Zaświadczenie od wynajmującego, z niem. die Vermieterbescheinigung, jest dokumentem poświadczającym wymeldowanie lub zameldowanie i ma na celu zapobieżenie meldowania się osób o niecnych zamiarach (tzw. przestępców) pod adresami, pod którymi w rzeczywistości nie mieszkają.

Zameldowanie lub wymeldowanie w biurze meldunkowym w Niemczech, a zaświadczenie od wynajmującego

W roku 2002 zniesiono w Niemczech nakaz przedkładania w biurze meldunkowym zaświadczenia od wynajmującego. Od tamtej pory formalności związane z zameldowaniem i wymeldowaniem można załatwić bez konieczności dostarczania tego zaświadczenia. Jak można się łatwo domyśleć, sytuacja ta doprowadziła do wielu nadużyć, w związku z czym postanowiono przywrócić zniesioną przed laty regulację. Federalna ustawa meldunkowa [das Bundesmeldegesetz] z dnia 3 maja 2013 wprowadziła w życie nakaz przedkładania zaświadczenia od wynajmującego. Ustawa ta weszła w życie 1 listopada 2015 roku. Oznacza to, że wraz z nastaniem tej daty, wszelkie formalności związane z meldowaniem i wymeldowywaniem w biurze medlunkowym [das Meldeamt], są załatwiane dopiero po dostarczeniu zaświadczenia od wynajmującego.

Treść zaświadczenia od wynajmującego

Zaświadczenie od wynajmującego [der Vermieter] musi zawierać potwierdzenie zameldowania lub wymeldowania i zostać dostarczone najemcy [der Mieter] pocztą lub drogą elektroniczną w przeciągu dwóch tygodni [innerhalb von zwei Wochen]. Oprócz tego, w zaświadczeniu muszą się znaleźć następujące informacje:

 • Nazwa (imię i nazwisko) oraz adres wynajmującego
 • Rodzaj procesu (zameldowanie, wymeldowanie), który podlega obowiązkowi zgłoszenia wraz z datą wprowadzenia lub wyprowadzenia się z mieszkania
 • Adres mieszkania
 • Imię i nazwisko osoby podlegającej obowiązkowi zgłoszenia

We wzorach pism znajdziecie gotowy formularz wypełniany przez wynajmującego:

Konsekwencje nieprzestrzegania obowiązku zgłoszenia

Wynajmujący, którzy nie zastosują się do obowiązku zgłoszenia lub wystawiający niepoprawne zaświadczenie zameldowania lub wymeldowania muszą się liczyć z grzywną w wysokości do 1.000 euro. Oprócz tego ustawa zakazuje wystawiania zaświadczenia o zameldowaniu, jeśli faktyczne wprowadzenie się do mieszkania/domu nie ma miejsca. Wynajmujący łamiący ten zakaz mogą otrzymać grzywnę w wysokości nawet do 50.000 euro.

Obowiązki wynajmującego względem najemcy

Nowe przepisy nakładają na wynajmujących w Niemczech tzw. obowiązek do współdziałania, niem. „die Mitwirkungspflicht”. Oznacza to, że są oni zobowiązani względem najemcy do wystawienia mu zaświadczenia o stosunku najmu lub podpisania odpowiedniego formularza zgłoszeniowego w przeciągu dwóch tygodni. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi karą grzywny.

Odpowiedni paragraf znajdziecie tutaj:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  16 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie.ja podnajmuje mieszkanie od osoby ktora ma podpisana umowe najmu.ale nie mieszka tam.mieszkanie zistalo podnajete mi pomiewaz nie mialam odp.dochodow.teraz chcialabym zameldowac syna 30letniego.pytanie kto ma mi wyst.zaswiadczenie?wlasciciel mieszkania czy osoba ktora ma podpisana umowe najmu.ja wplacam pieniadze na konto wynajmujacego.a nie wlasciciela.

   • Generalnie zaświadczenie może wystawić jedynie główny wynajmujący, czyli jeśłi dobrze zrozumiałem w tym wypadku właściciel mieszkania.

  2. witam wraz z kolega wynajolem mieszkanie ja straciłem prace i chciałbym się wypisac w spoldzielni i oczywiscie wymeldowac jak moge to zrobic? dodam iz kolega ma urlop wiec jestem sam.

   • Witam, jeśli podpisał Pan standardową umowę najmu, to należy ją wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i należy je zlożyć najpóźniej do 5-go danego miesiąca. Tzn. jeśli wypowie Pan umowę w tym tygodniu (i nie później niż do 5.07.), to będzie Pan musiał opłacić jeszcze czynsz do września włącznie. Może Pan spróbować znaleźć kogoś, kto przejmie mieszkanie wcześniej, aby nie płacić czynszu aż do września (jeśli chce się Pan wyprowadzić już teraz). Wzór wypowiedzenia mieszkania znajdzie Pan we wzorach pism: https://dojczland.info/przydatne-wzory-pism.

    • Witam serdecznie,
     czyli niezależnie od tego, że jedna z osób zostaje dalej w mieszkaniu a tylko jeden z najemców chce opuścić mieszkanie, obowiązuje 3 miesięczny okres wypowiedzienia dla osoby wyprowadzającej się?
     jestem ciekawa ponieważ jestem w podobnej sytuacji i zależy mi na jak najszybszej wyprowadzce

  3. Witam serdecznie . Czy zeby zameldować sie w nowym miejscu muszę mieć poświadczenie wymeldowania od poprzedniego właściciela mieszkania .?? Czy wystarczy tylko Wohnungsgeberbescheinigung od nowego wynajmującego . ?? Dziękuje za odpowiedz .

  4. Witam ,mam takie pytanie jeżeli ktoś jest zameldowany przed 1 listopada 2015 u kogoś to też musi dokonać na nowo wyżej wymienionej procedury meldunku ,albo zostaje tak jak przed listopadem 2015 po staremu tylko meldunek i nic wiecej,pozdrawiam

  5. Witam.Mam pytanie,mianowicie jak długo ważne jest zaswiadczenie od fermitra? Jak długi jest czas na zameldowanie od momentu otrzymania zaswiadczenia wypełnionego przez fermitra?

  6. Witam mam pytanko,otóż podjelem prace w Niemczechi zameldował em się w pensjonacie ponieważ taki był wymóg firmy,dokładnie bylo to opłacane przez pracodawcę.
   Mieszkalem tam przez 12 dni i przeniesiono mnie w inna lokalizacje w celu wykonywania pracy,aczkolwiek tam mnie juz firma nie meldowala oraz nie informowała aby wymeldowac się z pierwszego adresu.
   Od tego czasu minęło juz pol roku,natomiast moje pytanie brzmi czy jeśli ja nie dokonalem procesu wymeldowania to jestem tam dalej zameldowanych,czy właściciel pensjonatu mógł mnie po tych 12 dniach samodzielnie wymeldowac skoro się wyprowadził em?

  7. Witam mam pytanie. Wynajmuje mieszkanie od Najemcy który mieszka po demną natomiast miast on wynajmuje całe mieszkanie od głownego własciciela. Czy ten Pan od którego wynajmuje mieszkanie ma prawo od tak po prostu wyrzucic mnie z mieszkanie bez żadnego powodu, i czy moze mnie wymeldowac z dnia na dzień bez mojej zgody. Podkreślam iz nie mam z nim zawartej umowy pisemnej,

  8. Witam, słyszałam, że zamiast zaświadczenia od wynajmującego wystarczy pokazanie umowy najmu. Tak jak w polskich urzędach. Czy to prawda?

  9. Witam,

   Chce wynajac mieszkanie, ale wynajmujacy sam wynajmuje mieszaknie od spoldzielni mieszkaniowej. Czy zaswiadczenie od wynajmujacego wystarczy zeby sie zameldowac?

   Pozdrawiam

  10. Witam , mam pytanie-jestem zameldowana od niedawna w mieszkaniu*od spółdzielni) u starszej osoby. Czy po ew.smierci staruszki musze wyprowadzic sie z mieszkania lub moge zostac i dalej opłacac czynsz? Czy zostaje pózniej głównym najemcą? czy bedzie przepisana umowa najmu na mnie?

  11. Witam mam zapytanie
   Wynajmowałem mieszkanie w Niemczech umowa była słowna
   Pracowałem u wynajemcy na czarno odejmował z wypłaty
   PO kłótni i złym traktowaniu odszedłem
   Nie mam żadnego pokwitowania
   mam tam zameldowanie
   Czy może mnie z dnia na dzień kazać opuścić mieszkanie

  12. witam! opuszczam niemcy 31 stycznia 2019 ale najemca niechce mi dac tego zawiadomienia, dopiero 31 stycznia jak sie wyprowadze czy to zgodne z prawem ? potrzebuje to zawiadomienie zeby wypowiedziec rozne inne umowy

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika