Niemcy: czy trzeba wypowiedzieć umowę o pracę przed przejściem na emeryturę? Warto dokładnie przyjrzeć się swojej umowie o pracę

    Po wielu latach ciężkiej pracy większość osób w Niemczech przechodzi na emeryturę. Jednak zanim to nastąpi, trzeba zająć się kilkoma kwestiami. Należy pamiętać o tym, że wiek emerytalny różni się w zależności od daty urodzenia. Przyszli emeryci muszą również zastanowić się, ile pieniędzy będą faktycznie potrzebować na starość. Jednym z tematów, o którym wiele osób zapomina, gdy zbliża się moment przejścia na emeryturę, jest zakończenie stosunku pracy. Podstawowe pytanie brzmi: czy trzeba złożyć wypowiedzenie, gdy chce się przejść na emeryturę?

    Czy w Niemczech trzeba złożyć wypowiedzenie przed przejściem na emeryturę? Przyjrzyjcie się dokładnie swojej umowie o pracę

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, czy konieczne jest złożenie wypowiedzenia przed otrzymaniem pierwszego świadczenia emerytalnego, zależy od kilku czynników. Jednak najważniejszą wskazówką jest to, że jeśli stosunek pracy kończy się automatycznie z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, będzie to wyraźnie określone w umowie o pracę – donosi portal wa.de.

    Przyjrzyjcie się więc dokładnie swojej umowie o pracę. Jeśli stwierdza ona jednoznacznie, że stosunek pracy wygasa z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, możecie odetchnąć z ulgą. Nie musicie bowiem podejmować żadnych działań. Nie jest konieczne składanie wypowiedzenia, a umowa o pracę rozwiąże się automatycznie jak tylko osiągniecie wiek, który zgodnie z ustawą uprawnia Was do przejścia na emeryturę bez potrąceń.

    Jeśli w Waszej umowie nie ma takiej klauzuli, nie powinniście zakładać, że stosunek pracy tak po prostu wygaśnie z chwilą osiągnięcia przez Was określonego wieku. Według stowarzyszenia Sozialverband Deutschland, w takiej sytuacji konieczne jest złożenie wypowiedzenia, zanim będziecie mogli rozpocząć życie emerytki lub emeryta w Niemczech. W tym przypadku istotne jest również przestrzeganie okresu wypowiedzenia.

    Czy w Niemczech trzeba złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, gdy zamierza się przejść na emeryturę? W wielu przypadkach tak

    Niezależnie od tego, co przewiduje umowa o pracę, istnieją przypadki, w których tak czy inaczej należy poinformować pracodawcę i złożyć wypowiedzenie. Opcja, którą rozważa wiele osób: wcześniejsza emerytura. Jeśli chcecie przejść na emeryturę przed osiągnięciem zwykłego wieku emerytalnego, musicie sami podjąć działania i złożyć wypowiedzenie. Umowa o pracę może bowiem uwzględniać jedynie wariant związany z osiągnięciem zwykłego wieku emerytalnego i nie będą w niej brane pod uwagę żadne inne scenariusze, takie jak np. wcześniejsza emerytura.

    Także jeśli nie jesteście już w stanie pracować ze względów zdrowotnych i wkrótce zaczniecie pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy, może być konieczne złożenie wypowiedzenia. Jednakże również w tym przypadku zależy to od dokładnych okoliczności. Jeśli jest to renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, wówczas stosunek pracy będzie kontynuowany. Umowa musi jedynie zostać dostosowana do zmniejszonej liczby godzin pracy.

    Wypowiedzenie umowy przed przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy? To zależy od rodzaju świadczenia

    W przypadku renty z tytułu pełnej niezdolności do pracy, istnieje kilka scenariuszy. Jeśli świadczenie zostało przyznane na czas nieokreślony, warto ponownie przyjrzeć się umowie o pracę. Często przewiduje ona, że stosunek pracy wygasa automatycznie z chwilą przyznania takiego świadczenia. Jeśli nie znajdziecie takiego zapisu w umowie, powinniście złożyć wypowiedzenie.

    Jeżeli renta z tytułu pełnej niezdolności do pracy jest przyznana na określony czas, zazwyczaj nie jest konieczne złożenie wypowiedzenia. Wynika to z faktu, że w takim przypadku stosunek pracy zazwyczaj nie ulega rozwiązaniu, lecz zawieszeniu. Jeśli jednak nie ma co do tego pewności, warto zasięgnąć informacji w dziale kadr.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x