wskazują na miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, znaki dotyczące miejsc dla kobiet, czy dla rodziców z dzieckiem, nie są przewidziane w kodeksie drogowym. Według ADAC pojawia się zatem pytanie, na ile takie znaki na publicznych parkingach są skuteczne z punktu widzenia prawa?

    Jak wynika z szacowań rzecznika ADAC, jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek, gdzie sąd zajmuje się kwestią miejsc dla kobiet na publicznych parkingach. Na prywatnych parkingach supermarketów i w parkingach wielopoziomowych, specjalna infrastruktura dla kobiet jest powszechną praktyką, regulowaną prawem prywatnym określającym warunki użytkowania. Jednak jak się okazuje, nawet takie miejsca parkingowe dla kobiet stały się już przypadkiem dla sądownictwa. Taką informację podał prawnik Geedo Paprotta z Neumarkt w Górnym Palatynacie w swojej kolumnie prawnej dla „Mittelbayerische Zeitung”.

    „Dyskryminacja mężczyzn“ uzasadniona

    W roku 2013 sąd rejonowy w Landshut skazał mężczyznę wyrokiem w zawieszeniu i na karę 5.000 euro. Pobił on starszego pana, ponieważ ten zaparkował swój samochód na miejscu dla kobiet.

    Z kolei w Nadrenii-Palatynacie pielęgniarz zaskarżył swojego pracodawcę, ponieważ uważał on, że stworzenie miejsc parkingowych dla kobiet na terenie firmy jest „dyskryminacją mężczyzn”. Krajowy Sąd Pracy oddalił to powództwo. Kobiety częściej padają ofiarami napadów, dlatego „dyskryminacja mężczyzn” jest w tym wypadku uzasadniona.

    Geedo Paprotta podkreśla: „Nie żartuję sobie w mojej kolumnie z miejsc parkingowych dla kobiet, tylko z ludzi, którzy sobie z nich żartują. Kobiety są w naszym społeczeństwie bardzo dyskryminowane. Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oznaczałoby, że nic się z tą dyskryminacją nie robi. A żyjemy w świecie, w którym kobiety nie są dobrze traktowane”.

    Zdaniem prawnika, kobiety częściej niż mężczyźni padają ofiarami przemocy i potrzebują w związku z tym dodatkowej ochrony. „To właśnie dyktuje przyzwoitość. Ale nie dlatego, że kobiety są słabe, tylko, że są zagrożone głupotą tego świata – a jest to bardzo męska głupota”.

    Źródło: n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x