Zwolnienie lekarskie w Niemczech: kiedy pracodawca w Niemczech może je odrzucić?

    Jesteście chorzy i macie zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy – ale Wasz szef kwestionuje zwolnienie lekarskie i chce odmówić dalszej wypłaty wynagrodzenia. Co się dzieje w takiej sytuacji na gruncie niemieckiego prawa pracy?

    Zwolnienie lekarskie: kiedy pracodawca w Niemczech może je odrzucić?

    Pełne poczekalnie, rozmowy z lekarzem i wreszcie macie zaświadczenie: idziecie na zwolnienie lekarskie. Poinformowaliście pracodawcę o tym, jak długo najprawdopodobniej będziecie nieobecni, a zwolnienia nie musicie już wysyłać sami, gdyż obecnie informację tę można uzyskać w kasie chorych. Tak naprawdę chcecie teraz po prostu położyć się do łóżka, by jak najszybciej dojść do siebie – ale Wasz szef zdaje się wątpić w to, że rzeczywiście jesteście niezdolni do pracy.

    Jeśli pracownicy uzyskali od lekarza zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, zwykle mogą czuć się bezpiecznie. Jednak szef nie musi przyjąć każdego zwolnienia lekarskiego i kontynuować wypłaty wynagrodzenia. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik wcale nie jest chory, może się zdarzyć, że nie otrzyma pensji za czas nieobecności.

    Wypłata wynagrodzenia
    Zwolnienie lekarskie – do 6 tygodniKontynuacja wypłaty wynagrodzenia, wysokość wynagrodzenia bez zmian.
    Zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld) – od siódmego tygodniaŚwiadczenie z ustawowej kasy chorych, wypłacane maksymalnie przez 78 tygodni. Zasiłek chorobowy wynosi 70 procent ostatniego wynagrodzenia objętego obowiązkowym ubezpieczeniem.
    Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy (niem. Verletztengeld)Zastępuje zasiłek chorobowy, wypłacany przez zrzeszenie zapewniające ubezpieczenie od odpowiedzialności pracodawców (niem. Berufsgenossenschaft). Z reguły jest on wyższy niż zasiłek chorobowy.

    Jeśli Wasz szef bezzasadnie odmówi Wam wypłaty wynagrodzenia w czasie choroby, otrzymacie zasiłek chorobowy – informuje prawnik dr Till Bender na stronie internetowej związku zawodowego IG Metall.

    Słowo mojego lekarza przeciwko słowu szefa?

    Jako że otrzymaliście zaświadczenie o niezdolności do pracy, oznacza to, że aktualnie nie jesteście w stanie wykonywać obowiązków zawodowych określonych w umowie. Nie tak łatwo podważyć orzeczenie lekarza – uważa prawnik dr Till Bender z IG Metall. Pracodawca ma możliwość zgłoszenia wątpliwości co do zaświadczenia lekarskiego do kasy chorych. Może ona wówczas zwrócić się do służby medycznej o sprawdzenie zwolnienia lekarskiego. Pracodawca nie jest jednak uprawniony do zlecenia lekarzowi zakładowemu kontroli wystawionego zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

    Zwolnienie lekarskie: czy ciężar dowodu spoczywa na pracowniku?

    Nie tak łatwo zakwestionować zwolnienie lekarskie, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli Wasz szef ma poważne wątpliwości, zwykle musi je uzasadnić. Udało się to np. w przypadku zwolnienia lekarskiego po złożeniu przez pracownicę wypowiedzenia umowy o pracę. Jak podaje Techniker Krankenkasse, zatrudniona bezpośrednio po złożeniu rezygnacji wzięła zwolnienie lekarskie na cały okres wypowiedzenia. Ostatecznie pracodawcy udało się wiarygodnie zakwestionować zaświadczenie o jej niezdolności do pracy. Wówczas to na pracownicy spoczął ciężar dowodu, ale nie była ona w stanie wiarygodnie wykazać swojej choroby.

    Źródło: Merkur.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x