Jak zamknąć działalność gospodarczą w Niemczech?

2
6043

Każdego roku w Niemczech jest zamykanych około 650.000 działalności gospodarczych. Powody takich decyzji mogą być różne. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę, mianowicie zgodnie z paragrafem 14 Ustawy o Prowadzeniu Działalności (niem. Gewerbeordnung), każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania urzędu o wszelakich zmianach dotyczących własnej działalności gospodarczej. W związku z tym dotyczy to również zamknięcia Gewerby.

P.S. o tym jak otworzyć działalność w Niemczech, przeczytacie tutaj:

Własna działalność gospodarcza w Niemczech

Kiedy w Niemczech należy wyrejestrować działalność?

Każdy, kto prowadzi w Niemczech działalność gospodarczą, musi ją wymeldować jeśli:

  • Zmienia miejsce zamieszkania i tam przenosi swoją działalność
  • Kończy działalność i nie będzie jej więcej wykonywał
  • Występuje ze spółki osobowej (przykładowo OHG, GbR)

Gdzie należy zamknąć Gewerbe?

Gewerbe należy zamknąć w urzędzie ds. gospodarki (niem. Gewerbeamt), czyli tam gdzie ją zarejestrowaliście. Generalnie Gewerbe może zostać zamknięta o każdej porze roku. Działalność zostaje oficjalnie za zamkniętą wraz z dniem, w którym formularz wymeldowania zostanie podpisany przez urząd. Istnieje również możliwość podania innego terminu wymeldowania, niż dzień dostarczenia formularza do urzędu. Urząd ds. gospodarki informuje automatycznie Finanzamt. W związku z tym nie musicie tego robić sami.

Jakie dokumenty są niezbędne do zamknięcia Gewerby?

Aby zamknąć Gewerbę, należy wypełnić druk do zamknięcia Gewerby (do znalezienia we wzorach pism). Oprócz tego, w większości przypadków, na stronach urzędu również znajdziecie formularz do pobrania. W tym celu na stronie waszego urzędu wpiszcie hasło „Gewerbeabmeldung”. Należy w nim podać informacje dotyczące firmy. Warto w tym przypadku zerknąć do formularza, który wypełniliście przy okazji rejestracji Gewerby, aby nie zapomnieć żadnej czynności, którą zgłosiliście w ramach prowadzenia działalności.

Ile kosztuje zamknięcie Gewerby?

W większości przypadków urzędy naliczają opłatę w wysokości 20-25 euro. Ta jest uiszczana najczęściej na miejscu w urzędzie.

O czym należy jeszcze pamiętać?

O zamknięciu Gewerby należy poinformować IHK, jeśli jesteście członkiem. Oprócz tego pamiętajcie o zrezygnowaniu z wszelkiego rodzaju umów, które zawarliście przy okazji prowadzenia działalności, jak np. ubezpieczenia, internet, itp. Nie zapomnijcie również, że wraz z upływem roku będzie musieli zrobić rozliczenie za rok, w którym działalność została zamknięta.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

2 KOMENTARZE

  1. Witam😊, rozliczam się wstecz. Jak to się ma do zamknięcia Gewerby? Jesli chciałabym zamknąć działalność w tym roku a rozliczyłam się dopiero za 2016r. Co będę musiała zapłacić i zwrocić do Finanzamt?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika