Rakotwórcze frytki – Unia Europejska wreszcie zaczyna działać!

    O akrylamidzie mówi się już od 15 lat. Doświadczenia na zwierzętach wskazują bowiem na jego rakotwórcze działanie. Unia Europejska wprowadza teraz nowe przepisy, aby usunąć ten środek z artykułów spożywczych. Np. frytki będą niedługo namaczane.

    Akrylamid znajduje się w wielu produktach

    Kawa, ciastka, chleb chrupki, frytki, chipsy i flipsy: akrylamid, czyli bardzo kontrowersyjna substancja znajduje się w małych ilościach w produktach opiekanych, pieczonych i smażonych w tłuszczu – czyli właściwie na talerzach prawie wszystkich Europejczyków.

    W związku  z tym, że istnieje ryzyko, że ta substancja wywołuje raka, UE chce ją wycofać. Niedawno gremium eksperckie w Brukseli ustaliło nowe zasady unijne dla piekarni, bud z frytkami i restauracji.

    Konsumeryści są zadowoleni, jednak branża gastronomiczna obawia się problemów związanych z biurokracją. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze pytania i odpowiedzi w tym temacie:

    Jak bardzo niebezpieczny jest akrylamid?

    Debata na temat ryzyka związanego z występowaniem akrylamidu we frytkach, chipsach itp. trwa już od roku 2002, kiedy szwedzcy naukowcy wykryli tę substancję w żywności.

    Powstaje ona w wysokich temperaturach z naturalnych składników, z asparginu i cukru, w takich produktach jak ziemniaki albo mąka przy opiekaniu, pieczeniu i smażeniu na tłuszczu (podczas poddawania półproduktu metodom obróbki termicznej), ale nie podczas gotowania. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (niem. Das Bundesinstitut für Risikobewertung) sprawia sprawę jasno: „doświadczenia na zwierzętach jednoznacznie pokazały, że akrylamid ma działanie rakotwórcze”. Jest traktowany jako zmutowana substancja oddziałująca negatywnie na człowieka.

    Akrylamid w produktach spożywczych podnosi ryzyko raka – oświadczył Europejski Nadzór nad Produktami Spożywczymi, w skrócie EFSA.

    Czego chce Komisja Unii Europejskiej?

    W 7-stronicowym zbiorze reguł i w 21-stronicowym załączniku, Komisja w Brukseli przygotowała dokładne wytyczne dla producentów artykułów żywnościowych, dotyczące przetwarzania np. ziemniaków czy mąki.

    Istnieją bowiem pewne sposoby, aby ograniczyć powstawanie akrylamidu: mniej cukru w półprodukcie, mniejsza temperatura, mniej przypiekania.

    Komisja Unii Europejskiej dąży do tego, aby ziemniaki były przetwarzane z małą ilością skrobii oraz żeby za pomocą namaczania lub blanszowania wyeliminować skrobię przed smażeniem w tłuszczu. Ponadto chodzi też o pieczenie w możliwie niskich temperaturach i o to, aby chleb był tylko na tyle przypieczony, na ile jest to konieczne.

    W przypadku produktów do samodzielnego pieczenia, użytkownicy mają otrzymać szczegółową instrukcję, tak, aby w domu również uniknąć niebezpieczeństwa. Tzw. „tabele przypieczenia” mają stanowić wytyczne w tej kwestii.

    Jakie obawy ma branża gastronomiczna?

    Związek Niemieckich Hoteli i Restauracji, w skrócie DEHOGA, krytykuje nie tyle wskazówki dotyczące obróbki artykułów spożywczych, co obowiązki dokumentacyjne, które także zawarte są w wytycznych.

    Zakłady muszą pobierać próbki i poddawać je analizie. DEHOGA nazywa to „nowym symbolem pokazania nadmiernej władzy unijnej”.

    Czego chcą konsumeryści?

    Europejski Związek Konsumentów, w skrócie BEUC uważa, że brakuje prawnie obowiązującej górnej granicy akrylamidu, jednak chwali rozporządzenie jako pierwszy krok w kierunku eliminacji tej substancji.

    Rzeczywiście te same produkty spożywcze mają różne wartości akrylamidu. „Jeśli niektórzy producenci są w stanie obniżyć wartości akrylamidu to inni też mogą to zrobić. Nikt nie chce zabraniać żadnych potraw”, uważa Dyrektorka BEUC Monique Goyens.

    Kiedy wchodzą nowe zasady?

    Aktualnie mamy do czynienia z trzymiesięcznym okresem przejściowym, w trakcie którego kraje członkowskie UE mogą zgłosić sprzeciw do Parlamentu Europejskiego. Potem Komisja Unii Europejskiej musi jeszcze formalnie podpisać swój projekt i go opublikować. Na wiosnę 2019 nowe zasady mają wejść w życie.

    Czy frytki będą droższe?

    Póki co nie ma o tym mowy. Zdaniem rzecznika  DEHOGA Christophera Lück „kwestia wydatków związanych ze zmianami nie musi oznaczać podwyżki cen”.

    Źródło: Verbraucherzentrale

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x