Zasiłek macierzyński, czyli z niemieckiego das Mutterschaftsgeld, to zasiłek wypłacany kobietom w ciąży. Pracujące kobiety w ciąży mają prawo do pozostania w domu w okresie sześciu tygodni przed terminem porodu. Regulacja ta zawarta jest w § 3 ustęp 2 ustawy o macierzyństwie (das Mutterschaftsgesetz, w skrócie MuSchG), stanowiącym o zakazie zatrudnienia (das Beschäftigungsverbot) w wyżej wymienionym terminie (das Beschäftigungsverbot). Oprócz tego w okresie 8 tygodni od dnia porodu obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudnienia (zwingendes Beschäftigungsverbot), który przedłuża się o dodatkowe cztery tygodnie w przypadku przedwczesnego oraz mnogiego porodu. Matki dzieci niepełnosprawnych także otrzymują 4 tygodnie więcej ochrony macierzyńskiej. W przypadku poronienia po 12 tygodniu ciąży, kobietę obejmuje ochrona przed zwolnieniem. W związku z tym, że w okresie obowiązującego zakazu zatrudnienia kobiety pozbawione są możliwości zarobku w Niemczech wprowadzono regulację o zasiłku macierzyńskim. Zasiłek macierzyński wypłacany jest w Niemczech przez kasę chorych w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego lub za pośrednictwem Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (das Bundesversichernungsamt).  Aby móc złożyć wniosek o zasiłek macierzyński niezbędne jest zaświadczenie od lekarza lub położnej o przewidywanym terminie porodu

Zasiłek macierzyński w Niemczech w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego

Kobiety ubezpieczone w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego składają wniosek o zasiłek macierzyński w swojej kasie chorych. Aby wniosek miał szanse na powodzenie, pracobiorczyni musi posiadać prawo do zasiłku chorobowego (das Krankengeld) oraz spełniony jest jeden z poniższych warunków:

 • Dany jest stosunek pracy
 • Pracodawca wypowiedział stosunek pracy podczas trwania ciąży (ważne, by wypowiedzenie było zgodne z prawem)
 • Początek stosunku pracy miał miejsce po rozpoczęciu okresu ochronnego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w Niemczech ustalana jest na podstawie dochodów netto ostatnich trzech miesięcy. Jeśli wynagrodzenie wypłacane jest cotygodniowo, to pod uwagę jest brane ostatnich 13 tygodni. Przy czym dodatek urlopowy i świąteczny nie są uwzględniane w tych wyliczeniach. Maksymalna kwota wypłacana w ramach zasiłku macierzyńskiego wynosi 13 euro na dzień. Oprócz tego pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia różnicy między kwotą netto dotychczasowych zarobków, a kwotą zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem są tutaj zarobki w wysokości minimum 13 euro dziennie. W przypadku zarobków miesięcznych netto leżących poniżej 390 euro, kwota zasiłku macierzyńskiego ogranicza się do wypłaty z ubezpieczalni. Kobiety zatrudnione w ramach tzw. „Mini Job” nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ w większości przypadków są ubezpieczone bezpłatnie w ramach ubezpieczenia rodzinnego i nie płacą wtedy składek na ubezpieczenie.

Zasiłek macierzyński Federalnego Urzędu Ubezpieczeń

Prywatne kasy chorych nie wypłacają zasiłku macierzyńskiego. Również kobiety ubezpieczone bezpłatnie w ramach ubezpieczenia rodzinnego nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego z kasy chorych. W takich przypadkach pracobiorczyni otrzymuje zasiłek macierzyński na który składa się wypłacana przez pracodawcę kwota netto dotychczasowych zarobków, minus 13 euro dziennie, które w przypadku ustawowego ubezpieczenia wypłacałaby kasa chorych. Oprócz tego istnieje możliwość otrzymania jednorazowej wypłaty zasiłku macierzyńskiego w wysokości 210 euro. Odpowiedni wniosek należy złożyć w Federalnym Urzędzie Ubezpieczeń (das Bundesverischerungsamt). Oprócz tego zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do otrzymania zasiłku macierzyńskiego mogą wystawić urzędy socjalne oraz pracy. Przetłumaczony wniosek do Federalnego Urzędu Ubezpieczeń znajdziecie na końcu artykułu.

Własna działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

Kobiety pracujące na własny rachunek i ubezpieczone dobrowolnie w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego nie otrzymają w okresie ustawowej ochrony pracującej kobiety w ciąży (die Mutterschutzfrist) zasiłku macierzyńskiego. Wyjątek stanowią kobiety, które wybrały dodatkową taryfę „zasiłek chorobowy (das Krankengeld)”, zawierającą również zasiłek macierzyński lub jeśli płacone są wyższe składki. Takowe ustalenia należy jednak zawrzeć w umowie z ubezpieczalnią przed okresem ciąży! Wiele prywatnych ubezpieczalni od początku wyklucza zasiłek macierzyński i chorobowy. Niektóre wypłacają jednorazowy zasiłek macierzyński w w wysokości 200 euro. Kobiety ubezpieczone prywatnie musza płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne również w okresie ustawowej ochrony pracującej kobiety w ciązy oraz podczas urlopu wychowawczego (die Elternzeit).  Niektóre ubezpieczalnie rezygnują jednak z pobierania składek w pierwszych sześciu miesiącach po porodzie. W przypadku problemów finansowych istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc do urzędu socjalnego, gdzie można złożyć wniosek o pomoc w szczególnej sytuacji życiowej (Antrag auf Hilfe in besonderen Lebenslage). Pomoc ta ogranicza się do pokrycia kosztów utrzymania.

Jak wypełnić wniosek na zasiłek macierzyński w Niemczech?

Dla osób, które nie znają perfekcyjnie języka niemieckiego przygotowaliśmy przetłumaczony wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech, przygotowany przez Federalny Urząd Ubezpieczeń. Wniosek znajdziecie na stronie urzędu: link.

Pierwszą część wniosku wypełnia wnioskodawczyni:

Zasiłek macierzyński w Niemczech 1

Zasiłek macierzyński w Niemczech 2

Drugą część wniosku wypełnia pracodawca:

Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 3

Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 4

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

18 KOMENTARZE

 1. Jeśli chce przejsc na urlop macierzysty wczesniej z tego tytułu iż praca jaką wykonuje nie nalezy do najlżejszych… To na jakich zasadach to sie wtedy odbywa

 2. Moja kobieta dostala pierwsza unowe na 5msc powiedziano ze nic sie jej nic nie nalezy bo minimum to6mscy zeby dostac cos od jobcenter prawda?

 3. Mylę, że to nie prawda. (siwy) Moja koleżanka pracowała w niemczech 3 miesice i jej się nalezały pienidze. Mutterschafsgeld , elterngeld plus potem betreunggeld i nawet dodatek do mieszkania. Maz zarabiał przy tym około2 tys euro. Także mysle ze przy takich zarobkach dzielc na 3 osoby (dziecko) nalezy się duzo.

 4. witam jestem w 4 miesiacu ciazy i moj pracodawca nalega zebym przyniiosla zakaz pracy od lekrza ze wzgledu na to ze nie moze mi zapewnic lzejszej pracy a moja praca jest naprawde ciezka . jak to sie ma potem do wyplacania macierzynskiego czy dotsane z kasy chorych i od pracodawcy tak jakbym pracowala do konca czy potraktuja to jakbym byla na chorobowym i dostane tylko ta kwote z kasy chorych czy ktos juz miala taka sytuacje ?

 5. Witam.Mam sytuacje taka jak ty.Dostałam skierowanie od ginekologa do lekarza Medycyny Pracy.On stwierdza czy takowe jest ci potrzebne.Jesli ciezko pracujesz,to faktycznie calkowity zakaz dostaniesz.Nie ma problemu.Pracodawca wypłaca do konca okresu ochronnego.Pozniej inne zasiłki itd.Pozdrawiam

 6. Witam pracowałam na mini-job tylko nocne zmiany po tym jak dowiedziałam się ze jestem w ciąży musiałam zrezygnować z pracy. Jestem ubezpieczona w AOK u męża który prowadzi własną firmę. Czy należy mi się Mutterschaftgelt albo jakieś inne świadczenia ?

 7. Jeżeli jestem w 4 miesiącu ciąży, a pracodawca nie przedłużył mi umowy i tracę pracę, to należy mi się zasiłek macierzyński? Czy muszę się rejestrować wtedy jako osoba bezrobotna?

 8. Witam jestem w 7 tygodniu ciąży . Pracuje codziennie ok 2 H i mam umowę na mini Job. Czy jeśli lekarz wypisze mi zwolnienie to nie dostanę do porodu żadnych pieniędzy? Jestem na ubezpieczeniu męża

 9. Hallo 🙂 ja przedstwie swój przypadek :
  Teraz jestem w 6m-cu i też mam umowę mini- job…a więc jestem zatrudniona do !! 450€ miesięcznie…dostałam zakaz pracy od lekarza ( Beschäftigungsverbot ) na koniec 3 m-ca a od 4 m-ca jestem na zasiłku i otrzymuje co miesiąc wypłatę od pracodawcy a pracodawca dostaje zwrot z mini-job centrale ( ale to już on się tym martwi – nie ja ).Moja wypłata to średnia z ostatnich 3 m- cy przed zajściem w ciążę.Czyli jeżeli przez ostatnie 3 m- ce zarabialam 450€ to teraz też tyle samo otrzymuje …U mnie był trochę inny problem bo ja co miesiąc nie miałam stałej wypłaty , nieraz się różniła 400,380,420 € ale na szczęście ostatnie trzy m- ce były na 450€ i teraz otrzymuje te 450€.
  A żeby być pewnym to najlepiej zadzwonić na mini-job centrale i się wszystkiego dowiedzieć albo wejść na ich stronę i poczytać 🙂 trochę czasu to zajmie ale warto – bo teraz wiem jakie mam prawa i co mi się należy 🙂

 10. Witam 🙂 Mam takie pytanie. Jestem w 4 miesiącu ciąży i dostałam zakaz pracy od lekarza. Pracowałam na cały etat i teraz nie wiem ile powinnam dostawać wypłaty czy cała 100% czy 57 % w ubezpieczalni mówili że normalnie pracodawca będzie płacił a na lonie dostałam tylko 300 € ani 100% ani 57% :/ orientuje się ktoś jak to wygląda?

  • Z tego co sie orientuje to do 6 tygodni zwolnienia pracodawca placi 100,% potem krankenkasse placi ok. 60%.pozdrawiam

   • właśnie tym różni się zakaz pracy od zwykłego chorobowego. Na zakazie otrzymujesz 100% pensji netto (bodajże średnia z kilku ostatnich miesięcy)

 11. Witam. Jeśli umowe mam do 07.09.2017 potem bede 1 miesiac na alg1 potem zaczyna sie mutterschaftsgeld. Pytanie: jak aok wyliczy mi ten zasiłek macierzynski? ☺️z góry dziekuje za odpowiedz

  • Hej! jestem ciekawa jak wyszło z Mutterschaftsgeld? ja będę w podobnej sytuacji 4 ostatnie tygodnie Mutterschutz…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika