Mutterschaftsgeld, czyli wszystko o zasiłku macierzyńskim w Niemczech w 2024 roku!

  Zasiłek macierzyński (niem. Mutterschaftsgeld), to zasiłek wypłacany kobietom w ciąży. Pracujące kobiety w ciąży mają prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez okres sześciu tygodni poprzedzających termin porodu. Regulacja ta zawarta jest w § 3 ustęp 2 ustawy o macierzyństwie (niem. Mutterschaftsgesetz – MuSchG), stanowiącym o zakazie zatrudnienia (niem. Beschäftigungsverbot) w wyżej wymienionym terminie.

  Oprócz tego w okresie 8 tygodni od dnia porodu obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudnienia (niem. zwingendes Beschäftigungsverbot), który podlega wydłużeniu o dodatkowe 4 tygodnie w przypadku przedwczesnego oraz mnogiego porodu. Również matkom dzieci niepełnosprawnych urlop macierzyński po porodzie zostaje wydłużony o 4 tygodnie. W przypadku poronienia po 12 tygodniu ciąży, kobieta objęta jest ochroną przed zwolnieniem.

  W związku z tym, że w okresie obowiązywania zakazu zatrudnienia kobiety pozbawione są możliwości zarobku, wprowadzono w Niemczech regulację dotyczącą zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez kasę chorych w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego lub za pośrednictwem Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (niem. Bundesversichernungsamt). Zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy (niem. Arbeitgeberzuschuss) zastępują w Niemczech prawie całkowicie dotychczasowe miesięczne wynagrodzenie.

  Aby móc złożyć wniosek o zasiłek macierzyński niezbędne jest zaświadczenie od lekarza lub położnej o przewidywanym terminie porodu

  Zasiłek macierzyński w Niemczech w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego

  Kobiety ubezpieczone w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego składają wniosek o zasiłek macierzyński w swojej kasie chorych. Aby wniosek miał szansę na pozytywne rozpatrzenie, zatrudniona musi posiadać prawo do zasiłku chorobowego (niem. Krankengeld) oraz musi być spełniony jeden z poniższych warunków:

  • Istnieje stosunek pracy
  • Pracodawca wypowiedział stosunek pracy podczas trwania ciąży (ważne, by wypowiedzenie było zgodne z prawem)
  • Nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po rozpoczęciu okresu ochronnego

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego w Niemczech

  Sześć tygodni przed porodem i osiem tygodni po porodzie przyszła mama otrzyma zasiłek macierzyński z kasy chorych oraz zasiłek pracowniczy. Obie płatności łącznie odpowiadają miesięcznemu wynagrodzeniu netto. Zmiana klasy podatkowej w okresie wypłacania zasiłku macierzyńskiego w zasadzie nie ma wpływu na sposób obliczania składki pracodawcy na zasiłek macierzyński (ArbG Aachen, wyrok z 12 lipca 1984 r., Az. 5 Ca 853/84).

  Zasiłek macierzyński wypłacany przez kasę chorych wynosi maksymalnie 13 euro na dzień kalendarzowy. Wobec osób zarabiających średnio więcej niż 13 euro netto dziennie, czyli więcej niż 390 euro miesięcznie, pracodawca ma obowiązek opłacenia różnicy jako składki na zasiłek macierzyński (§ 20 MuSchG). U osób zarabiających mniej niż 390 euro miesięcznie, zasiłek macierzyński z kasy chorych będzie odpowiednio niższy.

  Przykład: Pracownica zarabiała 2750 euro brutto w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed urlopem macierzyńskim. Po potrąceniach otrzymuje 1776 euro netto. Miesięczne wynagrodzenie netto za ostatnie trzy miesiące przeliczane jest na dzień kalendarzowy i wynosi 59,20 euro: (1776 euro x 3) / 90 = 59,20 euro. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica otrzymuje 59,20 euro dziennie, czyli 13 euro z ubezpieczenia zdrowotnego jako zasiłek macierzyński i 46,20 euro od pracodawcy w formie dotacji.

  Pracownicy, którzy nie są objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, otrzymują jednorazowo obniżony zasiłek macierzyński w wysokości maksymalnie 210 EUR z Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (niem. Bundesversicherungsamt) (§ 19 ust. 2 MuSchG).

  Czy zasiłek macierzyński w Niemczech jest opodatkowany?

  Zasiłek macierzyński jest zasadniczo wolny od podatku dochodowego, jednak bezpośrednio wpływa na stawki podatkowe. Na koniec roku cały dochód z danego okresu podatkowego dodawany jest do zasiłku rodzicielskiego i na podstawie tych wyliczeń ustalana jest stawka podatkowa. W bardzo wielu przypadkach podwyższa on tę stawkę, dlatego zdarza się, że trzeba później uregulować zaległości podatkowe. Wydłużenie przyjmowania zasiłku wychowawczego może w pewnym stopniu złagodzić ten efekt.

  Osoby pobierające zasiłek macierzyński nie ponoszą także opłat w ramach składek ustawowego ubezpieczenia emerytalnego oraz zdrowotnego i od utraty pracy, o ile nie posiadają innych dochodów podlegających składkom.

  Zasiłek macierzyński a zasiłek wychowawczy (niem. Elterngeld)

  Zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy rozliczane są z zasiłkiem wychowawczym (niem. Elterngeld – dowiedz się więcej tutaj!). Kobiety, które po porodzie otrzymują jedno lub oba świadczenia, muszą jednocześnie wnioskować o Elterngeld przysługujący za dany okres. Te miesiące życia dziecka są według BEEG (niem. Bundeselterngesetz – Ustawa o Świadczeniach Rodzicielskich), uważane za wykorzystane przez matkę w ramach zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeld). Można powiedzieć, że są one automatycznie traktowane tak, jakby był to okres pobierania przez matkę Elterngeld, nawet jeśli za ten czas go nie otrzymała. Jeśli np. matka otrzyma zasiłek macierzyński w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, to musi wnioskować o zasiłek wychowawczy na okres przynajmniej od pierwszego do trzeciego miesiąca życia. Ojciec miałby wtedy do dyspozycji jeszcze tylko maksymalnie 11 miesięcznych świadczeń Elterngeld.

  Za każdy poszczególny miesiąc życia dziecka, w którym przysługuje Mutterschaftsgeld, urząd porównuje wysokość otrzymanych świadczeń z wysokością przysługującego zasiłku wychowawczego. W związku z tym, że zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy w sumie stanowią prawie 100% miesięcznych zarobków netto, a Elterngeld tylko 65%, świadczenia macierzyńskie są w okresach ochronnych zazwyczaj wyższe niż kwota zasiłku wychowawczego, do którego wnioskodawca jest uprawniony. Jeśli okres ochronny w związku z macierzyństwem dobiegł końca, a dany miesiąc życia dziecka nadal trwa, urząd ds. zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeldstelle) oblicza kwotę, która ma zostać zaliczona na poczet otrzymanego zasiłku macierzyńskiego i dodatku od pracodawcy co do dnia. Za pozostałe dni miesiąca, za które nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, zasiłek wychowawczy wypłacany jest proporcjonalnie.

  Własna działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

  Kobiety pracujące na własny rachunek i ubezpieczone dobrowolnie w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego nie otrzymają w okresie ustawowej ochrony pracującej kobiety w ciąży (niem. Mutterschutzfrist) zasiłku macierzyńskiego. Wyjątek stanowią kobiety, które wybrały dodatkowy wariant „zasiłek chorobowy” (niem. Krankengeld), zapewniający również zasiłek macierzyński lub zdecydowały się na wariant z podwyższoną składką. Takowe ustalenia należy jednak zawrzeć w umowie z ubezpieczalnią przed okresem ciąży! Wiele prywatnych ubezpieczalni nie posiada w ofercie świadczeń zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. Niektóre wypłacają jednorazowy zasiłek macierzyński w wysokości 210 euro.

  W przypadku problemów finansowych istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc do urzędu socjalnego, gdzie można złożyć wniosek o udzielenie pomocy w trudnej sytuacji życiowej (niem. Antrag auf Hilfe in besonderen Lebenslage). Pomoc ta ogranicza się do pokrycia kosztów utrzymania.

  Od stycznia 2019 r. nastąpiła pozytywna zmiana dla osób samozatrudnionych z dobrowolnym ubezpieczeniem ustawowym: nie muszą one już płacić minimalnych składek na ubezpieczenie zdrowotne od zasiłków macierzyńskich i chorobowych, jeśli w tym czasie nie mają dochodów z pracy. Reguluje to ustawa o ulgach w ubezpieczeniach zdrowotnych.

  Minijob a zasiłek macierzyński

  Również matki, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński, ale są zatrudnione np. w ramach tzw. „Minijob”, podlegają okresom ochronnym zgodnie z ustawą o macierzyństwie i z reguły otrzymują dodatek od pracodawcy. Jest on potrącany z Elterngeld. W przypadku matek, ubezpieczonych przez Künstler-Sozialklasse, to właśnie KSK przejmuje rolę pracodawcy i wypłaca też dodatek, o którym wcześniej pisaliśmy, podczas okresu ochronnego. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia w ustawowej kasie chorych te matki otrzymają też zasiłek macierzyński podczas okresów ochronnych.

  Jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech?

  Dla osób, które nie znają perfekcyjnie języka niemieckiego opracowaliśmy przetłumaczony wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech, przygotowany przez Federalny Urząd Ubezpieczeń. Wniosek znajdziecie na stronie urzędu: link.

  Pierwszą część wniosku wypełnia wnioskodawczyni:

  Zasiłek macierzyński w Niemczech 1

  Zasiłek macierzyński w Niemczech 2

  Drugą część wniosku wypełnia pracodawca:

  Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 3

  Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 4

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  27 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  27 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  paaola

  Jeśli chce przejsc na urlop macierzysty wczesniej z tego tytułu iż praca jaką wykonuje nie nalezy do najlżejszych… To na jakich zasadach to sie wtedy odbywa

  aka77

  Ginekolog wpisuje ci arbeitsverbot schwangerschaft gründe, zakaz pracy, z tym papierem do pracodawcy.

  Siwy

  Moja kobieta dostala pierwsza unowe na 5msc powiedziano ze nic sie jej nic nie nalezy bo minimum to6mscy zeby dostac cos od jobcenter prawda?

  ello

  Mylę, że to nie prawda. (siwy) Moja koleżanka pracowała w niemczech 3 miesice i jej się nalezały pienidze. Mutterschafsgeld , elterngeld plus potem betreunggeld i nawet dodatek do mieszkania. Maz zarabiał przy tym około2 tys euro. Także mysle ze przy takich zarobkach dzielc na 3 osoby (dziecko) nalezy się duzo.

  Madzia

  Witam
  a czy jesli jestem na Alg I to nalezy mi sie Mutterschaftsgeld??

  nina1352

  witam jestem w 4 miesiacu ciazy i moj pracodawca nalega zebym przyniiosla zakaz pracy od lekrza ze wzgledu na to ze nie moze mi zapewnic lzejszej pracy a moja praca jest naprawde ciezka . jak to sie ma potem do wyplacania macierzynskiego czy dotsane z kasy chorych i od pracodawcy tak jakbym pracowala do konca czy potraktuja to jakbym byla na chorobowym i dostane tylko ta kwote z kasy chorych czy ktos juz miala taka sytuacje ?

  magdalenek_1152

  Witam.Mam sytuacje taka jak ty.Dostałam skierowanie od ginekologa do lekarza Medycyny Pracy.On stwierdza czy takowe jest ci potrzebne.Jesli ciezko pracujesz,to faktycznie calkowity zakaz dostaniesz.Nie ma problemu.Pracodawca wypłaca do konca okresu ochronnego.Pozniej inne zasiłki itd.Pozdrawiam

  Eliza

  Witam pracowałam na mini-job tylko nocne zmiany po tym jak dowiedziałam się ze jestem w ciąży musiałam zrezygnować z pracy. Jestem ubezpieczona w AOK u męża który prowadzi własną firmę. Czy należy mi się Mutterschaftgelt albo jakieś inne świadczenia ?

  anka

  Jeżeli jestem w 4 miesiącu ciąży, a pracodawca nie przedłużył mi umowy i tracę pracę, to należy mi się zasiłek macierzyński? Czy muszę się rejestrować wtedy jako osoba bezrobotna?

  Pinka

  Witam jestem w 7 tygodniu ciąży . Pracuje codziennie ok 2 H i mam umowę na mini Job. Czy jeśli lekarz wypisze mi zwolnienie to nie dostanę do porodu żadnych pieniędzy? Jestem na ubezpieczeniu męża

  Ania

  Hej z tego co wiem to powinnaś otrzymać normalnie swoje wynagrodzenie 🙂

  Ania

  Hallo 🙂 ja przedstwie swój przypadek : Teraz jestem w 6m-cu i też mam umowę mini- job…a więc jestem zatrudniona do !! 450€ miesięcznie…dostałam zakaz pracy od lekarza ( Beschäftigungsverbot ) na koniec 3 m-ca a od 4 m-ca jestem na zasiłku i otrzymuje co miesiąc wypłatę od pracodawcy a pracodawca dostaje zwrot z mini-job centrale ( ale to już on się tym martwi – nie ja ).Moja wypłata to średnia z ostatnich 3 m- cy przed zajściem w ciążę.Czyli jeżeli przez ostatnie 3 m- ce zarabialam 450€ to teraz też tyle samo otrzymuje …U mnie był trochę inny problem… Czytaj więcej »

  Pilne ;)

  Witam 🙂 Mam takie pytanie. Jestem w 4 miesiącu ciąży i dostałam zakaz pracy od lekarza. Pracowałam na cały etat i teraz nie wiem ile powinnam dostawać wypłaty czy cała 100% czy 57 % w ubezpieczalni mówili że normalnie pracodawca będzie płacił a na lonie dostałam tylko 300 € ani 100% ani 57% :/ orientuje się ktoś jak to wygląda?

  Kamila

  Z tego co sie orientuje to do 6 tygodni zwolnienia pracodawca placi 100,% potem krankenkasse placi ok. 60%.pozdrawiam

  Pa

  właśnie tym różni się zakaz pracy od zwykłego chorobowego. Na zakazie otrzymujesz 100% pensji netto (bodajże średnia z kilku ostatnich miesięcy)

  Monika

  Witam czy ktos wie do kturego jest wypłacane macierzynskie z kasy chorych z DAK

  Roksana

  Witam a ja mam pytanie. Widzę ze pani była przyjęta na cały etat. Czy w takim wypadku należy się elterngeld ?

  Kamila

  Witam. Jeśli umowe mam do 07.09.2017 potem bede 1 miesiac na alg1 potem zaczyna sie mutterschaftsgeld. Pytanie: jak aok wyliczy mi ten zasiłek macierzynski? ☺️z góry dziekuje za odpowiedz

  Pa

  Hej! jestem ciekawa jak wyszło z Mutterschaftsgeld? ja będę w podobnej sytuacji 4 ostatnie tygodnie Mutterschutz…

  ona

  Witam 🙂 Czy w de warto załatwić lewe zatrudnienie żeby potem mieć macierzyński? Zwolnienie w ciąży?

  Mateusz

  Witam
  Moja zona jest w ciąży i pobiera Arbeitslosgeld, jak to jest w takim przypadku z Mutterschaftsgeld?

  Beata

  Witam moze wie ktos dlaczego otrzymalam pieniadze z firmy i z ubezpieczenia przed porodem a po porodzie firma mi nic nie zaplacila a mam stala umowe o prace i zlozylam wszystkie dokumenty na zasilek macierzynski

  Katarzyna

  Cześć mam pytanie jestem na macierzyńskim do marca 2021 roku ale znowu jestem w 3 miesiącu ciąży czy muszę poinformować mojego pracodawcę o ciąży i czy mi się coś należy bardzo dziękuje z góry za informacje
  Pozdrawiam

  Katarzyna

  Super

  Aga

  Witam, Na poczatku maja tego roku (2020) po dlugim namysle i piecioletniej pracy na UoP postanowilam przeprowadzic sie do Niemiec. Pod koniec maja a dokladnie 26 rozpoczelam stosunek pracy. Umowe otrzymalam przez ” Agencje pracy” na czas okreslony – pol roku. W czerwcu okazalo sie, ze jestem w pierwszych tygodniach ciazy. Agencja oczywiscie nie przedluzyla mi umowy. Przed koncem stosunku pracy zglosilam ten fakt do Jobcenter w celu zaraejestrowania sie na bezrobotne aby kontynuowac ubezpieczenie. Niestety ze wzgledu na czas pandemii wszystko jest pozamykane przy czym jakikolwiek kontakt fizyczny w placowce jest niemozliwy. Otrzymalam z Jobcenter dokumentacje do wypelnienia na… Czytaj więcej »

  Ala

  Mam takie pytanie.. pracuje na umówię na czas nieokreślony .. dostałam zakaz pracy od ginekologa.. czy w tym okresie mogę zjechac do Polski i wymeldować się z Niemiec czy przestaną mi wtedy płacić? Chciałabym pobierać Mutterschaftsgeld (do 8tygodni po porodzie), urodzić w Polsce i już nie wracać do Niemiec. Boje się jednak, ze jak wypowiem tutaj mieszkanie i stracę zameldowanie to nie będą mi płacić, a nie chciałabym tracić dochodu

  Damian

  Witam mam takie pytanie może się ktoś orjetuje .
  Moja żona pracowała na połowę etatu pracodawcą wymeldował moja żonę w lutym z braku pracy ale zameldował ją ponownie w marcu ,w połowie miesiąca dowiedzieliśmy się ze żona jest w ciąży i teraz pracodawca powiedział ze moja żona juz nie będzie na połowę etatu i na minjob czy może coś takiego zrobić

  27
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x