09.07.2020

Mutterschaftsgeld, czyli czym jest zasiłek macierzyński w Niemczech i kto ma do niego prawo?

Zasiłek macierzyński (niem. Mutterschaftsgeld), to zasiłek wypłacany kobietom w ciąży. Pracujące kobiety w ciąży mają prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez okres sześciu tygodni poprzedzających termin porodu. Regulacja ta zawarta jest w § 3 ustęp 2 ustawy o macierzyństwie (niem. Mutterschaftsgesetz – MuSchG), stanowiącym o zakazie zatrudnienia (niem. Beschäftigungsverbot) w wyżej wymienionym terminie. Oprócz tego w okresie 8 tygodni od dnia porodu obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudnienia (niem. zwingendes Beschäftigungsverbot), który podlega wydłużeniu o dodatkowe 4 tygodnie w przypadku przedwczesnego oraz mnogiego porodu. Również matkom dzieci niepełnosprawnych urlop macierzyński po porodzie zostaje wydłużony o 4 tygodnie. W przypadku poronienia po 12 tygodniu ciąży, kobieta objęta jest ochroną przed zwolnieniem. W związku z tym, że w okresie obowiązywania zakazu zatrudnienia kobiety pozbawione są możliwości zarobku, wprowadzono w Niemczech regulację dotyczącą zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez kasę chorych w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego lub za pośrednictwem Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (niem. Bundesversichernungsamt). Zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy (niem. Arbeitgeberzuschuss) zastępują w Niemczech prawie całkowicie dotychczasowe miesięczne wynagrodzenie.

Aby móc złożyć wniosek o zasiłek macierzyński niezbędne jest zaświadczenie od lekarza lub położnej o przewidywanym terminie porodu

Zasiłek macierzyński w Niemczech w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego

Kobiety ubezpieczone w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego składają wniosek o zasiłek macierzyński w swojej kasie chorych. Aby wniosek miał szansę na pozytywne rozpatrzenie, zatrudniona musi posiadać prawo do zasiłku chorobowego (niem. Krankengeld) oraz musi być spełniony jeden z poniższych warunków:

  • Istnieje stosunek pracy
  • Pracodawca wypowiedział stosunek pracy podczas trwania ciąży (ważne, by wypowiedzenie było zgodne z prawem)
  • Nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po rozpoczęciu okresu ochronnego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w Niemczech ustalana jest na podstawie dochodów netto z ostatnich trzech miesięcy. Jeśli wynagrodzenie wypłacane jest cotygodniowo, to pod uwagę bierze się ostatnie 13 tygodni, przy czym dodatek urlopowy i świąteczny nie są uwzględniane w tych wyliczeniach. Maksymalna kwota wypłacana w ramach zasiłku macierzyńskiego wynosi 13 euro na dzień. Oprócz tego pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia różnicy między kwotą netto dotychczasowych zarobków, a kwotą zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem są tutaj zarobki przekraczające 13 euro dziennie. W przypadku zarobków miesięcznych wynoszących poniżej 390 euro, kwota zasiłku macierzyńskiego ogranicza się do wypłaty z ubezpieczalni.

Zasiłek macierzyński a zasiłek wychowawczy (niem. Elterngeld)

Zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy rozliczane są z zasiłkiem wychowawczym (niem. Elterngeld – dowiedz się więcej tutaj!). Kobiety, które po porodzie otrzymują jedno lub oba świadczenia, muszą jednocześnie wnioskować o Elterngeld przysługujący za dany okres. Te miesiące życia dziecka są według BEEG (niem. Bundeselterngesetz – Ustawa o Świadczeniach Rodzicielskich), uważane za wykorzystane przez matkę w ramach zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeld). Można powiedzieć, że są one automatycznie traktowane tak, jakby był to okres pobierania przez matkę Elterngeld, nawet jeśli za ten czas go nie otrzymała. Jeśli np. matka otrzyma zasiłek macierzyński w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, to musi wnioskować o zasiłek wychowawczy na okres przynajmniej od pierwszego do trzeciego miesiąca życia. Ojciec miałby wtedy do dyspozycji jeszcze tylko maksymalnie 11 miesięcznych świadczeń Elterngeld.

Za każdy poszczególny miesiąc życia dziecka, w którym przysługuje Mutterschaftsgeld, urząd porównuje wysokość otrzymanych świadczeń z wysokością przysługującego zasiłku wychowawczego. W związku z tym, że zasiłek macierzyński i dodatek od pracodawcy w sumie stanowią prawie 100% miesięcznych zarobków netto, a Elterngeld tylko 65%, świadczenia macierzyńskie są w okresach ochronnych zazwyczaj wyższe niż kwota zasiłku wychowawczego, do którego wnioskodawca jest uprawniony. Jeśli okres ochronny w związku z macierzyństwem dobiegł końca, a dany miesiąc życia dziecka nadal trwa, urząd ds. zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeldstelle) oblicza kwotę, która ma zostać zaliczona na poczet otrzymanego zasiłku macierzyńskiego i dodatku od pracodawcy co do dnia. Za pozostałe dni miesiąca, za które nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, zasiłek wychowawczy wypłacany jest proporcjonalnie.

Własna działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

Kobiety pracujące na własny rachunek i ubezpieczone dobrowolnie w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego nie otrzymają w okresie ustawowej ochrony pracującej kobiety w ciąży (niem. Mutterschutzfrist) zasiłku macierzyńskiego. Wyjątek stanowią kobiety, które wybrały dodatkowy wariant „zasiłek chorobowy” (niem. Krankengeld), zapewniający również zasiłek macierzyński lub zdecydowały się na wariant z podwyższoną składką. Takowe ustalenia należy jednak zawrzeć w umowie z ubezpieczalnią przed okresem ciąży! Wiele prywatnych ubezpieczalni nie posiada w ofercie świadczeń zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. Niektóre wypłacają jednorazowy zasiłek macierzyński w wysokości 210 euro. Kobiety ubezpieczone prywatnie muszą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne również w okresie ustawowej ochrony pracującej kobiety w ciąży oraz podczas urlopu wychowawczego (niem. Elternzeit). Niektóre ubezpieczalnie rezygnują jednak z pobierania składek w pierwszych sześciu miesiącach po porodzie. W przypadku problemów finansowych istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc do urzędu socjalnego, gdzie można złożyć wniosek o udzielenie pomocy w trudnej sytuacji życiowej (niem. Antrag auf Hilfe in besonderen Lebenslage). Pomoc ta ogranicza się do pokrycia kosztów utrzymania.

Minijob a zasiłek macierzyński

Również matki, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński, ale są zatrudnione np. w ramach tzw. „Minijob”, podlegają okresom ochronnym zgodnie z ustawą o macierzyństwie i z reguły otrzymują dodatek od pracodawcy. Jest on potrącany z Elterngeld. W przypadku matek, ubezpieczonych przez Künstler-Sozialklasse, to właśnie KSK przejmuje rolę pracodawcy i wypłaca też dodatek, o którym wcześniej pisaliśmy, podczas okresu ochronnego. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia w ustawowej kasie chorych te matki otrzymają też zasiłek macierzyński podczas okresów ochronnych.

Jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech?

Dla osób, które nie znają perfekcyjnie języka niemieckiego opracowaliśmy przetłumaczony wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech, przygotowany przez Federalny Urząd Ubezpieczeń. Wniosek znajdziecie na stronie urzędu: link.

Pierwszą część wniosku wypełnia wnioskodawczyni:

Zasiłek macierzyński w Niemczech 1

Zasiłek macierzyński w Niemczech 2

Drugą część wniosku wypełnia pracodawca:

Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 3

Zasiłek macierzyński w Niemczech cz. 4

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

20 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
paaola

Jeśli chce przejsc na urlop macierzysty wczesniej z tego tytułu iż praca jaką wykonuje nie nalezy do najlżejszych… To na jakich zasadach to sie wtedy odbywa

aka77

Ginekolog wpisuje ci arbeitsverbot schwangerschaft gründe, zakaz pracy, z tym papierem do pracodawcy.

Siwy

Moja kobieta dostala pierwsza unowe na 5msc powiedziano ze nic sie jej nic nie nalezy bo minimum to6mscy zeby dostac cos od jobcenter prawda?

ello

Mylę, że to nie prawda. (siwy) Moja koleżanka pracowała w niemczech 3 miesice i jej się nalezały pienidze. Mutterschafsgeld , elterngeld plus potem betreunggeld i nawet dodatek do mieszkania. Maz zarabiał przy tym około2 tys euro. Także mysle ze przy takich zarobkach dzielc na 3 osoby (dziecko) nalezy się duzo.

Madzia

Witam
a czy jesli jestem na Alg I to nalezy mi sie Mutterschaftsgeld??

nina1352

witam jestem w 4 miesiacu ciazy i moj pracodawca nalega zebym przyniiosla zakaz pracy od lekrza ze wzgledu na to ze nie moze mi zapewnic lzejszej pracy a moja praca jest naprawde ciezka . jak to sie ma potem do wyplacania macierzynskiego czy dotsane z kasy chorych i od pracodawcy tak jakbym pracowala do konca czy potraktuja to jakbym byla na chorobowym i dostane tylko ta kwote z kasy chorych czy ktos juz miala taka sytuacje ?

magdalenek_1152

Witam.Mam sytuacje taka jak ty.Dostałam skierowanie od ginekologa do lekarza Medycyny Pracy.On stwierdza czy takowe jest ci potrzebne.Jesli ciezko pracujesz,to faktycznie calkowity zakaz dostaniesz.Nie ma problemu.Pracodawca wypłaca do konca okresu ochronnego.Pozniej inne zasiłki itd.Pozdrawiam

Eliza

Witam pracowałam na mini-job tylko nocne zmiany po tym jak dowiedziałam się ze jestem w ciąży musiałam zrezygnować z pracy. Jestem ubezpieczona w AOK u męża który prowadzi własną firmę. Czy należy mi się Mutterschaftgelt albo jakieś inne świadczenia ?

anka

Jeżeli jestem w 4 miesiącu ciąży, a pracodawca nie przedłużył mi umowy i tracę pracę, to należy mi się zasiłek macierzyński? Czy muszę się rejestrować wtedy jako osoba bezrobotna?

Pinka

Witam jestem w 7 tygodniu ciąży . Pracuje codziennie ok 2 H i mam umowę na mini Job. Czy jeśli lekarz wypisze mi zwolnienie to nie dostanę do porodu żadnych pieniędzy? Jestem na ubezpieczeniu męża

Ania

Hej z tego co wiem to powinnaś otrzymać normalnie swoje wynagrodzenie 🙂

Ania

Hallo 🙂 ja przedstwie swój przypadek : Teraz jestem w 6m-cu i też mam umowę mini- job…a więc jestem zatrudniona do !! 450€ miesięcznie…dostałam zakaz pracy od lekarza ( Beschäftigungsverbot ) na koniec 3 m-ca a od 4 m-ca jestem na zasiłku i otrzymuje co miesiąc wypłatę od pracodawcy a pracodawca dostaje zwrot z mini-job centrale ( ale to już on się tym martwi – nie ja ).Moja wypłata to średnia z ostatnich 3 m- cy przed zajściem w ciążę.Czyli jeżeli przez ostatnie 3 m- ce zarabialam 450€ to teraz też tyle samo otrzymuje …U mnie był trochę inny problem… Czytaj więcej »

Pilne ;)

Witam 🙂 Mam takie pytanie. Jestem w 4 miesiącu ciąży i dostałam zakaz pracy od lekarza. Pracowałam na cały etat i teraz nie wiem ile powinnam dostawać wypłaty czy cała 100% czy 57 % w ubezpieczalni mówili że normalnie pracodawca będzie płacił a na lonie dostałam tylko 300 € ani 100% ani 57% :/ orientuje się ktoś jak to wygląda?

Kamila

Z tego co sie orientuje to do 6 tygodni zwolnienia pracodawca placi 100,% potem krankenkasse placi ok. 60%.pozdrawiam

Pa

właśnie tym różni się zakaz pracy od zwykłego chorobowego. Na zakazie otrzymujesz 100% pensji netto (bodajże średnia z kilku ostatnich miesięcy)

Kamila

Witam. Jeśli umowe mam do 07.09.2017 potem bede 1 miesiac na alg1 potem zaczyna sie mutterschaftsgeld. Pytanie: jak aok wyliczy mi ten zasiłek macierzynski? ☺️z góry dziekuje za odpowiedz

Pa

Hej! jestem ciekawa jak wyszło z Mutterschaftsgeld? ja będę w podobnej sytuacji 4 ostatnie tygodnie Mutterschutz…

ona

Witam 🙂 Czy w de warto załatwić lewe zatrudnienie żeby potem mieć macierzyński? Zwolnienie w ciąży?

Mateusz

Witam
Moja zona jest w ciąży i pobiera Arbeitslosgeld, jak to jest w takim przypadku z Mutterschaftsgeld?

Beata

Witam moze wie ktos dlaczego otrzymalam pieniadze z firmy i z ubezpieczenia przed porodem a po porodzie firma mi nic nie zaplacila a mam stala umowe o prace i zlozylam wszystkie dokumenty na zasilek macierzynski

20
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x