Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech? 4 triki, które Wam w tym pomogą

    Dostaliście lepszą ofertę pracy. Już ją podpisaliście. Na przeszkodzie stoi jeszcze tylko okres wypowiedzenia. Jak szybciej rozstać się z dotychczasowym pracodawcą – i czy w ogóle da się skrócić przewidziany w umowie okres wypowiedzenia? Ależ tak, w Niemczech jest to możliwe! Pracownicy mają cztery możliwości wcześniejszego zakończenia stosunku pracy. Z tego artykułu dowiecie się co to za sposoby i jak z nich skorzystać, aby szybciej rozwiązać umowę o pracę…

    Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują w Niemczech?

    Zasadniczo pracownicy mają prawo do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę w dowolnym momencie i nie muszą podawać przyczyny. Podstawowy okres wypowiedzenia wynosi wówczas cztery tygodnie do 15. lub do końca miesiąca (§ 622 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego [BGB]), chyba że w umowie lub układzie zbiorowym uzgodniono dłuższy okres wypowiedzenia. Podczas okresu próbnego natomiast obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

    Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech? Są 4 sposoby

    Kiedy wymarzona praca kusi, wielu pracowników chce się szybciej rozstać z dotychczasową firmą. Problemem jest jednak obowiązujący okres wypowiedzenia. Czy są jakieś inne możliwości, jeżeli obecny pracodawca odmawia skrócenia tego okresu? Tak, poniżej przedstawiamy cztery triki, dzięki którym uda Wam się szybciej odejść z pracy…

    Umowa o pracę

    Najpierw zajrzyjcie do swojej umowy o pracę (ewentualnie do układu zbiorowego i porozumienia zakładowego): jaki okres wypowiedzenia jest tam przewidziany? Powinniście też sprawdzić, czy umowa zawiera jakieś niedozwolone klauzule. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że pracodawca popełnił błąd, który będzie działał na Waszą korzyść. W razie wątpliwości możecie również skorzystać z porady prawnika specjalizującego się w prawie pracy. Być może będzie on w stanie jeszcze lepiej sprawdzić umowę pod kątem jej mocy obowiązującej.

    Umowa rozwiązująca stosunek prawny (Aufhebungsvertrag)

    Drugim krokiem jest próba dojścia do porozumienia z pracodawcą. Niektórzy przełożeni są wyrozumiali i nie są zainteresowani dalszym zatrudnianiem i opłacaniem pracownika, któremu brakuje motywacji. W takim przypadku mogą Was zwolnić z obowiązku świadczenia pracy i nie wypłacać Wam już wynagrodzenia lub podpisać z Wami umowę rozwiązującą stosunek prawny (Aufhebungsvertrag). Obie strony muszą się na nią zgodzić. Zaletą jest jednak to, że można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym. Bez żadnego okresu wypowiedzenia.

    Pozostały urlop

    Policzcie, ile dni urlopu Wam pozostało. Możecie je wykorzystać aż do ostatniego dnia pracy. To rozwiązanie także pozwoli Wam szybciej rozstać się z firmą. Pracodawca może jednak odrzucić wniosek o urlop, na przykład dlatego, że w tym samym czasie wzięło urlop wielu innych współpracowników lub ze względu na braki kadrowe wynikające z licznych zwolnień lekarskich. W takim przypadku szef musi Wam przynajmniej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu.

    Rozwiązanie umowy przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia

    Nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy w Niemczech mogą złożyć wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nadzwyczajne rozwiązanie umowy przez pracowników obwarowane jest jednak surowymi wymogami i jest dopuszczalne tylko z „ważnych przyczyn”, które sprawiają, że dalsza współpraca jest niemożliwa. Oto przykłady:

    • brak wypłaty wynagrodzenia
    • naruszenie obowiązku opieki
    • poważna zniewaga lub pobicie
    • molestowanie seksualne
    • lekceważenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
    • narażanie zdrowia pracownika
    • nakłanianie do popełnienia przestępstwa (przekupstwo, oszustwo)
    • wielokrotne odrzucanie wniosków o urlop

    W większości przypadków są to jednak decyzje o charakterze indywidualnym, które muszą być wyjaśniane w sądzie. To również wymaga czasu. Ponadto, rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym przez pracowników musi być poprzedzone upomnieniem. Na przykład w przypadku opóźnień w płatnościach. Dlatego zalecamy, aby zawsze PRZED rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zasięgnąć porady prawnej.

    A może załatwić sobie zwolnienie lekarskie?

    Całkiem sporo pracowników wpada na pomysł wzięcia zwolnienia lekarskiego w celu wcześniejszego rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy. To bardzo kiepski pomysł! Jeśli zostaniecie przyłapani na pracy dla innej firmy w okresie wypowiedzenia, ryzykujecie poważne kary umowne.

    Po pierwsze jest to oszustwo w zakresie czasu pracy, a po drugie jest to niedozwolona praca dodatkowa lub nawet działalność konkurencyjna. Poprzedni pracodawca może nie tylko uzyskać nakaz sądowy o zaniechanie (o którym dowie się wówczas również nowy szef), ale ponadto może rozwiązać z Wami stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

    I nie myślcie, że będzie to z korzyścią dla Was. Poważne oszustwo może zostać wpisane do świadectwa pracy, co będzie bardzo niekorzystnie wyglądać, gdy będziecie w przyszłości ubiegać się o pracę. Na domiar złego, stracicie w oczach Waszego nowego pracodawcy. Kto wie, czy w przyszłości nie będziecie chcieli zastosować wobec niego tego samego oszustwa! Nie mówiąc już o ewentualnych roszczeniach o odszkodowanie ze strony poprzedniego pracodawcy. Dlatego lepiej odpuścić sobie uciekanie się do takich sposobów!

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x