Jak funkcjonuje windykacja należności na rynku niemieckim?

  Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec boryka się z problematyką braku płatności ze strony kontrahrentów.  W większości przypadków przedsiębiorcy przed podjęciem współpracy z niemieckim partnerem biznesowym nie zabezpieczają należycie swoich interesów. Najistotniejszą kwestią przed rozpoczęciem współpracy jest sprawdzenie potencjalnego kontrahenta oraz podpisanie sprawdzonej umowy.

  Kilka istotnych uwag na wstępie

  WAŻNE! Treść zapisów umowy handlowej mimo znajomości języka niemieckiego nie zawsze może być zrozumiała. Istotnym jest, aby przed podpisaniem takiej umowy, jeżeli jakikolwiek zapis budzi nasze wątpliwości zasięgnąć porady wykwalifikowanego adwokata niemieckiego.

  Szczególną uwagę należy zwrócić na różnice w systemach prawnych Polski i Niemiec m.in.: stosowanie ogólnych warunków tzw. Allgemeine Geschäftsbedingungen, które w polskim systemie prawnych w podstawowych relacjach pomiędzy przedsiębiorcami dość rzadko znajdują swoje zastosowanie.

  Od powyższych czynności zależy efektywność ewentualnego postępowania windykacyjnego.

  Windykacja należności w Niemczech – kiedy reagować na brak zapłaty?

  W przypadku braku zapłaty najstotniejszym czynnikiem przy przeprowadzaniu postępowania windykacyjnego jest czas.  Reakcja ze strony przedsiębiorcy powinna nastąpić niezwłocznie po odnotowaniu braku terminowej płatności. Wiele firm w przypadku problemów finansowych zmierza do upadłości, dlatego też czym szybciej zareagujemy tym większa szansa na odzyskanie należności.

  Zazwyczaj proces windykacji rozpoczyna się od przeprowadzenia windykacji polubownej a dopiero w przypadku braku efektów dochodzi do postępowania sądowego.

  Jak funkcjonuje windykacja w Niemczech?

  Windykacja polubowna polega na wysłaniu monitu do dłużnika (Aufforderungschreiben), który informuje go o pozostawaniu w zwłoce oraz wzywa do uiszczenia zaległej opłaty wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania windykacyjnego wyznaczając termin, do momentu którego powinna wpłynąć zaległa płatność. W przypadku podjęcia negocjacji z dłużnikiem w wielu przypadkach prowadzą one do podpisania ugody, na mocy której dłużnik zobowiązuje się do cyklicznych spłat według uzgodnień z wierzycielem.

  W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika wierzyciel ma możliwość wszczęcia postępowania sądowego. Jeżeli jest to roszczenie o zapłatę istnieje możliwość skorzystania z postępowania upominawczego, które charakteryzuje się mniejszymi kosztami oraz szybszym wydaniem nakazu zapłaty (Mahnbescheid). Dłużnik ma oczywiście możliwość wniesienia sprzeciwu (Widerspruch) w terminie dwóch tygodni, a wtedy postępowanie ulegnie znacznemu wydłużeniu.

  Z doświadczenia wynika, iż najwięcej opóźnień płatniczych można odnotować
  w branżach: budowlanej i transportowej.

  Specjalne regulacje windykacyjne dla firm transportowych 

  Branża transportowa posiada kilka szczególnych uwarunkowań, aby proces windykacji miał szansę powodzenia. Jednym z nich jest kwestia prawidłowo wystawionego listu przewozowego. Jest to dokument potwierdzający dostawę wraz z konkretną datą oraz terminem spełnienia świadczenia. W praktyce oznacza to, że terminem płatności będzie termin wpisany na liście przewozowym mimo, iż strona wg uzgodnień przekonana była, iż termin będzie np. krótszy. Prawidłowe wpisanie daty jest tak istotne z uwagi na krótki okres przedawnienia w opisanej branży.

  Na podstawie art. 32 nr 1 lit.c Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) roszczenia wynikające z przewozów, które podlegają rozpatrywaniu w ramach konwencji przedawniają się z upływem roku. Termin ten należy jednak liczyć po upływie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy przewozu. Nalezy wziąść pod uwagę, iż niektóre przedsiębiorstwa deklarują płatność dopiero po 120 dniach. Odliczając ten termin czasu na przeprowadzenie windykacji nie pozostaje zbyt wiele, dlatego też tak istotnym jest, aby postępowanie windykacyjne przeprowadzone było najszybciej jak to możliwe przy udziale wyspecjalizowanych kancelarii.

  Istotnym jest, aby biorąc pod uwagę niewielką ilość czasu przedsiębiorca nie narażał się na podniesienie zarzutów dotyczących nienależytego wykonania zlecenia. Zalecanym jest prowadzenie do każdego wykonanego zlecenia dokumentacji fotograficznej oraz szczegółowe opisywanie stanu ładunku. Należy pamiętać, iż wszelkie szkody lub niezgodny stan ładunku powinny zostać szczegółowo odnotowane najlepiej w obecności dwóch osób.

  Kolejną ważnym aspektem jest prawidłowe doręczenie dokumentu sprzedaży za wykonaną usługę. Rachunek czy faktura powinny zostać wysłane listem poleconym tak aby można było to udokumentować w ewentualnym postępowaniu sądowym. Zaleca się wysłanie dokumentu również drugim wybranym środkiem przekazu: faksem lub e-mailem.

  Reasumując: postępowanie windykacyjne to nie tylko wysyłanie monitów czy wszczęcie postępowania sądowego, ale także monitorowanie należności oraz zbieranie informacji o swoim kontrahencie. Prawidłowe przygotowanie do podjęcia współpracy znacznie zwiększa jego efektywność.

  Kamila Bagnicka, Mag. Jur.
  GRAU Rechtsanwälte LLP

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jacek

  Najlpszą firmą będzie pewnie Creditreform, jako że jest to wywiadownia i jako że są tam naprawdę długo, to nr 1 w de

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x