Niemcy: Od przyszłego tygodnia testy na koronawirusa obowiązkowe dla powracających z obszarów ryzyka

    Od tego weekendu każdy, kto wraca do Niemiec z wakacji, może zrobić bezpłatny test na obecność koronawirusa. Jak donoszą stacje testowe, wielu podróżnych chętnie korzysta z tej oferty.

    W bawarskich stacjach testowych przetestowano do tej pory łącznie już około 18.000 urlopowiczów, jak twierdzi minister zdrowia Bawarii Melanie Huml. Spośród nich od czwartku do soboty przeprowadzono 9261 testów na zajazdach przy autostradach, kolejne 587 testów zostało przeprowadzonych na dworcach głównych w Monachium i Norymberdze. Od momentu otwarcia centrum testowego na lotnisku w Monachium przeprowadzono tam 7503 testów. Dalsze testy zostały przeprowadzone na lotniskach w Norymberdze (656) i Memmingen (140).

    Coraz więcej testów na koronawirusa na niemieckich lotniskach

    W samą tylko sobotę w porcie lotniczym w Hanowerze liczba osób, które skorzystały z darmowego testu na koronawirusa wzrosła o około 30 procent w porównaniu z poprzednimi dniami.

    Liczba codziennych testów na koronawirusa na lotnisku we Frankfurcie osiągnęła już prawie 2000: „Rejestrujemy stale rosnące liczby przeprowadzanych testów”. Komercyjne centrum testowe na największym lotnisku w Niemczech zostało otwarte już pod koniec czerwca, a centrum darmowych testów jest jeszcze w budowie.

    Według Ministerstwa Spraw Społecznych w Dreźnie oferta testów na koronawirusa została dobrze przyjęta również na lotniskach w Saksonii.

    Testy na koronawirusa dla podróżnych są w Niemczech darmowe

    Testy na koronawirusa dla osób powracających do Niemiec są darmowe – nawet jeśli podróżni nie wykazują żadnych objawów. Warunkiem jest jednak, że poddadzą się testowi w ciągu 72 godzin od przybycia do Niemiec.

    Testom można się poddać na lotniskach, dworcach kolejowych i innych węzłach komunikacyjnych, w urzędach zdrowia lub gabinetach lekarskich. Oprócz tego można się poinformować dzwoniąc pod numer służby medycznej 116 117. Pokrywane są również koszty jednego powtórnego testu na osobę.

    Aby udowodnić, że jest się podróżnym powracającym do kraju, wystarczy przykładowo przedstawić kartę pokładową, bilet, rachunek hotelowy lub inny dowód pobytu za granicą.

    Aktualnie koszty testów pokrywają kasy chorych

    W zależności od wydajności ośrodków badawczych, wynik testu powinien być dostępny po około 24 do 48 godzin. Początkowo koszty testów są pokrywane przez ustawowe towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych – ale niemieckie Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już, że rząd federalny ostatecznie sfinansuje testy poprzez wyższą, uzgodnioną już dotację w wysokości miliarda euro dla towarzystw ubezpieczeniowych. Na razie rozporządzenie przewiduje 50,50 euro za koszty laboratoryjne oraz ryczałtowy zwrot kosztów dla lekarzy w wysokości 15 euro.

    Forma finansowania kosztów testów przez podatników spotkała się z krytyką. Federalny minister zdrowia Jens Spahn argumentuje jednak, że nikt nie powinien zostać pozbawiony możliwości poddania się testowi ze względów finansowych. Poza tym nieodkryte infekcje mogą wiązać się z jeszcze wyższymi kosztami. Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych zwraca uwagę na podwyższony nakład pracy, jeśli obecnie wielu powracających z podróży przychodzi do praktyk z 72-godzinnym terminem testów.

    Bardziej rygorystyczne zasady dla osób podróżujących z obszarów ryzyka

    Bardziej rygorystyczne zasady mają już zastosowanie dla osób powracających do Niemiec, które znajdują się na obszarach ryzyka o wysokim wskaźniku zakażeń. Kraje te można znaleźć na liście opublikowanej na stronie Instytutu Roberta Kocha: www.rki.de.

    W piątek na listę zostały wpisane również trzy hiszpańskie regiony Aragonia, Katalonia i Nawarra. Oprócz tego na liście znajduje się też Luksemburg.

    Każda osoba powracająca z obszaru ryzyka musi udać się bezpośrednio na kwarantannę domową na okres 14 dni i zgłosić się do organów służby zdrowia. Możliwe jest jednak również przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa, który nie może być starszy niż 48 godzin.

    Testy na koronawirusa będą w Niemczech obowiązkowe dla powracających z obszarów ryzyka

    Wkrótce test na koronawirusa będzie obowiązkowy dla osób powracających z obszarów ryzyka – w przyszłym tygodniu ma wejść w życie zarządzenie ogłoszone przez Spahna. Zarządzenie to stanowi, iż każdy, kto powróci z obszaru ryzyka, musi zostać poddany testowi na koronawirusa w ciągu 48 godzin przed powrotem lub w ciągu 72 godzin po powrocie do kraju.

    Do czasu uzyskania negatywnego wyniku należy udać się na domową kwarantannę. Wynik musi być zweryfikowany w ciągu 72 godzin w oddziale zdrowia publicznego za pomocą zaświadczenia o badaniu w języku niemieckim lub angielskim.

    źródło: www.tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x