500 osób wzięło udział w nabożeństwie żałobnym za 16-latka zastrzelonego przez policję w Dortmundzie

    Około 500 osób upamiętniło w piątek na nabożeństwie żałobnym w meczecie w Dortmundzie 16-letniego uchodźcę Mouhameda D., który został zastrzelony przez policjanta.

    Dortmund jest „głęboko zasmucony”, powiedział burmistrz Thomas Westphal (SPD) na dziedzińcu meczetu Abu Bakr.

    Burmistrz, którego słychać było, że jest roztrzęsiony, przypomniał wszystkim o poczuciu wspólnoty w mieście: „Musimy teraz stać razem”, nawet jeśli po poniedziałkowym incydencie „niektórzy stracili zaufanie”. Jednocześnie włodarz miasta przypomniał o „trudnej sytuacji”, w jakiej znalazł się zabity młody człowiek. Cała jego rodzina została już zabita, kiedy uciekł z Senegalu, a teraz chłopiec również sam stracił życie.

    „Nasz ból jest wielki, bo zabito osobę spośród nas” – powiedział przy trumnie z nieboszczykiem przewodniczący Rady Gmin Muzułmańskich w Dortmundzie Ahmad Aweimer. Jednocześnie przestrzegł przed „obwinianiem” policji. Fakty, które doprowadziły do śmierci 16-latka, muszą zostać „całkowicie wyjaśnione”.

    Iman domaga się „sprawiedliwej kary” dla sprawców”

    W zeszły poniedziałek policjant sześciokrotnie postrzelił 16-letniego Senegalczyka z pistoletu maszynowego przed ośrodkiem pomocy dla młodzieży w Dortmundzie. Młody człowiek, który nie mówił po niemiecku i podobno miał problemy psychiczne, był uzbrojony w nóż i według doniesień mediów początkowo groził, że zrobi sobie krzywdę.

    Wtedy sytuacja eskalowała, a później pięć strzałów trafiło 16-latka w brzuch, twarz, przedramię i bark. Zmarł w szpitalu. Policja była na miejscu w sile jedenastu funkcjonariuszy, dokładny przebieg fatalnej akcji jest przedmiotem śledztwa.

    Imam Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Afrykańskiej z Dortmundu, Abduramane Djaló, odmówił modlitwę za zmarłego po arabsku. Zaapelował do osób odpowiedzialnych w polityce, by „zrobiły wszystko, by prawda wyszła na jaw, a sprawiedliwości stało się zadość”. Winni muszą być „sprawiedliwie ukarani”.

    Reprezentujący sąsiednie wspólnoty chrześcijańskie pastor Friedrich Stiller, kierownik Wydziału Odpowiedzialności Społecznej w protestanckim okręgu kościelnym w Dortmundzie, oraz Ansgar Schocke, pastor katolickiej parafii Heilige Dreikönige, zabrali głos. Pastor Stiller mówił o „godzinie niespokojnych emocji”. Dialog między religiami i kulturami jest obecnie „bardziej potrzebny niż wcześniej”.

    Po mszy żałobnej część uczestników przeniosła się do centrum miasta, gdzie na Friedensplatz odbyła się demonstracja przeciwko przemocy policji i rasizmowi. W asyście pojazdów policyjnych rozległo się skandowanie „Sprawiedliwość dla Mohameda”. W internecie, na przykład na Twitterze, pod hashtagiem #JusticeforMouhamed wciąż toczy się kontrowersyjna dyskusja na temat śmiertelnej strzelaniny. Podczas gdy niektórzy użytkownicy widzą skandaliczny przypadek przemocy ze strony policji, inni zwracają uwagę, że młody człowiek był uzbrojony w nóż, a życie policjantów zawsze musi być chronione.

    Planowane są kolejne marsze protestacyjne

    W całych Niemczech planowane są dalsze wydarzenia upamiętniające, a także marsze protestacyjne, jak np. w najbliższą niedzielę na Jungfernstieg w Hamburgu.

    Do „całkowitego wyjaśnienia” wezwała w piątek także Centralna Rada Muzułmanów w Niemczech. „Oczekujemy pełnego wyjaśnienia dla dobra sprawiedliwości i pokoju w mieście” – zażądał przewodniczący Aiman Mazyek w Kolonii. „Mimo żalu, a także złości, nie wolno jednak z góry oceniać policji i wszyscy czekamy najpierw na wyniki śledztwa”.

    Według Ahmada Aweimera nie wyjaśniono jeszcze, co stanie się z ciałem 16-latka. Policja wciąż poszukuje krewnych. Jeśli nie uda się ich odnaleźć, młodzież zostanie pochowana w islamskiej części głównego cmentarza w Dortmundzie.

    źródło: zdf.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Wygląda na to, że oni wszyscy mają problemy psychiczne. Kto pozwala takim typom przebywać wśród zdrowych?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x